Nastavení GSO dobsona

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marketa
Příspěvky: 4
Registrován: 07. 07. 2012, 19:24

Nastavení GSO dobsona

#1

Příspěvek od Marketa »

snažila jsem se vyhledat v příspěvcích potřebné informace, ale protože jsem nikde nenašla odpověď na svůj problém, chci se zeptat.
Vlastním dobsona GSO 250/1250. Při vedení dalekohledu mi vadí 2 věci.
1. ve vertikálním směru nahoru a dolů si při vyhledání objektu musím tubus dalekohledu přidržovat,aby se mi nehýbal (nepadal dolů), čímž se samozřejmě zvyšuje třes při zvětšení nad 150x. možná jsem si nevšimla nějakých šroubů, nevím čím by se to mohlo ovládat. Někdo tady psal o nastavení jemného přítlaku na obou osách, jenže tomu dost dobře nerozumím, co měl autor na mysli.
2. u dalekohledu se v jednom kuse hrbím, asi si ho budu muset dát na nějaký nízký stolek a to měřím jen 161 cm.
3. Abych mohla vložit hledáček do objímky, musela jsem vyšroubovat nějaký šroubek s pružinkou, potom jsem hledáček přitáhla dvěma zbývajícími běžnými šroubky. Obraz v hledáčku se mi jeví rozmazaný, není tam nějaké ovládání na jeho zaostření?
4. okulár, který byl součástí dalekohledu má 2" upínání a 30 mm. zaostřím s ním na stromy, ale na měsíc a hvězdy nemám šanci doostřit. Dalekohled jsem ještě nekolimovala, 13 mm hyperion a 9 mm super plosl ukazují pěkně.
Děkuji za případné připomínky a názory. ;)
triedr: 7x35, 20x60, dalekohled: 114/900, dobson  GSO 250/1250
Uživatelský avatar
freex
Příspěvky: 567
Registrován: 25. 07. 2011, 12:22

Nastavení GSO dobsona

#2

Příspěvek od freex »

Neviem ako GSO, ale skywatcher má na boku rukoväte (alebo ako to nazvať) ktoré sa priťahujú a tým sa zvyšuje stabilita.

Pokiaľ sa hrbíš, tak si vezmi sedačku. Ja si ju dávam vždy, lebo ak dlhšie pozorujem zhrený (snažím sa vypozorovať nejaké detaily) tak ma na ďalší deň bolí chrbat

Ak máš rozmazaný hľadáčik, tak predná časť hľadáčika  sa dá šrobovať. Skús ho trochu pritiahnúť alebo odtiahnúť. Tak sa posúva šošovka a ladí sa ostrosť obrazu.
Sky Watcher Newton 8" ,refraktor 50 f/3 (vlastná výroba), trieder MLC 8x40
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nastavení GSO dobsona

#3

Příspěvek od michal.b »

1) zalezi jakou verzi dalekohledu mas - u novejsi varianty (Deluxe?) je mozne posunout osu otaceni a tim dalekohled vyvazit. U starsi varianty (ma na bocich pruziny) tohle sice mozne neni, ale tak jako tak je mozne pridelat na jeden ci druhy konec tubusu (podle toho kam se prevraci) nejake protizavazi a tim dalekohled vyvazit.
Ale je to zvlastni, protoze dalekohled by mel byt vyvazeny uz tak jak prisel.
2) Nj, to je proste soucast pozorovani s dobsonem Castecne to resi vyskove nastavitelna zidle, treba tahle.
3) Ten sroubek s pruzinkou se pri vkladani hledacku jenom zevnitr zatlaci, nemel by se uplne vysroubovat pryc. Bez nej nepujde hledacek sosit s dalekohledem (resp. pujde, ale bude to muset byt nejaky bastl). Ale to nema na zaostreni hledacku vliv. Zaostruje se sroubovanim objimky objektivu hledacku (nejprve se povoli krouzek, ktery je za objimkou objektivu, pak samotnou objimkou sroubujes dopredu nebo dozadu, tak abys zaostrila a az najdes spravnou pozici, opet to zajistis tim krouzkem).
4) To muze mit ruzne priciny, ale v souvislosti s tim hledackem me napada - nenosis silnejsi bryle na dalku?
Uživatelský avatar
Marketa
Příspěvky: 4
Registrován: 07. 07. 2012, 19:24

Nastavení GSO dobsona

#4

Příspěvek od Marketa »

děkuji moc za postřehy, hned je člověk o kousíček dál a má lepší představu,
dalekohled je to dobson GSO 250/1250 De luxe,
k dalekohledu mi přišly i pružiny a ty tam musím dát?
a moc silné brýle nemám, jen asi 0,5 - 1,5 dioptrie, na každém oku to mám jinak, sundávám si brýle nakoukání tak nevím
triedr: 7x35, 20x60, dalekohled: 114/900, dobson  GSO 250/1250
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Nastavení GSO dobsona

#5

Příspěvek od vla »

Pokud na blízko (stromy....) zaostříš a na nekonečno ne, je někde chyba. Pokud chybí k zaostření malý kousek, řádově několik mm, šlo by posunout primár, což ovšem není běžné uživatelské seřízení. Takže vzhledem k minimu zkušeností bych doporučil reklamaci, případně dohodu s prodejcem a zaslání jiného okuláru, s kterým zaostřit půjde atd. Každopádně pokud sestavíš dalekohled přesně podle návodu a použiješ všechny dodané komponenety mělo by vše mechanicky fungovat a i hledáček by měl poskytnout po seřízení ostrý obraz jak hvězd, tak zaměřovacího kříže. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Nastavení GSO dobsona

#6

Příspěvek od g »

je potřeba extender, zkusit povytáhnout 2'' okulár..


upraveno: ad "vla"
ano, ...špatně jsem četl, to je podivné.. můj text výše je chybný
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Nastavení GSO dobsona

#7

Příspěvek od vla »

Jenže ona na blízko zaostří a na nekonečno ne, to extender nespraví, naopak.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nastavení GSO dobsona

#8

Příspěvek od MilAN »

i hledáček by měl poskytnout po seřízení ostrý obraz jak hvězd, tak zaměřovacího kříže. :)Tohle bude , pokud používá brýle, vždy trochu problém. Kříž v okuláru nejde u většiny těchto hledáčků zaostřovat, proto je potřeba použít brýle, které se používají při pozorování "nekonečna " = na dálku. Při tom by měl být kříž ostrý. A potom se přední objímkou hledáčku zaostří obraz hvězdy ( stále s těmi brýlemi)
Pokud nebudeš chtít pro hledání používat brýle, dá se brýlová čočka stejné mohutnosti přizpůsobit a přidělat na okulár ( před oko). Určitě stačí použít čočku z nejlacinějších čtecích brýlí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Marketa
Příspěvky: 4
Registrován: 07. 07. 2012, 19:24

Nastavení GSO dobsona

#9

Příspěvek od Marketa »

díky za názory,
uvidíme, myslím, že už je mi to celkem jasné, kde jsem dělala chybu

vyzkouším to na obloze, mělo by to být už všechno ok

díky moc! :)
triedr: 7x35, 20x60, dalekohled: 114/900, dobson  GSO 250/1250
Odpovědět