Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2881

Příspěvek od MMys »

Nechci ti do toho moc mluvit, ale pokud bydlíš opravdu v Pardubicích, tak z balkona toho moc neuvidíš ani podstatně větším dalekohledem, natož 150-kou. Kor z Polabin, což je severní sidliště, a před sebou máš celé město a průmyslovou zónu. Prostě na pozorovoání DSO musíš z toho města vypadnout. Naštěstí z Pardubic to máš kousíček směrem k Seči, do železných hor, a tam už to bude o něčem jiném.

Z těch dalekohledů raději ani jeden, ty montáže jsou všecky šíleně poddimenzované, bude to rozklepané a ve výsledku horší, než dobson bez pohonu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Vesmy
Příspěvky: 2
Registrován: 07. 10. 2017, 10:17
Bydliště: Pardubice
Věk: 27

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2882

Příspěvek od Vesmy »

MMys: Děkuji za odpověď. Vím, že výhled z města není moc dobrý a na takovou Seč, jak říkáš, bych také občas šel pozorovat. Jen by to nebylo nijak pravidelně a často. Svým hodnocením montáží se mě přinutil kouknout se i na Dobsony, z nichž Sky-Watcher N 200/1200 Dobson 8" se mi zdá jako plně dostačující, zvlášť ta cena je lákavá. Jen mě mrzí ta hmotnost.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2883

Příspěvek od MMys »

A čemu ta hmotnost vadí ? Bez auta to stejně není ani s tou 150-kou (ono se to nezdá, ale je to hrozných krámů, stativ, hlava montáže, tubus, protizávaží), a do auta se 200-ka odnese bez problémů. Nosí se to na dvě části, podstava zvlášť a tubus zvlášť.

Ale pozor Dobsonem to z balkona opravdu nejde. Vadí zábradlí a výhled je velmi omezený.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Achernar9
Příspěvky: 4
Registrován: 10. 02. 2017, 10:21

Koupě nového dalekohledu - jakou cestou se vydat?

#2884

Příspěvek od Achernar9 »

Džusblůs !
Tak tady jako nově příchozí lovím rozumy ohledně dalekohledů. Stejnej příspěvek jsem poslal asi omylem mezi úplný začátečníky, tak tam bych ho smazal. To ale sám asi nemůžu...
Vesmír je mou láskou od klučičích let a zatím jsem měl kdysi hodně dávno malej reflektor na az. montáži - ruskej ale festovní, stativ ze tří do sebe šroubovatelných trubek, dole těžká trojnožka... tehdy ještě sháněnej přes inzerci v Říši hvězd. Později jsem ho prodal a nechal si dovézt z NSR z Quelle refraktor... Chtěl jsem teda zrcadlo který tam taky bylo ale v důsledku návratu Halleyovy komety (r.1986) byly totálně vyprodaný. Takže mě známej dovezl ten refraktor 60/710... Bylo to každopádně díky kurzu KČS - DM drahý jako PRASE a celkem jako nic moc. Malá světelnost, obraz hodně "šedej", velký zvětšení nešlo použít ani na Měsíc, Jupiter takovej hrášek s 4. měsíčkama, Saturn do stran rozplizlý kolečko, M13 jako flíček. ale všechno dost zašedlý, neostrý... hledáček přes překlápěcí zrcátko přímo v tubusu. Nechal jsem si k němu v KSB udělat redukci na Prakticu ale na to ten dalekohled nebyl stavěnej. Velice ztěžka to nesl - spíš neunesl. ;) Ta paralaktika taky byla dost fórová - velký vůle... jediný + bylo že na sobě měl "Made in Japan" což už se dneska jen tak nevidí. Prostě to nebyl dobrej kup, jednoduchý, pro němce i levný ale to bylo tak asi všechno.
No, tak bych si chtěl na starý - mladý kolena udělat radost a splnit si sen o velkým dalekohledu. A rád bych i to astrofoto... pokud to zvládnu. To bych tady pak ještě požádal o pomoc ;)
Ale teď do čeho jít... našel jsem si refraktor Bresser 152/760 (ten čtyřčočkáč) nebo reflektor 203/800 nebo Dobson 254/1270 Je mě jasný, že na vizuální pozorování je ten Dobson asi nejlepší ale když bych se chtěl pokusit i foto, tak z něho nevím nevím... Taky jsem tady zahlídl tu konverzi z Dobsona na paralaktiku. Ovšem to teda znamená poněkud festovnější montáž. Za pozorováním budu muset kus za Brno, protože za 40 let se tady obloha totálně změnila. Takže ho budu i převážet. Bydlím kousíček od hvězdárny a ten světelnej smog je něco děsnýho. Pamatuju jako kluk oblohu daaaleko tmavší !
Pročetl jsem tady toho hodně a už se mě z toho chvilkama vaří "glocna". :D Navštívil jsem tady v Brně optiku Aleš Žejdl (víc tady toho asi není) ale nemá za výkladem Dobsona. Taky jsem srovnal mohutnost těch montáží a nevím jestli by ta Bressrova Exos 2 stačila, tu jsem neviděl naživo. Píšou, že na tu 152 i na 203 jo. Jenže snaha prodat dokáže hodně, že... ;-) Ta NEQ6 mě překvapila, jakej je to macek, na obrázcích tak nepůsobí. I HEQ5... Ovšem taky cena je "astronomická". Takže jsem zkusil tady vznést dotaz, požádat o radu... konečný rozhodnutí bude každopádně na mě ale tak slyšet názor druhých není na škodu. Jde mě spíš o zhodnocení těch přístrojů, zvlášť ty montáže mě celkem rozhodily. Myslel jsem, že montáž za pár tisíc už něco snese ale že i 15 tyček nebude stačit, to su v šoku.
Vím, že je toho tady hafo, snad mě za to neukamenujete... :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2885

Příspěvek od MMys »

Pokud byť jen trochu uvažuješ o focení, tak si přečti tenhle můj článek z Astropisu:

http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2886

Příspěvek od Radik »

Svůj reflektor jsem si pořídil o prázdninách a přestože jsem moc příležitostí na pozorování zatím neměl, nějaké první dojmy už dát můžu. Také jsem zvažoval paralaktickou montáž, ale nakonec jsem pořídil dobsona a jsem za to opravdu rád. I mnohem zkušenější kolega mi nedávno říkal, jak má problém se s paralaktikou orientovat a něco najít. V tomhle je pro mě jako začátečníka v pozorování dobsonova montáž velmi intuitivní a nalezení požadovaného objektu mi výrazně usnadní. S paralaktikou bych se asi trápil. Astrofoto v úmyslu nemám. Teď samozřejmě nepočítám goto montáže, protože samotná orientace na obloze a nalezení objektu sám bez pomoci moderní techniky udělá při pozorování také nemalou radost.

Moc bych nesouhlasil s nemožností pozorovat z balkónu. Jakožto Hradečák na jižním cípu města a s výhledem na jih mám jen pár světel pod sebou nebo na stejné úrovni a kromě světelného smogu vidím jako limitující faktor jen orientaci výhledu a střechu. I tak mám nezanedbatelnou výseč oblohy v rozhledu. Pro překonání zábradlí a pro svoji skoro 2m výšku jsem si navíc vyrobil jednoduchý podstavec (stabilní skříňka nebo stůl by posloužily podobně), viz foto. Volnému prostranství někde v pustině se to samozřejmě nevyrovná, člověk musí zkouskout pár kompromisů, ale pozorovat se tak určitě dá.
podstava.jpg
podstava.jpg (278.57 KiB) Zobrazeno 2320 x
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Achernar9
Příspěvky: 4
Registrován: 10. 02. 2017, 10:21

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2887

Příspěvek od Achernar9 »

Su blbej já nebo to co tady napíšu, automaticky skáče do rubriky začátečníků ???
MMys - ten tvůj článek o astrofoto jsem četl už několikrát... ;) Vím že to není nic levnýho ale tohle předčilo moje představy. Jelikož nejsu Onasis ale normální pracující, budu to muset rozložit do průběhu několika let. Jestli to za svýho života vůbec stihnu... Asi si pořídím opět Dobsíka, i když lepšího než tehdy v mládí... a s dalším vybavením budu muset počkat až, až, až... na později.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2888

Příspěvek od Bill »

Achernar9 píše:Su blbej já nebo to co tady napíšu, automaticky skáče do rubriky začátečníků ???
No je to tím, že ty otázky jsou z větší části zodpovězeny zrovna v téhle části...

Navíc se ti dá hodně těžko nějak rozumně odpovědět lépe.

Bohužel neexistuje nějaká dokonalá sestava na focení i pozorování. Takže se v tom budeš muset udělat jasno nejdříve sám.

Spousta věcí se dá pořídit za rozumné peníze v místním bazaru - taková EQ6 se pohybuje okolo 20kKč, HEQ5 okolo 15kKč.

Nebo občas i nějaký větší Dobson: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... on#p361577

Pokud jsi šikovný, tak si můžeš udělat Dobsona z téhle relativně levné 305/1500:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=22488
M:736 750 113
Flippy1905
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 10. 2017, 20:06
Bydliště: Praha
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2889

Příspěvek od Flippy1905 »

Já nevim, přijde mi to, že to tu někteří hrozně hrotí. Píše se tu dalekohled pro začátečníka a tady se navrhujou sestavy za desítky tisíc. Chápu, že několik poloprofi astronomů si tu mastí ego, ale pozorovat se dá ledasčím. Když to člověka bude bavit, tak si vždycky může koupit lepší a to slabší železo pošle dál. A co se týče focení. Fotka pro radost vzniká samotným procesem poznávání fotografických zákonitostí a ne nákupem profivybavení. PS: stejně to HST nafotí líp;-)

Spíš bych viděl tuhle sekci jako odraďte od nejhorších šuntů, co jste drželi v ruce a koukali přes ně na nebe. V tý levný kategorii toho bude dost. Stržené závity, praskající plasty, nekvalitní optika, atd, atd.

Pročítám jako neregistrovanej tuhle diskuzi delší dobu, protože si chci pořídit něco menšího na občasný pokoukání z balkonu, nebo si to odvézt na chalupu (a do auta se musí vejít zbytek rodiny) a zdejší rady jsou upřímně řečeno dost k ničemu. Mám delší dobu (cca 30 let) sovětskýho Alkora a k tomu triedra 10x50 a chtěl jsem nějakej kompaktní refraktor(100-130 mm) za rozumnej peníz, ale když jsem proklikával fotky, co to umí, tak snad radši ne:-)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2890

Příspěvek od Howking »

Uvědom si, že tě podprůměrný triedr se spoustou vad stojí 3 litry. Jak asi bude ukazovat astronomický dalekohled v této ceně. Ty si chceš prostě koupit auto za 3 litry a ti zkušení ti říkají, že auto pod 20 tisíc nemá cenu, protože to bude jezdit špatně, bude se to kazit a NIKDO SI HO OD TEBE UŽ NEKOUPÍ.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2891

Příspěvek od Artaban »

Flippy1905 píše:píš bych viděl tuhle sekci jako odraďte od nejhorších šuntů, co jste drželi v ruce a koukali přes ně na nebe. V tý levný kategorii toho bude dost. Stržené závity, praskající plasty, nekvalitní optika, atd, atd.
A právě o to tady jde. Upozornit na moc velké šmejdy a doporučt něco lepšího.

Flippy1905 píše:Chápu, že několik poloprofi astronomů si tu mastí ego, ale pozorovat se dá ledasčím.
To si ani nemyslím. V drtivé většině jsou tu amatéři, co si zkušenosti nenechávají, jen pro sebe a pozorovat se dá asi opravdu ledasčím, někdy bohužel.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Flippy1905
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 10. 2017, 20:06
Bydliště: Praha
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2892

Příspěvek od Flippy1905 »

Triedr jsem koupil před cca 20 lety ruskej(sovětskej) BPC 10x50 a jsem dodnes spokojenej. Dá se sehnat po bazarech za 1500. To samý s tim Alkorem. Na občasnej pokuk po slunci, měsíci, Jupiteru to stačí. Otravuje azimutální montáž, protože při machrování to občas uteče:-D Nicméně sousedovi na chalupě jsem s tim předvedl Saturna a dědkovi málem padla brada. Za svůj život to neviděl:-D Jak píšu na setkání s astronomií to stačí. Bohužel městské hvězdárny, jako ty dvě pražské, jsou v takovém světelném smogu, že ani jejich 300+ hlavní dalekohledy nepředvedou žádnou supershow. A tahat se s vlastní 300 fakt nemusí bejt pro každýho začátečníka.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2893

Příspěvek od Artaban »

Flippy1905 píše: A tahat se s vlastní 300 fakt nemusí bejt pro každýho začátečníka.
Tak to ale není. Naprostý začátečník nedostane jako radu dalekohled o průměru 300mm. Na vizuál, to je nejčastěji Dobson 150, nebo 200mm, nebo případně podle podmínek jiný většinou kratší dalekohled.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2894

Příspěvek od MMys »

Flippy1905 píše:Já nevim, přijde mi to, že to tu někteří hrozně hrotí. Píše se tu dalekohled pro začátečníka a tady se navrhujou sestavy za desítky tisíc. Chápu, že několik poloprofi astronomů si tu mastí ego, ale pozorovat se dá ledasčím. Když to člověka bude bavit, tak si vždycky může koupit lepší a to slabší železo pošle dál. A co se týče focení. Fotka pro radost vzniká samotným procesem poznávání fotografických zákonitostí a ne nákupem profivybavení. PS: stejně to HST nafotí líp;-)

Spíš bych viděl tuhle sekci jako odraďte od nejhorších šuntů, co jste drželi v ruce a koukali přes ně na nebe. V tý levný kategorii toho bude dost. Stržené závity, praskající plasty, nekvalitní optika, atd, atd...
Nikdo si tady ego nemastí, ten článek (na který asi narážíš) byl napsaný tak, aby popsal úplně nutné minimum, parkticky ten první low-end použitelný pro astrofoto. Poslední tazatel se totiž ptal i na astrofoto, a tam už to prostě ty desetitisíce jsu i v úplně ořezané ještě nějak použitelné variantě. Běžný začátečník neví, že mu na foto nestačí dalekohled na nějaké montáži. Že ta montáž se musí pointovat (= dražší elektronika, která pointaci umí), že potřebuje druhý pointační dalekohled, autoguider, rovnač pole nebo komakorektor. To žádný prodejce v běžném e-shopu se vším možným kupujícímu nepoví (specializovaný obchody a s astrotechnikou jsou vyjímkou, tam dostane většinou i osobní radu, a ne jen jednu). Dotyčný to pak zjistí jak se říká "za pochodu" a buď do toho ty peníze nastrká dodatečně (a víc, protože si poprvé vybral blbě) a nebo se na to vykašle. Smyslem toho mého článku (a ostatně i celého astro-fora) je to, že se to dozví předem, nikoli jako já před 15 lety (a spousta další zde už na AF starších určitě také) za pochodu :( Tedy určitě ne honit si nějaké ego.

A s tím posláním dál to taky není tak jednoduché. Když ten prvotní výběr udělá špatně, tak to tady v bazaru stejně potom neprodá.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2895

Příspěvek od Bill »

MMys píše:ten článek (na který asi narážíš) byl napsaný tak, aby popsal úplně nutné minimum,
A ceny jsou staré, bohužel vše razantně zdražilo... Odhadem nejméně 50% možná i více. :-(

Jenom ty nejmenší vhodné montáže Skywatcher HEQ5 nebo Celestron AVX stojí nové skoro 30kKč...
Naštěstí v bazaru se zdražení tolik neprojevilo.
M:736 750 113
Odpovědět