Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2641

Příspěvek od Psion »

Já nosil kompletní dobson 200/1200 cca 300 metrů, trochu se to pronese, ale dalo se to, v jedný ruce bednu a v druhý ruce dalekohled v obalu na snowboard :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2642

Příspěvek od MMys »

Tak Jindřichův Hradec je ještě ten lepší případ. Alespoň pokud je to to sídliště na jihu. Koncem zimy jsem tam byl na hvězdárně, řešit něco ohledně plánů na kompletní rekonstrukci, a z kopule to nebylo zase tak špatné (skoro jako u mě v Bělči u Hradce). To my tady v rovině jsme na tom podstatně hůře. Navíc JH není zase tak mega-město a stačí popojet kousek. Na ty galaxie to z balkona stejně nebude, ale třeba mlhoviny s mlhovinovým filtrem budou pěkné.

Pokdu se jedná o standardní panelákový balkon, zhruba metr hluboký, tak je to s dobsonem bída, omezený rozsah zamíření tubusu a tím i omezený výhled. Samozřejmě na koukání na slabé DSO objekty je rozhodující průměr. Takže nyní se řešení bude odvíjet od toho, jestli to můžeš vozit autem. Pokud ano, tak to půjde celkem levně, tím 20cm dobsonem.

Aby to bylo komfortní i z balkona, tak by to chtělo nějakou kratší sestavu, katadioptr, třeba SCT. Tím bude dalekohled výš k zábradlí, a tím že je krátký, půjde využít daleko větší část oblohy. Jenže tam jsou ceny jinde.

Doporučuji se domluvit se s kolegy na místní hvězdárně. Mají i nějakou přenosnou techniku, tak mohou kázat, čeho je to schopné ve městě. A další pěkný dalekohled je v kopuli.

A pokud klapnou plány a dotace, budete mít do pár let zbrusu novou hvězdárnu s půlmetrovým zrcadlovým dalekohledem, velkým refraktorem, CCD kamerkou na online "koukání" na objekty, možnost astrofotgrafie, sledování proměnných hvězd, a spoustu dalších zajímavých věcí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2643

Příspěvek od Rekmarik »

Psion píše:Já nosil kompletní dobson 200/1200 cca 300 metrů, trochu se to pronese, ale dalo se to, v jedný ruce bednu a v druhý ruce dalekohled v obalu na snowboard :)
To teda klobouk dolů před takovým výkonem, pokud to bylo pravidelně.
Obávám se ale že pro začínající pozorovatele může být takové nošení dobsona plus další ostatní výbavy, hlavně tedy ještě stoličky a pár dalších drobností odrazující a časem převáží lenost nad chutí to nosit ručně.

to Jirasek: když je počáteční nadšení, tak člověk donese daleko téměř cokoliv .. ale horší to bude např. po roce ...určitě to není standardní, aby se dobsony nosily na dělší vzdálenosti jak píšeš např. těch 20 minut..
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2644

Příspěvek od Psion »

No vzhledem k tomu, že je u nás použitelných nocí tak 30 do roka, tak to nebylo tak hrozný. Nakonec jeden z místních členů vozil větší dobson na rudlu.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2645

Příspěvek od Shark »

Jirasek píše:Dobrý den. Abych tedy doplnil předešlý text, tak jsem z Jindřichova Hradce. Balkón mám na východ.

Mohl bych poprosit o doporučení jaký dalekohled si pořídit? Za tmou to mam tak těch 20 minut z bytu. Ohledně astrofoto to asi vyznělo unáhleně. Zatím bych pouze pozoroval a časem pomalinku dokupoval příslušenství. Ty galaxie mne mrzí ale tak snad za městem odděleným lesem by bylo malinko vidět :)

Ten článek si určitě přečtu. Děkuji.
zdar
:arrow: pro začatek by stačil i obyč triedr na seznámení s oblohou např 10x50 pokud dalekohled tak by byl asi vhodný nějaký refraktor 80-100mm na AZ montáži na první seznámení a přehlídku oblohy ideální
http://www.binox.cz/80mm-refraktory-coc ... -sk804az3/
http://www.binox.cz/102mm-refraktory-co ... sk1025az3/
jsou to velice lehce přenosné dalekohledy s AZ3 cca do 7-8 kg (dalekohled do batohu a AZ3 v ruce) složeno k pozor. během 2 minut :)

:arrow: popřípadě menší dobson - ten je ale trošku tězší na přenos
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3695.html
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2646

Příspěvek od Jirasek »

Takže děkuji všem za názory. Byl zde dotaz, jak mám velký balkón. Ten je široký 160 cm a dlouhý 4 metry. Převážně by ten dalekohled byl právě zde na pozorování ale určitě pokud budu mít dostatek času někam bych zajel.

Dobson se mi moc líbí, jak kvůli jednoduchosti, tak poměr cena/ průměr zrcadla, ale bohužel na mě je to těžké a asi bych si tam toho tolik nevyfotil jako na jiných montáží. Chápu že můj cenový limit nestojí za nic ale bohužel si nemohu o moc víc dovolit utratit najednou, přesto bych si moc přál vidět nějaké galaxie ačkoliv budu muset holt jet nějakej kus a časem i nějakou vyfotit. Z balkonu vidět planety bude i tak bomba :)

Na začátku mého prvního dotazu jsem prosil o názor na dva vyhlídnuté dalekohledy. Bylo mi řečeno, že jsou nic moc a nyní jsou mi doporučovány dalekohledy s menším průměrem. Je prosim vás něco, co špatně posuzuji nebo špatně chápu? Jsem už trochu starší tak mi to tam nejde do hlavy tak jako vám :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2647

Příspěvek od Artaban »

No, jsou i menší balkóny. Tohle by stálo za zvážení a radu někoho, kdo má podobné podmínky. Myslím, že když se pod Dobson dá nějaký sokl, tak by nějaká pozorování šla, když planeta popoleze výš nad obzor. I tak bude ale omezený výhled na jih.
Když je auto, tak občas za tmou na DSO a třeba Dobson nebude taková překážka.

Tebou vybrané dalekohledy, se na foto nehodí vůbec a pro vizuál, taky nic moc. Slabé montáže a refrák menší průměr objektivu, ale především není vhodný na velká zvětšení pro barevnou vadu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2648

Příspěvek od MilAN »

Z těch dalekohledů, co tu zazněly, je asi nejvhodnější ten první =Newton 150/750 na montáži EQ3 .Ta montáž není vhodná na focení tímhle dalekohledem, určitě ne na galaxie a podobné DSO, ale tak to je u většiny těch montáží do cenové úrovně minimálně 10 000Kč. Pokud budeš chtít fotit, tak nějakým krátkým ohniskem na DSLR, tak to půjde. Na pozorování planet a jasných DSO je naopak tenhle dalekohled výrazně vhodnější, než ty malé světelné refraktory, nebo zrcadlové systémy s menším průměrem, často v proveden s pevně montovanou prodlužovací čočkovou sestavou.
Otázkou zůstává, nepořídit-li si samostatně kvalitnější montáž EQ5 + Newton 150/750 -bude to výrazně tužší , ale vyjde to výrazně dráže a ani tak to nebude vhodné na focení DSO tímhle Newtonem, a to ani po doplnění o motory a ovládání. Tady ta cenová úroveň začíná pro focení výrazně výše a nejde to nějak obejít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2649

Příspěvek od Shark »

Je třeba abys sis stanovil prioritu
1- dalekohledy pro ČASTÉ přenášení - lepší refraktor max 120 /600 + AZ
stolní dobsony jsou vhodné i na balkon postavi se na stůl a je to :) dávají poměrně solidní obraz :shock:
těžko jej postavíš někde venku leda,že by ho dal na na výšenou podstavu
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html

2- dalekohledy na EQ motážích (hmotnost vyšší ) + dalekohled i se zrcadlem 130mm bude mít cca 12-15 kg a to je na přenos moc :cry:
na balkon by šel např tento dobson
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html
https://www.fotopazdera.cz/katalog/zboz ... -6--dobson

zajímavé je i toto -Maksutov-Casseigrain na měsíc, planety výborný na DSO - ty nejasnějčí za dobrých pomínek
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3641.html
nebo větší , k tomu přidat AZ3 lepe AZ4
http://www.binox.cz/astronomicke-daleko ... k-diamond/
pro začátek je jednodušší na ruční ovládání AZ než EQ ;)
:arrow: pro astro-foto bys musel sahnout hlouběji do kapsy - základ je kvalitní montáž (min.cca 10.000,-)

nelze najít dalekohled lehký na přenos zároveň s velkým průměrem objektivu - vždy jde o kompromis
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2650

Příspěvek od Jirasek »

Děkuji za příspěvky. Já to focení nemyslel ihned, spíše časem že se našetří na lepší stativ a potom další důležité doplňky. Proto jsem spíše na úvod koukal na zajímavé modely s horším stativem, ale zase mne nenapadlo že i ten dalekohled ve skutečnosti do budoucna nevyužiju jak jsem si myslel.

Ale pokud je pro mne nejlepší toto: Teleskop BKMAK102 OTA (BLACK DIAMOND) SkyWatcher a pak dokoupit stativ jsem pro. Moc se mi líbí i ta hmotnost. Ale pokud existuje v rámci kompromisu dobrej dalekohled na horším stativu, který bych časem vyměnil a zatim pozoroval oblohu, byl bych raději, protože cena EQ5 je zatím pro mne v nedohlednu.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2651

Příspěvek od Artaban »

Není snadné najít ten nejlepší kompromis výkon-vs přenosnost plus vhodnost dalekohledu do pozorovacího stanoviště. I tak si myslím, že Mak 90-102mm není to nejlepší řešení ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2652

Příspěvek od vla »

Optimální sestavu tu doporučuje Milan, snad montáž by ještě připadala v úvahu nějaká AZ , (AZ4, AZ5, GSO atd. ) Šanci zvládnout to do deseti tisíc by bylo dát poptávku zde v bazaru. Kvalita zde prodávaných dalekohledů i montáží je zpravidla velmi dobrá, jsou to miláčkové. (bavím se stále o milanově doporučení s možností uvedených AZ montáží). Kolega Shark doporučuje kvalitnější refraktor, jenže jeho doporučení je světelný achromát, což je na preferované planety a Měsíc jedna z nejhorších možností. Rovněž MAKy v nejlevnějších kategoriích kvalitou neoplývají, kdo si je porovnal s podobnými newtony či apo refraktory ví o čem mluvím. Takže v dané ceněvychází Milanova rada nejlépe, i když u nových sestav se asi do 10 tis. těsně nevejdete, proto doporučuji i zkusit místní bazar. To místní je důležité, v různých obecných bazarech se dost často prodávající zbavují nekvalitních věcí za neodpovídající ceny.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Jirasek
Příspěvky: 23
Registrován: 27. 04. 2017, 23:04

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2653

Příspěvek od Jirasek »

Ano pan Milan mi dal velmi dobrý typ. Nejsem striktně vázaný na těch 10 tisíc, samozřejmě, že pokud za 12 tisíc bude něco mnohem lepšího, tak do toho půjdu. Koukal jsem že ten Newton za příplatek 3 tisích dosáhnu z EQ3 na EQ4 ale asi bude lepší vzít ten EQ3 a časem pořídit EQ5, že?

Jinak pročetl jsem si články co mi zde doporučil pan Myslivec a mám trochu z těch reflektorů strach, bojím se, že ho nebudu umět řádně zkalibrovat, možná je to jen obava a bude to lehké, ale ten refraktor: Teleskop BK 120/600EQ3 je víc na pytel než to zrcadlo? Jde mi i o jednoduchost, (jsem trochu lopata drobnou práci) i když chápu, že větší zrcadlo = větší detaily.
Uživatelský avatar
ladar
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 07. 2016, 16:22
Bydliště: Praha 5

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2654

Příspěvek od ladar »

Mám podobné podmínky, balkon v Praze na východ a nejlíp mi vyhovuje MAK. Pěkně se u něj sedí, při natáčení se kolem nemusí skákat jako kolem refraktoru. Stejně se člověk kouká i po okolí nejen po obloze. A pak mi tu vyhovuje 135/650 newton, manipulačně i prostorově. Montáž mám svou,dostupné mi nevyhovují. Klepe se všechno. Také zábradlí balkonu se dá využít pro montáž velmi dobře.
SW NWT 305/1500 FlexTube GoTo:-),Celestron 200/1000, EQ Mizar, CG-4, binohlava "čína",home dobson 170/1250, SW 135/650, mak 90/1250, LH 90/600, Brs 70/700, SW 80/400
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2655

Příspěvek od wizard_Kysi »

To Jirasek: Newton 150/750 na EQ3 je na balkonové pozorování realizovatelné v pohodě, sám to tak mám. Pokud jsi z Jindřichova Hradce, tak bych neváhal a jezdil za tmavou oblohou k Nové Bystřici (cca těch 20 minut), tam jsem na dovolené zažil jednu z nejtmavších tmavých obloh co jsem kdy viděl.. a ještě teď na to vzpomínám když se peru s tím světelným smogem u nás na severu..
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Odpovědět