Nexstar Go To

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
koukal
Příspěvky: 4
Registrován: 24. 04. 2012, 14:02

Nexstar Go To

#1

Příspěvek od koukal »

Hledám někoho, kdo má zkušenost s nastavením a automatickým naváděním u Celestron Nexstar 6SE. Nemám s tím zkušenost, snažím se vše dělat podle návodu a vždy nastane "Align failed" nebo i OK, ale vyhledávání objektů nefunguje, dalekohled míří úplně jinam a když polohu opravím, dalekohled objekt nesleduje.

Díky.
Noční Koukal




Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Nexstar Go To

#2

Příspěvek od dvader »

Ahoj,

máš správně nastaveno časové pásmo?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Nexstar Go To

#3

Příspěvek od daghtus »

Ahoj, pozri sem: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 2733/10#10

Najcastejsie chyby: casove pasmo, letny cas, nevhodne zvolena hviezda (treba vyberat tie najjasnejsie uhlovo cim dalej od seba kvoli presnosti "najizdeni").
Uživatelský avatar
koukal
Příspěvky: 4
Registrován: 24. 04. 2012, 14:02

Nexstar Go To

#4

Příspěvek od koukal »

Ahoj,

myslím si, že všechno dělám přesně podle návodu. Polohu stanoviště jsem zadal podle souřadnic, v databázi zemí Česko vůbec není, i když je tam třeba Bulharsko a Rumunsko. Stativ jsem vyrovnal podle libely co nejpřesněji.
Zadal jsem:
Longitude 014°28' East a Latitude 49°58' North
Datum 04/23/12
Čas 21.30 Daylight saving
Time Zone +1.

Align podle 3 hvězd na dost pokusů nikdy nevyšel, zkoušel jsem Arctur, Capelu, Regulus, Procyon v různých kombinacích.
Auto Two Stars Align taky ne, když jsem zadal Arctur, nabídlo mi to Capelu a najelo to na ni s dost velkou chybou. Po ručním dorovnání to napslao Align Failed. Stejně to bylo při dalších uvedených hvězdách.
Two Stars Align s Arcturem a Capelou nebo Procyonem vyšly, ale vyhledání planet bylo naprosto špatné, Venuši to hledalo pod obzorem, i když na nebi jasně zářila, Saturn blízko zenitu a pro Mars to otočilo tubus okulárem dolů, takže nešlo koukat, a taky zcela špatně. Když jsem na nějakou planetu najel ručně, dalekohled ji nesledoval, i když bylo nastaveno sledování podle hvězd pro azimutální montáž.
Už nevím, co dál. Závadu nepředpokládám, asi dělám něco já blbě.
Noční Koukal
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nexstar Go To

#5

Příspěvek od MilAN »

Nenapsal jsi, z jaké výchozí pozice startuješ a jak ji určuješ. Předpokládám, že veškeré "ruční" pohyby vykonáváš pomocí tlačítek na ručce.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
koukal
Příspěvky: 4
Registrován: 24. 04. 2012, 14:02

Nexstar Go To

#6

Příspěvek od koukal »

Bydlím v Č. Budějovicích, souřadnice jsem odečetl z GPS - pokud je tohle ta zmíněná výchozí pozice. Dalekohled prostě přidělám na stativ, nastavený do vodorovné polohy, zapnu a začnu nastavovat pomocí tlačítek na ovladači. Nikde jsem se nedočetl, že tubus by měl být před začátkem nastavování namířen na nějaké určité místo.

Hvězdu najdu v hledáčku, dám ENTER, vystředím v okoláru a dám ALIGN. To je všecko.
MaxMan
Příspěvky: 51
Registrován: 13. 12. 2010, 17:26
Bydliště: Stupava

Nexstar Go To

#7

Příspěvek od MaxMan »

Skus otocit teleskop na montazi do opacneho smeru. Na tejto montazi nemozes mat upevneny teleskop "dozadu", musi sa pozerat "dopredu". Elektronike pri nastavovani hviezd to nieje jedno.
Celestron - NexStar 8SE Schmidt-Cassegrain
Uživatelský avatar
koukal
Příspěvky: 4
Registrován: 24. 04. 2012, 14:02

Nexstar Go To

#8

Příspěvek od koukal »

Pro MaxMan: Nerozumim, co znamená otočit na montáži do opačného směru. Teleskop je na polovidlici připevněn z fabriky, obrátit by šel, ale orientace odpovídá obrázkům na webu - ty snad nebudou špatně. Teleskop připevňuji ke stativu třemi šrouby po 120°, to je asi jedno. Kam má směřovat tubus při zapnutí není nikde napsáno.
Díky za nějaký tip.
Noční Koukal
Odpovědět