Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2701

Příspěvek od Kilo »

kraateer píše:Dobrý deň,

som nováčik na fóre, ale študujem ho už asi 2 týždne. Prečítal som toho dosť, no samozrejme nie všetko. Chcel by som sa pridať k priaznivcom nočnej oblohy a tak rozmýšľam nad kúpou prvého ďalekohľadu. Viem, že väčšina by mi odporučila 150ku dobsona, ale v mojom prípade to nepripadá v úvahu. Aspoň zatiaľ nie. S kolegami sme dosť aktívni čo sa turistiky týka a tak by som potreboval viac účelový cestovný teleskop ktorým si viem pozrieť Tatry zo Sninského Kameňa ale aj Saturnove prstence. Vzhľadom na to, že teleskop budem nosiť so sebou na chrbte na kopce, hrady, skaly atď. rozhodol som sa pre refraktor (asi na štýl malokuk, zrkadlo by sa pri toľkom prenášaní muselo veľmi často kolimovať) najlepšie na azimutálnej montáži, pretože ním budem mieriť aj dole. Preto poprosím o usmernenie pri nasledujúcich teleskopoch.

1. Moja prvá otázka je, čo presne znamenajú rôzne písmenká pri rovnakom type ďalekohľadu. Napr. v čom sa líši SW AC 80/400 a SW BK 80/400.

http://www.astroobchod.sk/telescope_sky ... _sk804az3/ od SW 80/400

https://www.alemat.sk/teleskop-bk-80-40 ... paign=feed .

Rozdiel v cene je vyše 30 eur. Domyslel som si, že AC je zrejme antireflexný poťah. Čo je BK natuším. Je to pre pozorovanie veľmi dôležité? Teda je to fakt výhoda?

2. Ďalej by som sa chcel majiteľov refraktorov opýtať, aký veľký rozdiel je medzi napr. nasledujúcimi troma ďalekohľadmi. Chápem že väčší priemer = viac svetla, viac detailov atď. Ale sú tie rozdiely viditeľné aj pre amatéra?

Napr. -
https://www.dalekohlady.eu/p/835/telesk ... -80-400-az

o 50 eur drahší

https://www.dalekohlady.eu/p/836/telesk ... -90-600-az

a o 100 eur drahší

https://www.dalekohlady.eu/p/837/telesk ... 102-600-az

Zaslúži si 102/600 o tých 100 eur viac oproti malokuku?

Môj posledný adept je SW MC 90/1250. Páči sa mi dlhé ohnisko a krátky tubus (30 cm). Odrádza ma EQ1 montáž o ktorej sa tu píše že je nestabilná.

https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... dalekohlad

Čo sa optiky týka mal by som ísť do SW alebo radšej Meade? Budem vďačný za každý postreh a za každú radu. Ďakujem.

ja len k bodom 1. a 2. - tie refraktory s krátkym ohniskom sú určené skôr na malé zväčšenia a širšie zorné polia. V malokuku vidíš na Jupiteri dva oblačné pásy a vidíš Galileiho mesiace, ďalej nič. Určite to nie sú planetárne teleskopy. Rozdiel AC a BK neviem čo je.
Tá montáž AZ3 vyzerá síce na obrázku OK, ale nosiť to po tatrách... no neviem, ja to nosím kilometer-dva a stačí mi :) Do ruksaku to nevôjde, držím to v ruke. Malokuk sa v pohode sprace aj do malého ruksaku, len tá montáž+trojnožka, to je už horšie.
Možno by stálo za zváženie kúpiť iba tubus (OTA) a montáž nejakú spratnejšiu niekto iný poradí (?vixen porta?). Ale stále, treba zvážiť či ísť do rýchleho refraktora, na tých planétach s tým veľa neuvidíš.
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Rouli
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 05. 2017, 09:41
Věk: 31

Hladam rady ohladom prvej kupy

#2702

Příspěvek od Rouli »

Ahojte :) ,

Volam sa Roland, pochadzam z vychodu Slovenska a obloha ma laka uz niekolko rokov. Posledny rok som vo faze, ze by som si rad zaobstaral astronomicky dalekohlad.
Co by som rad, je kupit si dalekohlad a v dobe cca jedneho roka sa zacat venovat aj astrofotografii, amaterskej, pre vlastne potesenie.
Preto som zacal uvazovat nad modelmi Celestron NexStar 127SLT / 130SLT / 4SE / 5SE. Pre ucely porovnania som si vytvoril malicku tabulku. Tak isto som si pozrel videa/obrazky po internete, ale rad by som vedel aj nazory ludi, s ktorymi mozem mat kontakt a vedia mi povedat svoje skusenosti. Z pozorovani oblohy chcem mat v prvom rade urcite zazitok!

Obrázek

Ak tieto vyssie spominane zariadenia nevyhovuju tomu co by som chcel, potrebujem to pred kupou urcite vediet, nerad by som sa sklamal a o rok to vsetko predaval s hlavou sklopenou nadol. Ak je to nerealne, tak by som poprosil upravit ma na spravny chodnicek :)

Otazky:
1. Disponujem fotoaparatom Nikon D3300. Je NUTNA modifikacia alebo sa da funkcne pouzit "stock" na astrofotenie?
2. Konkretne skusenosti s vyssie spominanymi dalekohladmi ? Preco nie, preco ano?
3. Ak by sa situacia zmenila a teda, tieto dalekohlady by neboli vhodne alebo moja predstava je mimo. Viete mi odporucit nieco v cenovke do 1000€? Uz by to nebolo na fotenie teda

Dakujem vsetkym za pomoc a ochotu. Urcite tu tychto otazok bolo vela ale zial som to nikde nenasiel pokope...mozno sa tu este celkom neviem hybat(aj ked som pouzil funkciu hladaj) a viete mi skopirovat linky, rad sa priucim.

Prajem pekny den
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Hladam rady ohladom prvej kupy

#2703

Příspěvek od 4Brunco »

Ahoj,
trosku precitaj toto forum a najdes vela vela rad od skusenych o tom ze fotenie a pozorovanie je uplne ina disciplina a treba si ujasnit comu sa chces zacat venovat. Pokial ta pozorovanie nezaujima a chces zacat fotit, kup si nejaku EQ5 s pohonom (minimalne EQ3-2). Na to posad nejaky maly ED refraktor(skywatcher ED80 a podobne) alebo Newton s komakorektorom a zacni fotit.

Mnohy z nas tu radi pozoruju ale aj fotia, tak maju dve zostavy, pretoze je to tak lacnejsie a jednoduchsie. Fotenie ale vyzaduje vela volneho casu a zaciatky byvaju pomerne tazke. S tvojim Nikonom sa samorejme fotit da, ale urcite by som ho nemodifikoval, kedze by si nemohol fotit cez den a na zaciatok uplne staci nemodifikovany fotak.

Pokial ta ale laka skor to pozorvanie, potom zabudni (aspon na nejaky cas) na fotenie a kup si Dobsona. Pokial chces videt nejake detaily v galaxiach tak vhodny je dalkohlad napriklad s priemerom zrkadla 250mm (dalekohlad je este slusne prenosny/prevozny). Samozrejme cim vaccsie tym lepsie. Ale zas drahsie a problematicke na prenos. Dobson je velmi dobry dalkohlad, ktory sa lahko ovlada, je stabilny a "sedi" na zemi. Ta cela montaz je mimoriadne lacna takze platis v podstate len za optiku.

s tymto dalekohladom chybu neurobis a uvidis toho naozaj vela :
https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... 200-dobson

Rozpocet nemas taky maly a kludne is na zaciatok kup dalekohlad v bazare (tu na fore je dobry bazar) a k nemu zopar dobrych okularov a zazitkov bude vela ;).
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2704

Příspěvek od Shark »

Kilo píše:
kraateer píše:... Vzhľadom na to, že teleskop budem nosiť so sebou na chrbte na kopce, hrady, skaly atď....
... tie refraktory s krátkym ohniskom sú určené skôr na malé zväčšenia a širšie zorné polia. V malokuku vidíš na Jupiteri dva oblačné pásy a vidíš Galileiho mesiace, ďalej nič. Určite to nie sú planetárne teleskopy. ...
:arrow: Na časté nošení na tůry , po horách apod. bych jednoznačně volil triedr (např 10x50 nebo max.15x70) i tak je to cca 1-2kg a pro přehlídku oblohy plně dostačující.
:arrow: Na pozorování planet není třeba chodit mimo město - já používám Mak127/1500 na měsíc a planety ideální. Na přenos lehký dalekohled a s vhodným okulárem dosáhneš zvět.180-200x což je na planety OK (váha 3.4 kg a délka 33cm). A za jasných nocí uvidíš cca 60 - 70% objektů z Mesierova katalogu :) - ale chce to vyjit mimo město :shock:
Naposledy upravil(a) Shark dne 16. 05. 2017, 12:54, celkem upraveno 1 x.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2705

Příspěvek od 4Brunco »

kraateer píše:Dobrý deň,

....
Môj posledný adept je SW MC 90/1250. Páči sa mi dlhé ohnisko a krátky tubus (30 cm). Odrádza ma EQ1 montáž o ktorej sa tu píše že je nestabilná.

https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... dalekohlad

Čo sa optiky týka mal by som ísť do SW alebo radšej Meade? Budem vďačný za každý postreh a za každú radu. Ďakujem.
Ahoj, pokial chces videt prstence saturna, tak tvoj posledny adept by mohol byt ok a unese ho aj slusnejsi stativ.

Inak na tury naozaj idelany lepsi trieder 10x50, pokial sa chces kochat oblohou.
Planetarny dalekohlad nosit na chrbte na tury nieje uplne dobry napad a planety predsa vidis dobre aj z mesta. Je totiz velky rozdiel v rozlisovacej schopnoti (mnozstvo detailov) a chce to aspon 100-130mm dalkeohlad na poriadne planetarne pozorovanie. Takze aj moje odporucanie je , na hory trieder (+stativ idealne) a na doma nieco vacsie.

Napriklad tento je velmi slusny :
https://www.alemat.sk/dalekohledy-optik ... plus-porro
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Rouli
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 05. 2017, 09:41
Věk: 31

Re: Hladam rady ohladom prvej kupy

#2706

Příspěvek od Rouli »

[quote="4Brunco"][/quote]
@4Brunco: Ahoj. Popravde tento dobson som uz mal v meritku ale zlakalo ma to GoTo a celkovo asi aj znacka.
Ak sa Ta mozem este opytat, braval by som to zo sebou za mesto, pises ze to drzi na zemi, plati to aj tak? Mas s nim aj skusenosti?

Budem sa sustredovat asi teda viac na tieto dobsony, idem hladat dalej :). Vdaka pekne
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2707

Příspěvek od Artaban »

Rouli píše:Ak sa Ta mozem este opytat, braval by som to zo sebou za mesto, pises ze to drzi na zemi, plati to aj tak? Mas s nim aj skusenosti?
Dáš ho na zem a pozoruješ. Asi je to nejpoužívanější dalekohled a Dobsonova montáž, je dostatečně pevná a nenáročná.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Rouli
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 05. 2017, 09:41
Věk: 31

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2708

Příspěvek od Rouli »

Ahojte, ohladom toho Dobsona 254/1200. Kedze obloha je mi ako tak neznama a neviem sa orientovat velmi, videl som vyhodu v GoTo, ze mi to najde vlastne co chem a budem to aj realne vidiet. Budem vediet teda skutocne pozorovat objekty ktore budem chciet ? Aj ked ich budem dlho hladat, pouzivat k tomu manualnejsie pomocky atp? :) ...nerobi mi problem pri niecom ist na to "ako kedysi", cize len sa pytam este takto.

Vdaka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2709

Příspěvek od MilAN »

Jen malé poznámky:
- 250 Dobson Goto něco váží, něco stojí a není až tak přívětivý na přenášení
- GoTo na malých i velkých Dobsonech stojí vždy zhruba stejně
- pokud tě to bude bavit, brzy přejdeš na větší průměr
- na větším dalekohledu má GoTo větší význam ( je tam menší zorné pole, a větší dosah na objekty)
- na začátek bych bral něco výrazně menšího ( průměr 150 až 200mm) a bez navádění
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2710

Příspěvek od Howking »

Rouli píše:Kedze obloha je mi ako tak neznama a neviem sa orientovat velmi, ...
- tak se naučíš, jako jsme se naučili všichni. Nikdo to nedostal naprogramováno v genech. Navíc to je pro začátek největší zábava. NAJÍT TO! :-D Protože jako začátečník míváš jednak malý dalekohled a druhák ještě se na to neumíš koukat, tak samotný první pohled na DSO je většinou zklamáním. Ale to hledání a pak ten pocit vítězství z najdení to eliminuje. Nemusíš mít strach. Učí se to velmi rychle.
Rouli
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 05. 2017, 09:41
Věk: 31

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2711

Příspěvek od Rouli »

@Milan:
vaha mi nevadi a ani prenos, do auta to vojde to je podstatne
co je to "brzy"? chcel by som si kupit momentalne jeden a ten vyuzivat aspon rok-dva
ohladne ceny. nevadi mi do toho momentalne investovat tych 600€, kedze rozpocet som si stanovil na 1000€
@Howking:
preco pohlad na dso je sklamanie ? :) kvoli nedostatku farebnosti, teda ze mi internet dopredu skresli pohlad na to cele ?
so zvyskom toho co si napisal sa viem stotoznit
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2712

Příspěvek od MilAN »

Tak během 2 dnů ses dostal z průměru100 na průměr 250 a GoTo :)
Dnes už víš, co budeš chtít zítra ?
Zklamání z DSO mají všichni začátečníci, nejen že to není barevné, není ani tak výrazné a bez zkušeností tam ani nic nevidí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rouli
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 05. 2017, 09:41
Věk: 31

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2713

Příspěvek od Rouli »

@Milan: asi sme sa nepochopili, moj prispevok vyssie je priemer 100-130s GoTo..Dobson 250 bez GoTo v tomto pripade. Mam uz nejake videa napozerane, fotky tiez a velmi dobre rozumiem, ze v podstate DSO bude obcas len flak sivej farby. Teda z toho sklamany uz byt nemozem.
a teraz ten "skok". Pravdepodobne som prestrelil s tymi Celestronmi, no co som sa docital je pre DSO, lepsi zaklad aspon 200, tak teda preco nie 250 ak nie je problem s financiami ?
Naposledy upravil(a) Rouli dne 17. 05. 2017, 21:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2714

Příspěvek od Artaban »

Rouli píše:tak teda preco nie 250 ak nie je problem s financiami ?
Jestli máš peníze, tak Dobson 250mm je dobrá volba. Jen jde o to, že když začínaš rovnou průměrem 250mm, tak brzo Ti nebude stačit ani průměr 350mm :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 172
Registrován: 20. 09. 2011, 21:23
Bydliště: Nitra
Věk: 43

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2715

Příspěvek od lachim »

Ahojte,

občas, popri fotení, používam trieder Bresser Hunter 10x50 na "surfovanie" po oblohe (DSO v dosahu triedra : viď Binocular astronomy, Jupiterove mesiačiky, Mesiac...).
Trieder zatiaľ držím v rukách, ale už si vyrábam ako-taký statív. Nepohodlné je však pozeranie vo vyšších výškach so "zalomeným" krkom. Paralelogram pre trieder nebudem stavať a kupovať first surface zrkadlo nebudem zhánať.

Radšej by som "pohodlne" pozeral do ďalekohladu so zenitovým zrkadielkom : buď refraktor, alebo reflektor (Dobson) v cenovej relácii do 150Euro.

Ako som písal, chcem sledovať len "otrepané" DSO (M31, M45, M42.....) Jupiterove mesiačiky, Mesiac.
Mal by byť skladný - menší (skriňa), prenosný (do 2kg). Pozorovanie z balkóna mesta, ale aj prímestská obloha (záhrada) rodinného domu.

Rozhodujem sa medzi:
refraktor: Celestron Travel Scope 70 cena 89 Euro
odkaz:http://www.dalekohlady.sk/kategoria/dal ... -scope-70/


alebo Dobson SkyWatcher Heritage 100/400; f/4, 122 Euro odkaz dole:

http://www.dalekohlady.sk/kategoria/dal ... e-100-400/

Osobne sa mi pozdáva Dobson SW 100/400 vďaka jeho pevnej konštrukcii a priemeru 100mm, čo mne osobne postačuje. Bojím sa však údržby (prach na zrkadle, pokovovanie po X rokoch..).
Kdežto refraktor je uzavretý, ale 70mm vs 100mm.

Ktorí by ste mi odporučili?

Ďakujem

Michal
Canon 350D + 400D; 24/2.8; 50/1.8 II; Samyang 8/3.5; M42: 135/2.8 a 200/4; Minitrack LX2; Bresser 10x50; SkyWatcher Heritage 130/650;
Odpovědět