Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2836

Příspěvek od Regulus »

peterJ píše:Ahojte,
som tu nový a ako aj všetci ostatní nováčikovia aj ja by som rád prosil o radu na svoj prvý ďalekohľad.
moje požiadavky:

-sledovanie mesiaca, planét , galaxií, hmloviny
-nie moc veľká veľkosť (preto nechcem kupovať dobson SkyWatcher 6" a 8") často ho budem nosiť na chatu a budem nosiť aj dosť batožiny takže to potrebujem vmestiť do kufra.
-ak by to bolo možné tak pripojiť zrkadlovku Nikon
- cena do 400€/11000kč

PS: ešte moc nerozumiem všetkým Vaším odborným skratkám :-)

Ďakujem moc pekne.

:) :) :)
Pokud chceš vyloženě nosit na zádech v krosně, zbývá stolní newtonek, malý achromát, nebo nějaký malý Maksutov-Cassegrain... Pokud to jen potřebuješ vměstnat do kufru, 6" dobson zas tak moc nezabere ;) Bylo by to nejjednodušší a nejlevnější řešení, přitom bez kompromisů na montáž nebo optiku...

Zrcadlovku lze v principu připojit ke každému dalekohledu (přes T kroužek http://www.supra-dalekohledy.cz/astrofoto/tkrouzky0/), očekávej ale foto Měsíce/planet/focení ve dne kdy se dalekohled použije jako teleobjektiv. Nelze v takové cenové relaci seriózně fotit objekty hlubokého vesmíru (galaxie, mlhoviny...).
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
peterJ
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 07. 2017, 22:46

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2837

Příspěvek od peterJ »

Artaban píše:peterJ: Ahoj na AF: A už jsi někdy pozoroval nějakým dalekohledem? Abys pak nebyl zklamaný. U tak malého dalekohledu za málo peněz, moc možností není. Na DSO ( galaxie, mlhoviny, hvězdokupy atd) postačí menší refraktůrek achromát 80-100mm. Na dobré tmavé obloze ukáže dost DSO objektů, ale s větším dalekohledem, se nemůže vůbec rovnat.
Ještě horší, bude na planetách. Barevná vada neumožní kvalitní obraz u velkých zvětšení, které jsou u planet třeba. Měsíc na tom bude trošku lépe, ale né moc.
Takže DSO trochu půjdou, ale planety bída.
Proto by bylo lepší koupit nějaký starší refraktor ED 80 z bazaru, který na planetách podává mnohem lepší výkon a do kufru ( nevím ale jak montáž) se vejde.
Možnost focení, je za tyhle peníze hodně a hodně omezená.

Ďakujem za upresnenie.
Pozoroval som na celestron astromaster 130 EQ ale uz na pripravenom cize som neriesil montaz. Mesiac som videl celkom fajn. Ale nepozeral som galaxie a pod. Ale co som tu poprecitaval tak vela z Vas tu celestron hodnotilo ako "zbytocne drahe" tak neviem.
A ako si pisal ze fotenie je v tejto kategorii omedzene: aj som si myslel ale s malou nadejou som to napisal.
To fotenie by som urcite bol ochotny nemat ak by som iba na pozorovanie nieco dobreho nasiel.
peterJ
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 07. 2017, 22:46

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2838

Příspěvek od peterJ »

Ďakujem ešte raz za radu.

Po prehodnotení a meraní obsahu kufru auta som sa rozhodol pre dobson 8"

Viete mi odporučiť kde ho momentálne kúpiť výhodne?

ďakujem
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2839

Příspěvek od Rekmarik »

peterJ píše:Ďakujem ešte raz za radu. Po prehodnotení a meraní obsahu kufru auta som sa rozhodol pre dobson 8"
Viete mi odporučiť kde ho momentálne kúpiť výhodne? ďakujem
Nejvýhodnější bývá tady na AF v bazaru (což tedy neplatí momentálně o tom který je tam teď.. ale jinak stačí trochu posečkat).
A pokud nový, tak není nic snadnějšího než si to zadat do vyhledávače a dle tvého místa, způsobu dopravy a pod. vybrat to nejvhodnější řešení.
Koneckonců i tady na AF jsou vlákna na prodejce astrotechniky nebo odkazy na zahraniční shopy ..
Hodně zdaru !
SilverSurfer
Příspěvky: 4
Registrován: 15. 08. 2017, 17:26

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2840

Příspěvek od SilverSurfer »

Čau lidi máte zkušenosti s binokuláry od meopty ??? hodily by se i na astro ?? http://www.meopta-shop.cz/


jelikož se nepřepravuju autem ale cestuju s krosnou tak zvažuju pro začátek nějaký bino zaujal mi tu celestron skymaster 25/100

rád bych to jen na pozorování jak noční oblohy tak klidně i statické pohledy ze dne ...ale primárně na astro , podle limitu přístroje .

například v brdech na vrcholu Tok jsem pouhým okem spatřil krásně temelín , ještěd a pak nejspíš kousek prahy . Byla dobrá viditelnost

na podruhý se mi ještěd nepodařilo spatřit no tak si říkám že s něčím silným by to byla paráda .

Jinak jsem koukal do teleskopu z lídlu na měsíc a myslím že na to že to bylo z lídlu za 2000 kč tak pohled to byl pěkný .

na malé zvětšení byl vidět krásně celý , na střední jsem mohl jet krásně po jeho obvodu a na to nejvyšší to byla celkem rozmazaná prasárna

a měl jsem problém se orientovat . Navíc jsem musel hodně jemně točit protože se to celé viklalo .

muj rozpočet by byl tak do 20 000

buď si koupím bino za 20 000 nebo si koupím teleskop za míň plus stativ ..

protože montáž Dobson mi na převážení s krosnou přijde nereálná .

váha mi nějak nevadí tak do 20 kg bych zátež unesl i na delší trasu ....

nemusí to být nějaký cestovní pidi teleskop , může to být i nějaký větší na hranici přenositelnosti .
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2841

Příspěvek od Artaban »

SilverSurfer : Vítej na AF. Meopta je solidní značka.

Triedr je dobrý na prohlídky oblohy, ale ukáže jen plošné objekty. Na většinu objektů, je atronomický dalekohled lepší. Především pak na planety, kde dokáže zobrazit detaily.

Na daleké přenášení, bych ale větší binar plus stativ( který je pak už nutný) tahat nechtěl. Mám triedr 20x80 a ukáže vpodstatě to samé, co 25x100.

Spíš bych doporučil značku HELIOS, než Celestron. Je mnohem lepší a cena je ještě dobrá. http://www.supra-dalekohledy.cz/binokulary/obri/

Velkou výhodu v komfortu pozorování, mají binary lomené.
Jeden je zrovna v bazaru, ale už to je fakt monstrum. http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=21692
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2842

Příspěvek od Shark »

Artaban píše:SilverSurfer : Vítej na AF. Meopta je solidní značka.

Triedr je dobrý na prohlídky oblohy, ale ukáže jen plošné objekty. Na většinu objektů, je atronomický dalekohled lepší. Především pak na planety, kde dokáže zobrazit detaily.

Na daleké přenášení, bych ale větší binar plus stativ( který je pak už nutný) tahat nechtěl. Mám triedr 20x80 a ukáže vpodstatě to samé, co 25x100.
AHOJ
vlastním taktéž bino 20x80 (2,5kg) používám na stativu v ruce nelze ;). Na přenos je to opravdu moc není stativ (3,6 kg) Používám na zahradě na rychlou přehlídku oblohy ,někdy mi triedr poslouží i jako hledáček. Na přenos je vhodnější např 15x70 . Píšeš, že ti nevadí váha 20kg na delší přenos- no zkus to přenášet tak 3-4x týdně 1 km tam a zpět a budeš mluvit jinak :?
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2843

Příspěvek od martin b »

Prvně bych zmínil, že i k tomu binu 25×100 by byl bezpodmínečně nutný stativ. Při zvětšení "jen" 25× to sice nemusí být nic až tak masivního ve srovnání s astronomickými dalekohledy, ale v ruce to člověk rozumně neudrží. I na nějaké delší nošení mi to přijde trochu moc.

Jako vždy záleží na prioritách. Na koukání po krajině a brouzdání po obloze při malém zvětšení (mléčná dráha, velké otevřené hvězdokupy a galaxie...) asi bude vhodnější to bino. Pokud by člověk chtěl koukat vysloveně na jednotlivé úhlově menší astronomické objekty včetně planet či Měsíce ve velkém zvetšení, tak je naopak přirozeně vhodnější astronomický dalekohled. Takhle na cesty by se nabízel menší ED refraktor o průměru řekněme 80 mm; nějaký levnější kousek by se z těch peněz dal pořídit. Případný zájem o větší průměr by pak uspokojil nějaký maksutov (cca 130 mm).

Jinak Meopta určitě patří k tomu výrazně lepšímu na trhu. Pokud je člověk ochoten za to ty peníze utratit, tak proč ne.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2844

Příspěvek od vla »

Potřebuješ si ujasnit, jak ostatně píše kolega, jestli budeš preferovat měsíc a planety, pak potřebuješ astronomický, nebo pozorovací dalekohled a opravdu bytelný stativ, nebo spíš celkové přehlídky oblohy, pak potřebuješ triedr. Za mě bych asi volil první verzi, protože do začátku je sluneční soustava přeci jen zajímavější podívání. V každém případě bych volil ED provedení, i když cenově budeš mít problém se do svého limitu vejít, ale ještě bys to měl zvládnout. Pokud by ti stačila nižší kvalita byla by možnost koupit nějakého MAKa (jejich zastánci nechť mi prominou, ale pro mě jsou tyto systémy vždy horší než ED objektiv), tím bys vyřešilcenu zcela jistě. Pozorovací dalekohled bych volil tento: .http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 18587.html ED dalekohled třeba:http://www.teleskop-express.de/shop/ind ... aktor.html, nebo podobný od 70mm průměru. MAK třeba:http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3743.html. Ke všemu pak budeš potřebovat nějaký stativ, nebo raději AZ montáž, třeba : http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 17808.html, nebo jakoukoli jinou dražší. Ohledně triedru ti neporadím, sám bych se s těžkým tahat celé dny nechtěl, takže nějaký ED 50_60mm a zase!!!!! bytelný stativ, ten ti ty zbývající milimetry průměru hravě nahradí. Osobně mám největší Meoptu HD 10x42 a i na astro mi plně stačí, jen třeba počítat, že planety moc neukáže.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
SilverSurfer
Příspěvky: 4
Registrován: 15. 08. 2017, 17:26

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2845

Příspěvek od SilverSurfer »

zatím díky za odpovědí ...velký bino zatím pouštím z hlavy .
co jsem tak načetl
takže maksutov je zrcadlo s okulárem (optiku tvoří pouze okulár a zrcadlo jen vede to světlo a obraz tak jsem to pochopil )
a ed dalekohled pracuje se skly něco jako teleobjektiv
u obou můžu měnit okuláry ...dejme tomu má to stejný vliv jako objektiv u zrcadlovky ???
zlepší kvalitní okulár ostrost a kvalitu obrazu ?? nebo jen slouží k přiblížení ...tudíž musím mít kvalitní optiku už na tom ED dalekohledu .
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2846

Příspěvek od MilAN »

SilverSurfer píše: takže maksutov je zrcadlo s okulárem (optiku tvoří pouze okulár a zrcadlo jen vede to světlo a obraz tak jsem to pochopil )
a ed dalekohled pracuje se skly něco jako teleobjektiv
u obou můžu měnit okuláry ...dejme tomu má to stejný vliv jako objektiv u zrcadlovky ???
zlepší kvalitní okulár ostrost a kvalitu obrazu ?? nebo jen slouží k přiblížení ...tudíž musím mít kvalitní optiku už na tom ED dalekohledu .
Prosím, vyplň si v profilu svůj věk. Pokud ti je méně než 9, má smysl se tvým příspěvkem zabývat a odpovědět. pokud ti je přes 80, asi ti net nepomůže, ale pokud je ti něco mezi tím, zkus něco pohledat. Alespoň tak, aby ty otázky dávaly nějaký smysl .
A jen na úvod, okulár není něco jako objektiv u zrcadlovky - je to sice důležitý prvek dalekohledu, ale není to hlavní zobrazovací prvek, od něhož se vše odvíjí. Tím je objektiv, a to buď čočkový nebo zrcadlový nebo kombinovaný - tzv. katadioptr.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2847

Příspěvek od martin b »

Refraktor (čočkový dalekohled) je v principu to samé jako běžný objektiv u foťáku. Označení ED znamená jen jiná skla, která vykazují menší barevnou vadu, což přijde vhod právě na ta větší zvětšení, ale stojí výrazně víc než běžné čočkové dalekohledy.
Maksutov je pro změnu zrcadlový objektiv, kde místo čočky soustředí světlo do oka duté zrcadlo; jde o trochu komplikovanější uspořádání, ale tím se asi není potřeba zabývat. Výhodou je malá fyzická délka dalekohledu a nižší cena ve srovnání s ED refraktorem.

Okulár je pak soustava čoček, která zjednodušeně řečeno zpracovává obraz objektivu pro oko v požadovaném zvětšení. U astronomických dalekohledů lze standardně měnit okuláry, a tím i zvětšení. Přičemž kvalita okuláru přirozeně ovlivňuje kvalitu obrazu; výběr okulárů je téma samo o sobě, opět existuje mnoho různých typů s různými vlastnostmi.
SilverSurfer
Příspěvky: 4
Registrován: 15. 08. 2017, 17:26

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2848

Příspěvek od SilverSurfer »

díky za odpovědi ohledně ED hodně mi to pomohlo v orientaci a omlouvám se dědovi s ikonou čerta :) psal jsem to zrychleně a nemám nejlepší vyjadřování .

ještě to tu budu pročítat ale vybral bych si čočkový dalekohled .
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2849

Příspěvek od Artaban »

SilverSurfer : Nejdříve, si ujasni, co všechno chceš pozorovat a s jakým výsledkem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
SilverSurfer
Příspěvky: 4
Registrován: 15. 08. 2017, 17:26

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2850

Příspěvek od SilverSurfer »

Artaban ...ještě to tu budu pročítat ,ale děkuju...... neuspěchám to , líbilo by se mi toho hodně ...někteří členové tu mají básnické střevo a když čtu že z tohodle a z tohodle přístroje to byl pohled jako z vypouklého okna kosmické lodi , tak se nad tím člověk zamýšlí :)
Odpovědět