Je třeba změnit okuláry?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
samurraj
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 03. 2011, 10:06

Je třeba změnit okuláry?

#1

Příspěvek od samurraj »

Ahoj všem milovníkům a pozorovatelům noční oblohy. Zakoupil jsem dalekohled Bresser Galaxia 114/900 http://www.asus.cd/dalekohled/galaxia-114-900/

Mno dočetl jsem se, že prý nemá kvalitní okuláry a že je to třasořitka. Tak opravdu ta konstrukce je dost chatrná a občas dá práci něco zaměřit. Podotýkám, že jsem začátečník úplný. Měsíc jde pozorovat nádherně (krátery a tak) ale např z planet mohu sledovat pouze Saturn, který má kolem sebe prstenec, ale ostatní se jeví pouze jako nepatrné tečky. Takže mě zajímá, zda

1. Koupit nějaký lepší dražší dalekohled nebo
2. Zakoupit lepší optiku (okuláry) jaké přesně

Ještě jedna otázka. Strašně rád bych dělal s pozorování fotky nebo obraz přenášel na monitor a tam to softwarově fotil. padla mě do oka tato věcička. http://www.inoptik.cz/elektronicky-okul ... hledy/1338

Je možno tímto obsadit můj dalekohled? Díky moc za odpovědi ;)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Je třeba změnit okuláry?

#2

Příspěvek od Sasa3 »

Zalezi na tobe. Me prijde smysluplnejsi spis casem upgradovat dalekohled.

Kazdopadne doporucuju chvili koukat s tim, co mas. Okulary by melo smysl upgradovat jedine snad kdyby ti tento dalekohled prirostl nejak k srdci a vedel jsi, ze s nim budes jeste nekolik let pozorovat. Pokud ho chces jenom na chvilkove zacatecnicke seznameni se s oblohou, tak si myslim, ze je lepsi setrit na upgrade dalekohledu. Sada slusnejsich okularu vyjde totiz prakticky na to, co upgrade dalekohledu, a ta zmena treba pri upgradu na 15-20cm Newtona bude mnohem vyraznejsi nez kdyz upgradujes okulary (teda pokud nejsou okulary dodavane k tomuhle dalekohledu uplne smejdy - nevim, nevidel jsem je). Pripadne muzes cekat na nejakou slusnou nabidku levnejsich okularu tady v bazarove sekci.

Jinak samozrejme preju s timhle novym kouskem hodne hezkych zazitku pod nocni oblohou.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Je třeba změnit okuláry?

#3

Příspěvek od Lesák »

Já sem začínal stejně. Jak řekl Sasa, záleží na Tobě. Já sem do okulárů investoval ještě před upgrade dalekohledu. Ten dalekohled je opticky v pohodě ale okuláry moc ne. Tak sem investoval napřed do kvalitnějšího okuláru na planety (Sky Planetary) a do Plosslu s delší ohniskovou vzdáleností na vetší objekty a pozoroval s tím, co sem měl. Posun v kvalitě byl, zejména při tom větším zvětšení, evidentní. Takto sem pozoroval 5 let a pak jsem upgradoval na 10" na EQ 6. A ty dokoupené okuláry využívám doteď.
Uživatelský avatar
samurraj
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 03. 2011, 10:06

Je třeba změnit okuláry?

#4

Příspěvek od samurraj »

No jo a teď babo raď kdybych pořídil nový dalekohled tak zaprvé jaký, to hledání mě odrazuje. A za druhé, kde bych ho udal páč dva dalekohledy nechci.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Je třeba změnit okuláry?

#5

Příspěvek od Sasa3 »

Jak dlouho mas tenhle dalekohled a co jsi s nim treba videl?
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Je třeba změnit okuláry?

#6

Příspěvek od Habl »

Prvotní pro optickou soustavu dalekohledu je vždy kvalitní objektiv/zrcadlo (požadovaného průměru) a po té až okulár...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Je třeba změnit okuláry?

#7

Příspěvek od gunaroid »

Nevím jak je na tom kvalita primárního zrcadla toho dalekohledu, ale pokud to není úplná hrůza a nechceš teď víc investovat, zkusil bych asi nejdřív pořídit nějaké ty okuláry. Pokud možno bych vybral ohniska okulárů tak, aby byly následně použitelné pro potenciální budoucí dobson většího průměru.

Například SW Planetary nebo Omegon 5mm dá s tímhle dalekohledem zvětšení 180x, 6mm dá 150x, obě zvětšení využiješ a oba okuláry budou k použití i na budoucí Dobson, v případě ztráty zájmu se dají i zde v bazaru prodat, což se moc nedá říct o tom Tvém současném dalekohledu.

Pokud ti takto dostupné detaily stačit nebudou, nezbude než rozbít prasátko a zajít si pro aspoň 150 a lépe více mm Dobsona.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
samurraj
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 03. 2011, 10:06

Je třeba změnit okuláry?

#8

Příspěvek od samurraj »

Pro Sasa - No můžu s tím pozorovat leda tak měsíc a maximálně jsem s tím viděl Saturn (pouze jako hlavička od špendlíku...tak tak byl rozpoznatelný prstenec kolem něho. Když koukám na ty fotky z dalekohledů., které jsou uvedeny zde na foru tak těžce slintám a závidim..
Uživatelský avatar
samurraj
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 03. 2011, 10:06

Je třeba změnit okuláry?

#9

Příspěvek od samurraj »

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 676488.jpg -tak např. o tomto si já mohu nechat jen zdát
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Je třeba změnit okuláry?

#10

Příspěvek od Artaban »

samurraj: Na snímky moc nekoukej. Realita v okuláru bývá často jiná. Tohle si jednou po větších zkušenostech dokážeš porovnat sám.
Detaily na Jupiteru, jako na snímku, ukáže už dobson 150/1200. Snímek je však dost zvětšený. Zvětšeny jsou i tyto kresby http://planety.g6.cz/
K dalekohledu bys potřeboval zvětšení asi 180x, ale jestli chceš vidět víc, tak si v budoucnu kup větší dalekohled.

PS. Čím větší zvětšení u Tvého dalekohledu použiješ, tím se to bude víc třást.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
samurraj
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 03. 2011, 10:06

Je třeba změnit okuláry?

#11

Příspěvek od samurraj »

Artaban - jak říkáš třese se to. okuláry mám 25x, 10x a 4x. Mě třeba vadí, že zaměřím Saturn a než to trošku zaostřím, tak mi uteče a jen se dalekohledu trošku dotknu, tak se rozklepe jak ratlik. Prosím můžete mi dát nějaké typy na trošku lepší dalekohledy než je ten Bresser galaxia? Ale zase mám omezené finance.
Uživatelský avatar
samurraj
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 03. 2011, 10:06

Je třeba změnit okuláry?

#12

Příspěvek od samurraj »

A taky další věc, nedokážu se zatím na noční obloze moc orientovat. Vím, kde je akorát te Saturn, ale v ostatním plavu. Stáhnul jsem si program stelarium, je to sice hezky udělané, ale stejně nechápu jak by mi to v reálu mohlo při sledování pomoci.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Je třeba změnit okuláry?

#13

Příspěvek od MilAN »

Jediná možnost je seznámit se s oblohou, s orientací na obloze,se souhvězdími a význačnými hvězdami, s polohou planet. Na to není potřeba žádný dalekohled. Je potřeba nějaká mapka, klidně i PC planetárium nebo z něho tištěné mapky - ne moc detailní. Hlavně je potřeba získat přehled a orientaci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Je třeba změnit okuláry?

#14

Příspěvek od Artaban »

samurraj: Sasa3 se ptal Jak dlouho mas tenhle dalekohled a co jsi s nim treba videl?
Jestli je dalekohled nový, tak ho prodávat není úplně běžné. Jak se ale rozhodneš je na Tobě. Zatím poznávej oblohu, pozoruj a taky šetři. Já bych doporučil koupit aspoň dobson 200-250mm. Cenová relace asi 6až 8tis. Když prodáš 114/900, tak bude na nějaký ten okulár.
Příště se radši ptej, než něco koupíš. Šetří to peníze.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
samurraj
Příspěvky: 11
Registrován: 31. 03. 2011, 10:06

Je třeba změnit okuláry?

#15

Příspěvek od samurraj »

Mno mám ušetřeno cca 20 tisíc. Strašně rád bych si něco vyfotil přes ten dalekohled. I kdyby to mělo mít nevalnou kvalitu tak člověka potěší, že vyfotil svůj vlastní nalezenj objekt.
Odpovědět