výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ondra.S
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 05. 2012, 09:11

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#1

Příspěvek od Ondra.S »

Ahoj,
prosím porďte mi s výběrem dalekohledu, jsem naprostej začátečník a chci začít pozorovat a i fotit vše co je možné... planety, DSO a jestli to půjde i slunce.
Do oka mi padl Meade LX200 14" ACF a nebo dražší LX600 14". Ceny se obou pohybuji kolem 7000$ až 8000$, ještě sice nejsem rozhodnutej kolik bych chtěl zainvestovat, ale chtěl bych mít ze začátku co nejmíň starostí s hledáním objektů, proto GOTO montáž.
Na focení mám doma NIKON D7000, který bych chtěl využít.


Chtěl bych poradit, jestli za ty peníze by bylo ještě něco lepšího a jaké další věci by bylo vhodné si ze začátku pořídit? ...okuláry, fitry,...

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#2

Příspěvek od Psion »

Dalekohled to je fajn na pozorování, na focení Měsíce, Slunce a DSO bych rozhodně volil něco jiného. Na planety budiž, tam je to ohnisko výhodou. Asi se ptáš proč, odpovím rovnou - v tomto ohnisku má Nikon zorné pole cca 28x19 úhlových minut, takže se tam ani nevejde celý Měsíc, natož nějaké větší DSO.

Za ty peníze bys pořídil slušnou paralaktickou montáž a 130mm apochromatický refraktor a můžeš fotit prakticky všechno.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#3

Příspěvek od Lesák »

ale chtěl bych mít ze začátku co nejmíň starostí s hledáním objektů, proto GOTO montáž.
Výhoda to samozřejmě je, zvlášť u hodně slabých objektů, kterých bude v dosahu takového dalekohledu mraky. Ale musíš počítat s tím, že bez základní znalosti oblohy (souhvězdí, nejjasnější hvězdy, viditelnost v průběhu roku a noci) ani GOTO nepomůže. A taky je třeba dost věcí nastudovat ohledně fotografování noční oblohy - technika, potřebné vybavení...
jirka.P
Příspěvky: 520
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#4

Příspěvek od jirka.P »

Ahoj
Mezi těma dvěma bych volil lx600.Kvůli ohnisku f8 a reduktoru na f5.Je to pak víc univerzální.Taky má už vyřešenou pointaci.Jako příslušenství k focení budeš potřebovat rosnici,vyhřívání,ccd kameru na planety a nejlíp mono ccd na dso.
Na okuláry a filtry si tady přečti vlákna ,nebo astropis speciál 2011.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#5

Příspěvek od MilAN »

Ondra.S:
Jsi přesvědčen, že chceš jít touto cestou ? Nebylo by pro začátek vhodnější se trochu seznámit jak s astronomií, tak i s technikami pozorování a fotografování na něčem menším, kde by sis ověřil, co všechno to bude obnášet a co je k tomu potřeba? A také, bude-li tě to zajímat ? Žádný přístroj ani technika není univerzální, ke každému je potřeba přistupovat dost individuálně a tak, pokud ti tu někdo začne nastiňovat nějaké geniální, univerzální řešení, tak je v tom potřeba vidět i ten háček, že on neinvestuje svoje peníze. K tomu, co a nač si pořídit, bys měl asi dospět ty sám.
Jinak , pokud by ses rozhodl pro ten LX 600 14", je potřeba počítat s tím, že to je holý dalekohled a pro to, pořizovat s ním snímky (teď myslím kvalitní snímky, odpovídající možnostem této optiky), tak bude potřeba ho trochu doplnit na nějakou cenu cca 8000$, což v EU představuje nějakých 9.500 Euro.
Pokud budeš chtít pozorovat a fotit někde v přírodě, je potřeba k sestavení na louce 2 lidi. Pro focení počítej s přípravou a seřízením minimálně 3/4 hodiny ( 10" je rozumné maximum pro jednoho). Budeš mít k sobě vždy někoho, kdo je ochotný čekat v chladu, až skončíš a bude ti pomáhat ?
To lze samozřejmě obejít tím, že dalekohled bude stát na svém pevném místě. Potom to ale vyžaduje postavení pozorovatelny, minimálně odsuvnou plechovou boudu, lépe pozorovatelny s odsuvnou střechou nebo kopulí. Takže pořízení dalekohledu je pouze prvotní investice, a zdaleka nemusí být tou největší.
Takže otázka před tím, než ti tu někdo poradí co je vhodnější, bude směřovat na tebe . Jakou cestou chceš jít ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ondra.S
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 05. 2012, 09:11

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#6

Příspěvek od Ondra.S »

Děkuji za odpovědi, trošku to teda upřesním.
Je mi jasné, že universální řešení neexistuje...proto v této chvíli nebudu řešit astrofotografie, vím že to není jednoduché...
Určitě chci, abych dalekohled dokázal sám sestevit. Na přepravu uvažuju s autem, takže kde dojedu tam budu pozorovat...

Lx600 je zřejmě holý dalekohled, nikde jsem nenašel přesnou specifikaci jak k lx200...proto se stále více přikláním k lx200.

1. Jde mi o to jestli v cenové relaci mám uvažovat o lx200, lx600 nebo se mám poohlídnout třeba i po celestronu?

2. Co chci pozorovat? - planety vč. jejich měsíců
                                   - DSO

3. Pokud to půjde a bude stačit dokoupit sluneční filtr, pozoroval bych i slunce.Ale podmínkou to není.




Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#7

Příspěvek od MMys »

Pokud nechceš fotit, eliminoval bych určitě paralaktickou kolébku, Starlock a všechny tyhle vymoženosti, a použil montáž v azimutálním provedení. Na focení stejně skončíš u jiné kategorie přístroje. A tímhle budeš koukat, zatímco sestava fotí. Mám to také tak. Na focení přístroje od 70 do 200mm, na koukání 400-ku dobsona.

Další možnost tedy je pořídit místo SCT velkého dobsona s navigací či pohonem, pokud trváš na tom GO-TO. Osobně je mi milejší varianta s navigací a ručním postrkem, a ušetřené peníze věnovat do průměru. I když ty automatické stroje mají také něco do sebe. Klidně bych bral i nějaké CPC od Celestronu. 14" CPC-čko složíš ještě sám. Sice je to trochu "posilovna", ale jde to.

Ale na focení v našich podmínkách, kor Nikonem, to opravdu není. K takovému stroji patří spíš velkoformátová chlazená CCD kamera s velkými pixely (která ale stojí zhruba to samé, co dalekohled). Prostě takový velký přístroj astrofoto sestavu značně prodražuje.  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#8

Příspěvek od -karneades- »

chvili jsem provozoval dve SCT od Celestronu a to holou starou 14" prasivku a novou verzi 14" EDGE HD, system jsem vozil na montazi Gemini G42+, fotit se s tim dalo, ale pouzitelnych bylo tak 50% expozic, sam to clovek i pri me postave tezko da do listy na montaz, tohle je vec, ktera patri na pevne stanoviste, na koukani skvely a jeste jednou skvely,,,,
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#9

Příspěvek od MMys »

Jo, do lišty EQ montáže se samotný tubus v jednom dává blbě. To celkem chápu. Ale v provedení CPC se ta vidlice na stativ ve svislé poloze nasadit nechá. Viděl jsem Dvadera, který CPC-čko má, tohle dělat "jednomužně" na MHV, a vypadalo to celkem snadno. Vidlice má celkem ergonomické úchyty, takže to zapřeš o tělo, a nasadíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4506
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#10

Příspěvek od dvader »

Jo, potvrzuji...
S CPC-1100 se manipujule hodně dobře, fakt u toho asi někdo přemýšlel, když to navrhoval - dokonce jej podezřívám, že si to snad i zkoušel nosit! ;D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#11

Příspěvek od MMys »

aha, měl jsem pocit že je to 14", omlouvám se za mystifikaci. 14" by už tedy asi mohl být pro někoho problém. A navíc koukám, že CPC ve vidlici ve 14" provedení ani neexistuje. Pouze jako OTA, s lištou na montáž.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#12

Příspěvek od MilAN »

14" CPC-čko složíš ještě sám. Sice je to trochu "posilovna", ale jde to.
Martine, CPC se  dělá jen do 11", takže tvoje zkušenost je  s 11".  LX 200 14" je trochu jiná kategorie ,  to moc "jednomužné" není . A s kolébkou to je  nadlidské . Proto byl můj výšeuvedený příspěvek.
......
.Edit: nestihl jsem :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

výběr dalekohledu LX200 x LX600 x ???

#13

Příspěvek od Psion »

Ono i ta CPC 11" co na MHV sestavuje Zdenek Řehoř tak je to tak akorát pro jednoho, 14" by byl tak pro kulturistu. Pavel Marek sebou občas tahal 14" na liště a i to byl pěknej macek. To už je lepší na pozorování koupit 400mm dobsona SkyScan, který má taky GoTo a fotit něčím jiným (jak psal Martin) a hlavně je za pětinu peněz co u nás stojí LX200 14".

SCT u takových průměrů (14") už trpní i slušnou chromatickou aberací na úrovni semi-apochromátů, zatímco průměry do 10" jsou na úrovni apochromátů.
Odpovědět