Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
salamio
Příspěvky: 3
Registrován: 20. 05. 2012, 14:25

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#1

Příspěvek od salamio »

Jsem téměř naprostý začátečník. Kdysi dávno na ZŠ jsem chodil do astronomického kroužku. Před pár lety jsem si koupil Lidlskop (nějaký Bresser tuším 70/700), ale nesrovnal jsem se s paralaktickou montáží. Navíc jsme pak k němu při stěhování ztratili okuláry.
Často ale s manželkou uvažujeme, že bychom se na něco na obloze podívali.
Chápu, že kritéria můžou vypadat, jako že jsem si už vybral, ale rád bych se přece jen zeptal:
GoTo - nejsem zatím až tak zažraný, abych chtěl trávit čas nastavováním, hledáním a posunem po obloze. Nebo to nazvěme líný Nebo spíš bohužel nemám tolik času.
Přenosný - dalekohled bude mít své místo u střešního okna na podestě, ale občas bychom ho vytáhli na zahradu a hlavně ho někdy vzali na chalupu, kde se zdá, že jsou k pozorování vynikající podmínky (hodně malé světelné znečištění)
Cena - těch 30 je asi tak maximum, co jsem ochoten utratit. Kdyby to byla polovina, nezlobil bych se  :)
Samozřejmě jsem si nemohl nevšimnout Meade ETX. Je 125 o tolik lepší než 90? Dá se obecně pořídit něco, co by vyhovovalo lépe (moc se v tom nevyznám, třeba tohle)?

Chápu, že podobných dotazů jsou zde mraky. Snažil jsem se něco načíst, než jsem se tu zaregistroval a zeptal.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#2

Příspěvek od Lesák »

Ahoj,
osobně bych považoval investici do dalekohledu o průměru objektivu 10 cm s GOTO za zbytečnou investici. Dalekohled sice najede na objekt (předpokládá to ale znalost minimálně kalibračních hvězd), ale uvidíš těch objektů jenom pár - v podstatě množství, které je lehce zapamatovatelné a nalezitelné i z hlavy (po několika pozorováních). Jít do GOTO s argumentem nedostatku času nepovažuji za zcela správné - pokud není na pozorování čas, GOTO to nenapraví.
Goto se vyplatí u dalekohledu o průměru objektivu 20 cm a víc na stabilní montáži (z cenového hlediska nejlépe dobson) - přenosný sice ještě bude, ale ne ve smyslu "do batohu" - to je třeba upřesnit, do jaké míry přenosný...

EDIT: pro pozorování ze střešního okna je GOTO nanic, to nemusíš ani pořizovat (omezený výhled).
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#3

Příspěvek od michal.b »

Vetsinou se zde snazime lidi od techto prtavych dalekohledu s GOTO odrazovat kvuli naprosto tragickemu pomeru cena/vykon. Pocet objektu, ktere s nimi lze slusne pozorovat (pokud tedy clovek neni hardcore deep-sky nadsenec) je totiz tak maly, ze GOTO vcelku postrada smysl.
salamio
Příspěvky: 3
Registrován: 20. 05. 2012, 14:25

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#4

Příspěvek od salamio »

Sakra, sakra, něco takového jsem čekal :)
Přenosný znamená do auta (ale neměl by zabrat půlku kufru).
Pozoroval bych asi hlavně planety a Měsíc.
Se střešním oknem je to asi fakt blbost.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#5

Příspěvek od Lesák »

Na pozorování těchto objektů je potřeba mít dobrou optiku kvuli použitelnosti větších zvětšení (týká se hlavně achromátů, nebo těch Newtonů s integrovaným barlowem) a dobrou montáž, která zajistí, že to bude provozovatelné. GOTO opravdu není absolutně potřeba (proč taky, když všechny planety, na kterých je dalekohledem něco vidět jsou nepřehlédnutelné prostým okem).
salamio
Příspěvky: 3
Registrován: 20. 05. 2012, 14:25

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#6

Příspěvek od salamio »

To obecně asi chápu, ale určitě bych uvítal nějaké tipy na konrétní kousky, páč jsem doopravdy naprostá lama.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#7

Příspěvek od Lesák »

Tak je tady více možností a vzhledem k cenovému limitu je na výběr dost:
1) Dobson - univerzál na všechno, nejlepší poměr cena/výkon ale při transportu zabere dost místa -řešním je konstruxce flex-tube. Průměr 20 nebo 25 cm.
2) Refraktor - ED nebo apochromát na nějaké stabilní azimutální montáži (když říkáš, žes s paralaktikou zápasil - asi jako většina těch co jako první dalekohled měli na paralaktice). Třeba Sky Watcher ED 100/900 nebo jakýkoliv jiný ED či APO.
3) SCT s azimutální montáží nebo s paralaktikou. Třeba něco od Meade nebo Celestron. Podle limitu to bude do průměru 20 cm.

Omrkni nabídku prodejen Supra Praha, dalekohledy Matoušek, Fotopazdera (hodně široký sortiment), Binox...

Ta azimutálka je dobrá třeba Vixen Porta (na Supře v sekci příslušenství-montáže-AZ).

Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#8

Příspěvek od sofram »

Neboj se GOTO. Mám ho na HEQ-5 s TAL 100/1000. TAL 200K. Je pravda že pro začátečníka je paralaktika s GOTO asi složitá. Jinak je to obrovská úspora času. Je příjemné např. sedět odpoledne na terase chaty mít dalekohled připravený k pozorování a jen v Karkoškovi si vypisovat co budu pozorovat a večer začnes a jdeš objekt po objektu a filtren bez filtru mužeš zkoušet. Máš čas. Zkus se podívat na www.astroshop.de na tento dalekohled plně splní tvé přání i očekávání. Orion Dobson Teleskop N 203/1200 SkyQuest XT8g DOB GoTo. Je za 1109 EU. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#9

Příspěvek od MilAN »

Za podobný peníz máš ale totéž od Sky Watcheru, v provedení 12"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#10

Příspěvek od Lesák »

Přenosný znamená do auta (ale neměl by zabrat půlku kufru).
Pánové, obávám se, že těmito dalekohledy už se pomalu dostáváte za tento požadavek :).

To sofram:
Navíc tazateli jde hlavně o sluneční soustavu, tak proč jeho peněženku zatěžovat systémem GOTO, když mu ty peníze mohou posloužit na kvalitní okulár pro velká zvětšení.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jaký do cca 30k - GoTo, přenosný, pro lamu?

#11

Příspěvek od michal.b »

To obecně asi chápu, ale určitě bych uvítal nějaké tipy na konrétní kousky, páč jsem doopravdy naprostá lama.
ED100 nebo 150mm SCT na AZ-4.
Odpovědět