Potřebuju poradit ohledně refraktoru

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#256

Příspěvek od MilAN »

Nemusíš být hned agresívní, možná někteří nechápem, na co je takový dalekohled na terestrické pozorování. Protože navrhnout něco k němu na terestrické a astro - to je potřeba znát trochu více z těch požadavků a vždy to budou asi kompromisy
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#257

Příspěvek od visna »

nie som agresivny, neviem ako si na to prisiel....na rozdiel od ostatnych novacikov som sa snazil hned na zaciatku presne definovat co asi zhruba potrebujem a v akej cenovej relacii...to je to, co vy profici chcete vediet hned na zaciatku a tak sa aj stalo....nikto mi volbu tubusu a vybranej hlavy nevyvratil, tak som sa snazil pokracovat a dopracovat sa v skladbe refraku dalej....ucim sa za pochodu a zatial sa mi dostalo iba zopar dezinformacii, jeden pise ze sirssie 1.25 ako 68 stupnov niesu, druhy pise ze su, co si mam z toho akoze vybrat ?
nic konkretne tu na moju zostavu nepadlo, preco toto ano a toto nie....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#258

Příspěvek od MMys »

Nezaměňuješ zde náhodou pojmy dlouhoohniskový okulár (tedy velké výsledné zorné pole celé soustavy) a širokoúhlý (zdánlivé zorné pole okuláru) ? Každé totiž znamená něco jiného. U okuláru se udává pojem zorné pole, čímž se myslí úhel, pod kterým oko vidí polní clonu okuláru, tedy to kruhové ohraničení zorného pole. A zde je kámen úrazu. Do určitých ohnisek okuláru se ta polní clona pro požadované pole ještě vejde do 1.25" barelu. Pokud se už nevejde, má výrobce 2 možnosti. Pro dané ohnisko buď udělat menší zorné pole okuláru, nebo použít 2" okulár. Tedy u krátkých ohnisek seženeš bez problémů i širokoúhlé 1.25" okuláry do binohlavy.

Pokud ale nechceš širokoúhlý okulár, nýbrž velké zorné pole celé soustavy - prostě malé zvětšení, tak potřebuješ dlouhoohniskový okulár (ne nutně širokouhlý, byť ten to samozřejmě ještě zlepší). Lepší je toho ale dosahnout prostě kratším dalekohledem. 100-120mm refraktor s binohlavou už zase tak vhodný na hodně široká pole nebude, protože tě bude limitovat právě ta dostupnost 1.25" okulárů. Když se smíříš s menším zdánlivým polem okulárů, nějak to půjde. Ale na pozemní pozorování se širokým zobrazeným polem ten triedr nehradit nepůjde.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#259

Příspěvek od visna »

vdaka ze reagujes, je to od teba pekne, ze sa snazis pomoc, ale necitas, co som pisal, tri prispevky si dal bez toho, aby si si s porozumenim precital moje prve.... takze cela tvoja vycerpavajuca odpoved bol takpovediac zbytocna...nevyriesili sme este zrkadlo a amici a uz riesime okulare, navyse uplne ine , ako su moje poziadavky
pisal som a znova sa opakujem, mam triedre 12x56 a 25x100 takze nepotrebujem riesit male zvacsenia a sirokouhle okulare, chcel som riesit vacsie priblizenia, 50x 100x, 150x, 200x , aby som nemal jupiter iba bielu bodku a 4 makove zrnka okolo nej, myslel som, ze je to z mojho prispevku jasne

UP: takze znova polozim otazku, ma vyznam pri pouziti ED100 a binohlavy lacerta kupovat amici 2" aj ked nepouzijem sirokouhle okulare ?
je napriklad 2" hranol svetelnejsi ako 1,25" alebo je vyhoda iba v tom, ze sa daju pouzit sirokouhle okulare ?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#260

Příspěvek od MMys »

Já jsem to četl, jenomže ono všechno osuvisí se vším. A právě proto nechápu, co máš za problém. U velkých zvětšení žádný problém s binohlavou není. A na planety ani nepotřebuješ nijak širokoúhlý okulár.

Rozhodně bych se vyhnul AMICI hranolu, na jasných objektech produkuje difrakční paprsek. Zbývá tedy klasický hranol, nebo zrcátko. Vzhledem k tomu, že vliv hranolu na barevnou korekci celé soustavy je dost nepředvídatelný (některé reference zmiňují mírné zhoršení, a s některými soustavami se zase píše dokonce o lehkém zlepšení barevné vady) tak bych místo hranolu pořídil nějaké kvalitnější zrcátko s dielektrickými vrstvami. Nejlépe 2", protože optická délka binohlavy je dost velká, a svazek před binohlavou je nežádoucí oříznout na nějakých 30mm už na vstupu 1.25" zrcátka.

Za to nějakou binohlavu (dle dostupného rozpočtu) a několik dvojic okulárů, spíš bych preferoval menší počet optikcých členů a vyšší kontrast i za cenu menšího zorného pole. Ty širokoúhlé okuláry jsou prostě buď levné a mizerné v okraji (takže je zbytečné, že jsou širokoúhlé) nebo hodně drahé a pak i celkem kvalitní obraz v celém poli, nicméně za cenu velkého počtu členů a s tím spojeného mírného poklesu kontrastu. Já bych šel cestou okulárů s menším zorným polem, které budou při rozumné ceně dostatečně kvalitní. Spíš bych připlatil za binohlavu, než za širokoúhlé okuláry. Stejně tam binohlava zanese vinětaci, což zase limituje využití dlouhoohniskových a širokoúhlých okulárů. Na okraji bude obraz tmavší, a více zatížený difrakcí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#261

Příspěvek od martin b »

Možná jsem to napsal nedostatečně jasně, ale zmínil jsem jako limitní příklad přímo tu kombinaci 24 mm a 68°. Ohniskem kratší okuláry samozřejmě mohou mít širší zdánlivé zorné pole a stále se do 1,25" vejdou.
Každopádně pokud je v plánu pozorovat výlučně s binohlavou, tak ty 2" okuláry nemá smysl řešit už jen proto, že do ní nejdou dát.
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#262

Příspěvek od visna »

napisal si to dostatocne jasne a ja som to pochopil... neviem preco MMys odpoveda tak, ako odpoveda...
kazdopadne by som rad vyriesil amiciho a zenitove zrkadlo, to je to, comu nie az tak rozumiem....a hned potom mozeme s kludnym srdcom riesit okulare :)
ze ma amici ubytok svetla vacsi ako zrcatko, to je mi jasne, iba neviem, ake je to v porovnani amici 1,25" a 2"
pri zrkadle by ten rozdiel mohol byt minimalny, to iba dedukujem
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#263

Příspěvek od MilAN »

Sice nechceš napsat, na jaké terestrické pozorování to budeš používat, takže netušíme, jestli je pro tebe zorné pole 1,5 °dostatečné, protože z toho bina více nevyleze. A před bino pokud možno něco 2". Na terestrické amici, na astro pravoúhlý hranol nebo zrcadlo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#264

Příspěvek od visna »

preco by som nechcel napisat ? ale ved je uplne vsetkym jasne, ze zorne pole nebude pri velkych zvacseniach 5°
ale ked to chces pocut tak dobre, pri 50x holuba a xicht susedky , pri 100 zobak holuba a bradavku susedky
pri zrkadle 200x a nejako rozumne jupiter
na co sluzi amici a zrkadlo viem, preco mas pocit, ze neviem ?
stale pokladam konkretne otazky a stale som nedostal konkretnu odpoved, nechapem vas...pokial je moja otazka blba, tak mi napiste , ze sa pytam blbo ale nepiste mi to co viem..pytam sa na rozdiely 1,25 a 2 u amici a napisete mi, na co amici sluzi :shock:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#265

Příspěvek od MilAN »

Rozdíl je v tom, že cokoliv v rozměru 1 1/4 " je před binohlavou málo kvůli šílené vinětaci a většinou i pevností konstrukce.
To zorné pole bude 1,5°i při jakkoliv malém zvětšení. Osobně mi přijde daleokhled s F 900 mm na terestrické pozorování s binohlavou jako ne dobrý nápad.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#266

Příspěvek od visna »

takze s1,25" amici to bude vinetovat a s 2" nie ?
myslim ze temu zorne pole by sme mohli uzavriet, lebo tocime stale to iste dookola, viem co to znamena a viem ako to pri danych zvacseniach asi vyzera
to mi chcete tvrdit, ze nikto, kto ma podobny refraktor a binohlavu, nevytiahne to obcas aj do prirody ? je to o tolko horsie, ako napriklad 25x100 ze to nema vyznam riesit ? bude to moc tmave ? alebo aky iny problem by tam mal byt ?
ved na astro iba prehodim zrkadlo a ficim dalej, tak preco to nevyuzit aj na terestrialne pozorovanie ?

up: a kedze mi asi nikto nerozumie, o co mi ide, nacrtnem to asi takto, mal som pozicany
http://www.celestron.com/browse-shop/sp ... ting-scope
na zvacsenie do 30x sa to akotak dalo, zbytok katastrofa, takze pokial budem mat v ED100 s binohlavou a zvacsenim cca75-100 obraz aspon taky , ako v ts 25x100 tak budem max spokojny, snad uz som to teraz vysvetlil dostatocne jasne , lepsie uz to naozaj nedokazem
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#267

Příspěvek od MMys »

Ono na zvětšení 75x-100x tě ve dne už ani nemusí pustit přízemní seeing. Za podmračených klidných dnů ano, to je bez problému, ale se sluníčkem myslím že ani náhodou. Kor na větší vzdálenost. Určitě to ED-čko ale bude při větších zvětšeních lepší, než ta soustava se zoomem na tom relativně levném spektivu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#268

Příspěvek od visna »

vdaka, tak sme trosku pokrocili, este vyriesit ten amici a zrkadlo a mozeme sa presunut na okulare :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#269

Příspěvek od Cztwerec »

Upřímně, smekám před trpělivostí zdejších profíků jak říkáš. :) to ani nejde napsat do uvozovek. Doporučuji ti přímo zajít do prodejny, nebo si projít nějaký sraz s astrotechnikou a vyzkoušet si různé kombinace a sestavy a ujasnit si všechno před konkrétním nákupem. To chce jednoduše čas. Protože tady chceš vytřískat ze všech rady z teorie, nebo i určitých zkušeností, ale věř tomu, že osobní zkušenost pro tebe bude k nezaplacení... Zbytečný nákup je to nejhorší co tě může potkat. A na některé tvé otázky není jednoduchá odpověď.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#270

Příspěvek od hamr »

visna
Nevím jaké máš zkušenosti s pozemním pozorováním, ale ono už to bude často katastrofa (jak píšeš) od 30x jakýmkoliv dalekohledem. Nablízko, třeba do 50 až 100m bude obraz ostrý i u větších zvětšení, ale na dálku je kolikrát i 15x až 20x moc. Tak abys nebyl zklamaný. Já na pozemní koukání mám krátký achromát 80/400mm a koukám většinou jen malými zvětšeními 16-30x. Větší zvětšení lze použít když koukám na letadla, někam nahoru, ale podél terénu, jak píše MMys už se to chvěje a to hodně. Dobré je to před deštěm, kdy je daleká viditelnost. Tak asi ode mně...............
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Odpovědět