Červená hvězda

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Rados
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2012, 11:12

Červená hvězda

#31

Příspěvek od Rados »

Zkus se podívat znova, nejbližší možný den, ve stejnou dobu. Pokud je to hvězda či planeta, bude tam zase. Za nějakých pár dní až týden se to moc nezmění.

Změnu v poloze vůči obzoru za 1 hodinu jsi nemusela jako neastronom zaznamenat. Je to posun maximálně o 15 stupňů, ve vyšší výšce nad obzorem spíš méně, což se může přehlédnout, pokud to člověk neví.  
Děkuji, dnes je zataženo, takže nic neuvidím, což je škoda, ale popravdě, bych ji radši už znovu neviděla, je to na můj vzkus moc neznámé, navíc po dnešních příspěvcích začínám pochybovat o mém zdravém rozumu:(
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Červená hvězda

#32

Příspěvek od gunaroid »

No on člověk nemusí být hned astronom, stačilo by znát pár souhvězdí a hned by bylo jasněji. Neberte to ale prosím jako výtku, jen jako doporučení pro příště.

Podle mě pro rozespalého laického pozorovatele nemusí být posun hvězdné oblohy za jednu hodinu tak zásadní, aby dokázal s jistotou říct, že se hvězda pohybuje s ostatními nebo ne. Prostě těch 15 stupňů může být při neznalosti hvězdného okolí klidně jen "nepřesnost určení polohy"..

Vsadil bych taky na Jupiter + Betelgeuze, ikdyž to s popisem vzájemné polohy moc nesedí.

SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Rados
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2012, 11:12

Červená hvězda

#33

Příspěvek od Rados »

No on člověk nemusí být hned astronom, stačilo by znát pár souhvězdí a hned by bylo jasněji. Neberte to ale prosím jako výtku, jen jako doporučení pro příště.Jo kdybych znala souhvězdí ráda to popíšu..něco si o obloze tedy zjistím a pak vám dám přesné souřadnice. Budu ráda, jak mi to někdo objasní.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Červená hvězda

#34

Příspěvek od Lesák »

Zkus si třeba stáhnout program stellarium. Když zadáš místo pozorování, datum a čas tak ti to zobrazí vzhled oblohy. Podle toho pak můžeš přesněji určit kde to je a nebo taky přímo co to je.
Ono červená hvězda na obloze není nic neobvyklého (pouhým okem se jeví do červenat třeba Aldebaran, Betelgeuse, Antares - ale toho ráno neuvidíš), výrazně červená je třeba Granátová hvězda (to už je spíš pro triedr).

To, co považuješ za nenormální a nikdy neviděné může být úplně obvyklá věc, jen ten kdo s něčím začíná to prostě nezná. Ten kdo oblohu pravidelně nesleduje a pak tam vidí něco "neobvyklého" tak pak může mít stejné pocity jako ty, z toho si nic nedělej. Já když sem si koupil svoji otočnou mapku oblohy (někdy ve 4. třídě) a začal se seznamovat s oblohou tak sem se divil, proč nevychází Měsíc, když včera touhle dobou vycházel - taky sem si myslel, že je to něco zvláštního, ale jak jsem brzy zjistil, bylo to něco uplně normálního Až se rozkoukáš a budeš oblohu jakžtakž znát, tak už tě překvapí snad jen jasný bolid :)
Uživatelský avatar
Rados
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2012, 11:12

Červená hvězda

#35

Příspěvek od Rados »

Lesák: děkuji za uklidnění a tip, včera jsem to pracně studovala na mapkách, nechápu proč je na astro mapě, sever jinde než jih?takže sem v tom úplně ztracená. Jinak o měsíci jsem měla stejné mínění. Kdysi dávno jsem viděla vycházet měsíc z poza obzoru, byl obrovský a ten pohled byl úžasný (doufám, že i tento jev není neobvyklý a nevymýšlím si), protože pak už jsem nikdy měsíc vycházet neviděla a divila jsem se, když jsem měla na druhý den přichystaný foťák, že si vyfotím nejkrásnější fotku v životě, tak měsíc se na obloze zjevil někde jinde.
A hlavně jsem netušila, že se měsíc otáčí stále tak, že my můžeme vidět jen jednu jeho stranu.

Jinak děkuji všem, za příspěvky, má to tady opravdu úroveň a díky vám, mě astronomie zaujala, jinak bych dál žila "v nevědomosti umístění naší planety a fyzikálních principech vesmíru. ;)
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Červená hvězda

#36

Příspěvek od Regulus »

byl obrovský a ten pohled byl úžasný (doufám, že i tento jev není neobvyklý a nevymýšlím si)Je to běžný jev, který se stává každému, sranda ale je, že jde o optický klam a Měsíc je stejně velký při východu i vysoko na obloze.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Rados
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2012, 11:12

Červená hvězda

#37

Příspěvek od Rados »

Regulus: děkuji za objasnění světových stran, teď už na to snad příjdu i sama..pak napíšu, která z nich to byla:-D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Červená hvězda

#38

Příspěvek od MaG »



Na tomto forum jsem krátce, takže nevím tedy čím se každý z vás zabývá. A ohrazovala jsem se pouze na některé z vás, kteří se na můj dotaz začali dívat skepticky.
A stejně mám takové tušení, že to co jsem viděla, nejde vidět běžným okem, protože tak červená hvězda, prostě existovat nemůže.  Skeptický pohled je zcela normální projev. Někdo přeci nahlíží optimisticky a někdo normálně a někdo skepticky. Mně se taky nelíbí, když se někdo posmívá, ale ten popis je velice špatný a tak není divu. Navíc jsem jen říkal, že mi vadí fakt, že laik nás astronomy amatéry považuje za někoho víc než jsou oni, přitom rozdíl je fakt jen ten, že my bychom to tak směšně blbě nepopsali. navíc bychom se asi pokusili o dokumentaci = kresba, foto, video.

Nic vám nevyčítám, vzdělejte se v základech pohledu na nebe, v pohybech nebeské klenby, pak to třeba příště budete schopna sama poznat a nebo zdokumentovat.

Závěrem - velmi červené hvězdy existují. Říká se jim "carbon star" nebo uhlíkové, chcete-li. Žádná z nich ale není tak jasná, aby i okem byla dobře viditelná. Nejjasnější červenavé hvězdy jsou spíš oranžové.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

Červená hvězda

#39

Příspěvek od masan »

Ja ked som v januári 2012 asi o 20:00 pozoroval na lúke nad mestom severný obzor, tak som sa tiež podivil aká červená hviezda práve vyšla. Nie načervenalá, ale úplne červená. Až keď som tam bol na na 2. deň za svetla som si uvedomil, že práve na tom mieste, asi 15 km ďaleko v horách je televízny vysielač. Takže tá "červená hviezda" bolo svetlo na jeho vrchole
Myslím, že toto je najpravdepodobnejšie vysvetlenie aj v tomto prípade.
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Uživatelský avatar
Rados
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2012, 11:12

Červená hvězda

#40

Příspěvek od Rados »

Navíc jsem jen říkal, že mi vadí fakt, že laik nás astronomy amatéry považuje za někoho víc než jsou oni, přitom rozdíl je fakt jen ten, že my bychom to tak směšně blbě nepopsali. navíc bychom se asi pokusili o dokumentaci = kresba, foto, video.
Tato věta mi nedává smysl..myslím, že je správné vás považovat za něco víc, když umíte alespon popsat hvězdnou oblohu, kdežto uplný laik neumí ani to..proč vás tedy nebrat jako někoho od koho se můžeme učit..učitelé jsou vždy výš, ale pouze v tom oboru, který ovládají.

Popis jsem tehdy napsala jak nejlépe jsem dovedla,kdyby jste se vžil do kůže laika, třeba by jste pochopil, že nebylo důležitější předně týden studovat jak zjistit polohu hvězd, ale zda to vůbec hvězda byla.

Teď po probdělé noci a zkoumání co to vůbec vidím, můžu všem objasnit, co tedy má hvězda byla. Je to sice škoda, ale obě "hvězdy" i zářivá velká i červená, byly odrazem mé optické myši a bedničky od počítače ve střešním okně.

Můžete se tedy začít smát:D..jen je hezké, že i tak má myš vytvořila umístění, které nebylo daleko od pravdy, velká zářivá hvězda jako Jupiter a červená jako Aldebaran..a trefila se i se světovou stranou. Asi to bylo pro mě jen nějaké znamení.

Omlouvám se tedy za spamování zdi,ale třeba to byl další přínos do světa astronomů, že existují další vysvětlení pro ufo objekty.
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Červená hvězda

#41

Příspěvek od gunaroid »

Myslím že tady nikoho nenapadlo, že pozorování neproběhlo venku, ale z místnosti přes okno.. ;D  to by taky příště neškodilo uvést, protože to je, aspoň tedy pro zdejší uživatele, poměrně netypické, koukat na hvězdy přes okno ::)
Ale hlavně že se vše vysvětlilo, to je hlavní.. a jestli to u Tebe vzbudilo zájem o hvězdnou oblohu, tím lépe ;)
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Červená hvězda

#42

Příspěvek od michal.b »

Moznost odrazu cervene diody nejakeho pristroje od okna me napadla jako prvni, ale nenapadlo me ze mate stresni okno. Od obycejneho okna by se totiz pri pohledu z postele nic odrazet nemohlo a tak jsem to zavrhnul.
Zrovna nedavno mi totiz moje matka smrtelne vazne tvrdila, ze tesne vedle Venuse vidi jasnou hvezdu a ptala se co je to zac. Jak se brzy ukazalo, byl to odraz samotne Venuse na dvojskle :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Červená hvězda

#43

Příspěvek od MaG »

Nejcennějším závěrem této diskuze je, že si tazatel dokázal nejen najít řešení, ale hlavně uznat chybu, to je tak těžké, že to musím ocenit. Nakonec byla v popisu. Vědět, že to bylo viděno zevnitř, neřešili bychom kraviny. Tohle je fajn závěr.

Dík za úvahu o učiteli. Nenapadlo mě, že v jistém smyslu jsme něco víc. Ne všichni učitelé jsou ale něco víc. Klíčové je, který umí učit, ne který je jen výborný odborník.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Rados
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 10. 2012, 11:12

Červená hvězda

#44

Příspěvek od Rados »

Jak říkám, omlouvám se za svou fatální chybu..i za nedostatek informací v prvním dotazu..úmyslné to nebylo a cítím se kvůli tomu špatně, ale je to pro mě ponaučení, nevěřit úplně všemu co vidíme.
MaG: děkuji,chyby se přiznávají těžko,obzvlášť před tolika "znalci".
To, že jste něco víc, měla být pouze lichotka..pouštět se do takového rozboru je moc filozofické.
Odpovědět