Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2521

Příspěvek od martin b »

Pro dobsony se zpravidla používají dalekohledy typu newton. Tyto dalekohledy samozřejmě lze koupit i s paralaktickou montáží, třeba jako toto: http://dalekohledy.cz/webmagazine/produ ... 9&idp=2355
Ale jak je vidět, člověk bude mít menší dalekohled za skoro dvojnásobek ceny toho dobsona. Adekvátní montáž zkrátka běžně stojí výrazně víc než samotný dalekohled. Čili je potřeba si ujasnit priority.
Naposledy upravil(a) martin b dne 19. 02. 2017, 11:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2522

Příspěvek od Artaban »

Archom: Jistě ano, ale nebude to levné. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3665.html

Nebo Dobson s pohonem a naváděním http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 17728.html

Pokud ale budeš chtít fotit a dělat alespoň trochu pěkný snímky, tak to chce koupit rovnou lepší fotosestavu. Když nemáš zkušenosti, tak je lepší začít fotit menším dalekohledem s krátkým ohniskem např. ED80.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Archom
Příspěvky: 6
Registrován: 17. 02. 2017, 22:17
Bydliště: Znojmo
Věk: 36

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2523

Příspěvek od Archom »

Jinak s tím focením to myslím pro radosti z fotek a domácí užití. Jinak jsem to probral se svojí ženou, která má v tomhle stejné hobby jako já a shodli jsme se na tom, že bychom toho raději víc viděli než fotili.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2524

Příspěvek od Artaban »

Archom píše:Jinak jsem to probral se svojí ženou, která má v tomhle stejné hobby jako já a shodli jsme se na tom, že bychom toho raději víc viděli než fotili.
A právě tady je výhodný Dobson. A když bude jen normální, (bez GOTO) tak uvidíte za stejné peníze mnohem víc. Tohle je prostě realita. Buď fotit a v tom případě je třeba pevná montáž s pohonem ( a tím to zdaleka ale nekončí) a mít menší průměr optiky, nebo si víc užívat pozorování.
Tím Dobsnem se dá cvaknout trochu Měsíc, ale jinak nic moc fotit nejde. Taky se dá pod něj vyrobit pocentova plošina. Pak je focení krapet reálný.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2525

Příspěvek od MM »

martin2244 píše:Dobrý den

jaký názor máte na Celestron-NexStar-8-SE-Telescope. Moc děkuji...Martin

https://www.amazon.com/Celestron-NexSta ... exStar+8SE
Ahoj,

Celestron NexStar SE 8" jsem si s velkym nadsenim sveho casu poridil a za nekolik malo let jsem se ho s chuti zbavil, a to z mnoha duvodu:
na DSO malo svetelny, na plosne objekty vylozene nevhodny, opticka kvalita me take prilis nenadchla, GoTo ovladani je tezkopadne a uzivatelsky nepratelske (takze jsem ho ani jednou nepouzil a nechybelo mi to). Jedinou vyhodou byla mala hmotnost a dobra prenositelnost.

Za polovinu ceny lze poridit poradny Dobson, kterym je videt nesrovnatelne vice a lepe, anebo za stejnou cenu poradny Dobson a k tomu jeste nejake spickove okulary.

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2526

Příspěvek od vla »

Tak tohle bych spíš považoval za pomluvu, nebo nevhodný vtip, i když nelze vyloučit, že to kolega myslí zcela vážně. Jistě, může se stát, že člověk natrefí na opticky vyloženě nepovedený kousek, ale aby bylo takhle špatné to nelze ani předpokládat. Do optické kvalita se montovat nebudu, uvedený kus jsem neměl, takže soudit nemohu. Měl jsem ale v ruce několik kusů tohoto optického provedení a nikdy jsem neměl pocit takové katastrofy jak píše kolega. Naopak jsem tento opt. systém porovnával s jinými a vše bylo v rámci možností průměru naprosto OK. Ale napsat o Go-to, že je uživatelsky nepřátelské, tak to je na mě přeci jen příliš, přestože ho na svých dalekohledech nepoužívám, neb jsem líný se s ním naučit. Tady je chyba je jednoznačně ve mě a ani ve snu by mě nenapadlo obviňovat cokoli jiného. Omlouvám se, pokud vám tento příspěvek přijde nepatřičný, ale kritika byla natolik zdrcující, že jsem musel reagovat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2527

Příspěvek od Bill »

No mi to s tím Go To přijde taky jako absolutní nesmysl. Podle mne je tam standardní SW jako na všech Celestron produktech a přijde mi naopak mnohem uživatelsky přívětivější než podobný od Skywatcheru. Měl jsem montáž CG5 a pak jsem viděl úplně stejný SW na CPC 11. Určitě tady nebude jiný. Ručka vypadá stejně. Pokud už jsem takový ignorant, že nedokážu vyplnit přibližné souřadnice místa, čas a datum, tak pravděpodobně k tomu jde dokoupit GPS modul, který mi tyto parametry poskytne...
Naposledy upravil(a) Bill dne 22. 02. 2017, 13:31, celkem upraveno 2 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2528

Příspěvek od MilAN »

Osobně jsem se nesetkal s SCT nebo MAK-em , který by nějak vybočoval z toho, co je od něho očekáváno. Samozřejmě, zobrazované pole je vzhledem k dlouhému ohnisku již poměrně malé a pokud se nejedná u SCT o provedení EDGE HD nebo ACF, se vzdáleností od osy ta koma je výrazná. Slabé hvězdy to v kraji vymaže a na jasných to je vidět. Tohe ale spolehlivě odstraňují ty nové systémy. Pokud jde o GoTo,myslím, že se jedná jen o zvyk. Samozřejmě, že ta mašina neví, jak jsem ji postavil a otočil, takže tou úvodní procedurou je potřeba si projít, ale dál už to je jen o tom, zadat objekt.
K provedení SE montáží se nebudu vyjadřovat, tohle by měli posoudit uživatelé ,kteří s nimi mají zkušenosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2529

Příspěvek od MM »

vla píše:Tak tohle bych spíš považoval za pomluvu, nebo nevhodný vtip, i když nelze vyloučit, že to kolega myslí zcela vážně. Jistě, může se stát, že člověk natrefí na opticky vyloženě nepovedený kousek, ale aby bylo takhle špatné to nelze ani předpokládat. Do optické kvalita se montovat nebudu, uvedený kus jsem neměl, takže soudit nemohu. Měl jsem ale v ruce několik kusů tohoto optického provedení a nikdy jsem neměl pocit takové katastrofy jak píše kolega. Naopak jsem tento opt. systém porovnával s jinými a vše bylo v rámci možností průměru naprosto OK. Ale napsat o Go-to, že je uživatelsky nepřátelské, tak to je na mě přeci jen příliš, přestože ho na svých dalekohledech nepoužívám, neb jsem líný se s ním naučit. Tady je chyba je jednoznačně ve mě a ani ve snu by mě nenapadlo obviňovat cokoli jiného. Omlouvám se, pokud vám tento příspěvek přijde nepatřičný, ale kritika byla natolik zdrcující, že jsem musel reagovat.
Kolego, nevím, jestli myslíš svůj příspěvek opravdu vážně, anebo jen prudíš. Napsal jsem svůj osobní(!) názor na uvedený dalekohled, protože jsem ho vlastnil - na rozdíl od tebe! A za svým názorem si stojím. Tvá slova jako "zdrcující kritika" a "katastrofa" jsou poněkud mimo mísu. Píšeš, žes uvedený kus neměl, takže nemůžeš soudit. Tak nesuď něco, cos neměl v ruce! Napsal jsem, že mě optická kvalita nenadchla. NO A CO?! A co se týče GoTo - je to opět jen a jen můj osobní názor, na který mám výsostné právo. Naprosto na palici mi přijde, že tě pohoršuje můj negativní názor na GoTo, ale přitom ho (v podstatě ze stejného důvodu jako já tehdy) sám nepoužíváš :lol:

Pakliže si projdeš moje příspěvky zde na fóru, tak zjistíš, že na rozdíl od mnohých zdejších přispěvovatelů zásadně píšu pouze o věcech, které jsem si sám vyzkoušel a/nebo mám s nimi vlastní zkušenost.

Velmi ocením, když si příště podobné okřikování necháš laskavě od cesty.
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2530

Příspěvek od Bill »

MM píše:A co se týče GoTo - je to opět jen a jen můj osobní názor, na který mám výsostné právo.
Ano. Ale měl by jsi vážit formulace do sekce pro začátečníky - takhle to vypadá, že u tohohle modelu se GoTo příliš nepovedlo. Přitom je ale SW určitě shodný jako ve všech ostatních Celestronech a (podle mne) možná lepší, než u SkyWatcheru. Co jiného by jsi od GoTo očekával, než vybrat sekci - hvězdy, Masier objekty, NGC, planety ... a zadat číslo/jméno + potvrdit? U Skywatcheru to ještě musíš udělat 3x - opravdu ten objekt chcete vidět, nebo mě jenom zkoušíte, zda ho znám? :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2531

Příspěvek od Janek »

Pánové, nezlobte se na mě, musím se tomu smát, když vím a vás znám, jak ostřílení mazáci se tady do sebe pouští :lol:

Prostě někomu GoTo nesedí, někdo to s ním jen neumí nebo jemněji řečeno se mu to nechce učit.

NexStar 8 (v té úplně původní verzi) jsem používal velmi úspěšně v době mých vizuálních pozorování proměnných hvězd a programu Medúza, kde to skoro bez navádění nešlo. Byl to nezvyk, ale po dvou nocích to šlo jak másle. Oproti SkyWatcheru SkyScan je ten Celestron o fous jednodušší. Pozoroval jsem s ním Pluta, s UHC filtrem dával řasovku i Helixe (pravda, byl přes celé zorné pole a chtělo to trochu pozornosti). APO refrák to nebyl, ale svou službu odváděl dobře a hlavně byl lehký. Samozřejmě pohled přes 45cm dobsona to není, ale kdo se tou potvorou má tahat, na druhou stranu planety 8" SCT byly výrazně lepší než v přesvětleném dobsonu. Systém NexStar+ GoTo aktuálně používám na Nx 9 Evolution a za těch 15 let se prakticky nezměnil (díky bohu a rozumným vývojářům).
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
AdamB
Příspěvky: 2
Registrován: 24. 02. 2017, 18:31

Koupě teleskopu

#2532

Příspěvek od AdamB »

Zdravím,

Delší dobu uvažuji o tom, že si koupím teleskop. Nemám zatím moc zkušeností takže si nejsem jistý jaký teleskop koupit. Nerad bych za něco utratil nemalé peníze a později zjistil, že nebude dostačující. Proto se obracím na vás, protože budete mít určitě víc zkušeností než já.

Za teleskop jsem ochotný dát +- 7500. Je možné za tuhle cenu koupit teleskop, který dokáže vidět víc než jen pár hvězd?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Koupě teleskopu

#2533

Příspěvek od Bill »

Počti si nejdříve v tomhle vlákně http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=28&t=14611
- stejně tam za chvilku tvůj příspěvek skončí...

Na 90% svých otázek tam najdeš odpovědi a taky tam najdeš otázky, na které se tě zeptáme - bez kterých ti nikdo neporadí.
M:736 750 113
AdamB
Příspěvky: 2
Registrován: 24. 02. 2017, 18:31

Re: Koupě teleskopu

#2534

Příspěvek od AdamB »

Bill píše:Počti si nejdříve v tomhle vlákně http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=28&t=14611
- stejně tam za chvilku tvůj příspěvek skončí...

Na 90% svých otázek tam najdeš odpovědi a taky tam najdeš otázky, na které se tě zeptáme - bez kterých ti nikdo neporadí.
Děkuji za odpověď, ale spíše jsem doufal v konkrétnější radu.
Upřimně bych nerad četl 160 stran fóra s xxxx druhy teleskopů, ve kterých se nevyznám.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2535

Příspěvek od Bill »

Neboj, tu dostaneš. Ale nejdříve bude následovat mnoho otázek - bylo by fajn si přečíst alespoň několik stránek zpátky a rovnou nám říct více o svých představách.

Nebo si přečti aspoň úvod k této sekci: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=28&t=6557
M:736 750 113
Odpovědět