Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Konstantin
Příspěvky: 9
Registrován: 18. 08. 2017, 08:36

Dalekohled pro začátečníka - Bresser Messier 6inch dobson

#2851

Příspěvek od Konstantin »

Dobrý den všem,

jsem začátečník a chtěl bych si pořídit první dalekohled. Po pročtení diskuzí zde, jsem se rozhodl upustit od koupě nejlevnějších dalekohledů a vybral jsem si tento:

http://www.moty.cz/p/zrcadlove-hvezdars ... son-montaz
nebo zde
http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 3&idp=2687

Dělají ho jak 130mm tak 150mm. Limit jsem si stanovil zatím na cca 10000 kč. Pozorovat bohužel budu nejčastěji z balkónu na kraji města a občas na chatě. S dobsonem 200/1200 se opravdu tahat nechci. Pozorovat chci měsíc a planety, s tím, že nakouknout na nějakou mlhovinu, galaxii nebo hvězdokupu také plánuji. Focení neplánuji.

Na webu Matouška píšou, že se jedná o novinku, na webu jsem recenzi konkrétně tohoto typu nenašel.
Předpokládám že úplný šunt to nebude a navíc v základní výbavě má i měsíční filtr.

Další alternativou pak by pro mě byl asi jedině asi nějaký katadioptr (Maksutov) na AZ GOTO montáži, ale cenovka by byla vyšší a průměr menší, s tím že by mi pak asi ve finále GOTO našla nejspíš něco co neuvidím nebo bych to našel i sám...

Bohužel se světelnými podmínkami pro pozorování toho moc nenadělám, jde mi o dobrý poměr cena kvalita. Co si o tom myslíte?

Za každou radu děkuji.
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2852

Příspěvek od martin b »

Tento vybraný dobson je poněkud nezvyklý tím, jak moc je při tomto průměru světelný. Což je pro vizuální pozorování spíše nevýhoda a navíc jej to předurčuje pro použití na stole, nebo alespoň nějakém podstavci. Což je možná záměr kvůli tomu balkónu, není řečeno, jak je velký, ale tohoto je potřeba si být vědom.
Konstantin
Příspěvky: 9
Registrován: 18. 08. 2017, 08:36

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2853

Příspěvek od Konstantin »

Díky za odpověď. Velikost 150mm je dle webu cca 39x39x82 cm, což je pro mě tak akorát. Uvažoval jsem i o tom menším 130mm ale úspora místa nijak velká není (cca 10 cm na výšku). Na balkóně i chatě plánuji použít stolky pro svůj komfort. Jak moc mě bude limitovat ta světelnost a v čem nejvíce?
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2854

Příspěvek od martin b »

Ve zkratce výraznější koma, větší centrální zástin a vyšší citlivost na kolimaci.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2855

Příspěvek od MilAN »

Světelnost je obvyklá , jestli je Dobson většího průměru nebo menšího je pro komu, kolimaci i okuláry naprosto stejné. Ani jedno není důvod, proč do toho nejít. Opticky bych se toho nebál, je to určitě lepší než cokoliv z refraktorů-achromátů v podobných cenách nebo rozměrech. Jediné slabé místo bude ta montáž. Naštěstí jsou na tubusu kruhy s lištou, takže je časem možnost přejít na jakoukoliv azimutální nebo paralaktickou montáž, nebo si sbastlit klasickou Dobsonuvu vidlici,doplnit na kruhy druhu lištou a tím to výrazně vylepšit v pohybu ve výšce. V téhle cenové hladině to je , dle mého názoru, o celou jednu třídu převyšující výrobek nad ostatními možnostmi.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2856

Příspěvek od martin b »

Samozřejmě do toho koukat půjde, newtony jsou běžně f/5. Spíš jsem chtěl nastolit otázku, proč nejít třeba do 6" dobsonu od SW, který je delší, takže se dá normálně postavit na zem a bude profitovat z té menší světelnosti.
Do toho krátkého bych šel jedině s tím jasným záměrem, že mám málo místa a chci to stavět na stůl, nebo že bych cílil na malá zvětšení, což není tento případ.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2857

Příspěvek od Bill »

Ale to je F5 - u tak malého průměru to není obvyklé, ale větší stroje od 10" se takhle dělají všechny.

Pro pozorování z balkonu by to mohla být výhoda...

-------------------

Edit - než jsem to odeslal, tak už je stejných odpovědí více
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2858

Příspěvek od Bill »

martin b píše:což není tento případ
Ale balkon by mohl být tento případ - záleží na rozměrech...
M:736 750 113
Konstantin
Příspěvky: 9
Registrován: 18. 08. 2017, 08:36

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2859

Příspěvek od Konstantin »

Díky všem za odpovědi. Priority pro mě jsou co nejlepší zobrazení a malá velikost. Pro mě je teď nejvíce určující rozměr, na balkónu bych velkého dobsona nedal a i pro ten transport na chatu preferuji něco pokud možno malého. Když jsem si probíral co bych koupil v kategorii do 5 a do 9 tisíc, tak mi spíš vycházelo že levnější varianty by byly asi vyhozené peníze. Je možné, že časem někde seženu slušnou EQ montáž a mohl bych to pak hodit na ni. Ale na ty začátky mi bude ten dobson určitě stačit.
Trochu mě lákala GOTO montáž, ale v limitu do 15 tisíc, které bych byl ochoten za to maximálně dát, no nevím. Celestronu 114/1000 lcm jsem rychle zavrhl, dočetl jsem se že tam optika prý není nic moc. Hojně doporučovaný Celestron 127/1500 NexStar 127 SLT GoTo je zase skoro dvakrát dražší než ten Bresser, a nějak si myslím že ten průměr toho dobsona mi to nevynahradí a do světelných podmínek kde to budu mít, by mi to asi nic nepřineslo.
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2860

Příspěvek od martin b »

Varianta by ještě byla koupit zvlášť SW MAK 127 a azimutální montáž AZ-4, s tím by se člověk dostal trochu níž na cca 14 000.

Problém je, že ten krátký newton není vysloveně planetární dalekohled, i když ty planety samozřejmě taky ukáže. Dlouhý newton je zas... ehm... delší a Mak drahý a je potřeba s ním tahat ještě ten stativ. Čili to vše je třeba zvážit a podle toho se rozhodnout.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2861

Příspěvek od vla »

Newton F/5 je naprosto v pohodě zkolimovatelný dalekohled a jeho optické kvality jsou zcela jistě lepší než u na trhu běžných levných MAKů. Kolega si myslím zvolil vzhledem ke svým potřebám a finančním možnostem velmi dobře a nějak nechápu, proč se mu to zde někteří (snad méně zkušení kolegové ?) snaží vymlouvat s návrhy horších řešení.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2862

Příspěvek od martin b »

Nic takového tu ovšem nepadlo. Říkám, že delší newton je obzvlášť na to vizuální pozorování planet preferovaná volba a dá se postavit normálně na zem, což neznamená, že ten krátký je špatný. Pokud je zde požadavek na větší skladnost pro transport a z prostorových důvodů na balkónu nutnost mít ten dobson na stolku, tak je to v pořádku.
Tazatel dále rozvíjel úvahy o MAKu kvůli rozměrům, čili jen doplňuji, že jej lze pořídit levněji bez GOTO pro případ, že by to v rozhodování hrálo roli.
Konstantin
Příspěvky: 9
Registrován: 18. 08. 2017, 08:36

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2863

Příspěvek od Konstantin »

No, jak se tím probírám čím dál víc, tak pořád ještě zvažuji i jiné možnosti v rozumné cenové relaci (10kkč), ale zatím jsem našel jenom něco jako

http://www.moty.cz/p/hvezdarske-dalekoh ... 50-1400-eq
nebo
http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... o_4690900/

ale tak nějak tuším, že to zkrácení tubusu pomocí optického členu tomu nějak neprospěje, navíc ty montáže asi stojí víc než dobson a někde musí ušetřit, takže jejich tuhost asi nebude nic moc.

U toho 6inch dobsona by mě zase čekal asi nákup barlow čočky 2x, což se prodraží, ale ty Bressery na EQ montážích nebo např. obdobný Omegon asi nebudou na jeho kvalitativní úrovni. Za případné postřehy, či nasměrování děkuji.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2864

Příspěvek od MilAN »

Tak zrovna tenhle typ katadioptru má v sobě nejvíce kompromisů, které lze u laciných dalekohledů najít. Tomu bych se radši vyhnul. Ta montáž sice vypadá při pohledu na ten krátký tubus celkem "přijatelně", ale je potřeba si uvědomit, že opticky je ten systém 2x delší. No a opticky ve srovnání s tím krátkým 150/750 mm Newtonem tohle nezvítězí. V téhle cenové hladině je Newton jednoznačně vítězem jak pokud jde o kvalitu zobrazení, tak i celkový dosah, a pokud je to v provedení jako Dobson, tak i co do kvality a tuhosti montáže
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2865

Příspěvek od Bill »

Konstantin píše:U toho 6inch dobsona by mě zase čekal asi nákup barlow čočky 2x, což se prodraží...
Ke každému dalekohledu nějaké okuláry časem dokoupíš, barlow se moc nepoužívá a je spíše levný...
M:736 750 113
Odpovědět