Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3526

Příspěvek od s0f »

Artaban píše:s0f : Ahoj na AF. Tvé zdroje nejsou moc spolehlivé :)
Být tebou, tak zatím nebudu trvat na pohonu, páč za dané peníze lze pořídit dalekohled s pohonem, ale bude malej a zdaleka nezvládne tvoje požadavky na pozorování planet a DSO.
Chce to větší dalekohled, ikdyž třeba bez montáže s pohonem. Tím může být Dobson 200mm http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3653.html
pohon - ok, netrvám na tom, podmienil som to práve tým možným upgradom, pokial to teda nejde osadiť niečim lepším, tak to pustím z hlavy, dík.
Ten Dobson - dik za tip, radšej by som ale na nejakom para statíve, bytové usporiadanie mám k tomu totiž ideálne. Dobson by som nemal na čo spoľahlivo položiť. Nejaký iný tip dela ale na trojnožke?:)

Sirius - dík, tomu sa chcem práve vyhnúť, aby som kúpil nejakú zostavu a potom hľadal riešenia. Takže ako to je s montážou? Prečo sú tie dve nekvalitné? Ide o značku alebo celkovo typ vs. tubus? Na čom by mal byť položený ten prostredný aby to zväčšennie ustál? Dokúpim montáž samostatne ak bude nutno, ale tak určite bude na trhu aj nejaký normálny a stabilný komplet. (?)
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3527

Příspěvek od Vabra »

Pokud z nějakého důvodu trváš na tom, že nechceš Dobsona, který má nejlepší poměr výkon/cena. Pak jako první jakž-takž použitelnou sestavu bych viděl třeba tuhle:
https://www.zoom-n-joy.cz/katalog/sky-w ... CItGs_0nOQ
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3528

Příspěvek od g »

Pokud s0f prošel všechny zdroje ví, že pokud chce dosáhnout zvětšení 300x, potřebuje minimálně průměr objektivu 150mm a kvalitní přístroj (pozorovací podmínky pak samozřejmě k tomu). Meade ETX80 není o moc lepší než "malokuk" 80/400 hledáček za ca 2 tis.kč
ad levenhuk (velké písmeno si nezaslouží), více zde:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... &start=360
Je to nejvhodnější přístroj jak si ušetřit budoucí starosti s astronomii, naprosto spolehlivě od pozorování odradí - tisíce děkovných dopisů za neprobděné noci, žádná zklamání nad počasím a seeingem, ušetřené finance za další příslušenství. Pokud pozorovatel začíná astronomii propadat je tento přístrojový antabus nejspolehlivější odvykací léčbou.
S tímhle by snad ani Galileo neobjevil měsíčky Jupitera, asi by se víc věnoval vratké rovnovážné poloze.
lveňhuk je odpad - jeho životní cyklus (od výroby po konečné určení na skládce) jen poškozuje životní prostředí.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3529

Příspěvek od s0f »

g píše:Pokud s0f prošel všechny zdroje ví, že pokud chce dosáhnout zvětšení 300x, potřebuje minimálně průměr objektivu 150mm a kvalitní přístroj (pozorovací podmínky pak samozřejmě k tomu). Meade ETX80 není o moc lepší než "malokuk" 80/400 hledáček za ca 2 tis.kč
ad levenhuk (velké písmeno si nezaslouží), více zde:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... &start=360
Je to nejvhodnější přístroj jak si ušetřit budoucí starosti s astronomii, naprosto spolehlivě od pozorování odradí - tisíce děkovných dopisů za neprobděné noci, žádná zklamání nad počasím a seeingem, ušetřené finance za další příslušenství. Pokud pozorovatel začíná astronomii propadat je tento přístrojový antabus nejspolehlivější odvykací léčbou.
S tímhle by snad ani Galileo neobjevil měsíčky Jupitera, asi by se víc věnoval vratké rovnovážné poloze.
lveňhuk je odpad - jeho životní cyklus (od výroby po konečné určení na skládce) jen poškozuje životní prostředí.
:D No výborne, dám na vás, nechcem hračku pre deti. Ohľadom toho Meade ETX80 ten ma lákal len kvôli tej zľave, šlo mi len o tú technológiu, na ktorú by som neskôr osadil iné teleso, ale keď som správne pochopil, tak to nieje možné. Tým pádom táto možnosť padá.
Ten tip od Vabri sa mi páči, montáž vyzerá bytelne. Našiel som ho ešte o niečo lacnejšie tu:
https://www.alemat.cz/teleskop-bkp-150- ... escription
Nieje mi z toho úplne jasné čo je súčasťou balenia (či tam sú všetky čočky na dosiahnutie toho max zväčšenia a tak..), tak si ešte pošlem dotaz, spočítam čo všetko treba nakúpiť (určite držak na mobil) a snaď sa nejak vlezu, aj keď budem mesiac o hlade.
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3530

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Kolegové mají pravdu - je třeba v případě montáže začínat min. u EQ3 ( EQ3-2 ). V drtivé většině případů dostaneme v rámci sestavy montáž bez pohonu, který je třeba dokoupit ( buď samotný na jednu osu, na obě osy, případně ještě i s GoTo ). Stejně tak ve výbavě dalekohledu budou jen základní okuláry, je potřeba dokoupit lepší a pro další požadovaná zvětšení. Ale obě zmíněné poznámky se týkají všeobecně jakékokoli levnějšího prvonákupu.
Co se týče Newtonova dalekohledu na tuto montáž, tak já bych na ní pro začátek doporučil dalekohled 130/900, který se ovšem v sestavě nesežene, a zvlášť taky moc ne. Výše uvedený 150/750 je už hodně světelný a mimo osu bude mít v širokoúhlejším okuláru zbytkové vady. Od SW a Celestronu je pak k dispozici až hodně dlouhý 150/1200 - sice vynikající dalekohled na solární systém, ale ta montáž ho už nedá.
Ale firma GSO, která je v něčem i lepší, než výše zmiňované, nabízí kompromisní velikost - 150/900

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... erung.html

V ceně 450€ jde o výborný poměr výkon/cena. Je ale potřeba počítat s tím, že ten Newton bude na té EQ3 na doraz - pokud bys chtěl v budoucnu o trochu větší průměr, tedy 200mm, tak na ten už je potřeba EQ5. Popřípadě zvážit, zda rovnou nekoupit větší montáž - stejný dalekohled na EQ5 je o 150€ dražší.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3531

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ještě doplnění :

Obecně si pamatuj ( platí bez ohledu na průměr zrcadla ), že ty hodně světelné dalekohledy ( 1:4 až 5 ) jsou méně vhodné na planety a Měsíc, a vyžadují kvalitnější ( a tím pádem dražší ) okuláry pro kvalitní širokoúhlý pohled ( v nákupu dostaneš vždy jen "setové" okuláry s malým polem ). Newtony s delším ohniskem ( až 1:8, např. ten 150/1200 ) mají na planetách lepší kontrast i rozlišení a mají bezproblémový obraz mimo osu - tím jsou i méně vybíravé na kvalitu okulárů pro širší pole. Nu, a ten 1:6 je takový velmi dobrý kompromis, abychom neměli tak velké momenty na montáži.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3532

Příspěvek od Vabra »

Ještě lépe nakoupíš u Supry:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3646.html

Obzvláště pokud si můžeš udělat osobní návštěvu, nejen že zde dobře nakoupíš, ale určitě se ti dostane i hodně dobrých rad, které ti na e-shopu nedají.
Navíc bude možné si vše vyzkoušet a probrat i možnosti doplňků (jako třeba pohon...).

Jinak co píše Sirius je samozřejmě pravda, ale já bych se osobně tak moc newtonu 150/F5 neobával. Oproti tvému provotnímu výběru to bude parádní koukátko do vesmíru...
Pavel Vabrousek
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3533

Příspěvek od s0f »

Vabra píše:Ještě lépe nakoupíš u Supry:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3646.html

Obzvláště pokud si můžeš udělat osobní návštěvu, nejen že zde dobře nakoupíš, ale určitě se ti dostane i hodně dobrých rad, které ti na e-shopu nedají.
Navíc bude možné si vše vyzkoušet a probrat i možnosti doplňků (jako třeba pohon...).

Jinak co píše Sirius je samozřejmě pravda, ale já bych se osobně tak moc newtonu 150/F5 neobával. Oproti tvému provotnímu výběru to bude parádní koukátko do vesmíru...
Tak, tak, a dík, že ste mi takto obšírne a promptne (obzvlášť keď sú sviatky) poradili. No osobne by som rád, ale ja som v Brne a bez auta, tak sa budem musieť spoľahnúť na poštu holt. Tu je akurát Žejdl, ale to je skôr optika. Ale tak staviť by som sa tam mohol, ešte som tam nebol.
Hej, tie možnosti príslušenstva/upgrade sú u tohto kusu presne podľa môjho očakávania, takže časom bude aj pohon, hodinový strojek, GOTO a podobne. Okulár teda tiež počítam že dokúpim iný. Musím ešte preštudovať bez čoho k tomu sa nepohnem.
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3534

Příspěvek od s0f »

Je nejaký zásadný rozdiel medzi nemeckou rovnikovou montážou EQ3-2 a EQ3 ("...paralaktické montáži EQ3 s třínohým stativem LT-2 s profilovanými hliníkovými stavitelnými nohami v rozsahu 71 až 123 cm...")? Viz odkazy, cena skoro rovnaká, len som si teraz všimol, že je zrejme rozdielna montáž, aj na obrázku vyzerá inak. Tak chcem vybrať tú vhodnejšiu.
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3646.html
https://www.alemat.cz/teleskop-bkp-150- ... escription
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3535

Příspěvek od juh »

Na tých obrázkoch je to to isté, len na jednom z nich chýba na montáži krytka polárneho hľadáčika a je nasadené točítko jemného pohybu. Podobnú montáž, s oniečo stabilnejšími oceľovými nohami, predáva k ďalekohľadom firma Celestron, označuje ju ako CG-4.
Skywatcher predáva aj novšiu verziu tejto montáže, označuje ju ako EQM-35 (niektorí predajcovia ju označujú EQ-3M)
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3536

Příspěvek od Carloss »

SW - N 150/750, EQ 3-2
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3537

Příspěvek od s0f »

To by som musel objednávať zvlášť, tuna ten komplet mi bude na začiatok asi viac než stačiť.
Tak som to nakoniec objednal zo supry, keď už na ten shop máte tak pozitívne referencie. Zároveň to tam vyšlo najlacnejšie, aj pri zarátaní poštovného. Len je trochu divné, že sa tam nedá registrovať pod gmailom, musel som použiť svoj knižný mail. Což je zabijemnozom@email.cz. No, snaď sa nad tým nikto od nich nebude pozastavovať :D Priobjednal som svítilnu a mapu, ďalšie príslušenstvo počíham tuna v bazare. Ale ak by ste niekto (ideálne z Brna) náhodou mali niečo z toho dole nazbyt, možte mi poslať SZ s cenou už teraz.

- okuláry 2,5mm a 4mm
- filter na slnko s objímkou
- mesačný filter
- púzdro/brašňa/kufrík jak na tubus, tak na montáž
- adaptér na smartfon

Prípadne uvítam tipy čo by sa hodilo (existuje nejaké techn.riešenie na smog?)
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
sanity
Příspěvky: 1
Registrován: 30. 12. 2018, 22:50

Teleskop

#3538

Příspěvek od sanity »

Zdravím všechny zde přítomné
Přesvědčil jsem sám sebe, že si pořídím teleskop. Po přečtení všeho možného zde i jinde jsem pochopil, že to není ni jednoduchého a proto píšu tady.
Je mi jasné, že alfa a omega pro výběr je na co bude použit. A to je kámen úrazu. Bude to rodinný dalekohled pro mě a kluky, se kterými se budeme dívat na planety, objekty Ss. soustavy i DSO. Taky bych rád vyzkoušel astro-fotografii. Chtěl bych oprášit můj (no spíš otcův) PENTAGON SIX 6x9 a udělat si fotky, jako kdysi doma v koupelně (i když to mě asi manželka zabije).
Takže jsem se díval po teleskopech a rád bych Vás poprosil o doporučení, ev. zhodnocení plusů a mínusů.
Jsou to:
1. Celestron NexStar 8 Evolution (203/2032mm)
2. Celestron NexStar 8SE
3. Celestron CPC 800 XLT
4. Sky-Watcher N-200 200/1000 HEQ5 PRO SynScan
5. Meade 8" LX200 ACF GPS (inzerát tady - - http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=24555

Za mě - nejvíc se mi líbí 1. a 3. , hlavně z důvodu jednoduchosti navigace
Prosím o radu
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Teleskop

#3539

Příspěvek od Cztwerec »

Ve výběru máš v podstatě podobné dalekohledy SCT, jen odlišnými vlastnostmi technologií montáže, ikdyž vše AZ. Newton bude více univerzální, ale univerzálnost jako taková neexistuje.

Jaké máš vlastně priority? Focení, pozorování, odkud budeš pozorovat... To che spíš pročíst si tohle forum, protože tohle opět není jednoduché na odpověď, ke všemu vyvolávání fotek bych asi vynechal. Existují mnohem snadnější a příjemnější postupy pro fotografování.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 493
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Věk: 55

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3540

Příspěvek od Jirka247 »

Jsem velký amatér, ale můj první dalekohled celstron 20-60 x 60 před více než 12lety byl fakt slušný . Pak přišlo zrcadlo 150/750 z čehož jsem byl opravdu velmi zklamán, prostě, jsem neměl trpělivost, na temperaci , A když jem viděl měsíc o hodně húř, než s tou 60, prodal jem ho a koupil jsem v té době refraktor SW ED 100/900 oproti 150 to byla z mého pohledu opravdu paráda, jak na vizuál, tak na foto. (pár fotek mám na astrofotkách)
Letos jsem v nadšení a vylepšení mého vybavení, prodal 100/900 a koupil STC 203/203 jenže, zase nemám trpělivost s temperací, která je ještě delší než z Newtonem. Tak, že jsem ho nakonec prodal a šel jsem na podzim do dalšího refraktoru 120 /900 a jiný Vixen 130 mám od kamaráda z AF propůjčen, jenže není u nás počasí, abych je zatím vyzkoušel. Doufám, že ráno na ztatmění měsíce 21 ,1 to snad vyjde.
Takže přeji všem, aby vybrali dalekohled, na co ho chtějí, jak a kde ho budou používat a měli podmínky napozorování a s minimálními přehmaty.
Jirka
Odpovědět