Upevnění dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
BorgDog
Příspěvky: 18
Registrován: 17. 05. 2012, 00:09

Upevnění dalekohledu

#1

Příspěvek od BorgDog »

Jsem tu nový, tak si dovolím požádat o první začátečnickou konzultaci:

Mám "supermarketový" refraktor Hama (obrázek se mi nepovedlo vygooglit), vcelku "začátečnický typ." Dalekohled samotný mi přijde ještě celkem použitelný pro vizuální pozorování, ale vidlicová montáž je prostě "houpačka." Stačí málo, nepatrný dotek, závan větru a navíc je stativ nízký, takže při pozorování objektů výš nad obzorem je třeba pod dalekohledem klečet, občas spíš ležet. Můj současný záměr tak je, ušetřit nějaké peníze na samostatnou kvalitní montáž, nějakou dobu vydržet s tímto dalekohledem, než získám víc zkušeností, a pak případně uvažovat o lepším. Ovšem... je možné připevnit na montáž dalekohled jiné značky, než je značka montáže, případně nějaká "renomovaná?" Nebo zde jsou nějaká omezení, kdy např. na montáže Meade nelze dát jiné dalekohledy, než Meade, apod.? Nikde se mi nepodařilo najít tuto informaci s jistotou.

A případně, pokud je toto možné, co vlastně budu k připevnění "cizího" dalekohledu na montáž potřebovat?

Nejspíš se ptám fakt "začátečnicky" a hloupě, ale přesto by mi odpověď pomohla.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Upevnění dalekohledu

#2

Příspěvek od Artaban »

Mám "supermarketový" refraktor Hama (obrázek se mi nepovedlo vygooglit), vcelku "začátečnický typ.
A jáké jsou parametry refraktoru. Obávám se, že nemá cenu to moc vylepšovat a šetřit na aspoň 150/1200 dobson, nebo větší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Upevnění dalekohledu

#3

Příspěvek od Vabra »

Upevnit se da celkem libovolny dalekohled na libovlnou montaz odpovidajici nosnosti, jen je to otazka investice trochy bastleni.

Pro male dalekohledy a montaze je nepsanym standardem uchyceni "Vixen" lista lichobeznikoveho prurezu, ktera je pevne spojena s dalekohledem a zasouva se do prislusneho protikusu - rybiny na hlave montaze.

Prideleavat listu na hrackovy plastovy dalekohled Hama a porizovat k nemu nejakou solidni montaz, aby se to neklepalo mi prijde jako vyhazovani penez.

Jak bylo uvedeno drive Dobsonova bedynka je ten nejjednodusi nastroj pro zacatecnicjke pozorovani oblohy.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
BorgDog
Příspěvky: 18
Registrován: 17. 05. 2012, 00:09

Upevnění dalekohledu

#4

Příspěvek od BorgDog »

Dalekohled je HAMA Power Telescope (R 60/700mm), ten samý, co je vidět na tomto obrázku: http://astronomy-sklarp.wz.cz/vybaveni/R60.jpg samozřejmě bez těch drátů a (zřejmě) pohonu montáže, co tam majitel dodělal svépomocí. Alespoň tubus přitom IMHO není plastový a nepřišel mi špatný. Lištu Vixen, jak ji popisujete ovšem nemá, jen díry pro šrouby na bocích.

A o Dobsonovy jsem uvažoval, ale jde o to, že bych se chtěl naučit pracovat s paralaktickou montáží, a tu, pokud jsem pochopil správně, nelze s Dobsonem bez nějakých dodatečných úprav provozovat.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Upevnění dalekohledu

#5

Příspěvek od Vabra »

Drevena trojnozka+vidlice jako je ta na obrazku, vypada o dost lepe-bytelneji nez bezne EQ montaze podobne (nejnizsi cenove) kategorie. Ale nemam s ni vlastni zkusenost!.

Takze pod se ti neprijemne klepe i na ni a trvas na paralaktice budes muset investovat vice nez do dobsona mnohem vetsiho prumeru.

Paralaktika by mi davala smysl pouze pokud uvazujes o foceni. Pro vizualni pouziti bude i pro tvuj refracek Hama lepsi nejaka azimuntalni montaz treba typu Giro mini (take pouziva Vixen listu).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Upevnění dalekohledu

#6

Příspěvek od MilAN »

Jenže azimutální Giro mini + trošku pevnější stativ vyjde cenově srovnatelně jako regulérní paralaktická montáž typu CG-4 na ocelových nohách
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Upevnění dalekohledu

#7

Příspěvek od godzilka »

Podle mého je potřeba, aby si kolega BorgDog ujasnil, že Dobson není dalekohled, nýbž azimutální montáž.

Nikdo z nás moc nevíme, kolik má kolega finančních prostředků, proč zrovna lpí na paralaktické montáži atd. Myslím, že je potřeba více informací. Montáže typu EQ 2, EPOX1 nebo jak se to jmenuje mi rukama neprošly, ale jak píší jiní kolegové, je to bez jakékoliv budoucnosti dalšího využití a dost pravděpodobně si vůbec nepomůžeš.
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
BorgDog
Příspěvky: 18
Registrován: 17. 05. 2012, 00:09

Upevnění dalekohledu

#8

Příspěvek od BorgDog »

Především máte pravdu v tom, že informací mám pořád málo - budu muset dost "studovat" a chápu, že můj dotaz vypadá kapku "mimo." :-[

Upřesnil bych asi jen pár věcí. Stativ montáže mého refraktorku je sám o sobě v pořádku, problém je v "hlavě" té montáže, hlavně ve vodorovném otáčení "krku," které se i při silně utaženém pojistnému šroubu kývá na obě strany i svisle, přičemž samotné "drcnutí" při utahování šroubu stačí, aby se okamžitě ztratilo z dohledu všechno, co bylo zaměřeno. Dalekohled má něco jako "jemné zaostření" na levé straně, kde je kovová tyčka na jednom konci připevněná k tubusu a na druhé k montáži, kterou lze šroubem "přitahovat" dalekohled nahoru a dolů. Toto ostření fungovalo zkraje celkem dobře, mnohem líp než už zmíněný vodorovný pohyb, bohužel postupně se jako by uvolnil šroub na té straně vodorovné vidlice a výsledek je, že dalekohled už neklesá "kolmo," ale spíš nahnutě v šikmém úhlu, což opět zaměřování nesvědčí. Pokoušel jsem se ten šroub vypodložit, ale bez patrného výsledku.

Abych refraktorku nekřivdil, zažil jsem s ním hodně pěkných chvil. I s dodanými objektivy (Jde o jeden 12.5mm, jeden 4mm, násobič 1.5x a 3x Barlow - poslední dva skoro nepoužitelné, protože po jejich namontování se sestava stane tak dlouhou, že bych si musel pod dalekohledem vykopat díru) jsem pozoroval Měsic, troufám si tvrdit, že v pěkné kvalitě, také Mars, Jupiter (viděl jsem i měsíce) nebo Venuši. Na hvězdy už je to slabší, trefil jsem nějaké, jenomže "utíkají" z objektivu moc rychle a navíc je zkouška trpělivosti nějakou zaměřit. Pamatuji si ovšem, jak se mi jednou povedlo víceméně náhodou "strefit" jednu galaxii a byl to moc pěkný pohled. Víckrát se mi to nezdařilo.

Což jsou asi veškeré mé dosavadní pozorovatelské pokusy. :)

A ještě upřesním - ano, o fotografování jsem opravdu také uvažoval, dokonce jsem to i zkoušel, ale na té montáži je to nepoužitelné. Některé fotky tady na fóru mi vyráží dech - a jsem si vědom, že do něčeho podobného mám ještě hodně daleko.

Každopádně souhlasím, že ještě zdaleka nemám dost informací a díky! :)
Odpovědět