Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nováčci se představují

#2941

Příspěvek od MilAN »

Shark píše: Zdravím
nesouhlasím s tím, že refraktor Explore Scientific 152/988 bude mít velkou bar. vadu - jak píše kolega - je to f 6,5 (pozoruji DSO refraktorem f5,9 Bresser 102/600hex , DSO při zvětšení cca 40x-80x nevykazuje žádnou bar. vadu) Samosebou, že bar. vada tam je ,ale projeví se až při opravdu velkých zvětšeních cca při zvět. 100x a více.
To je porovnání neporovnatelného.
Barevná vada roste s kvadrátem průměru, otvorová s 3. mocninou.
Dalekohled bude dobrý na širokoúhlejší pohledy na DSO při malých zvětšeních a to v místech s velmi dobrou oblohou. Je to jediné rozumné použití takového přístroje. Na detaily, rozlišení i planety je potřeba zapomenout.. Je to těžký přístroj vyžadující dost bytelnou montáž - a vzhledem k určení nejlépe azimutální
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2942

Příspěvek od Shark »

Zdravím
:arrow: děkuji MilANovi za upřesnění a doplnění 8-)
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2943

Příspěvek od Artaban »

Shark: Takové rady snad ani nemůžeš myslet vážně. Si přečti co píšeš.
Shark píše:nesouhlasím s tím, že refraktor Explore Scientific 152/988 bude mít velkou bar. vadu
Problém je s měsícem a planetami tam je bar. vada opravdu znatelná.[/quote]

Chudák začátečník. Co si asi má myslet? Možná, že sám potřebuješ radu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2944

Příspěvek od 4Brunco »

Chapem nadsenie pre velke refraktory, pretoze som sam tiez jeden mal (a urcite casom znova mat budem) :D.

Odhliadnuc od ceny (pretoze cenu dobsona je tazke prekonat) vie velky achromat ponuknut naozaj vela astronomickych zazitkov a je to skvely pristroj na vizualne pozorovanie nielen planet ale aj DSO. Konkretne tento ES bude mat pomerne vysoku farebnu vadu, urcite vyssiu ako 102/600.

Tato tabulka moze pomoct na rychlu orientaciu ze 6" pri F6,5 bude mat podobnu farebnu vadu ako 4" pri F4 co nieje bohvie co aj pri pouziti nizko(nizsie) disperznych skiel ako ukazal Bresser 102xs:
http://www.cityastronomy.com/CA-ratio-chart-achro.jpg

Preto je myslim najrozumnejsie, ze ak 6" achromat tak sa zamerat na F8 svetelnost, pripadne velmi zaujimavy je Bresser 152s, co je vlastne F8 refraktor s petzvalovym reduktorom. On bude solidny aj na mesiac/planety a clovek lahko dosiahne siroke zorne pole >2.5* co je naozaj uzasne potom bruzdat jarne kopy galaxii v panne a vlasoch bereniky (treba naozaj tmavu lokalitu) ale samzrejme aj aj na letne hmloviny a jesenne hviedokopy.

Inak ja som mal velky achromat najprv na CG5(2" nohy) a postacovala na vizual. Koli pohodliu som si vyrobil AZ montaz(odkukal som tu na fore) a bol som s nou velmi spokojny. Cenovo ma vysla na velmi rozumny peniaz (geodeticky stativ + zeleziarstvo) a bolo s tym radost pozorvat s naozaj vacsim pohodlim ako pri dobsone. (na predstavu staci vygooglit "telescope pipe mount").

Takze on ten velky achromat nemusi znamenat nutne 50.000 investiciu.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Margi88
Příspěvky: 6
Registrován: 28. 10. 2017, 11:06

Re: Nováčci se představují

#2945

Příspěvek od Margi88 »

Bill píše:
Margi88 píše:Vyhlídnul jsem si refraktor Explore Scientific 152/988
No hlavně by sis měl ujasnit k čemu ti bude - přece jen investice okolo 50kKč (montáž + refraktor) už stojí za trošku rozvahy. Je to krátký (světelný) achromát, který bude mít docela velkou barevnou vadu... Na DSO má malý průměr, na focení se taky nehodí. Montáž to bude chtít spíše lepší než HEQ5..
Určitě bych něco takového nekupoval bez zkušenosti s většími refraktory. Vlastně vůbec netuším, k čemu by mohl být dobrý.

Na pozorování můžeš mít například za podobnou cenu třeba 12" motorizovaný Dobson:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -5781.html

Nebo naopak něco úplně jiného na focení.
Díky za tip a všem za rady. Tento dobson vypadá jako dobrá investice. Ještě by mě zajímalo jestli je nutná kolimace po každém vytažení tubusu..?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2946

Příspěvek od Artaban »

Margi88 píše:Tento dobson vypadá jako dobrá investice. Ještě by mě zajímalo jestli je nutná kolimace po každém vytažení tubusu..?
Na běžné koukání stačí skolimovat občas. Ovšem to, jestli to je dobrá investice, tak to zjistíš časem jen Ty sám.
Někdo by radši investoval do většího průměru a koupil 355mm bez GOTO. 300mm Dobson, je už macek a tak snad nejsi líný tahat větší dalekohled.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2947

Příspěvek od Bill »

Ono pokud nemáš úplně jasno, tak bych asi koupil raději něco menšího a levnějšího v bazaru - případná výměna je pak s minimální ztrátou.

Třeba něco takového: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=22734
M:736 750 113
Pilnic
Příspěvky: 2
Registrován: 07. 11. 2017, 23:12

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2948

Příspěvek od Pilnic »

Dobrý večer,

pár dní reším dalekohled do začátku. Astro forum mě po progooglení odradilo od jednoho číňana a přivedlo na Dobsony.
Ale aktuálně se tedy neorientuji ve veškeré problematice a sáhodlouhé čtení chci proložit nějakou praxí. Prosím tedy o váš názor, jestli se
hodí pro uvažované kvalitní pozorování planet a případné focení, pro mě, jako začátečníka tento místní kousek?
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=22605
Předem děkuji za jakékoliv rady.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2949

Příspěvek od Howking »

Já myslím, že tento v kombinaci s tím okulárem bude (nejen) pro začátek plně postačovat a ukáže vše co jde. Jak DSO (objekty hlubokého vesmíru - mlhoviny, galaxie, hvězdokupy, dvojhvězdy), tak planety. Jen u planet je třeba mít na vědomí dvě věci. Jednak při velkém zvětšení budou rychle utíkat ze zorného pole a dalekohled nemá vlastní pohon aby je sledoval a bude třeba jej "pošťuchovat" a pak v době několika let budou planety dost špatně pozorovatelné, neboť budou nízko nad obzorem a jejich pozorování bude kazit silná vrstva atmosféry jak seeingem (tetelením na nehomogenitách vzduchu), tak disperzí (rozložením kotoučku planety na duhu a tím rozostření - to je ale další přídavnou optikou ADC eliminvatelné)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2950

Příspěvek od Bill »

Pilnic píše:kvalitní pozorování planet a případné focení
Na focení je výrazně vhodnější dalekohled s pohonem...
M:736 750 113
Pilnic
Příspěvky: 2
Registrován: 07. 11. 2017, 23:12

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2951

Příspěvek od Pilnic »

Děkuji za postřehy. S tím, že planety budou teď několik let nízko nad obzorem, to jsem netušil, to mám tedy pech :( S pohonem jsem počítal, že bych tedy právě časem dokoupil, rozpočet mám teď omezený. A tedy pro tu konkrétní montáž z inzerátu jsem ho k sehnání nenašel. Počkám tedy na vhodnější inzerát, ideálně rovnou s pohonem...
mgazda
Příspěvky: 1
Registrován: 28. 11. 2017, 08:54

Dalekohled pro zacatecnika, ale...

#2952

Příspěvek od mgazda »

Dobry den, rad bych si poridil dalekohled na pozorovani nocni oblohy, poradite mi?

Jsem uplny zacatecnik, ale presto nechci nic, co bych po par pozorovanich potreboval vymenit za lepsi.

Mam v planu hlavne pozorovat, mozna obcas ale i neco vyfotit.

Mam rad komfort, nerad neco slozite nastavuji a hledam. Libi se mi dalekohledy s elektronikou a motorkem, ktery se ridi sam, neznam ale jejich nevyhody, takze se nebranim jinemu doporuceni od odbornika.

Pracuji na MAC, pokud by dalekohled umel komunikovat s MAC, bylo by to fajn

V cene okolo 20tis, pokud je ale neco vhodneho za lepsi cenu, budu samozrejme rad.

Bydlim na vesnici, kde jsou velmi dobre podminky a nemam v planu s dalekohledem cestovat.

Jako zacatecnik bych se chtel koukat na vsechno - mesic, planety i vzdalenejsi objekty.

Ne neco moc velkeho, s cim me manzelka vyhodi ;-)

Moc vam dekuji za rady
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro zacatecnika, ale...

#2953

Příspěvek od Bill »

mgazda píše:Mam rad komfort, nerad neco slozite nastavuji a hledam. Libi se mi dalekohledy s elektronikou a motorkem, ktery se ridi sam, neznam ale jejich nevyhody, takze se nebranim jinemu doporuceni od odbornika.
Tak nevýhodou je asi hlavně cena...
mgazda píše:Ne neco moc velkeho, s cim me manzelka vyhodi ;-).
Tohle moc nemá řešení. Na pozorování aby bylo vidět aspoň nějaké DSO to chce aspoň 8" nebo více. Ale tohle už se doma neschová...

Mrkni třeba na něco takového:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 17728.html

Ale určitě bych nic neobjednál naslepo - chce to nejdříve na něco podobného mrknout v reálu...

Kompaktnější je SC, ale ta cena už hodně, hodně přes rozpočet...
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3796.html

Klasický dobson 8" bez navádění je proti tomu "za hubičku"...

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3653.html
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2954

Příspěvek od ok1in »

Pokud jsi z okolí Práglu, zajdi du Supry, nebo na nějakou sešlost kde toho bude více k vidění - minimálně pro radu a zkušenosti, vyplatí se to...
Fanosek
Příspěvky: 19
Registrován: 29. 11. 2017, 13:41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2955

Příspěvek od Fanosek »

Ahoj všichni, nechci zakládat nové vlákno tak snad nevadí když se zeptám v tomto vláknu. Zvažují nad možností vylepšení klasického Dobsona 305/1500 s tím, že by sem jej nemusel pošťuchovat, ale sledoval by zvolený objekt sám, se samotným vyhledáním pomocí GO-TO by to vyloženě být nemuselo, ale pokud by nebylo jiné varianty tak by to nevadilo.
Zjistil jsem dostupné systému Sky-Watcher Upgrade SynScan na http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... on-12.html a SKY-WATCHER DOBSON 12” GoTo UPGRADE KIT na http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... 18051.html.
1) Ale teď jsem znejistěl při rozdílném názvu jestli se jedná o tentýž výrobek a nebo jde o dva rozdílné výrobky?
2) Taky by jsem se chtěl zeptat jestli daný upgrade nemá nějaké ty "mouchy" při samotném zprovoznění a dále při dalším užíváním? Občas jsem narazil tady na fóru na různé problémy s chodem systému apod.
3) Taktéž je pro mě otázkou jak se sytém chová při užívání jiných než setových okulárů? Používám Hyperiony a ty mají větší hmotnost než seťáky, tak jestli nedochází při různých polohách k různému stáčení zorného pole ať již při najíždění a nebo vlastním chodu při sledování objektu?
4) Jakou údržbu systém vyžaduje při provozu, jak reaguje systém na teplotní změny interiér/exteriér zvláště v zimě, jestli se někde při provozu v chladnějším období nezadrhává nějaký ten převod apod.
5) Jak citlivý je systém na otřesy vznikají při převozu dalekohledu? Mám ho na takové pojízdné plošince s kolečkama tak to občas při pohybu "drnká". Tzn. jaká je poruchovost systému?
Děkuji moc za všechny připomínky a rady.
Odpovědět