Jaký katadioptrický dalekohled vybrat?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Azik
Příspěvky: 18
Registrován: 18. 05. 2012, 08:54

Jaký katadioptrický dalekohled vybrat?

#1

Příspěvek od Azik »

Zdravim vsechny na astroforu rozhoduji se mezi dvouma dalekohledama Maksutov

Celestron C-XLT OMNI 127 TUBUS 11084C-XLT
Schmidt Cassegrain 127/1250mm, f/10 (série OMNI) se zlepšenou úpravou XLT Starbright, duralový tubus. Hledáček 6x30, 1.25” výstup, zenitový hranol, okulár 25mm (50x), lišta s rybinou na uchycení na montáž CG-5, vybavená i dvěma závity pro přichycení např. na fotostativ.

Teleskop Sky-Watcher BKMAK127 OTAW (BLACK DIAMOND)
teleskop 127/1500,hledáček 6x30,okulár 2" 28mm/65, 2" hranol s redukci 1,25"  dovetail lišta

plus k nim vezmu asi montaz AZ4 - hlinikove nohy

lisi se jen ohniskem  

diky za info a pripadnou pomoc

Vybral jsem uz tyto okulary prvni dva jsou sirokouhle
SKY PLANETARY 9mm 1.25” 58° WA PLÖSSL
SKY PLANETARY 6mm 1.25” 58° WA PLÖSSL
a pak jeste tenhle
SkyWatcher LE 15 mm Zorný úhel:50°,Oční reliéf:20mm
pak uz jen mesicni filtr:
FILTR/BDP 2458344 ŠEDÝ 1.25” ND=0.9 (T=12.5%)

a do budoucna na normalni pokoukani v prirode převracecí modul Sky-Watcher 45° 1,25"  750Kc
Určen pro čočkové, zrcadlové a zrcadlo-čočkové dalekohledy typu Cassegrain a Maksutov-Cassegrain. Obraz vzpřímený stranově správný. Vhodný pro pozemní pozorování pro správnou orientaci obrazu.

Jeste jednou diky za pripadnou pomoc a info




Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jaký katadioptrický dalekohled vybrat?

#2

Příspěvek od vla »

Já bych volil SC Celestron, koukal jsem několika MAKy SW a dle mých měřítek byl obraz o dost horší než SC. Porovnáváno bylo na planetách.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Azik
Příspěvky: 18
Registrován: 18. 05. 2012, 08:54

Jaký katadioptrický dalekohled vybrat?

#3

Příspěvek od Azik »

Ahoj koukal jsem na nej taky uz kvuli mensimu ohnisku 1250 bude mit asi lepsi svetelnost nez s tema 1500
koupil jsme si drzak na digital pouzival jsem to refraktoru tak bych to chtel pouzit u toho Maka taky :-)

Ja jen zda nema nekdo praxi s rozdilem tech dvou v realu :-)
ja nejdriv koukal po Maku 102, ale rikaj kdyz uz do Maka tak od 127 a vys
Uživatelský avatar
bjelko
Příspěvky: 13
Registrován: 05. 01. 2012, 21:05

Jaký katadioptrický dalekohled vybrat?

#4

Příspěvek od bjelko »

Mam C5 Spotter / t.j. SCT 127/1250/  na AZ4AL. Pri pozorovani okolo zenitu to chce trosku laborovania s nastavenim trenia ale da sa. 45st hranol /stranovo aj vyskovo spravne orientovany obraz/ bol pribaleny.  Kupene cez Supra-dalekohledy.cz. Vo vysledku mozno lacnejsie ako kupovat to po castiach
Celestron C5 Spotter@AZ4AL, Sky Watcher 305/1500 Flex Tube, Xperia@LEGOmount PushTo, Omegon LE 12.5, ES 82st 11mm, 6.7mm,
Uživatelský avatar
Blues
Příspěvky: 10
Registrován: 04. 03. 2011, 05:39

Jaký katadioptrický dalekohled vybrat?

#5

Příspěvek od Blues »

Chtěl bych využít vlákno a zeptat na otázku, na kterou se mi nepodařilo najít odpověď. Jaký je rozdíl mezi katadioptry Celestron C-XLT OMNI 127 TUBUS 11084C-XLT a Celestron C-5S SPOTTER (127/1250mm)? Podle charakteristik, které se u dalekohledů uvádějí, jde o totožné stroje lišící se akorát barevným provedením. Ale totožné určitě nebudou, když např. u fotopazdera se první prodává za 8 823 Kč a druhý za 12 460 Kč. Nevíte někdo, v čem je ten zásadní rozdíl odůvodňující skoro 4 tisícový cenový rozdíl?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jaký katadioptrický dalekohled vybrat?

#6

Příspěvek od MaG »

Z pohledu astronoma tam zásadní rozdíl nevidím. Oba tubusy mají stejný optický design, akorát ten Spotter se liší pak na okulárovém konci, kde má 45° hranol, takže vidíš nepřevrácený obraz a taky má hledáček, který dává nepřevrácený obraz. Já mám přesně ten samý, ale o průměru 150 mm a ten hledáček u tubusu mi vyhovuje stejně jako fakt, že hledáček nemusím seřizovat, pořád míří, kam byl nastaven. Nepřevrácený obraz už jsem využil při nahánění letadel nebo ISS. Jinak je to asi fuk.

Pokud uvažuješ pozemní koukání, skladnost, možnost fotit zvířata, jeví se to jako zajímavý kousek, jestli ti jde jen o hvězdy, měl by stačit ten levnější. Tam je převrácený obraz jen stranově, díky zrcátku a obraz v hledáčku nevím, neuvádějí to a neznám ho, ale může být klidně převrácený, když to nezdůrazňují.

Jo a ten Spotting je o 200 gramů lehčí (2700 vs 2900 g)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Blues
Příspěvky: 10
Registrován: 04. 03. 2011, 05:39

Jaký katadioptrický dalekohled vybrat?

#7

Příspěvek od Blues »

Jinými slovy - rozdíl prakticky žádný. Když si k tomu C-XLT dokoupím hranol (http://www.supra-dalekohledy.cz/hranol- ... -4491.html) tak se dostanu na pozorovací komfort C-5 a zároveň trochu rozšířím variabilitu dalekohledu. A jsem stále o 3 tis. ve výhodě. Pohled do hledáčku mi jako zásadní nepřijde (i když hledáček u těla a se správně orientovaným obrazem je určitě lepší), 200g mi se stabilitou na montáži taky asi nezamává. Prostě kdysi jsem koupil nějaké startovací dalekohledy a teď chci jít o třídu výš. A protože jsem citlivej na korunu, koukám po co nejvíce kompromisních řešeních, tj. poměr výkon/cena je zásadní kritérium. Pokud je rozdíl jen v "banalitách" a charakteristika podávaného obrazu je totožná, nemám co řešit.
Odpovědět