Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3361

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím,

souhlasím 100% s tím, že bych se měl zúčastnit nějakého společného pozorování ať vím co od kterého řešení čekat a zrovna se s někým zkušeným pobavit o montáži GoTo pro začátečníka.
Jinak co se týče focení tak samozřejmě by mi stačilo sem tam vyfotit nějaký ten měsíc, planetu a nejjasnější objekty dalekého vesmíru..je mi jasné, že to chce už úplně jinou techniku a zkušenost na nějaký super foto co vidím občas tady na fóru ,netu , youtube atp.
Pokud bych šel do Dobsona bez GoTo , budu schopný udělat takovou rozumnou fotku ? Vím, že při větším zvětšení se budou planety pohybovat takže to asi foťák nezaostří pokud bude tubus nepohyblivý, je to tak ?
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3362

Příspěvek od gunaroid »

Poblíž obzoru toho moc nenapozoruješ, DSO kvůli světelnému znečištění z okolních měst a planety kvůli kvuli většímu vlivu seeingu při pozorování přes větší vrstvu atmosféry...
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3363

Příspěvek od Bill »

DaveOne píše: Pokud bych šel do Dobsona bez GoTo , budu schopný udělat takovou rozumnou fotku ? Vím, že při větším zvětšení se budou planety pohybovat takže to asi foťák nezaostří pokud bude tubus nepohyblivý, je to tak ?
Jsou blázni, kteří to dokáži - ještě navíc mobilem:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?p=90733#p90733

Ale musí to být hrozný opruz...

K dobsonu se dá pořídit poncetova plošina, na kterou se dobson postaví a určitou dobu to kompenzuje otáčení Země...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3364

Příspěvek od vla »

150/750 je zcela běžný dalekohled, který je zde mnohdy doporučován jako základní minimum. Spousta začátečníků pozoruje s takto světelným dalekohledem bez komakorektoru a nemají s tím žádné problémy. Ono je to tak, že při téhle světelnosti jsou to, co se nazývá koma z větší části vady okulárů. Koma se v každém případě projevuje v nějaké vzdálenosti od osy, takže naváděný dalekohled s objektem sluneční soustavy jí poznamenán nebude, pokud se udrží ve středu zorného pole. Snad jen Měsíc se svou veikostí může v krajích býti trošku rušen, ale garantuji ti, že to jako nezkušený nepoznáš. Takže dalekohled jako takový klidně doporučím. Horší to bude s montáží, jelikož je to největší dalekohled, který lze dle výrobce na montáž umístit, je velmi pravděpodobné, že pro něj bude montáž poddimenzovaná a systém se bude natolik chvět, že bude problém při větších zvětšeních zaostřit. Ale půjde to, jen to zřejmě nebude zatočím kolečkem výtahu a je zaostřeno, každý dotek způsobí poletování objektu v zorném poli a díky tomu oko nestíhá. Řešení je zaostřit, počkat až se dalekohled uklidní a zkusit velmi mírně přeostřit na jednu stranu, počkat na ustálení a totéž na druhou stranu a vybrat si. A nebo a to mám skoro na včech dalekohledech, jako první doplněk si přikoupit motorové ostření, to vyřeší chvění či klepání dalekohledu při ostření a je to jeden z nejlepších doplňků pro méně stabilní montáže co jsem kdy objevil. Jen bude možná nutné nějaké kutilské umění přizpůsobit ostření konkrétnímu výtahu, pokud se nedělá ostření originální.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3365

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím,
no úplně poddimenzované to asi nebude ..tubus má cca 4 kg a montáž max. nosnost 5kg .Fakt je, že pokud se na to pověsí nějaká zrcadlovka už to asi bude na limitu..
No jsem stále ve fázi výběru tak uvidím co nakonec vymyslím. V každém případě mám doma nějaký základní refraktor 70/700 (na Tubusu je nápis Skylux) na EQ montáži(asi to bude EQ1 nebo EQ2)na hliníkovém stativu s jedním okulárem 20mm a zkouším do toho čučet pokaždé když je příležitost. Přemýšlím, že splaším někde nějaký rozumný okulár cca 6-8mm případně 15mm a zkusím co ještě se dá v mých podmínkách(balkon+zahrada) vidět i takto základním přístrojem...
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3366

Příspěvek od DaveOne »

Dalekohled.jpg
Dalekohled.jpg (38.1 KiB) Zobrazeno 1736 x
Toto je to co mám momentálně doma :)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3367

Příspěvek od Shark »

Zdar
pro DaveOne:
Pokud máš montáž EQ1 (EQ2) tak toto jsou nejmémě vhodné montáže pro astrodalekohled. Jsou velice nestabilní a od pozorování tě spíše odradí, bylo to tu zde na AF již mockrát probíráno. Prodejci je často nabízejí s levnějšími dalekohledy, ale z praktického hlediska jsou nevyhovující :x Jsou nazývány "kostitřas" a pod. Sebemenší dotyk se ihned přenese na teleskop (viz minulý příspěvek od vla).
:arrow: Pro malý refraktor snad ale pro Newtona 150/750 je tato montáž absolutně nevyhovující.
Naposledy upravil(a) Shark dne 19. 10. 2018, 12:12, celkem upraveno 1 x.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3368

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím,
ano toho jsem si samozřejmě všimnul, že kolem dalekohledu musím chodit po špičkách a raději si ničeho moc nedotýkat :-) No, ale když se chvilku počká po ostření tak se to doma na balkoně (pokud tedy nefouká) celkem dá vydržet..No požitkem bych to určitě nenazýval :D
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3369

Příspěvek od g »

Člen AF vla hovoří: "150/750 je zcela běžný dalekohled, který je zde mnohdy doporučován jako základní minimum" o jiném přístroji než DaveOne vybral: "Sky-Watcher Star Discovery 150".
Vla píše o SW N150 např.:
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... n-ota.html
a to je opravdu dobrý přístroj pro začátek (volil bych však ještě lépe 6'' dobson), třeba na EQ5 montáži..
Podívejme se na Sky-Watcher Star Discovery 150: upozornění na kolimaci jen sekundárem je kolem 7,5 min.:
https://www.youtube.com/watch?v=mhhs65AWdCk
Všimni si chatrného, celoplastového výtahu (nejspíš také zasahuje do optické trasy).Sledujme,jak se třese při každém pohybu.. Slova prezentace v odkazu jsou pěkná, ale prokládaná s důrazem na "economy aspect" . Zrcadlo discovery 150 je tenší než u standardního SW 150/750 (ten je zpracováním a kvalitou úplně jinde) cituji: "The telescope had do slim down to be moved by a small assembly as the Star Discovery. The mirror is thinner than the traditional SW Newton 150mm F / 5, the primary cell was oversimplified, and the optical tube uses parts of ABS."
Znovu upozorním, že montáž Skywatcher Star Discovery - 150 je azimutální, ...zvyk chodit kolem přístroje po špičkách se zde bude hodit..
Ale jde jen o můj názor, je třeba myslet i na PSIONovou poučku, že tazatel má již dotazem vlastně vybráno..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Dag
Příspěvky: 1
Registrován: 19. 10. 2018, 11:04
Bydliště: Praha
Věk: 43

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3370

Příspěvek od Dag »

Dalekohled pro amatéra

Dobrý den,

předem děkuji za přečtení celého příspěvku a za cenné rady.

Oblíbená věta tady na fóru :D - Vůbec se v tom nevyznám. ;) Chci koupit dalekohled manželovi jako překvapení. Snažila jsem se trochu vybírat sama podle toho, co jsem načetla na netu. No, vybrala jsem takový, u kterého se mi po vygooglení ukázaly recenze typu Fakt ne... ;)

Jaký dalekohled bych potřebovala?
Bude to jeho první a asi i poslední dalekohled, je amatér, zatím na oblohu kouká akorát binokulárem, který jsem mu kdysi také koupila. On by si ho jistě pořídil i sám, ale vždycky se najde něco, na co ty finance člověk potřebuje víc... Bydlíme v Praze, ale máme chalupu na venkově. Takže pozorovat tam i tam. Ohledně přemisťování není problém, máme auto i sílu ;) . Bylo by fajn, aby s tím mohl pozorovat tak nějak všechno, případně ty objekty, které jsou pro amatéry nejzajímavější... Také jsem zahlédla, že lze k dalekohledu instalovat nástavec na chytrý telefon, aby to mohl člověk fotit. To by bylo taky prima, ale pokud by to mělo nějak významně ovlivnit výběr dalekohledu vzhledem k ceně nebo kvalitě, lze se bez toho obejít. Je celkem technicky zdatný, takže případně nějaké montáže zvládne.

Našetřila jsem si 10.000,- s tím, že tedy pokud by stál míň, jedině dobře ;) , ale zároveň bych případně byla schopná ještě něco málo doplatit, ať ten dárek má smysl a ať se mu fakt líbí. Naopak... nepoznám hranici toho, co už je pro amatéra zbytečné, drahé... jestli mi rozumíte.

Moc Vám děkuji za rady, Dag.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3371

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím,
děkuji za Váš názor na produkt Sky Watcher discovery 150p..Jsem si vědomý, že bylo řečeno že přístroj má kolimaci jen sekundárního zrcadla, ale jako laik bohužel nejsem schopný vyhodnotit do jaké míry to může být problém ;)
Nejsem zatím o tomto přístroji vůbec rozhodnutý takže beru každou radu a postřeh. Pro nákup hovoří:
+ velký průměr zrcadla (i když jak píšete asi ne tak kvalitní jako běžný SW 150/750)
+ GoTo SynScan
+ celková váha - dobře přenositelné zařízení
Proti:
- AZ montáž (i když pro pozorování je to Ok)
- lehká konstrukce, která bude díky tomu pravděpodobně nestabilní
- levnější součástky na dalekohledu - tj. zmiňované zrcadlo, výtah

No bude to oříšek..Dobson 6-8´nebo klasický SW N150/750 (Black diamond) + nějaká EQ montáž je stále ve výběru.. ale musel bych se prozatím vzdát toho GoTo..i když pokud koupím lepší EQ montáž tak mohu v budoucnu toto řešení přikoupit jestli jsem to správně pochopil..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3372

Příspěvek od MMys »

já bych koupil, pokud máš omezený limit, zatím 150-ku až 200-ku dobsona. A pokud bys někdy zatoužil po slušné paralaktice (protože levná mizerná je úplně k ničemu), a měl na ni peníze, tak prostě tubus dobsona vyndáš z bedýnky, dáš ho na lištu a posadíš na paralaktiku.

Když teď budeš šetřit, a koupíš nějaký low-end dalekohled na poddimenzované montáži (aby ses vešel do nějakého limitu), tak montáž budou vyhozené peníze, a dalekohled taky nic moc. Kup si kvalitní 150-ku až 200-ku v provedení dobson. Atrofoto jsou stejně výdaje velmi výrazně jinde, tam to dalekohledem a montáží nekončí, ale začíná.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3373

Příspěvek od Bill »

DaveOne píše:i když pokud koupím lepší EQ montáž tak mohu v budoucnu toto řešení přikoupit jestli jsem to správně pochopil..
Možná by jsi mohl koupit nějakou lepší bazarovou EQ montáž, zejména pokud tě láká astrofotografie...

Takové CG5 ADV GT se tady objevují už někde v rozmezí 8-10 tis Kč, HEQ5 tak okolo 12 tis. Kč.

A k tomu třeba klasický 150/750 - ale pokud to chceš hlavně na pozorování, tak EQ montáž a Newton není úplně praktické řešení - okulárový výtah se dostává do "divných" pozic. Ale není problém povolit kruhy a Newton otočit do nějaké lidské polohy.
Na pozorování asi je nejlepší klasický dobson.

Ono se těžko radí - každý má jiné představy. Důležité je, aby ta cena byla pro tebe akceptovatelná a váha tě neodrazovala od pozorování/převážení ap.

Každý má jiné limity:
Obrázek
M:736 750 113
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3374

Příspěvek od DaveOne »

A to je komín nebo dalekohled ? :D
Já mám sice poměrně velké vozidlo, ale s tímto by mě moje doma asi hnala :lol:
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3375

Příspěvek od DaveOne »

Je tedy fakt, že to ještě není nic proti té replice(1:1) Hubbla co jsem viděl nedávno ve Washingtonu, ale i tak je to tedy pro domácí použití síla :lol:
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Odpovědět