Potřebuju poradit ohledně refraktoru

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mentik
Příspěvky: 8
Registrován: 10. 10. 2014, 23:05

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#166

Příspěvek od Mentik »

Po delší úvaze a prohlížení různých testů refráků, jsem usoudil, že asi pro mě bude nejlepší ten kraťas od bresseru sice oproti delší verzi je jenom o 1 kg lehčí, ale je celkem chválený od uživatelů, takže jim budu důvěřovat.
Ještě bych se chtěl zeptat vla jestli už 152s testoval více a mohl by mi dát vědět jak se mu s tímto dalekohledem pracuje, popřípadě jaké filtry doporučuje. Předem děkuji
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#167

Příspěvek od vla »

Zatím jsem se dál nedostal, ale i tak mi to přide na achromát dost dobré. Mám se co držet abych nekoupil ten v bazaru a nezkusil bino. Kdyby byl v Praze asi bych neodolal. Jestli ho zvládneš, tak ho ber.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#168

Příspěvek od haplo602 »

Po delší úvaze a prohlížení různých testů refráků, jsem usoudil, že asi pro mě bude nejlepší ten kraťas od bresseru sice oproti delší verzi je jenom o 1 kg lehčí, ale je celkem chválený od uživatelů, takže jim budu důvěřovat.
Ještě bych se chtěl zeptat vla jestli už 152s testoval více a mohl by mi dát vědět jak se mu s tímto dalekohledem pracuje, popřípadě jaké filtry doporučuje. Předem děkuji
neviem ci to tu bolo spomenute, ale tie bresserove petzval kratasy maju druhu dvojicu sosoviek vo focuseri, takze pripadna vymena za iny (napriklad crayford) nieje jednoducha zalezitost.
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Uživatelský avatar
Mentik
Příspěvky: 8
Registrován: 10. 10. 2014, 23:05

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#169

Příspěvek od Mentik »

Nemyslím si že bych chtěl na dalekohledu něco měnit na takové operace bych si asi netroufl, ale díky za informaci.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#170

Příspěvek od Bob »

Jestli chceš dalekohled na Měsíc,planety a kulovky tak dobson Orion Optics 150/1600.Skvělá a mnohem levnější volba než ED.Bob
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
petr 21
Příspěvky: 67
Registrován: 26. 03. 2014, 22:51

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#171

Příspěvek od petr 21 »

prosim oradu premislim o koupi cockoveho bresser messier 1501200mm.ma nekdo skusenost stim to dalekohledem .Jak velkou bude mit barevnou vadu a zorne pole .predem dekuji za prispevky.
Jurka
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#172

Příspěvek od Artaban »

petr 21: Záleží, jaký pozorování budeš hlavně provozovat. Taky, jak jsi náročný na kvalitu obrazu. K pozorováním větším refrákem máš snad nějaký důvod. Můžem ten důvod znát?
Jen tak slovně říct, jaká bude barevná vada moc nejde. Každý to vnímá trochu jinak. Taky by to šlo porovnat např. s APO refraktorem, nebo dlouhým achromátem s ohniskem F15. V tom případě by achromát 150/F8 dost pohořel.
Při pozorování DSO to bude docela slušný. Jen u velkých zvětšení asi 200x a víc se bar. vada začne víc projevovat, ale nic hrozného to nebude.
U planet, to bude trochu horší. Asi tak do zvětšení 1D to bude ještě dobrý. Odhaduju, že ještě slušný obraz bude v případě Jupitera za zvětšení 150-170x. U Saturna asi 180-220x a u Marsu asi 200-240x. Spíš to beru odhadem podle mého refráku, ( a oka) který unese (asi o 50x) větší zvětšení.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#173

Příspěvek od 4Brunco »

Mam tento dalekohlad, respektive jeho verziu od Meade, ktora ma rovnaky objektiv, len telo je trosku inak spacovane a to sa mi dokonca u Bressera paci viac.

Takze moje postrehy z prvej ruky. Porovnavat mozem z inymi refraktormi ale aj 200mm Newtonom a 150mm SCT za ktory som tento dalekohlad vymenil.

Zopar postrehov k dalekohladu :

Je velky a pomerne tazky pristroj, ale normalny zdravy clovek s nim dokaze bez problemov manipulovat. Montaz ktora ho zvlada musi byt tiez tazsia a stabilna , ja ho mam na CG5 na 2" nohach so zvysovacim stredovym stlpikom (co je super vec pri takto velkom refraku) ale to je to uplne minimum co do stability.

Po roku co ho mam ho mozem silno odporucit kazdemu, pretoze je to naozaj velmi dobry a pomerne univerzalny dalekohlad.
Pokukanie je velmi prijemne, kontrast ma paradny a kvalita optiky ma prijemne prekvapila. Ja som moj vymenil za 150mm SCT. V porovnani s tymto SCT ukaze naozaj viac vo vsetkych smeroch okrem mesiaca, tam je to remiza. Pristroj bol trosku rozkolimovany ale kolimuje sa lahko, mozem vysvetlit ;).

F8 (1200) kompromis ale velmi rozumne zvoleny, pretoze je to velmi slusne pouzitelne na planety aj DSO.
Pri DSO je clovek najviac limitovany tmavostou oblohy a da sa videt naozaj vela, ale treba ist proste do hor.

Farebna chyba nieje taky problem ako som sa trocha obaval, pri DSO nic, hviezdy velmi malo, len tie najjasnejsie, ale ziadna tragedia, dvojviezdy separujem pri slusnom seeingu tiez vemi slusne.

Koli farebnej chybe clonim Venusu na cca 100mm kartonovou clonkou :D, potom je krasne ostra ale nic ine neclonim. Jupiter som s takymi detailami nevidel v ziadnom inom dalekohlade. Saturn je teraz zial nizko, ale tych 200x mu viem dat, cassiniho delenie vidim krasne.... Mesiac je parada, v spravnej faze je krasne videt puklina vo Vallis Alpes. Mars som s nim este nevidel, Uran a Neptun boli pekne "gule" kazdy trochu inej zlenomodrej  farbe, tu som mohol pouzit zvacsenie az 300X co je povedal by som take rozumne maximum pri dobrom seeingu pri tomto dalkohlade.

Inak dalval som nedavno nejake reporty do Jarne / Letne pozorovanie v sekcii DSO, tak si ked tak precitaj.

Jednoznacne odporucam.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#174

Příspěvek od Artaban »

Mesiac je parada, v spravnej faze je krasne videt puklina vo Vallis Alpes.
Asi myslíš údolí Alp Vallis Alpes. To je vidět i v hodně malém dalekohledu, protože má délku asi 180km a šířku kolem 15km.
Pozorování samotné rýhy na dně Vallis Alpes, tak o tom by tady mohl vyprávět né jeden naštvaný hvězdář, co se marně snaží jí vidět mnohem větším kukrem např. 300mm Newtonem apod.
Ta rýha má šířku asi jen 800m.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#175

Příspěvek od Artaban »

Jednoznacne odporucam.
A ještě tohle. Byl bych trochu opatrný s jednoznačným doporučením takového dalekohledu. Nemám nic proti refrákům. Naopak, jiný typ dalekohledu už ani nemám. Krom nároků na montáž, (která může být ale i hodně jednoduchá a levná ale pevná AZ domo-robo) tady je ta barevná vada. Jedno můžu říct určitě. Achromát 150/F8 nebude náročnému vyhovovat. To však neznamená, že to je špatný dalekohled. Za sebe můžu říct, (protože mám podobný nepatrně větší rouru) že v rámci možností optiky achromátu 150/F8 svůj úkol splní dobře.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#176

Příspěvek od MilAN »

Pokud bych chtěl něco takového, co už vyžaduje kvalitní těžkou montáž a velký prostor ( a spíše stabilní místo) a stojí slušný peníz, tak bych nešel do toho kompromisu 1:8 u achromátu. ale minimálně do 1:12 nebo do klasického 1:15 a výše. Tam už ty vady achromatického objektivu jsou dost minimalizovány a optiku lze opravdu maximálně vytížit zvětšením bez ztráty kontrastu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#177

Příspěvek od 4Brunco »

Byl bych trochu opatrný s jednoznačným doporučením takového dalekohledu.
Akoze este som nebol tak nadseny zo ziadnej veci ako s tohto dalkohladu, ked som ho doniesol domov tak na mna zena kukala akoze ci mi nehrabe, ale tie pohlady stoja za to a ta cena bola celkom mala oproti cene okularov a prislusenstva.

Milan :
Ano kebyze mam hvezdaren, isto by som chcel este al nieco dlhsie ako planetarny special. Ale toto sa este da autom vpohode transportovat, na Jesen som ho mal v Beskydoch a na Jar v Poloninach, inak je v zahradnom domceku :). Okrem toho ma naozaj siroke zorne pole a napriklad so 42mm okularom mam cca 2,3° co je prakticke a pri 20mm-100° mam 1.7°. Na velke hmloviny a hviezkopy ale aj na glakticke kopy je to parada.

Samozrejme vsetko je to o tom ze su aj lepsie dalekohlady kebyze mam neobmedzeny rozpocet tak mam namiesto neho nejaky 150mm apochromat, akurat by stal 10X tolko ako tento achromat. Takze pomer cena/vykon rozhodne vyborny.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#178

Příspěvek od Artaban »

4Brunco: Poslal jsem SZ.
Znám to nadšení z nového refráku dobře a jsem rád, že jsi spokojený. Spíš je teď důležité, aby kolega petr 21 věděl co přesně potřebuje. On už by tak spokejený být nemusel. I o tom jsou refráky. Uvidíme, jaké má plany.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#179

Příspěvek od Psion »

Vím, že je potvrzené pozorování té brázdy již v 5" dalekohledu. Podle mě je to tím, že ten stín udělá úplně jiný kontrast a navíc délka té brázdy umožní lepší rozlišitelnost než stejně velký kráter. Je vidět, že jakmile začnou hory v Alps vrhat dlouhé stíny, je ta správná doba na pozorování. (Obrázky od Damian Peach)



Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#180

Příspěvek od elon254 »

Je vidět, že jakmile začnou hory v Alps vrhat dlouhé stíny, je ta správná doba na pozorování.
Tak to určitě bude, jak píšeš, to je vidět i na foto.(já ty svoje dedukce mažu )
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Odpovědět