Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3451

Příspěvek od technomagg »

pokud se smířím s focením v bezvětří apod, jaká nejlevnější montáž mi unese tu 200/1200? opravdu jde o focení jen okrajově - spíše mít tu možnost vyfotit co jsem našel + planety než vážné DSO focení s dlouhou expozicí.
Koukal jsem ještě že bych si pořídil do bytu hračku za okno: http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3641.html - ale nevím jestli to má smysl za to utrácet - přijde mi že to je takové chrastítko proti tomu dobsonu.
Upřímně nemám páru jak velký dalekohled je při focení potřeba - jestli stačí menší s úměrně delší expozicí nebo jak se říká kde nic není ani k**va nebere.
Therp
Příspěvky: 41
Registrován: 30. 12. 2017, 00:47
Bydliště: Moravské Budějovice
Věk: 24

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3452

Příspěvek od Therp »

To by dokázal asi lépe posoudit, někdo, kdo něco takového má doma a má s tím zkušenosti.. Ale vzhledem k tý váze a hlavně velké délce to bude opravdu potřeba řekl bych ideálně tak EQ-6 a lepší, ale opravdu ti nedokážu říct přesně, jelikož to nevlastním a jsem zastánce názoru "žádná rada je lepší než špatná rada"... Ale jen aby jsi měl tak přibližně představu.
Je tu spousta témat o fotografování, myslím že když si to nějak pročteš, tak vše pochopíš. A zkrátka pokud se chceš pustit do něčeho většího.., než si vyfotit ulovený objekt mobilem a vidět na tom 5 šedých pixelů, tak to bude něco stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3453

Příspěvek od MMys »

Co obnáší technicky a cenově alespoň základní sestava na astrofoto si můžeš přečíst třeba tady v tom článku, co jsem psal kdysi pro Astropis. Ceny budou stále zhruba podobné.

http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3454

Příspěvek od technomagg »

děkuji za odkaz, upřímně ceny to jsou dost mimo mou cenovou hladinu, představoval jsem si sehnat základní goto montáž, frknout na ni kameru a zkusit sem tam občas něco vyfotit když sleduji oblohu - s minimální dobou expozice - spíše v řádu vteřin než desítek minut.
Možná bych časem chtěl něco více, ale primárně mi šlo o možnost vyfotit to co vidím.
Rozpočet jsem si představoval tak max do 10.000,- Kč montáž a pak sehnat kolem 5-10.000,- Kč nějakou kameru, ale napřed montáž, kameru až potom, nemůžu zrujnovat rodiný rozpočet.
Proto jsem řešil jestli střelit dobsona 200/1200 a pořídit rovnou něco na goto montáži, nebo sehnat goto montáž a přendat dalekohled z dobson montáže. Zase bych nerad šel do goto kompletu s nějakým fakt malým dalekohledem - to by asi postrádalo smysl, ta 200/1200 mi vcelku sedí tím kolik je toho vidět.
prkiller
Příspěvky: 33
Registrován: 17. 04. 2018, 16:25
Bydliště: Olomouc
Věk: 35

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3455

Příspěvek od prkiller »

Osobne jsem nekolikrat zkousel dobsona flex tube na EQ6 i s pointaci, jako montaz asi nechapala co po ni chci, ale dala to. Nicmene bylo absolutni bezvetri a v zakrytu ze vsech stran doma na dvore. Takze za urcitych podminek to jde, ale zadna slava.
Dalekohledy: Sky-Watcher Dobson Flex Tube 200/1200, Sky-Watcher 80ED
Montáž: SW EQ6-R SynScan GoTo
DSLR: Canon EOS 1100D, Canon EOS 40D mod.
Pointace: QHY 5V-M + hledáček SW 9x50
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3456

Příspěvek od technomagg »

eq6 nová je 26.000,- Kč - to už je moc. Za tu cenu bych měl celý goto dobson 200/1200, když bych trošku sháněl tak možná i 250tku, vím že ho na focení nedoporučují, ale i tak je to moc peněz jen za montáž.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3457

Příspěvek od Bill »

Pokud by jsi uvažoval o nové, tak zkus si zjistit informace o novější Sky-Watcher EQ6-R SynScan...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3458

Příspěvek od MilAN »

No jo, ale to je zase ještě o několik tisíc výše, než je ochoten tazatel jít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3459

Příspěvek od Bill »

No ta jeho cena za EQ6 je podezřele nízká - já jsem se díval a všude byla i "normální" EQ6 okolo 32 tis. Kč...
http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4423.html
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... nscan.html

Levnější je samozřejmě něco z bazaru - nechat Dobson jak je a menší montáž na focení s objektivem nebo nějakých refraktorem...
M:736 750 113
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3460

Příspěvek od technomagg »

když ještě sleduji ty ceny - z jakého důvodu je goto naváděný dobson pro foto nevhodný ? ta montáž se při pohybu nějak klepe nebo co je tam špatně, lajcky bych čekal že pokud je motorizovaná montáž tak je jedno na jaké je montáži - samozřejmě pokud jsou motory dost silné a přesné pro váhu dalekohledu, spíše bych čekal že dobson bude vzhledem k robusnosti a stabilitě konstrukce nejvhodnější montáž na foto.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3461

Příspěvek od Bill »

No musíš si to představit jak se pohybuje objekt na obloze a jak dobson - je to azimutální montáž, takže objekt se v zorném poli otáčí při delší expozici...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3462

Příspěvek od hades »

Kvůli stáčení zorného pole. Musel bys nějak otáčet i foťákem v ose okulárového výtahu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3463

Příspěvek od technomagg »

díky za upřesnění, ale jen mne udivuje že takovou věc neumí kompenzovat software co se dodává k astro kamerám, po softwarové stránce by to neměl být problém vykompenzovat je to naprosto předvídatelný pohyb, ale hold to bych chtěl asi moc.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3464

Příspěvek od Roman (Rick) »

O to nejde, že by to nešlo softwarovo. Skús si predstaviť, vyskúšať, čo sa pri tom stáčaní a jeho oprave deje (hlavne s okrajmi snímku) a pochopíš ;).
Vince
Příspěvky: 2
Registrován: 02. 12. 2018, 00:12

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3465

Příspěvek od Vince »

Zdravim vsetkych, ako vidite, som novacik na tomto fore a takisto novacik v pozorovani nocnej oblohy:-)
O astronomiu/vesmir sa vsak zaujimam uz trochu dlhsie, takze nejake tie zakladne teoreticke vedomosti uz mam.
Rad by som si kupil svoj prvy dalekohlad, cital som si par navodou na vyber pre zaciatocnikov, ale je toho na vyber velmi vela. Ak mate chut, poradte prosim, co by ste mi doporucili. Moje poziadavky su:
-Rozpocet okolo 400 - 700 EUR, ale ak to bude rozumne, som ochotny dat aj viac.
-Rad by som pozoroval DSO, ale kludne aj nasu slnecnu sustavu, mesiac, ale hlavne, aby teda bolo mozne vidiet DSO.
-Byvam v meste, ale uplne na okraji mesta, kde vidim zo zaciatku moznost aj pozorovania z mojej zahrady, pripadne niekde v okoli. Takze aby sa s tym dalekohladom dalo nieco vidiet aj z miesta s nejakym tym mensim svetelnym znecistenim. Pozorovat planujem povedzme 2-3 hodinky, zo zaciatku urcite nie nejake celonocne maratony:-)
-Nieco co sa lahko rozlozi/zlozi/pouziva - nieco, co by nemalo prilis komplikovanu montaz a pouzivanie.
-Na uvod urcite skor dalekohlad na pozorovanie, nie fotenie, pretoze to uz je zas dalsia disciplina. Fotenie by som si nechal na neskor.

Rad by som do Vianoc uz nieco doma mal, bude to darcek pre mna:-)

Dakujem vopred za vsetky tipy.
Odpovědět