Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
nmn
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 12. 2012, 15:10

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#1

Příspěvek od nmn »

Dobrý den,

k Vánocům jsem dostal použitý dalekohled Bresser 114/500mm Pluto, ale po smontování a zaměření např. na Měsíc není vidět nic jiného, než jen neuřčitý světlý flek (vyzkoušeny všechny čočky + eyepiece, Barlow). Také jsem se chtěl zeptat, jak poznám, že se montáž dalekohledu nachází v rovině, protože na stativu není nic takového jako např. vodováha. Jsem úplný začátečník.
Předem děkuji za odpoveď.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#2

Příspěvek od michal.b »

Ahoj,

pouzij 25mm okular (tem "cockam" se rika okulary). Zkus projet okularovym vytahem cely rozsah ostreni a podivej se, jestli se v nejake poloze obraz alespon zlepsuje.
Montaz byt v rovine nemusi, staci to srovnat od oka. Dulezite je, aby polarni osa mirila k Polarce (staci zhruba).
Uživatelský avatar
nmn
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 12. 2012, 15:10

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#3

Příspěvek od nmn »

Ahoj,

25mm okuláry jsou zkoušel jako první, ale bohužel nejde nic zaostřit. Vše je rozmazané natolik, že se to slévá v jednolitý obraz.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#4

Příspěvek od Karell »

Odkud jsi?
Uživatelský avatar
nmn
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 12. 2012, 15:10

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#5

Příspěvek od nmn »

Pardubice
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#6

Příspěvek od Cassi »

Koukas venku (zahrada, louka), na balkone, nebo pres okno bytu? Ta posledni varianta je na pozorovani nejhorsi mozna :-)
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#7

Příspěvek od Karell »

Pokud by se ti i po radách tady nedařilo, na mapě ve svém profilu najdeš, že z okolí Pardubic a Hradce Králové je tady dost zkušených nadšenců. Zkus některému napsat soukromou zprávu, jestli by si na tebe někdy po svátcích nenašel pár desítek minut čas a předvedl ti, jak se s ním zachází s případnou kontrolou, že je se zařízením vše v pořádku.
Uživatelský avatar
nmn
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 12. 2012, 15:10

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#8

Příspěvek od nmn »

Cassi: Zkoušel jsem na balkoně, bylo mírně zataženo. Problémem ale je, že nelze ani rozpoznat jaký objekt je pozorován a to bez ohledu na to, jaké okuláry jsou jsou použity (popřípadě + Barlow, ...).

Karell: Děkuji za radu, zkusím ještě chvilku pátrat, ale nejspíše ji nakonec využiju.

Nemůžu se ubránit, že dojmu, že s dalekohledem by nemuselo být něco v pořádku (jak už jsem se zmínil, je použitý, koupený na Aukru), ale na druhé straně se vše, až na to, že jim není možné nic pozorovat, zdá být pouhým okem v pořádku (alespoň pro mne. laika). Při pohledu zepředu nejsou na parabolickém zrcadle videt žadné vady a když uzavřu přední kryt těla, v tubusu pro okuláry vidím odraz svého oka.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#9

Příspěvek od deneb »

Nemůžu se ubránit, že dojmu, že s dalekohledem by nemuselo být něco v pořádku Zkus za dne zamířit na co nejvzdálenější objekt a vyzkoušej všechny okuláry
Uživatelský avatar
nmn
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 12. 2012, 15:10

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#10

Příspěvek od nmn »

OK, vyzkouším.
Děkuji.
Shqwert
Příspěvky: 163
Registrován: 29. 06. 2007, 02:41

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#11

Příspěvek od Shqwert »

A neměl jsi třeba zamlžený okuláry a nebo zrcadla? Temperoval jsi? To by mohlo také popřípadně pomoct.
Každopádně jak pozorovat v tomto podivným počasí zde na AF určitě najdeš.
A nakonec přeji mnoho krásných zážitků.
J. J. z J.
Neuvěřím, dokud neuvidím...
Uživatelský avatar
nmn
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 12. 2012, 15:10

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#12

Příspěvek od nmn »

Omlouvám se za mou 3 dení neaktivitu, měl jsem nejáké povinosti.
Zdá se, že nejspíše byly opravdu zamlžená zrcadla, děkuji za radu. Dalekohled jsem zkoušel i za dne a zdá se, že je již vše v pořádku. Nicméně, nevím jest-li je to normální, se mi zdá, že při větším zvětšení je obraz neostrý a nekontrastní, jako by ne úplně zaostřený. Také jsem si pomšimnul modrého-fialové prstence při pozorování Mšsíce. Vím, že se jedná o něco, podle čeho se dá dalekohled lépe srovnat, ale už si nevzpomínám o co přesně jde. Stačí mi jen název a já už si to kdyžtak dohledám.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#13

Příspěvek od Artaban »

Čím větší zvětšení, tím vic se projevuje neklid vzduchu (seeing) a nedokonalost optiky.
Asi myslíš kolimaci. Je možné, že dalekohled potřebuje skolimovat. Pak by se měl obraz trochu zlepšit.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#14

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k tomu, že se jedná o zrcadlovou optiku, vnáší tam barevnou vadu ( ten barevný lem) pouze jednoduché Kellnerovy okuláry + něco i oči. Na slabších objektech jak Měsíc to nebude tak výrazné, zrovna tak, když ty objekty budou výše nad obzorem. Na kolimaci bych zatím na tvém místě nesahal, u světelného dalekohledu to bude vyžadovat trochu více praxe a s barvou to naprosto nic nespraví
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Měsíc jako rozmazaný světelný flek_Bresser114/500

#15

Příspěvek od vla »

Nějak se nám to míchá, někdo radí to, někdo ono atd. Takže a) držel bych se rad Milana. b) pokud nemáš dalekohled vytemperovaný může se to projevit na kvalitě obrazu hlavně díky chvění teplého vzduchu v tubusu, takže nesnese větší zvětšení. Nevytemperovaný dalekohled je teplý a tedy se mu nemůže zamlžit optika. Nepíšeš jak vysoko byl Měsíc při pozorování, barevné okraje může dělat jak levná optika, tak lom paprsků v nízké výšce nad obzorem. Pokud je dalekohled starší podívej se jak velký je sekundár, kdysi jsem měl podobný a byl v něm namontován sekundár pro 114/900, tedy tak malý, že pobral světlo cca z průměru 85mm, takže jsem měl jakoby průměr 85mm s velkým centrálním stíněním. To se projeví nízkým kontrastem a jakoby nedobře zaostřeným obrazem. Pokud bys měl při větším zvětšení obraz neostrý  a to v rozsahu třeba 1-2mm posunu výtahu zhruba stejný máš kulové zrcadlo.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět