Potřebuju poradit ohledně refraktoru

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#271

Příspěvek od visna »

to Cztwerec :
uprimne nerozumiem, naco taketo blbe poznamky, preco vnasas uz aj tak do trosku vyhrotenej diskusie dalsie napatie ?
kazdej odpovede, aj ked nebola priamo k veci alebo sa mi nedostalo vysvetlenia si vazim
prepac, ale netusil som, ze otazka ci mam pripojit binohlavu k tubusu 1,25" alebo 2" hranolom jetaka strasne zaludna... som novacik, preto som sa opytal a to dost zrozumitelne... ze nemoze mat kazdy otestovanu kazdu kombinaciu je snad vsetkym jasne, ale urcite zasady by snat platit mali....pokial mas pocit, ze bola ta otazka tazka, alebo nezmyselna, alebo ze na nu tu na AF nikto nepozna odpoved, mohol si sa korektne vyjadrit....

to hamr:
vdaka, samozrejme, ze nebudem pozorovat na 5 kilometrov :)...ale do tych 200metrov mi 25x nestaci...a tych 75x-100x co som pisal, treba brat s rezervou, kedze este nemame vybrate okulare , predpokladam , ze by sme vyberali dve sady, jednu na terestrial cca. 22mm a jednu na astro cca.8mm co by spolu s 2x barlowom mohlo dat tych 40-80x pre terestrial a 110-220x pre astro...

to all:
takze nikto nevie, co je lepsie dat pred binohlavu ? 1,25 alebo 2 " hranol ? pokial uz len z principu treba pevnejsiu 2" tak tam dam dvojku, aj keby ostali ostatne parametre rovnake ako pri 1,25
predsa keby bol cenovy rozdiel 20€ tak to riesit nebudeme, ale naco dat zbytocne raz tolko, pokial to nie je treba

vdaka
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#272

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem jen řekl svůj názor a má odpověď ti mohla být radou. Nejlepších odpovědí se prostě dočkáš přímo od prodejce, který by ti mohl poradit a případně pak také samotný sraz ve tvém okolí by ti mohl pomoci určitě víc. Pokud sis to vzal osobně, tak se ti omlouvám, ale tak to není. Já si jen vážím té trpělivosti která tady vládne. A to že píšu blbé poznámky si můžeš samozřejmě myslet, je to tvůj názor.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#273

Příspěvek od Shark »

hamr píše:visna
... Já na pozemní koukání mám krátký achromát 80/400mm a koukám většinou jen malými zvětšeními 16-30x. Větší zvětšení lze použít když koukám na letadla, někam nahoru, ale podél terénu, jak píše MMys už se to chvěje a to hodně. Dobré je to před deštěm, kdy je daleká viditelnost. Tak asi ode mně...............
Ahoj
:arrow: je to přesně tak jak je zde napsáno:
moje zkušenost s poz. pozorováním Bresser102/600 -(zvětšení 26x a 30x okulár 60°/20mm a 26mm) více nemá smysl. Ono to jde použít větší zvětšení , ale za cenu horšího obrazu ( tmavší a nekontrastní)
:arrow: pri 100 zobak holuba a bradavku susedky při tomto zvětšení neuvidíš ani sousedku natož její bradavky :P - uvidíš neostrý tmavý flek...
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#274

Příspěvek od visna »

ahoj,
ten celestron 18-55x65 mal zoom okular, takze od cca.30x strasne stracal v horsich svetelnych podmienkach svetelnost, chces mi povedat, ze ED100 refraktor a k tomu pevny 18mm okular bude rovnake tmave zlo ako 160 evrovy celestron s 65kou objektivom ? ved to uz z pricipu nemoze byt to iste, i ked je tu ta binohlava
tych 100x berte uz trochu z rezervou, uz som to pisal...k astro by som kupoval jeden par okularov plus 2x barlov, takze to 100x zvacsenie by bolo tak ci tak, ci uz vyuzitelne, alebo nie, prvorade by bolo 50x
trosku nerozumiem, preco neostry tmavy flak ? len kvoli seeingu ? alebo to tolko znizi ta binohlava ? na 55x bol ten celestron hodne tmavy, ale rozhodne som s nim na 25metrov v pohode precital na kontajneroch A5 ku pisanu malymi pismenami...
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#275

Příspěvek od majklus »

Seeing ale udělá strašně moc, zvlášť ten při zemi!

Na sousedku je 100x stejně moc, leda by ti postála modelem - bude malé zorné pole. Asi bude lepší jí ve vhodnou dobu pozvat na kafe/skleničku a při troše zručnosti lze docílit pozorování s o dost lepším kontrastem! :-)

Ten ED100 je určitě dobrý dalekohled, hodně chválený, na planety a Měsíc + jasná DSO bude ukazovat určitě skvěle. S pozemním pozorováním je ale potřeba si uvědomit, že tubus s rosnicí bude mít určitě metr - není to nic co by člověk strčil do baťohu. A bude potřeba dobrá montář na ohnisko 900mm, řekl bych aspoň EQ5 (ty ale vzhledem k pozemnímu pozorování asi budeš chtít azimutálku, v těch se ale nevyznám...)

Často se tu operuje s pojmem "světelnost dalekohledu", tj poměr průměru a ohniskové délky. Myslím, že se "světlostí" obrazu to ale příliš nesouvisí - při stejném průměru a stejném zvětšení bude výstupní pupila stejná. U více světelného dalekohledu se mnohem více v obraze projeví vady optiky, takže nejenom že světelnější dalekohled neudělá světlejší obraz, ale navíc díky horší korekci vad bude obraz mírně máznutý / poškozený a kontrast ti poklesne. Více světla lze získat pouze větším průměrem objektivu...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#276

Příspěvek od visna »

vdaka,
ano viem, mam urcitu predstavu
vidim, ze susedka sa ujala :) sice si robite srandu, ale 90 percent z vas by sa na nu rado pozrelo, a nevravte, ze nie :)
tak vyberu tubusu som sa bal najmenej, skor mi islo o ten zbytok, a tam som sa toho moc nedozvedel
okulare na terestro by boli cca 20mm takze s barlow 1,6 plne postacujuce zvacsenie 45x a72x
samozrejme, ze by som ho vyuzil aj na astro, preto som riesil aj zrkadlo
zatial mam 5kilovy 25x100 na manfroto triaul a trojcestnej hlave 405 a plne postacuje...dlhsi tubus bude samozrejme ovela nachylnejsi pri ostreni, ale inak by to mohol zvladnut...na prechadzky s nim chodit moc nebudem, ale keby aj, 20kg bagel mi nerobi velke problemi pri turistike
no a co sa tyka okularov na astro, tam netusim aku velkost, ci ist s barlovom iba do 200x alebo ma vyznam aj trochu vacsie zvacsenie, 250x max ?
viem ze max by malo byt 200x ale nikde som cital, ze zvladaju aj viac, ci je to iba marketing netusim
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#277

Příspěvek od FrantaB »

S dovolením se do toho vložím. Sice sem občas zajde někdo, kdo krom na astro používá dalekohled pro ornitologii už nějakou desítku let, ale pozemně tady mám nejspíš nejvíc nakoukáno já, navíc z hlediska kontrastu a rozlišení na nejšibeničnější věci (černá díra 5,5-11,5 mm v černé části terče na nikoliv první stovky metrů).
Používám Mak 127, což je za většiny počasí o dobře viditelný kousek nad rozlišovací schopností ED100, o ED80 nemluvě (porovnání vedle sebe, na tomtéž cíli-Mak vede tím co dokáže rozlišit, ale je třeba se do něj umět dívat. ED100 je snazší-s kontrastnějším podáním-takže to co ukáže je vidět snáz.)
Všechno co napíšu dál počítá s tím, že chceš dostat do oka všechno, co dalekohled dokáže-tj. žádné "koupím si něco levného, ono to sice vymaže některé podrobnosti, ale stačí mi to", ale "chci vidět všechno, co fyzikálně za daných podmínek vidět můžu". (A věř, že pozemní pozorování na delší vzdálenosti je vždycky na hraně fyziky).

Chtělo by tušit co chceš pozorovat, na jakou vzdálenost, přes jaký terén, v jakou denní dobu. Použitelné zvětšení bude obecně 40-60x, v zimě anebo za vhodných podmínek v chladnějším počasí přes homogenní terén 90-110x. Oproti Maku je u ED100 pro pozemní pozorování problém v tom, že má mnohem větší hloubku ostrého zorného pole, takže vidíš ostře spoustu tetelícího se vzduchu. Dá se to trochu obejít tím, že zaostříš za cíl a ten máš u přední hranice ostrého pole-ale pokud se vzduch klepe, snižuje kontrast, protože do obrazu "kecá" světlo z rozklepaného vzduchu za cílem. Možná by to šlo eliminovat dalším vycloněním, ale jak moc to pomůže netuším.
A5 desítkou písmem bys měl v klidném vzduchu přečíst dál než na 100m. 25m je na testování tak písmo složení Deli tyčinky (a i to je pro slušnou optiku houby test)...


Montáž-váha a tuhost v kategorii EQ-5 je minimum, pokud máš něco vidět a nemít obraz rozdrbaný pohybovou neostrostí pokaždé když kolem proletí vrabec, o větru nemluvě. Dají se použít některé foto/kamerové stativy, ale jsou to ty s nohama tloušťky puberťákova zápěstí, hlavou váhy menší činky a dohromady cenově hodně vysoko (citelně nad EQ-5). Dokonce nechat si udělat AZ hlavu a koupit stativ na EQ-5 je nejspíš nejlevnější způsob...
Tohle ber jako edit, klofu mezi prací dopoledne:
Jestli máš Triaut 058B a hlavu 405, mohlo by to za bezvětří stačit-ale spíš bych počítal s tím, že upínání destičky bude pružit a nebude to ono. Ohnisko 1-1,5 metru, pokud má být stabilně usazené, váží na transport 25-30 kilo-a je úplně jedno, z jakého konce tu sestavu poskládáš. Ano, pokud do stativu vrazíš 1500-2k EUR, jde to i lehčí (a pak navěsíš tašku kamení nebo tak něco).

Amici hranol-pokud můžeš, vyhni se mu. Rozhodně nemá smysl kupovat ten levný od Celestronu. Jak s hranoly za 4000+ netuším, ale hranol je asi ještě horší místo na šetření než okulár.
Na pozemní vždy co nejmíň skla, takže okulár na zvětšení, které potřebuješ. Ne barlow.

A teď už se nic moc dalšího napsat nedá, potřebujeme vědět na co se chceš dívat. Na sousedku bude nakonec lepší miniaturní kamera s wifi na parapetu, pokud máš rozpočet na ED100 :lol:
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#278

Příspěvek od majklus »

Já pochopil, že chce kolega refrák, mak by asi byl dobrá volba, jak jsem tu už někde jednou psal, koukal jsem se přes maka 127mm na posledních Konojedech a ukazoval hezky. Přitom je to velmi kompaktní věc ve srovnání s ED100/900. Mě se refraktory líbí, takže bych bral EDčko, ale zdravý nepoškozený jedninec by měl určitě MAK zvážit. Pár mých známých se baví střelbou a většina má malý MAK, zbytek pak nějaký dražší spektiv...

Okulárů je přehršel, fakt by bylo dobrý na nějakým srazu vyzkoušet, případně ať doporučí nějaký zemský okukovač zda je lepší méně skla (ortho, plossl) a ostrost jak břit nebo má smysl připlácet za širší zorné pole, byť na ose třeba horší. Asi jak na co. U Barlowa jsem zjistil že je úplně naprd s dvěmi výjimkami - prodloužení ohniska pro binohlavu pokud nelze jinak a focení planet kamerou, kde se mi dobrý barlow osvědčil lépe než projekce okulárem. Na pozorování bych ho ani netahal v kufříku.
FrantaB píše:... Na sousedku bude nakonec lepší miniaturní kamera s wifi na parapetu, pokud máš rozpočet na ED100 :lol:
Už bych tu holku nechal být, chuděru. :-) Každopádně bych asi nenatáčel, to je dost za hranou, v kyberprostoru je podobného materiálu nepřeberné množství a se svolením autorky (většinou) :-D
Většina věcí v životě je stejně naživo lepší... :-D
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#279

Příspěvek od FrantaB »

Mak je dobrý právě na střelbu, ale jinak na pozemní moc ne kvůli úzkému zornému poli. Dívat se ze 70m do ptačího hnízda-dají se pomalu počítat letokruhy na větvičkách, ale je vidět jen hnízdo a jeho nejbližší okolí. Sýkorčí hnízdo z 20m je na vypěstování tiku, protože sýkorka je najednou asi tak velká jako pták Noh a z místa na místo (tj. ze zorného pole a zpět) se hyperprostoruje :D

Pro všeobecné pozorování přírody je refrák jako ED100 rozhodně lepší volba než jakýkoliv Mak, na tom trvám.
Pokud chce pozorovat opravdu v detailu, vždy se vyplatí jít po ostrosti a kresbě. Jen na pozorování v letu apod. si dovedu představit ulakomit se na širokoúhlý okulár.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#280

Příspěvek od visna »

vdaka za odpovede,
ale zacina ma to uz unavovat, kazdy si precita posledny prispevok a na ten reaguje, bez toho, ze by si precital aj tie predosle..vid majklus, po dvoch stranach prispevkov nadobudol pocit, ze chcem refrak... nic v zlom, mozno to iba blbo vyznelo.... ale ved to je jasne uz od zaciatku, ano, chcem refraktor, tubus aj hlava je vybrana uz na 17 strane..iba som chcel vediet, cim to najvhodnejsie spojit a vybrat k tomu odpovedajuce okulare.... vybral som amici za 175€ a frantaB napise, ze nemam kupovat lacny celestron...tiez nic v zlom......vsetko som napisal, aj co mam, aj co som mal pozicane a aj co by som chcel priblizne dosiahnut ...na otazku, ake zvacsenie znesie to EDcko ziadna, ale odpoved na holu bradavku takmer v kazdom poste....riesime stale seeing, a podobne...ved mne je jasne, ze na pol kilometra hovno uvidim....mne staci na terestrial 200 metrov a tam to taka katastrofa pri 70x nie je...takisto teraz neriesme stativ a podobne, pokial nebude vyhovovat to co mam, vyriesim to potom....takze skusme uz prosim k veci, skusim naposledy zopakovat

chcem priblizenie cca 50x-70x na vzdialenost cca 200 metrov, vtaky, ludske tvare takze okulare univerzalnejsie, nie specialy na planety , pojde to cez amici hranol, co najkvalitnejsi aky si budem moct dovolit
chcem priblizenie na astro, napriklad jupiter, pojde to cez zrkadlo takze k tomu tiez zodpovedajuce zvacsenie

uz ste ma tak domotali, ze teraz neviem, ci ten korektor 1,6 k tej lacerte binohlave nasobi priblizenie, alebo je tam iba kvoli schopnosti zaostrit a bude treba este barlowa

dufam, ze som sa mojim prispevkom nikoho nedotkol a ani som nemal v plane nikoho urazat, z predoslych prispevkov som si vybral vsetko potrebne, a vdaka za ne.....ked mate dalsie otazky kludne sa pytajte, ale uz poprosim cisto k veci
vdaka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#281

Příspěvek od MilAN »

Kdo se chcete zařadit do seznamů blbečků (= skoro všichni, kde se této diskuse zúčastnili)- piště ! Zatím je nás 5 ( MMys,martin b,MilAN , Ctwerec, majklus )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#282

Příspěvek od majklus »

visna píše:
uz ste ma tak domotali, ze teraz neviem, ci ten korektor 1,6 k tej lacerte binohlave nasobi priblizenie, alebo je tam iba kvoli schopnosti zaostrit a bude treba este barlowa
Ten korektor 1,6x je vlastně barlowův člen, protahuje ohnisko, aby se dalo zaostřit. Tedy:

1) s koeficientem je třeba při výpočtu počítat, tj pro tebou požadované zvětšení 50x budeš pořebovat 900*1,6/50 = 28,8, tedy cca 30mm okulár, do binohlavy velikost 1,25".

2) při hledání okuláru ohniska kolem 30mm už budeš mít výběr hodně omezený, nejspíš tedy nějaký plossl, zorné pole okuláru bude 45 - 50st max

3) z toho plyne, že cca 50ti násobné zvětšení je nejmenší jakého rozumně s binohlavou a ED100/900 dosáhneš, zorné pole bude okolo 1 stupně, bude ti to stačit?

4) odhaduji že proto MilAN napsal, že se mu ED100 na pozemní pozorování nezdá jako ideální přístroj, zvláště s binohlavou. Malé zorné pole, dlouhý lauf

5) je jisté, že bude korektor 1,6x s ED100 dostatečný? Je to vyzkoušené? Na můj refraktor 127/1200 byl třeba korektor 2,6x a zaostřím tak - tak. Pokud by bylo potřeba vytáhnout ohnisko korektorem 2,6x je situace ještě horší.

6) max zvětšení u ED100 záleží na podmínkách, teoreticky určitě unese 200x - 250x.

Proto tu byly dotazy co chceš pozorovat. Jestli ti bude stačit toto malé zorné pole - to jest budeš pozorovat stacionární, nepohyblivé cíle (např terč při střelbě), protože jinak ti bude tohle řešení k ničemu.

Jinak samozřejmě pokud upřímná snaha poradit rozčiluje, tak mě to mrzí. Většinou lidé ocení zkušenosti ostatních, jinak dalekohledařina často vede akorát k velkému vyhazovaní peněz a zklamání.
Pokud jsi rozhodlý pro ED100 a binohlavu lacerta, OK. Někteří se jen snažili dodat alternativu, případně věci dovysvětlit.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#283

Příspěvek od Artaban »

V této debatě, jsem už pak nechtěl pokračovat, ale co, půjdu taky k elitě do seznamu :)

visna: Mám zkušenost hlavně v astro, tak jen tak. ED100, dobrý stroj. Bino Lacerta dobrý stroj a mám jí a používám. Násobič 1.6x nemám zatím zkušenost s kvalitou. Já používám kvalitní násobič Baader 1,7x.
U Bina taky záleží, jakou máš rozteč očí. Já menší a proto nemůžu používat tlusté okuláry. Takže, můžu doporučit např. okuláry ES 8.8mm, ale nemám tušení, jestli se Tobě bude do nich dobře koukat. Proto ty rady, si zajít do obchodu a vyzkoušet. Je to dost podstatné, jinak můžou taky okuláry skončit tady v bazaru. Ale nám by to tak nevadilo ;)
Pokud použiješ násobič 1.6x a např, ty ES 8.8mm tak budeš mít zvětšení asi 164x a to by mohlo být dobré na Jupiter, ale i další planety a Měsíc.
Je otázka, jestli to unese ještě větší zvětšení. Myslím s Binem. Záleží, kolik budeš mít světla. Na Měsíc asi ano. To si pak musíš asi ujasnit sám. ED100 jinak slušně zvládne bez Bina zvětšení lehce nad 200x.
Na prohlídky Měsíce můžou dobře posloužit okuláry ES 14mm. Tenhle mám a jsou solidní. Zvětšení 102x se dá použít i na základní pozorování planet za špatného seeingu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
visna
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 06. 2017, 12:53

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#284

Příspěvek od visna »

vdaka a som rad, ze si sa nepridal do klubu urazenych a konecne sme sa niekam pohli

1) som sa na chvilu zarazil, ze korektor je nieco ako medzikruzok pri dslr a barlow je extender, teraz mi je to uz jasne a pri vybere okularov s tym budem pocitat

2) v akom zmysle ? myslis, ze v normalne cenovej relacii, bude malo sirokouhle ?

3) ano, to uz tu bolo prebrane a aj som sa vyjadril, ze to bude stacit, na ultime je pri 55x iba 0,73 stupna a staci mi to, len je obraz uz dost tmavy a je mono :)

4) aj to uz bolo prebrane, na vacsie zorne pole mam 25x100 a 12x56 chcel som vasie priblizenie, pri zachovani kvality obrazu pri rovnakej vzdialenosti, ze klesne zorne pole bolo kazdemu jasne

5) to vobec netusim, pretoze takto daleko sme sa zatial nedostali, ani sa k tomu nikto nevyjadril....obvykle sa k binohlavam pise, ze na katadioptre korektor netreba, k refraktorom moze byt treba aj nemusi a k newtonom treba...predava sa binohlava aj bez tej 1,6 takze mohol by sa vybrat vacsi... som novacik, ucim sa za pochodu, citam a potom sa pytam, zatial som nenasiel nic o tom, ze by to niekomu na refraku nestacilo

6) vdaka, to som potreboval pocut... teoriu studujem, pise sa priemer objetivu krat dva, ideal krat 1,4 , ze viac detailov od 2D uz nevidno... aj to ze viac ako 250x uz kvoli seeingu nebude mat pre mna ziadny vyznam

ved aj to co budem pozorovat, sme preberali, vtaky samozrejme sediace, nie orla v letu strmhlav :D
terc ma nenapadol , ale tato moznost tu je, kedze v puskohlade 6-24x56 to uz na 70 metrov nie je ono
takze uzavrime to, ze zorne pole 1 stupen a na nepohyblive objekty velkosti holuba mi to bude bohate stacit pri 50x-70x
na to astro to budem musiet asi jednoducho s tymi okularmi risknut, a mozno vas nimi potom v bazare nakrmim :)

uprimna snaha poradit ma samozrejme nerozculuje, a aj napriek odpovediam nie uplne k veci, som sa podakoval.... zacalo ma stvat to, ze kopec otazok a odpovedi tu uz padlo a tocili sme sa tri stranky stale dokola okolo toho isteho...ked si prejdes to, na co sa ma aj ty pytas, skoro vsetko tu uz zaznelo a stale dokola som to musel kazdemu opakovat
ved aj preto je tu tato debata, lebo astro vybava je nekrestansky draha, keby to bolo lacne, taketo prkotinky by sme neriesili

tak na ED 120 uz nemam a binohlavu lacerta mi nikto nevyvratil, pokial je lepsie riesenie, v pribliznej cenovej relacii, kludne doporucte, budem len rad...temu o binohlavach studujem, panboh zaplat za ludi ako sirius...ale baader mark V kupovat nebudem :)


to Artaban:
no je to na tebe, kam pojdes, ja som ta urcite nikam neposlal, bol to niekto iny a od toho sa ja distancujem

tak super, majklus pisal, ze si nie je isty tym 1,6 korektorom, vyzera to teda, ze no problem... alebo radsej ju zobrat bez original 1,6 a dat tam nieco kvalitnejsie ? navrhy ?
ano dik, tymto smerom ma stacilo postrcit, necakal som, ze mi budete vyberat konkretne kusy, takze po tych okularoch sa popozeram, na astro som niekde cital , ze su dobre Televue Plössl, alte to budem riesut az potom, vzhladom na dalsie finacie, kupa zrkadla a pod.... s univerzalmi aj na terestro uz je to trosku zlozitejsie, takze aspon mam akutaku predstavu, po com sa obzerat
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#285

Příspěvek od Karell »

Pro uživatele visna: buď se začneš krotit ve svých vyjádřeních k ostatním členům AF a nebo letíš do koše. Máme tady platná pravidla, přečti si je.
Odpovědět