Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3286

Příspěvek od martin b »

Dobson s GOTO umí objekt taky sledovat. Jen holt vzhledem k povaze azimutální montáže musí pracovat motory obou os na rozdíl od té ekvatoriální, kde stačí pohánět jen jednu osu, a pak se tomu pohonu říká hodinový strojek.
Medard22
Příspěvky: 3
Registrován: 28. 07. 2018, 10:31
Bydliště: Opavsko
Věk: 36

Bresser Pollux 150/1400 alternativy

#3287

Příspěvek od Medard22 »

Dobrý den, dostal jsem k narozeninám poměrně nečekaně teleskop Bresser Pollux 150/1400 EQ3. Oblohu jsem dosud pozoroval jen klasickým triedrem a je pravdou, že jsem nad koupí teleskopu přemýšlel. Po nastudování problematiky díky zdrojům zde na fóru jsem pochopil, že tento model možná nebyla úplně nejlepší volba. Mám možnost jej v zákonné lhůtě případně vrátit a vybrat si jiný. Chci se tedy zeptat zda byste mi mohli poradit zda si teleskop nechat, nebo mi mohli doporučit nějaký jiný model.
Jsem začátečník, na obloze se orientuji bez problémů, montáž Bresseru i obsluhu jsem zvládl. Vzhledem k pracovnímu vytížení předpokládám jen občasné pozorování noční oblohy, ale možná mně to "chytí" :) Pro tento případ bych byl rád za model, který se dá případně rozšířit příslušenstvím a umožňuje focení například pomoci fotoaparátu, kamery, nebo mobilním telefonem.
Předem díky za pomoc.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Bresser Pollux 150/1400 alternativy

#3288

Příspěvek od ok1in »

Do začátku asi budeš koukat po planetách a Měsíci, zejména, pokud jsi limitovaný časem (jsem na tom stejně). Tam ti udělá dalekohled podle mě dobrou službu, navíc s ním můžeš tyto objekty bez problémů fotit. V tom případě bych ale asi časem koukal po stabilnější montáži, EQ5 atd. Můj názor (amatéra) - neměň, koukej a časem poznáš, co tě vlastně přitáhne více - sledování a focení planet nebo časem focení DSO (a nákup dalšího kousku do sbírky)...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Bresser Pollux 150/1400 alternativy

#3289

Příspěvek od Bill »

ok1in píše:Do začátku asi budeš koukat po planetách a Měsíci, zejména, pokud jsi limitovaný časem (jsem na tom stejně). Tam ti udělá dalekohled podle mě dobrou službu, navíc s ním můžeš tyto objekty bez problémů fotit.
Podle zkušeností ostatních ten dalekohled neumožní větší zvětšení. Takže zejména na planety a Měsíc je nevhodný. Mrkni na hodnocení ostatních. Já bych ho raději vrátil. Je to hodně peněz za málo muziky:-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3290

Příspěvek od ok1in »

Bill má mnohem více zkušeností - dal bych na něj i když jsem psal něco jiného... :oops:
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3291

Příspěvek od Bill »

Já jsem tenhle kousek nikdy neměl. Ale je tady k této konstrukci dost příspěvků a zkušenosti s ním jsou špatné.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3292

Příspěvek od Shark »

Zdravím
tento dalekohled jsem měl na EQ2 no je to takový klepajíci se teleskop ja ho po roce provozu prodal - montáž neuspokojivá a myslím si že ani ta EQ 3 nebude dost stabilní. I když budeš pozorovat občas tak tento přístroj v tobě nepodnítí zájem spíše odradí od další astronomické činnosti .
Dalekohled má pevně zabudovaný barlow a s tím se nic nedá dělat. Muj názor - vyněmit třeba za SW 150/750 nebo nejaký SW dobson 200/1000
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Medard22
Příspěvky: 3
Registrován: 28. 07. 2018, 10:31
Bydliště: Opavsko
Věk: 36

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3293

Příspěvek od Medard22 »

Moje první zkušenost z teleskopem byla řekněme rozporuplná. Na nejmenší zvětšení je použitelný naprosto bez problémů. Větší zvětšení s 4x okulárem už bylo problematické kvůli ne úplně stabilní konstrukci, která se docela třese a byl problém zaostřit. Přidaná Barlow 3x čočka je spíše nepoužitelná.

Děkuji všem za doporučení, asi jej opravdu vrátím. Podle vašich doporučení zvažuji Sky-Watcher Newton 150/1200mm 6” Dobson, nebo Sky-Watcher Dobson 8" Pyrex (ten jen 203/1200). Ten větší je k dostání na alemat.cz, ten menší i jinde. Máte případně tip na jiný obchod kde by se dal případně objednat?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3294

Příspěvek od Artaban »

Medard22 : Pokud si myslíš, že Dobson u tebe nějakou dobu vydrží, tak doporučuju ten větší 200/1200. Pak ho můžeš mít roky, než budeš mít potřebu ještě větší průměr. Ten menší taky dobrý, ale asi asi bys ho měnil dříve ;)
Doporučuji ho koupit v Supra Praha. Teď tam buhužel nefungují jejich stránky, ale brzo to zase pošlape, tak pak jukni.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Medard22
Příspěvky: 3
Registrován: 28. 07. 2018, 10:31
Bydliště: Opavsko
Věk: 36

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3295

Příspěvek od Medard22 »

Super díky za tip. Ještě se chci zeptat zda je lepší pevný tubus, nebo skládací, nebo je to jedno. A jestli se dá případně dodatečně nasadit i na paralaktickou montáž (protože se mi zdá poměrně velký).
prkiller
Příspěvky: 33
Registrován: 17. 04. 2018, 16:25
Bydliště: Olomouc
Věk: 35

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3296

Příspěvek od prkiller »

Medard22 píše:Super díky za tip. Ještě se chci zeptat zda je lepší pevný tubus, nebo skládací, nebo je to jedno. A jestli se dá případně dodatečně nasadit i na paralaktickou montáž (protože se mi zdá poměrně velký).
Mam dobsona 8" Sky-Watcher flex tube a jsem s nim naprosto spokojen. Volil jsem tento kvuli uskladneni a preprave. Zkolimoval jsem ho jen jednou hned po koupi a od te doby zatim ani jednou a to ho prevazim autem neustale. Dokonce ted v patek jsem ho posadil na svoji EQ6SS a slapalo to bez jedineho problemu. Nekdo tvrdi, ze je potreba ho casteji kolimovat, zatim jsem vsak nemel potrebu a to jsme ho s kolegou kontrolovali a nebylo treba
Dalekohledy: Sky-Watcher Dobson Flex Tube 200/1200, Sky-Watcher 80ED
Montáž: SW EQ6-R SynScan GoTo
DSLR: Canon EOS 1100D, Canon EOS 40D mod.
Pointace: QHY 5V-M + hledáček SW 9x50
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3297

Příspěvek od Artaban »

No, pokud možno, tak spíš pevný tubus. Do auta se vejde i tak. Skládací Dobson je skladnější, ale zase má trošku větší hmotnost. O dalších výhodách nevýhodách tu něco na AF jistě najdeš. Na vizuál a to běžné pokoukání, je lepší ten obyčejný Dobson, nebo případně Dobson s pohonem. Na paralaktice se okulár dostává do krkolomných pozic a někdy to je o zlomení krku :) . Když už paralaktiku, tak na vizuál EQ6 a na focení, to stejně moc nebude. Je to moc dlouhé ohnisko a víc zase najdeš na AF.
Do začátku, je běžný Dobson 200/1200 na vizuál asi ta nejlepší volba. Časem se pak ukáže, co dál.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Adam
Příspěvky: 2
Registrován: 29. 07. 2018, 15:58
Bydliště: Kutná Hora
Věk: 26

Zdravím

#3298

Příspěvek od Adam »

Dobrý den, jmenuji se Adam a je mi 21 let... Od malička mě vesmír fascinuje, děsí a ohromuje... Nedávno mě napadlo, že by bylo už na čase nesledovat vesmír pouhým okem a přemyšlím již řadu dní, jaky si pořídit hvezdářsky dalekohled.. Jeden jsem si vyhledl, jedná se o Omegon N 150/750 EQ-3 .. Jaký na něj máte názor, doporučili by jste mi v teto cennové kategorii lepší ? Děkuji za pomoc :)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3299

Příspěvek od Karell »

Ahoj Adame, vítej na fóru. Přečti si pravidla fóra, zvlášť tu část o založení nových témat. A potom takové ty základní informace pro začátečníky tady : http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=28&t=6557. Bez podrobnějších informací není možné ti rozumně poradit.
Adam
Příspěvky: 2
Registrován: 29. 07. 2018, 15:58
Bydliště: Kutná Hora
Věk: 26

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3300

Příspěvek od Adam »

Karell píše:Ahoj Adame, vítej na fóru. Přečti si pravidla fóra, zvlášť tu část o založení nových témat. A potom takové ty základní informace pro začátečníky tady : http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=28&t=6557. Bez podrobnějších informací není možné ti rozumně poradit.
¨

Děkuji za upozrnění, napíšu na již založené vlákno se všemi informaci.. :)
Odpovědět