Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Rouli
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 05. 2017, 09:41
Věk: 31

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2731

Příspěvek od Rouli »

Ahoj, vdaka, budem sa orientovat na tie. A vyjdem si za mesto hned ako to pojde.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2732

Příspěvek od MilAN »

Rekmarik : Ael vždyť to tak není. UHC filtr má svůj přínos i v tmavých podmínkách a hlavně, pokud pozorujeme v těch horších, je jeho přínos markantní. Ale samozřejmě, je potřeba pochopit , jak ten filtr funguje a na které objekty a jak . Na galaxii a hvězdy /hvězdokupy je skoro zbytečný, na všechny emisní a planetární mlhoviny je k nezaplacení v jakýchkoliv podmínkách.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2733

Příspěvek od Rekmarik »

MilAN píše:Rekmarik : Ael vždyť to tak není.
Myslel jsem to tak, že mu ten UHC filtr nepomůže odfiltrovat ten světelný smog. Tak nějak jsem pochopil dotaz Rouliho. Dost lidí hledá nějaký filtr, který by uměl snížit intenzitu parazitních světel a vytáhnout jen ta DSO.
No a takový filtr pokud vím neexistuje.
Ano UHC filtr bude fungovat jak pod městskou oblohou, tak pod kvalitnější tmavou oblohou, ale jinak než se ptal Rouli.
to Rouli: k UHC filtrům a obecně jiným filtrům je tu spousta diskuzních vláken ..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2734

Příspěvek od MilAN »

Rekmarik píše: Myslel jsem to tak, že mu ten UHC filtr nepomůže odfiltrovat ten světelný smog.
A co jiného odfiltruje :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2735

Příspěvek od Rekmarik »

MilAN píše:
Rekmarik píše: Myslel jsem to tak, že mu ten UHC filtr nepomůže odfiltrovat ten světelný smog.
A co jiného odfiltruje :)
Ok samozřejmě že UHC filtr nepropouští velkou část spektra a pouští vpodstatě jen úzkou oblast H beta a OIII.
To ale přece nemění nic na tom, že žádný filtr, natož pak UHC nezachrání pozorovatele od světelného znečištění.
A radit někomu, ať si pořídí UHC a pozoruje DSO z města namísto toho, aby vyjel do tmy to fakt nebudu.
Moje odpověď i rada pro člověka, který si pořídil dalekohled, učí se orientovat na obloze, má tři okuláry a chtěl by vidět i nějaká DSO, je stejná - ne nebude to s UHC lepší.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2736

Příspěvek od MilAN »

Rekmarik píše: A radit někomu, ať si pořídí UHC a pozoruje DSO z města namísto toho, aby vyjel do tmy to fakt nebudu..
To jsem také nepsal ani neměl na mysli. Ale nebudu psát takovou informaci :
Rekmarik píše: - ne nebude to s UHC lepší.
protože potom bude potřeba napsat, proč si většina pozorovatelů tedy ten filtr pořizuje - a poč ho tedy používáš ty, když to není lepší. ? :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2737

Příspěvek od Rekmarik »

MilAN píše:protože potom bude potřeba napsat, proč si většina pozorovatelů tedy ten filtr pořizuje - a poč ho tedy používáš ty, když to není lepší. ? :)
Když máš dojem že je to potřeba napsat, tak to klidně napiš.. :)
Ale třeba stačí pročíst tohle vlákno např. ..
UHC filtr - který ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2738

Příspěvek od MilAN »

Tak jako začátečníka, který se ptá, by mě dost zarazilo, že napíšeš, že s UHC to nebude lepší, a o řádek níže si přečtu, že tu" zbytečnost" za ty peníze máš :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rouli
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 05. 2017, 09:41
Věk: 31

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2739

Příspěvek od Rouli »

Dakujem za debatu opat, co ma nenapadlo je vyhladavat v cestine :lol: idem si preluskat spomenutu debatu a venovat sa k tomu viac. S odpovedou som spokojny a viacmenej som ju aj ocakaval v takomto zneni :)

Pekny den prajem
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2740

Příspěvek od PetrK »

Rouli píše:Ahojte pani, takze sa hlasim. Nakoniec som siel do SW 200/1200 zakladne okulare + 6mm wa planetary plossl, slnecna folia. Mam za sebou uz teda slnko, jupiter, mesiac a ucim sa orientovat pomocou Karkoschkoveho atlasu(je super) a appky Stellarium ( i na mobile) - vsetko pod cervenym svetlom. Pozorujem zatial z mesta zapadny obzor(tam nemam nic len les) ale na dso to nestaci.

Otazka: Bude to lepsie s uhc filtrom alebo jednoducho musim vyjst za mesto do mensieho smogu ?

@vsetkym co mi poradili: Dakujem :) ... ďalej sledujem forum a vzdelávam sa
Dobrá volba dalekohledu. Ve městě se dají dobře pozorovat planety, Měsíc, Slunce a jen pár nejjasnějších DSO. Je dobré mít výhled na jih (nejlépe východ-jih-západ). Na méně jasné DSO je třeba vycestovat daleko od měst a nejlépe do hor.

Kvalitní UHC filtr je poměrně drahý, občas se hodí, ale není pro začátek nezbytný a také to není kouzlo proti světelnému znečištění. Trochu pomáhá zvýšit kontrast některých typů mlhovin. Např. Prstencová M 57 jde z města vidět bez filtru, ale s filtrem je o trochu lepší. Třeba Řasy v Labuti z města neuvidíš ani s filtrem.

V některých případech může UHC filtr také trochu pomoci proti světelnému znečištění, které produkují sodíkové výbojky. Některým DSO (galaxie a hvězdokupy) většinou škodí. Hvězdy se v něm ztmavují a rozdvojují na červené a modrozelené.

Pěkné povídání o filtrech je na stránkách:
http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... lhovinove/
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/UHC.htm
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2741

Příspěvek od MilAN »

Tohle hodnocení filtrů máš z vlastního pozorování , nebo to jen tlumočíš z něčeho jiného ? Já jen tolik, že po 30 letém používáním filtrů Deep Sky, UHC a OIII mám diametrálně jiné poznatky. Pokud jsem donucen pozorovat z města / a to mohu denně, na rozdíl od výjezdů do tmavých oblastí/, tak ty filtry jsou velkým přínosem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2742

Příspěvek od ladis »

PetrK píše:Třeba Řasy v Labuti z města neuvidíš ani s filtrem.
To není rozhodně pravda, z přesvíceného Jičína jsem pozoroval Řasy i Pelikána mnohokrát úspěšně:

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 30#p158625
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2743

Příspěvek od PetrK »

MilAN píše:Tohle hodnocení filtrů máš z vlastního pozorování , nebo to jen tlumočíš z něčeho jiného ? Já jen tolik, že po 30 letém používáním filtrů Deep Sky, UHC a OIII mám diametrálně jiné poznatky. Pokud jsem donucen pozorovat z města / a to mohu denně, na rozdíl od výjezdů do tmavých oblastí/, tak ty filtry jsou velkým přínosem
Co jsem napsal špatně? Je to můj názor založený na osobních zkušenostech. S délkou praxe se nemohu srovnávat a rád se něčemu přiučím.
ladis píše: To není rozhodně pravda, z přesvíceného Jičína jsem pozoroval Řasy i Pelikána mnohokrát úspěšně:
Tak to závidím. Já je neviděl z kraje města, které má dvacetkrát více obyvatel.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2744

Příspěvek od MilAN »

Samozřejmě že záleží na lokalitě, průzračnosti oblohy a vlastním UHC filtru.
Pokud jsem napsal, že pozoruji z města, tak 40.000 obyvatel zase není tak malé město a v ideálních podmínkách se dostanu při měření SQM na hodnotu 20,3. Třeba proti Brnu - Kraví Hoře, kde je nějakých 19,4 to zase není tak zásadní rozdíl. Při tom z mé lokality Řasy vidím kdykoliv s množstvím detailů. Když si vezmu, že těch lokalit, kde to je s jasem oblohy horší, zase není tolik, tak si myslím, že tvrzení, že " z města Řasy neuvidíš" platí možná pouze pro 3-4 města. Proto je to jako informace pro někoho, kdo se v tom neorientuje, dost zavádějící. . UHC filtr (Lumicon) při tom zeslabí pozadí cca 10x, což je dost výrazný účinek, odpovídající rozdílu v obloze cca 2,5 mag. I Deep Sky filtr to pozadí zeslabí 4x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2745

Příspěvek od Howking »

MilAN píše: platí možná pouze pro 3-4 města. Proto
no to vypadá statisticky zanedbatelně, ale.... ...uvědom si že v nich bydlí 90% obyvatel republiky.
Odpovědět