Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3601

Příspěvek od MilAN »

Na to, aby si vyzkoušel kolimaci kolimátoru, se to snad dá vydržet , ne ? Operace na 5s.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3602

Příspěvek od adam.trhon »

OK, ale neměl bych pak stejně protočit i tu redukci, ať vím, jestli není kolimátor křivě chycený?
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3603

Příspěvek od MilAN »

To jako myslíš, že redukce, která je vyráběná na soustruhu, může mít čelo proti díře šikmo ? Protáčení nemá co ukázat .
A pokud máš pocit, že tam redukce sedí šikmo, tak ji také uvolni a dotlačíš to na doraz jako celek. Ale otáčet jen kolimátorem, ten může mít diodu v sobě šikmo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3604

Příspěvek od Shark »

Zdravím, ¨
:arrow: je lepší si takovéto věci koupit v obchodě např. (Supra, ATC apd.) je to sice dražší ale nemusíte řešit takové problémy. Já jsem z nakupování na Ali apod. obchodů v astro-technice již "vyléčený" 3x jsem koupil , nikdy produkty nedosahovaly kvality, jaká byla popisována v nabídce. Jedině ta cena ... ale jinak nic. Pokud chci kvalitu - a to v našem koníčku je důležité (a pokud vím, že nekupuji na krátkou dobu ale na několik let) koupím vždy raději u kvalitního prodejce.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3605

Příspěvek od s0f »

Shark píše:Zdravím, ¨
:arrow: je lepší si takovéto věci koupit v obchodě např. (Supra, ATC apd.) je to sice dražší ale nemusíte řešit takové problémy. Já jsem z nakupování na Ali apod. obchodů v astro-technice již "vyléčený" 3x jsem koupil , nikdy produkty nedosahovaly kvality, jaká byla popisována v nabídce. Jedině ta cena ... ale jinak nic. Pokud chci kvalitu - a to v našem koníčku je důležité (a pokud vím, že nekupuji na krátkou dobu ale na několik let) koupím vždy raději u kvalitního prodejce.
Pravda no, ja mam 3 shopy v honkongu kde nakupujem roky spokojne veškeru drobnu elektroniku, kable, proste všetko čo treba, ale pokial ide o astro, tak už tam nebudem brať nič čo vyžaduje nejakú precíznosť.
Na druhej strane, môžem vám odporučiť kufriky a brašne tam, kúpil som si tam na príslušenstvo toto a som s tým moc spokojný:)
https://www.banggood.com/Aluminum-Hard- ... rehouse=CN
Do dažďa to nieje, ale inak stačí, zmestí sa mi tam všetko čo zatial potrebujem.
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3606

Příspěvek od PetrK »

Poučení pro začátečníky:
1) Neseřizujte nový dalekohled, když nemáte zkušenosti s pozorováním.
2) Jupiter není rozmazaný, protože si myslíte, že máte rozkolimovaný dalekohled. Obraz kazí seeing. Použijte menší zvětšení.
3) Nekupujte si z Číny no-name "precizní zařízení" bez výstupní kontroly.
Nic ve zlým, ale už na fotce ten kolimátor vypadá divně a redukce ještě podezřeleji. To nebude vytočený na soustruhu, ale je to nějaký laciný výlisek.

Asi bych teď postupoval tak, že bych sekundární zrcátko seřídil podle návodu pomocí kolimačního okuláru (dírky ve víčku), tak abych viděl tři úchyty primárního zrcadla pěkně symetricky. Pak bych zkusil upnout do výtahu laserový kolimátor, tak aby ukazoval na značku středu primárního zrcadla s přesností plus mínus pár milimetrů (tak do jednoho cm). Pokud se to povede, tak bych seřídil primární zrcadlo aby odráželo paprsek na terčík kolimátoru (plus minus pár milimetrů) a nechal bych to tak. Pro vizuální pozorování to bude stačit. Fajnšmekři si to můžou večer pak doladit na lehce rozostřenou Polárku (viz. již vzpomínaný odkaz na návod).
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3607

Příspěvek od MilAN »

1/ Tak ono vůbec nezáleží na tom, jak je kolimátor vyrobený, ale jak je seřízený.Ao platí jak pro plastové, tak kovové :)
2/ Laserovým to seřídí každý správně, těmi ostatními pomůckami jen tehdy, když tomu dobře rozumí. A ještě některými jen přibližně.
3/ podle tvého návodu určitě určitě ne Po něm to máš náramně rozkolimované.
Nevím, co tě vede k tomu, tohle psát.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3608

Příspěvek od adam.trhon »

Možná že to profesionální dalekohledy mají propracovanější, ale SkyWatcher 150/750 i GSO 300/1500 (které jsem zatím jediné měl v ruce) mají na sekundárním zrcadle kromě tří šroubů ještě středový šroub, kterým se utahuje rotace a nastavuje jeho posun v ose tubusu. Když jsem na to poprvé šáhl (podotýkám že to bylo kvůli kolimátoru křivě uchycenému v redukci, což jsem tehdy nevěděl), začalo se mi to hýbat způsoby, které ty návody s mottem "kolimace není strašák" vůbec nezmiňují. Čistého času jsem si s tím hrál asi den, než jsem dostal tečku na střed a úchyty do zorného pole. Dokonalé to není, ale chybí mi tam možná tak 10% plohy primárního zrcadla, ne dobrých 30%, které by chyběly kdybych to ignoroval. Pak jeden z nejzkušenějších lidí na fóru napíše "kolimaci laserem zvládne každý, tvůj návod je blbě". Takže to určitě bude existovat nějaký lepší návod, který stojí za to sem dát, už pro to, abychom my začátečníci nepsali blbosti.

Prvních pár odkazů z googlu:
http://www.dalekohledy.cz/data/articles/down_218.pdf šahají i na rozpěry, pro začátečníka tedy asi úplně ne
http://web.quick.cz/frantabilek/vybaven ... imace.html ignoruje rotaci i posun
http://aesobchod.cz/clanky-aes/5_udrzba ... ewton.html řeší offsety a seřizuje pomocí značky na sekundárním zrcadle (což my sérioví nemáme)
http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/k ... sp?idk=290 podobné tomu, co je na Supře

Podle mě pro začátečníka nic moc použitelného. Kdyby v těch ostatních aspoň psali, že kolimace sice není strašák, ale nějaká ta zrada tam je.

Že nezáleží na výrobě, ale na seřízení... Zatím sOf nepsal, že by seřizovací šroubky našel. Nedivil bych se, kdyby je tam Číňani nedali. Ono stejně udělat přesnou kolimaci u klasického sériové plechového SkyWatcheru (i ostatních značek) je takřka sci-fi a k ničemu to není třeba, tak Číňanům to může stačit.

A co nás vede k tomu tohle psát (taky jsem nedávno něco napsal něco blbě, tak to vztahuju i na sebe)? Protože si pomalu začínáme věřit, že s nejzákladnějšími věcmi dokážeme poradit. A že pokud uděláme chybu, tak nás někdo jiný opraví a něco se při tom naučíme. Jo, vzniká z toho "bordel", který hodnotě fóra asi moc nepřidá, ale nás to posune dál. Možná by to tedy chtělo něco jako "Fórum pro začátečníky", kde se s tím bordelem bude počítat. Počkat...

Nevím. Když mi někdo odpoví máš to blbě: -odkaz- tak mezi řádky čtu nauč se tohle a pak se vrať. Výborně, proto tu jsem, a komunitou schválený odkaz mi stačí. Když vidím odpověď máš to blbě, bez jakýchkoliv doplňujích informací, nebo aspoň směru kam dál, ideálně ještě s dodatkem Nevím, co tě vede k tomu, tohle psát, tak čtu když to neumíš, jdi do...

Podotýkám že jsem proti takovým těm moderním "code of conduct", které předepisují jak musím působit přátelsky, a stojím si za tím, že každý má právo mě poslat kam chce. A v jiných sekcích bych to chápal. Ale když je tady sekce pro začátečníky, tak mi přijde že se s nimi (a s chybami, které nasekají) tak nějak počítá.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3609

Příspěvek od MilAN »

adam.trhon píše: Zatím sOf nepsal, že by seřizovací šroubky našel. Nedivil bych se, kdyby je tam Číňani nedali. Ono stejně udělat přesnou kolimaci u klasického sériové plechového SkyWatcheru (i ostatních značek) je takřka sci-fi a k ničemu to není třeba, tak Číňanům to může stačit.
No,vidíš, a přesně tohle je blábol, který tu napíšeš a stále se to tu opakuje a s kterým nelze souhlasit. Není jediný důvod, proč by to nešlo a ani ty ho tady nenapíšeš. Pokud tedy píšeš,
1/ nejde seřídit
2/ a k ničemu to není třeba
Pokud tu budou takovéhle příspěvky, pak tu bude vlákno s 1000 příspěvky a je to naprosto k ničemu, protože to je blbost. Potom zákonitě další napíše, že ty Čínské výrobky jsou shunt a neukazují dobře.
Ty návody na Supře i od p. Matouška jsou naprosto přesné a každý to z nich může dokázat. Vybrat si ten, na který mám pomůcky a ten použít.
Nevím, proč každá začátečník má potřebu sem napsat svůj návod. Nedá se nic jiného vymyslet, a většinou v tom návodu jsou nějaké nesmysly, pochytnuté na YT nebo někde jinde. Pochopte už, prosím, že YT a internet dnes používají děti od několika let a i jejich zkušenosti mohou být podle toho. A zrovna tak ty návody.
A k tomu předchozímu příspěvku, který se formálně tváří jako ideální návod :
pokud někdo napíše ( a to píšeš v podstatě i ty) že může být stopa laseru až centimetr od středu primáru, tak buď se neozvu já nebo někdo jiný, a nebo musm napsat, že to je pitomost . Takto seřízený dalekohled míří (podle ohniska dalekohledu) někam 1/2° od osy. A Newton má díky komě v té vzdálenosti takřka nepoužitelný spot. Naprosto zmizí detaily na planetách, hvězdy mají chvosty. Prostě klasicky neseřízený dalekohled s nepoužitelným obrazem.
Ale protože to to je probíráno už n-krát ( n se blíží někde ke 100), a vždycky se zas najde někdo, kdo si vymyslí svůj, ničím nezdůvodnitelný postup , tak je potřeba to sem napsat a upozornit , že to není dobře. . A není, myslím, potřeba tu už po n-krát opakovat , jak vypadá správný postup.
Protože, pokud někdo kolimuje více jak 5 minut, tak to nedělá dobře a je zbytečné, aby svůj postup popisoval jako návod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3610

Příspěvek od adam.trhon »

Jenže pokud to zkolimuju laserem třeba podle návodu na Supře (který jsem v trochu jiné podobě dostal k dalekohledu i kolimátoru), a pak tam strčím kolimační okulár, tak na jedné straně nevidím úchytky. Jsou tam dvě metody, a pokud se řídím jednou z nich, tak zničím výsledky té druhé.

Mám za to, že musí sedět laser, aby to pěkně kreslilo, a v kolimačním okuláru musím vidět celé primární zrcadlo, abych neztrácel světlo.

Tak jsem se zeptal tady na fóru. Odpověď (která je zdrojem "blábolu") je zde: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 56#p370556. Tímto se tedy omlouvám za větu vytrženou z kontextu, jelikož jsem ji nejspíš nepochopil.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3611

Příspěvek od MilAN »

Ale přeci k tomu žádný kolimační okulár nepotřebuješ. Nevím, proč by měl být sekundár v ose posunut, otočit se samozřejmě může. Ale pokud se podívám do okulárového výtahu přes 1 1/4" redukci , tak musím vidět sekundár. Pak to skolimuji laserem a podívám se znovu- Teď je skolimováno a pokud nevidím kus sekundáru nebo primáru, je už jasné,že jsem špatně smontoval sekundár. ( moc vysunutý/ zasunutý, nebo natočený). Tak to upravím a znovu laserem dokolimuju. Proto je třeba na tohle doporučován concentr . Ale oko i bez něho pozná elipsu . A tady odchylka nemá žádný vliv na kolimaci, dalekohled bude osově v pořádku a seřízený obraz bude vždy na ose. Ta má vliv pouze na vinětaci, ale ne na kvalitu obrazu. Jen ta vinětace nebude symetrická s okrajem zorného pole.
Od výrobce přichází dalekohled smontován a určitě není prvotní nutnosti posunovat osově sekundár .Pokud to někdo udělá, tak to je už něco jiného - s tím návody na kolimaci většinou už nepočítají. Ten kdo to rozebírá, by měl mít trochu jiné znalosti než běžný uživatel. Pro něho platí ty jednoduché návody, pomocí kterých je kolimace jednoduchá, přesná a proveditelná během jednotek minut s laserovým kolimátorem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3612

Příspěvek od PetrK »

MilAN píše: ...
Ty návody na Supře i od p. Matouška jsou naprosto přesné a každý to z nich může dokázat.
...
A k tomu předchozímu příspěvku, který se formálně tváří jako ideální návod :
pokud někdo napíše ( a to píšeš v podstatě i ty) že může být stopa laseru až centimetr od středu primáru, tak buď se neozvu já nebo někdo jiný, a nebo musm napsat, že to je pitomost . Takto seřízený dalekohled míří (podle ohniska dalekohledu) někam 1/2° od osy. A Newton má díky komě v té vzdálenosti takřka nepoužitelný spot. Naprosto zmizí detaily na planetách, hvězdy mají chvosty. Prostě klasicky neseřízený dalekohled s nepoužitelným obrazem.
Laserový kolimátor není "kouzelné" zařízení, ale má jednu zásadní zradu v tom, že stačí laser upnout malinko šikmo a rázem je vše špatně. Měl jsem podobné problémy se značkovým kolimátorem, který byl tak nešťastně provedený, že prostě nešel nasadit vždy přesně stejně. Nemluvě o tom, že redukce 2"-1,25" také může zlobit. Evidentně nejsem sám kdo na podobný problém narazil.

Děkuji za konkrétní kritiku mého příspěvku, asi jsem jej špatně formuloval. Důležitý je první krok seřízení sekundárního zrcátka kolimačním (dírkovým) okulárem. Když se vytrhne z kontextu, že stačí mít bod laseru centimetr od středu zrcadla, tak to není úplně v pořádku. Když pak budu pečlivě zkoumat hvězdy, tak si toho pochopitelně všimnu. Ovšem dovolím si nesouhlasit s tím, že by pak byl obraz pro vizuální pozorování u ohniska f/5 úplně nepoužitelný a planety naprosto rozmazané a bez detailů. Koukal jsem kolegovým o poznání hůře rozkolimovaným ultralightem a nepřipadalo mi to tak tragické. Jsem přesvědčen, že se přesná kolimace pro amatérské vizuální pozorování přeceňuje.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3613

Příspěvek od vla »

Až se někdy podíváš opravdu dobře zkolimovaným dalekohledem možná pochopíš o čem to je a přestaneš tvrdit totální nesmysly typu centimetr žádná míra.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3614

Příspěvek od MilAN »

PetrK píše: Laserový kolimátor není "kouzelné" zařízení, ale má jednu zásadní zradu v tom, že stačí laser upnout malinko šikmo a rázem je vše špatně.
Tohle je ovšem zrada všech kolimátorů a kolimačních přípravků
Jinak si věř čemu chceš, jen prosím, nešiř dál ty nesmysly, jak co vadí nebo ne.
Kdo si jednou nechal planetu projít zorným polem, ví jak vadí i jen malá odchylka od osy i u skolimovaného Newtona.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3615

Příspěvek od adam.trhon »

Petře, jestli ono to nebude tím, že my na to koukáme pár let, a když je ten obraz lehce deformovaný, tak si toho nevšimneme. Zato když se podívá někdo, kdo má ty obrazy po třiceti letech vypálené v sítnicích, tak hned vidí sebemenší vadu. :) Zatím můžeme tak maximálně věřit že správná kolimace dá o něco lepší obraz, a že jednou to snad i uvidíme. Nebo si to vyfotit a porovnat vedle sebe.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Odpovědět