Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Karel1
Příspěvky: 258
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3706

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím a dík. Já jsem se přiklonil na stranu toho reflektoru jen z důvodu, že za skoro stejné peníze bude průměr objektivu téměř dvojnásobný
a tím i pozorovaný objekt (měsíc) ukáže lepší obraz a snad i podrobnosti svého povrchu.
Jinak jak jsem psal s tím refraktorem 90/900 jsem byl vcelku spokojený, jejikož jsem měl dobrý výhled do krajiny tak jsem ho využil i na pozemní
pozorování. Teď bydlím na chalupě kde je výhled dost špatný, ale ten měsíc se nechá pozorovat dost dobře. Na planety bych musel dalekohled
přenášet. Tak teď jsi mi nasadil brouka do hlavy.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3707

Příspěvek od Artaban »

Karel1 píše:Tak teď jsi mi nasadil brouka do hlavy.
Celkem nerad něco sázím :) Jestli hodláš investovat 8tis. tak se nic nemění. Dobson je dobrá volba. Jeden je tady za slušný peníz. http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=25169
Na kochání jasných DSO a především planet a Měsíce bych mohl doporučit tenhle kousek. http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=25080 Plus koupit montáž.
Hodně záleží, co od dalekohledu očekáváš. Výkon na planetách bude trochu menší, než s 200mm Dobsonem, ale je otázka, jestli ten větší výkon při jen občasném používání dokážeš využít. Bude třeba ho dát v čas temperovat a pokud budeš pozorovat z nějakého dvora se špatným výhledem, tak výše posazený refrák může být výhodou. Co se týče detailů na plenetách, tak nemyslím, že s 200mm Newtonem bude vidět podstatně víc. Ono těch pro a proti, je víc a vše tady psát taky moc nejde.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3708

Příspěvek od g »

Pokud bude objektem Měsíc, bude dosah 6" dobsona výhodou, u 8" pak značně a na DSO také. Otevřené hvězdokupy jsou v ED120 moc pěkné (zde stačí EQ5 s levným pohonem - lze kreslit).
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3709

Příspěvek od Bill »

Artaban píše:Celkem nerad něco sázím :) Jestli hodláš investovat 8tis. tak se nic nemění. Dobson je dobrá volba. Jeden je tady za slušný peníz. viewtopic.php?f=33&t=25169
Jenomže to je F5 - 200/1000. Na Měsíc a planety by byl asi lepší běžnější 200/1200...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3710

Příspěvek od vla »

Já myslím, že je to úplně jedno, 1:6, nebo 1:5, u kratšího bude trošku větší koma (zanedbatelně) a to je asi tak všechno. Bude se opět zanedbatelně lépe přenášet, protože je kratší a to je asi tak všechno.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Karel1
Příspěvky: 258
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3711

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím a dík za tipy. Artaban mě nahlodal, jestli by na to moje sváteční pozorování nebyl vhodnější refraktor.
Já se přiznám, že k němu tíhnu o trochu víc než k zrcadlu. A to nejen proto, že sleduji na 2km pasoucí se srnky triedrem.
Mám jen trochu obavy aby to nebylo stejné nebo horší jako před 20ti lety s Bressrem. Proto jsem tak trochu uhnul k tomu reflektoru.
No nic asi to budu muset rozlousknout sám.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3712

Příspěvek od Artaban »

Karel1 píše:Mám jen trochu obavy aby to nebylo stejné nebo horší jako před 20ti lety s Bressrem. Proto jsem tak trochu uhnul k tomu reflektoru.
Asi jsem trochu zmatený :) . Nejdříve jsi refrák 90/900 celkem chvalil, ale teď to tak nevypadá. V čem je problém? Ve výkonu? 90mm achromát není velký a především supr kvalitní dalekohled. 120/900 ED refrák na tom je krapet lépe po všech stránkách. Co se týče výkonu, tak myslím, že není mnoho hvězdářů, co dokážou výkon svého dalekohledu využít a mnohdy to je i problém díky seeingu a rychlejších změn teplot, ale také díky né vždy velkým zkušenostem samotného hvězdáře ;).
To, jestli se vyplatí investovat do refráku si budeš muset určitě rozhodnout sám ;)
Zkus se někde podívat dalekohledy na nějakém astrosetkání.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Karel1
Příspěvky: 258
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3713

Příspěvek od Karel1 »

To jsme si nerozuměli, já jsem byl s refrákem Bresser 90/900 opravdu vcelku spokojený, mám jen obavy aby ten NOVý refrák nebyl horší nebo stejný jako ten minulý.
Prostě abych neviděl to samé jako před 20ti lety. Proto jsem se začal ohlížet po tom dobsonu, cca150-200 kde by to určitě horší nebylo. Spíš naopak.
Asi tak na vysvětlenou.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3714

Příspěvek od Artaban »

Karel1: Pokud by šlo hodně o pozorování DSO, tak tady průměr jednoznačně vyhrává. U planet je průměr jistě taky důležitý a byla by hloupost tvrdit opak. Planetární pozorování není ale to samé, jako pozorování DSO. Když je špatný seeing, což je celkem často, ( ale jsou jistě horší lokality na špatný seeing, než je průměrně v našich končinách) tak velký průměr nemusí být vždy výhodou, ale někdy naopak. Zvláště v zimě, kdy rychle klesá teplota a dalekohled se nestačí temperovat. U DSO se může pozorovat menším zvětšením a člověk si to i tak trochu užije.
Když jde o planety a detaily, tak zvětšení pod asi 100x nám toho moc neukáže.
Velký dalekohled detaily umožní, ale otázka je, jak často. Když člověk pozoruje skoro pokaždý, když je jasno, nebo polojasno, tak tohle ani moc řešit nemusí, protože tak asi 2x měsíčně chytne dobrý seeing.
Menší průměr není tak moc náročný na seeing, ale zase nedokáže tak drobné detaily, jako velký průměr. ( tohle je na delší psaní, tak se nebudu moc rozepisovat.
Co se týče ED 120 a Dobsonu 150/1200, tak DSO bude hodně podobné a bodové hvězdy v refráku jsou pro mě hezčí, než kříže od pavouka v Newtonu. Na planetách a Měsíci taky nebude velký rozdíl a trochu větší rozlišení 150mm objektivu nebude do očí bijící. Osobně bych dal přednost ED120 když bych nemusel řešit cenu.
Dobson 200mm už je přeci jen větší průměr, než 120mm a bude to znát především na DSO.
U planet pak bude třeba to častější pozorování aby se ten větší výkon využil.
Stejně ale většinou rozhodne cena, ale jestli není spěch, tak bych se zkusil někde do těch rour podívat. Hlavně na objekty, které se budou pozorovat nejčastěji. Znovu říkám, že Dobson 200mm je určitě dobrá volba, jen bych se trochu taky nejdříve zaměřil na to, jestli bude dalekohled celkově příjemný, aby se člověk nehnal jen za výkonem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Karel1
Příspěvky: 258
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3715

Příspěvek od Karel1 »

Artaban, díky za obsáhlé vysvětlení. Pokud jde o pozorování DSO, tak to jsem nepozoroval ani dříve. (vím o co přicházím).
Mě spíš učaroval měsíc, včera jsem ho pozoroval od 10 do 11 večer, byl moc pěkně vidět, ale zvětšení 20-60 není to pravé.
Jak jsem psal, budu to muset řešit sám a to doporučení se do těch dalekohledů podívat není vůbec od věci a jelikož na koupi
vůbec nechvátám tak to bude klíč ke koupi. Navíc mám ve Vlašimi kamaráda na hvězdárně kde dělá přednášky o pozorování
tak ho nejspíš navštívím.
Tak zatím dík a zase se ozvu.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3716

Příspěvek od Artaban »

Taky funguju na jendý hvězdárně, ale to ještě nemusí moc znamenat. Znám několik členů hvězdáren, kteří chodí jen do hvězdárny a ani nemají vlastní dalekohled, nebo jen fotí nějakým kukátkem a vizuálně téměř nic. Ta astrosetkání někde na louce, kde se sejde několik dalekohledů různých velikostí a typů, jsou na alespoň základní poznatky o dalekohledech a pozorování fajn.
Dobson je hodně doporučován pro velký výkon za slušný peníz. Otázka je, jak velký výkon je třeba na občasné pozorování jen Měsíce a planet.
Nejčastější zvětšení na planety je podle podmínek od asi 120x do asi 300x a jen vyjímečně víc párkát v roce. Vůbec nejčastěji se používá 150x až asi 200x.
Z hlediska občasného pozorování planet a Měsíce, je 120mm ED refraktor dostatečně výkoný. Rozlišovací schopnost asi 1" už je solidní na rozlišení většiny běžně amatérsky pozorovaných detailů na planetách. Jestli to bude stačit, ale nevím :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Juraj Valluš
Příspěvky: 2
Registrován: 13. 06. 2019, 15:35

Orion Telescope N 200/1000 OTA

#3717

Příspěvek od Juraj Valluš »

Dobrý deň,
približne rok sa už venujem astronómii ale zatiaľ som pozoroval len s 50 mm triédrom a malým teleskopom, ktorý som sám vyrobil. Najradšej pozorujem deep sky objekty a plánujem si teda kúpiť nejaký väčší teleskop. Môj limit je okolo 250 eur/6403,5 CZK. Keď som prehľadával rôzne astroobchody, našiel som v tejto cenovej kategórii najviac 150 mm reflektory (OTA). Našiel som však aj tento 200 mm newton od Orionu.
https://www.astroshop.eu/telescopes/ori ... ta/p,13913
Chcel by som sa spýtať, či s týmto teleskopom nemáte niekto skúsenosti, lebo podľa parametrov vyzerá za tú cenu až podozrivo dobre. Iné teleskopy s podobnými parametrami stoja minimálne 300 - 350 eur. Veľa som o tomto teleskope na internete nenašiel a teda neviem akú kvalitnú má optiku. Mohol teda výrobca ušetriť na zrkadlách alebo je taký lacný preto, lebo sa na rozdiel od ostatných predáva bez obručí/dobsonovej montáže a bez okulárov?
(Niekoľko okulárov už mám a s výrobou montáže (napríklad dobsonovej) nemám problém - radšej investujem do kvalitnejšieho OTA teleskopu.)
Za radu vopred ďakujem.
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 493
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Věk: 55

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3718

Příspěvek od Jirka247 »

Mám Evostar 120 od října 2018 jsem spokojen ve všech směrech. Měl jsem si ho koupit hned a neexperimentovat s C 8. Když jsem čekal 2 hodiny, než se srovná teplota, bylo to ještě málo i když na druhou stranu, byla prostě zima -5 stupňů. A Fotka měsíce, byla stejně horší než s mím původním ED 100/900. Takže Hlavně ta temperace, je relativně krátká a prakticky bezúdržbovost je bonus. Koukni na můj FB tam mám pár fotek. Jak jinak zatím než měsíce. časem skusím i něco jiného . Jirka
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Orion Telescope N 200/1000 OTA

#3719

Příspěvek od Bill »

Uvědomuješ si, že OTA je optical tube assembly = samostatná trubka bez montáže?

Vhodná montáž může stát i několikanásobek ceny...

Můžeš si k tomu dodělat dobson montáž - nebo koupit už hotový starší kousek: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=25169
M:736 750 113
Juraj Valluš
Příspěvky: 2
Registrován: 13. 06. 2019, 15:35

Re: Orion Telescope N 200/1000 OTA

#3720

Příspěvek od Juraj Valluš »

Ďakujem za link.
Uvedomujem si že nový teleskop je bez montáže ale to mi vyhovuje. Dobsonovu montáž som už robil a som s ňou spokojný. Montáž na nový teleskop by som spravil podľa vlastného dizajnu, ktorý by mi vyhovoval viac, ako kupovaná dobsonova montáž. Keďže sa zaujímam len o vizuálne pozorovanie, v ekvatoriálnej montáži nevidím zmysel.
Odpovědět