Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2791

Příspěvek od MilAN »

Ticholieci píše:
Tak :) a ktoré to sú za 100eur ? :)
Jenže tady ty smajlíky, v kontextu s příspěvkem na který reagují , spíš urážejí. To že něco nevíš, by mohlo být spíš úsměvné pro ty druhé.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Ticholieci
Příspěvky: 11
Registrován: 08. 10. 2016, 22:33

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2792

Příspěvek od Ticholieci »

MilAN píše:
Ticholieci píše:
Tak :) a ktoré to sú za 100eur ? :)
Jenže tady ty smajlíky, v kontextu s příspěvkem na který reagují , spíš urážejí. To že něco nevíš, by mohlo být spíš úsměvné pro ty druhé.
Ou tak to sa ospravedlňujem, tak som to nemyslel.
Prišiel som sem samozrejme po radu a nie urážať.......
skupina ľudí namiesto snahy o rozšírenie komunity chce s nováčikov len vytiahnuť čím viac peňazí skrze nákupy. Drahé zariadenia hneď na začiatok. Ak si chcete dobre zajazdiť nepotrebujete BMW za 100 000eur. Česť výnimkám.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2793

Příspěvek od Karell »

Pro uživatele Ticholieci: Smazal jsem ti příspěvek, který porušoval pravidla. Přečti si je, než začneš urážet, jinak to poletí všechno.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2794

Příspěvek od vla »

To není pražská mentalita,leda, že by se jí Milan nakazil , když čas od času do Prahy přijede, jinak to má do Prahy dost daleko, to jsou rady opravdu velmi zkušených, kteří se zabývají každým co nic nezná a chtějí mu relevantně poradit. Bohužel, takovíto zájemci o "rady" mají zpravidla dost často nulové znalosti a 110% sebevědomí. Chce to čas a nabýt nějaké zkušenosti. Taky se nějak neztotožňuji, že nejlevnější je nejlepší, samozřejmě ani netvrdím, že nejdraží je nejlepší.Tak nějak mi připadá, že to bereš až moc osobně, ale není to tak, spíš se snažíme, aby si ti, co už trošku tuší co je poměrně slušný dalekohled pod dojmem tvých úžasných zkušeností neustoupili v kvalitě a nekoupili nějaký obdobný dalekohled na hraně hračky, jako máš ty a pak nebyli zklamáni. A proč si myslím, že to bereš až moc osobně: Rady od velezkušeného Milana jsou kritizovány a naopak od kolega Arbatan, který ti radí případně vyměnit onu věc za nějaké pivo dostal pochvalu: Konečně rozumná odpověď. :) Plusem je u tebe to, že se snažíš z daného vymáčknout maximum, i za cenu velkých omezení.( jen o nich ještě nevíš, třeba: montáž a stativ jsou robusní, tam bych dal velkého smajlíka,ty veselého, zkušenější ubrečeného )atd. Důležité ovšem je, aby tě pozorování chytlo a časem na vše přijdeš, jen prosím to co máš moc nevychvaluj a raději sem dávej své výsledky, to bude nakonec to nejlepší, co pro zdejší komunitu můžeš udělat a všichni další začátečníci si budou moci udělat jasnou představu co takovýto dalekohled umí a jestli jim to stačí či ne. Přeji vše dobré, Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2795

Příspěvek od Artaban »

Nevím, co se tu psalo a mazalo a tak jen doufám, že kolega Ticholieci někomu dalekohled nedá za pivo dříve, než zjistí, jak opravdu ukazuje.

Ticholieci : Jak napsal kolega vla, je lepší sem psát výsledky pozorování. Tak si uděláme obrázek o dalekohledu a pak lépe poradíme, co dál atd. Proto jsem psal o Saturnu, kde i začátečník může dobře popsat, co viděl. Nebo můžeš zkusit třeba dvojhvězdu Epsilon Lyry. Nebo dvojhvězdu Izar v Pastýři a jiné dvojhvězdy. Popiš jak jsi to viděl a jaké bylo zvětšení. To doporučuju alespoň 1D a větší a pokud možno samotným okulárem. Když použiješ Barlow, co je k dalekohledu, tak asi nebudem znát jeho kvalitu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
krži
Příspěvky: 5
Registrován: 08. 07. 2017, 10:13

Výběr prvního dalekohledu k pozorování a focení

#2796

Příspěvek od krži »

Ahoj,

měl jsem vždy sen, koupit si hvězdářský dalekohled k pozorování noční oblohy. Tak nějak nadešel ten den, kdy si chci splnit svůj sen - k 30. narozeninám. Touhle cestou bych vás chtěl poprosit o radu, jaký dalekohled vybrat. Nejprve začnu tím, že bydlím v bytě a pozorovat oblohu budu z 90% procent z balkónu (občas bych chlapáka vytáhl i ven - autem, takže váha nějak není problém). Dále bych chtěl, aby na dalekohled bylo možné přidělat i můj fotoaparát a sice Canon 5D Mark II. Hodně jsem gůglil, ale tak nějak jsem se se nedopátral přesně tomu, co hledám a tak zkouším štěstí zde a obracím se na vás, na profíky, nadšence a zapálené pozorovatele.

Vím, že můj dotaz je možná hodně obecný, takže se klidně ptejte na další věci, které jsou při výběru dalekohledu důležité a já rád odpovím - sám nevím, co je důležité.

Vím, že důležitá je asi i cena, ale sám pořádně ještě nevím, kolik za to budu ochotný utratit, teoreticky ale vlastně ani nevím, zda mě to chytne tak, jak si sám myslím, tak se pokuste držet alespoň trošku při zemi, vždy se dá časem pořídit něco lepšího...

Díky.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr prvního dalekohledu k pozorování a focení

#2797

Příspěvek od Artaban »

krži : Vítej na AF. Jeden dalekohled na pozorování a zároveň focení, to není moc reálné. Buď mít dalekohledy dva, nebo se rozhodnout, čemu dát přednost. A jak máš velký balkón?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Výběr prvního dalekohledu k pozorování a focení

#2798

Příspěvek od martin b »

Ta cena je poměrně důležitá, držet se při zemi není moc jednoznačná specifikace. Laik tím často má na mysli, že si koupí dalekohled do 5 000 Kč, pro zkušenějšího pozorovatele to budou deseti tisíce. Čili alespoň ten řád, kde se ty úvahy pohybují, by to chtělo uvést.

Co lze však říct, je, že zřejmě nebude připadat v úvahu populární dobson. Jednak kvůli pozorování z balkónu (pokud to tedy není vysloveně rozlehlá terasa, kde nevadí zábradlí) a jednak kvůli naznačené snaze něco zkusit fotit.

Každopádně je třeba počítat s tím, že na serióznější poitovanou fotografii malým dalekohledem si člověk i tak musí připravit alespoň 50 000 Kč. Jsou tam totiž větší nároky na montáž a člověk potřebuje (ačkoliv klidně levný) druhý dalekohled a pointační kameru. Pokud se člověk spokojí s tím, že si cvakne Měsíc, nějakou tu planetu nebo i nějaké DSO s tím, že tam sice bude vidět, ale zdaleka to nebude vypadat jako fotky z internetu, tak to lze samozřejmě pořídit za méně. Po bližší specifikaci těchto nároků lze pak něco zkusit doporučit.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr prvního dalekohledu k pozorování a focení

#2799

Příspěvek od Cztwerec »

Dalekohledů na koukání a na focení je přeci hromada... to je spíš o financích.
Lectorem iustus...
krži
Příspěvky: 5
Registrován: 08. 07. 2017, 10:13

Re: Výběr prvního dalekohledu k pozorování a focení

#2800

Příspěvek od krži »

Artaban: Kdybych si musel vybrat, určitě bych dal přednost pozorování - byl by to pro mě prostě dobrý relax. Balkón mám bohužel poměrně malý a sice tak nějak kolem 190 x 55 cm.
krži
Příspěvky: 5
Registrován: 08. 07. 2017, 10:13

Re: Výběr prvního dalekohledu k pozorování a focení

#2801

Příspěvek od krži »

martin b a Cztwerec . Chlapi, rovnou říkám, že 50k na fakt nemám. Řekněme, že kolem těch 10k bych byl ochotný investovat - na začátek...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr prvního dalekohledu k pozorování a focení

#2802

Příspěvek od Artaban »

Ten balkón je holt malej. Na slušný snímky málo peněz. Ve městě DSO moc nejdou, tak hlavně Měsíc a planety. Nebo nějaké ty dvojhvězdy. To směřuje na http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -5730.html plus nějaký rozumný stativ.
Tak snad máš alespoň balkón směrem na jih. Jestli na sever, tak pozorování na balkóně, nebude mít moc cenu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Výběr prvního dalekohledu k pozorování a focení

#2803

Příspěvek od martin b »

Za 10 000 Kč už se něco pořídit dá. Ale moc si nedokážu představit, že se ten rozkročený stativ vejde na 55 cm široký balkón.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Výběr prvního dalekohledu k pozorování a focení

#2804

Příspěvek od majklus »

Já myslím, že tahle úloha bohužel řešení moc nemá. Píšeš o focení zrcadlovkou, to nutně předpokládá paralaktiku s pointací a to na ten uzoučký balkon nedáš a rozhodně ne do 10tis. Ideální na balkon by asi byl ten mak, co doporučuje Artaban, tam ale na focení zrcadlovkou je asi potřeba zapomenout. Spíš časem tady v bazaru koupit nějakou planetární kamerku, já mám starou qHY5L-II a snímá planety docela hezky a tady na foru mě v bazaru před víc jak dvěma lety stála 3tisíce. To podle mě je bezkonkurenční poměr cena / výkon.

I s tím makem ale nebude na tom balkoně žádná selanka, ideální by asi byl nějaký přenosný sloup, ale to bude drahý a klasickou trojnožku tam taktak rozložíš, natož aby se okolo toho tancovalo... ale třeba to někdo nějak vymyslí.

Co koupit něco jen na pozorování venku, tam by byl výběr určitě větší?
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2805

Příspěvek od FrantaB »

Vzhledem k balkonu to jsou stelární objekty, planety a Měsíc. Artabanem doporučený Mak mám a na tohle super. Nicméně zorné pole je maličké a bez paralaktiky si to vůbec raději ani nepředstavuju. Vzhledem k ohniskové délce považuju třídu EQ-5 na 2" nohách za minimum a při požadavku na pověšení zrcadlovky nemám dojem, že je to ten správný nápad. Z představy "vyndám okulár, posadím zrcadlovku a cvaknu si to" mne vyléčily dva večery experimentování co si můžu dovolit (skoro nic, pohony EQ-5 jsou na tohle hrozné).

Na základě místních referencí a požadavku na občasné pověšení DSLR mne pak napadlo ED-100, ale to je přes rozpočet...

Takže ujasnit priority mezi okem a foťákem, anebo dát vědět v kterých krajích se nacházíš-a třeba se najde někdo s kým si budeš moci udělat nějakou představu co to obnáší.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Odpovědět