Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilanM
Příspěvky: 96
Registrován: 17. 07. 2010, 11:15

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#1

Příspěvek od MilanM »

zdravím,
mnoho měsíců pročítám toto fórum a sbírám cenné informace.
Na spoustu věcí jsem ve zdejších diskuzích našel odpověd , ale jedna věc mě pořád zajímá.
Dokáže mi někdo stručně říct jakej je rozdíl v pohledu přes zrcadlový dalekohled a dejme tomu ED nebo APO refraktor stejného průměru ?
Rozhodně tu nechci rozpoutat diskusi co je lepší. Jde mi o to, že jsem doposud neměl možnost se skrz kvalitní refraktor podívat a moc neruzumím tomu,
když se zde na fóru například dočtu, že někdo prodává 250mm nebo 200mm newtona aby koupil 120mm APO nebo ED.
Často čtu ,že průměr je nenahraditelný a že je vžy lepší koupit co největší průměr co dovolí peněźenka a okuláry dokupovat postupně atd.....
Proto mi nedává smysl proč se vzdát 10cm průměru jen kvůli tomu, že budu mít refra.
Podotýkám, že proti refraktorům nic nemám a jen se snažím jako začátečník v této problematice zorientovat.
Předem díky každému kdo mě za můj hodně začátečnický dotaz neukamenuje a něco mi k tomu napíše :)
M.
Sky Watcher Heritage 130/650 , TS HR Planetary 6+4mm , setove 10+25mm ,triedr 10x50
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#2

Příspěvek od vla »

Nemá smysl znovu vše psát, jsou k tomu zde na foru obsáhlá témata, takže najít a přečíst. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#3

Příspěvek od -karneades- »

je to rozdil jako pohled na krasnou mladou holku (refrak) a cumenda na starou, seslou babku, ale pozor, neni APO, jako APO! ;D
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#4

Příspěvek od KDan »

zdravím,
mnoho měsíců pročítám toto fórum a sbírám cenné informace.
Na spoustu věcí jsem ve zdejších diskuzích našel odpověd , ale jedna věc mě pořád zajímá.
Dokáže mi někdo stručně říct jakej je rozdíl v pohledu přes zrcadlový dalekohled a dejme tomu ED nebo APO refraktor stejného průměru ?
Rozhodně tu nechci rozpoutat diskusi co je lepší. Jde mi o to, že jsem doposud neměl možnost se skrz kvalitní refraktor podívat a moc neruzumím tomu,
když se zde na fóru například dočtu, že někdo prodává 250mm nebo 200mm newtona aby koupil 120mm APO nebo ED.
Často čtu ,že průměr je nenahraditelný a že je vžy lepší koupit co největší průměr co dovolí peněźenka a okuláry dokupovat postupně atd.....
Proto mi nedává smysl proč se vzdát 10cm průměru jen kvůli tomu, že budu mít refra.
Podotýkám, že proti refraktorům nic nemám a jen se snažím jako začátečník v této problematice zorientovat.
Předem díky každému kdo mě za můj hodně začátečnický dotaz neukamenuje a něco mi k tomu napíše :)
M.
Odpověď je bohužel velmi komplexní a záleží na konkrétních okolnostech, při nichž bys tyto dva typy dalekohledů chtěl srovnávat. Velkou roli hraje i míra sympatie k jednotlivým "trubkám". Rozhodně lze totiž říct, že zdařilý APO refraktor je z hlediska optického návrhu principálně krásné state-of-the-art zařízení. (Mladá dívka může být někdy krásná, ale nemusí být state-of-the-art.)

Pokud si pořídíš APO refraktor s průměrem objektivu nad 10 cm, pohledy na planety a Měsíc Tě zcela uspokojí a za dobrých pozorovacích podmínek zřejmě i nadchnou a pochopitelně uvidíš i mnohé ze vzdáleného vesmíru, ale když se budeš snažit lovit hlavně objekty vzdáleného vesmíru (DSO), lepší výsledky Ti dá to velké zrcadlo a bude-li jeho průměr alespoň 250 mm, výsledek uvidíš jednoznačně.

Jenomže další roli zde hrají ještě i jiné faktory, které plynou z uzavřeného tubusu refraktoru a otevřené roury u Newtona, kde se častěji setkáš s "rozechvěným" obrazem kvůli špatnému seeingu. Dále světelnější Newtony nemají z principu korigované pole, takže obraz v partiích od optické osy vzdálenějších trpí tzv. komou, která například mně při pozorování nevadí, protože to, co chci ostré, držím ve středu zorného pole, ale pokud bych umanutě chtěl obraz "čistý" i v krajích, je užitečný komakorektor, který musíš ke světelnějšímu dalekohledu typu Newton (1:5, 1:4 a víc) dokoupit. To ovšem není nutné u méně světelných zrcadel, nebo katadioptrických zrcadlových soustav.

Atd... Bylo zde už mnohokrát řečeno, že univerzální dalekohled neexistuje, každý typ má svá pro a proti.

Nezanedbatelnou roli ovšem hraje i fakt psychologický. Jak říká Dr. Cimický, velké dítě se od malého liší jen cenou svých hraček. A protože mnohého z nás občas omrzí hračky, které máme, trpíme tendencí kupovat si nové, i když je vlastně vůbec nepotřebujeme.

   
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#5

Příspěvek od Sasa3 »

to MilanM: patrim k tem, co radeji koukaji malym (~10cm) refrakem nez velkym Newtonem (mel jsem par let vyborny N250/1600, ten jsem prodal nedavno). Hlavni duvody jsou styl pozorovani a lenost. Pozoruju nejcasteji ze zahrady - vetsinou se rozhoduji na posledni chvili. Maly refrak (treba ED100 v kombinaci s dobrou alt-az montazi) je lehky, skladny, da se vynest i s montazi ven na jedno vyjiti. Je prakticky okamzite pripraven podavat velmi slusne vykony na limitu danych 10cm prumeru. Oproti tomu pozorovani velkym Newtonem musim planovat (aby se aspon trochu vychladil, dalekohled jsem skaldoval doma), je tezky, casto musim kontrolovat kolimaci a vetsinou jsem liny se s nim tahat ven. Dve male deti pres den cloveka utahaji, kdo se ma pak vecer vlacet s velkym heblem. Kdyz uz jsem se ale k tomu dokopal tak toho i pres vyse zminene problemy vetsinou ukazoval vic nez ten maly refrak.

Dalsi duvod je ten, ze jsem se tak nejak naucil vyzdimat z 10cm refraku asi maximum mozneho, ceho jsem schopen. Dostat se na limit 250mm prumeru je ale mnohem vetsi fuska. Papirove to vypada, ze dosah 25cm Newtonu by mel byt o dve magnitudy slabsi nez 10cm refraku. Ale vzhledem ke stylu pozorovani a okolnostem (hodne poulicnich a zeleznicnich lamp v okoli zahrady) byl rozdil v dosahu mensi nez jedna magnituda.

Cili u me rozhoduje bezudrzbovost a neustala pripravenost malych refraku pro rychla vybehnuti ven a fakt, ze se s nima da efektivne pozorovat i z mesta. Uroven detailu, ktere vidim na planetach a DSO je pro me dostatecna a tak jsem spokojeny i s mensim prumerem (jsem ale nezkuseny, visualne intenzivne pozoruju jenom par let, treba me to casem omrzi).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilanM
Příspěvky: 96
Registrován: 17. 07. 2010, 11:15

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#6

Příspěvek od MilanM »

moc díky všem za odpovědi !
Sasa3: přesně to jsem potřeboval ,názor a informace od někoho ,kdo tento přechod z většího zrcadla na menší refra udělal.


díky
Sky Watcher Heritage 130/650 , TS HR Planetary 6+4mm , setove 10+25mm ,triedr 10x50
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#7

Příspěvek od vla »

Na Sasa3 je ovšem třeba dát pozor. Jeho vlastní hodnocení je třeba brát s velkou rezervou. Já bych o něm řekl, je to excelentní a velmi zkušený pozorovatel, který umí využít na svých minidalekohledech i ty vlastnosti, které nemají a opravdu v nich vidí věci, o kterých se nám s většími dalekohledy jenom zdá. :).
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#8

Příspěvek od gunaroid »

Mno, není všechno jen o maximalizaci průměru, můžou se sejít i manipulační omezení.. Mě je na miniaturním balkoně v centru Pardubic Dobson celkem naprd a reálně uvažuji o jeho prodeji. Na balkoně se s ním pořádně nevytočím, hlavu mám při pozorování u zábradlí kde na mě přímo svítí lampa ze dvora sousedního domu. Když už se sejde situace že je jasno, jsem doma, tak většinou dalekohled není vytemperovaný nebo je seeing příšerný, že to ani nemá cenu (k čemuž přispívají okolní domy).
Ve všech těchto ohledech je refraktor pro mě použitelnější, přesto že s ním vidím znatelně míň (90 oproti 150mm). Když jsem měl možnost s dobsonem pozorovat mimo město a světla lamp, bylo to super, na malý balkon uprostřed města navíc ještě s lampou na dvoře to ale je spíš k pláči. A auto si kvůli ježdění za tmou opravdu pořizovat nehodlám..
Takže tohle taky může být důvod přechodu na refraktor..
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#9

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Kdysi tu byly tyto výpočty pro porovnání. Pokud je lidé dovedou interpretovat, najdou odpověď sami.

J.S.

http://files.uloziste.com/a5269f497752ecfa/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#10

Příspěvek od Sasa3 »

MilanM: Jeste bych dodal, ze v podstate ideal je mit velke zrcadlo (protoze velka cocka je uz hodne neprakticka a draha) a k nemu mensi refrak - pekne se doplnuji.  Ja jsem se nakonec rozhodnul pro prodej toho vetsiho Newtona, protoze mam ted k dispozici pozorovatelnu na relativne tmavem miste. Tam se takovy dlouhy Newton moc nehodi, na sloupku  s rovnikovou montazi mam radeji neco, kde se kouka z te spravne strany. Kdyz tedy bude slusnejsi tmava noc, pojedu radeji na pozorovatelnu. Newton bych uz tak prakticky vubec nevyuzil.

to Jiri_Skalsky: ja bych jeste jednom podotknul, ze papirove vypocty a vysledna realizace muzou byt dve odlisne veci. Nejde jen o optiku, ale taky o ty veci kolem - mechanicke (udrzba a s tim spojena kolimace) a termicke vlastnosti a taky vycloneni (ne vzdy lze u vsech typu optiky bezvadne provest - ve meste to muze velmi casto rozhodovat o spatreni ci nespatreni slabe mlzinky). Verim treba, ze kdyz se udela dobre N150/750, tak strci do kapsi treba ED100. Musi myt ale hodne dobre udelanou mechaniku a vetrani zrcadla. Ja jsem mel kdysi Orion Optics N150/750 s optikou lambda/8 a hodne casto ho na planetach naopak strcil do kapsy 80mm apochromat. Uz vubec se neda strovnat s tim, co vidim na planetach skrz ED100. Ten tubus mel jak problemy mechanicke (nedrzel kolimaci - na foceni to stacilo, ale na kriticke pozorovani pri velkych zvetsenich ne), navic se tim, ze byl dole zavreny velmi dlouho temperoval. Oproti tomu, maly refrak se proste vytahne ven (i s montazi) a prakticky hned se s nim da pozorovat (teda pokud venku neni -20C, to pak chvili trva i tomu 10cm EDcku nez se aklimatizuje).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Jak se liší pohled přes Newtona a APO/ED refraktor

#11

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Sašo 3 ,bohužel máš pravdu : Pokud bereš na srovnávání dalekohled, který nemá optiku se zbytkovými vadami takovými, jaké jsou podle výpočtu, nemůžeš svá porovnání brát vážně.
Nejou-li mechanické části schopny udržet přístroj zkolimován během měření, nemůžeš zase nic objektivně porovnávat.
Skutečně mezi optickými soustavami existují rozdíly v tom, jaké úsilí je třeba vynaložit na to, aby se příslušná hračka dostala do stavu, kdy bude ukazovat, jak má.
A tady jde jen o zkušenosti a trpělivost a pečlivost majitele přístroje.

U těch větších přístrojů je dosažen - přiblížení se k jejich plnému využití, těžší.
Ale určitě těch pár okamžiků, kdy se plně využije stopadesátka nebo dvoustovka, stojí zato.
Člověku se obraz pozorované planety vryje pěkně do oka a jen tak na takové podmínky nezapomene. Mě se tohle několikrát stalo s dvoustovkou Klevcovem, při pozorování Jupitera a Marsu.

J.S.
Odpovědět