ED 100/900 a binohlava

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Klot
Příspěvky: 51
Registrován: 13. 03. 2009, 15:19

ED 100/900 a binohlava

#1

Příspěvek od Klot »

Rozhodl jsem se nalít do svého koníka nějaké peníze a protože léta toužím po velkém binokuláru, který jsem našel v akceptovatelné kvalitě až za 1100,- Eur - což je pro mě příliš - nakonec jsem se dostal ke kombinaci SW 100/900 ED a nějaké laciné binohlavy. Takže se chci optat - dá se třeba tenhle set ze Supry "ACC/TS BINONÁSTAVEC 1.25” SET" za necelých 5 tisíc použít u toho dalekohledu, aniž by se muselo něco řezat ? Případně v podobné cenové relaci tenhle od binoxu ? http://www.binox.cz/ostatni/binokularni ... y-watcher/

A ještě jeden dotaz - zatím jsem koukal jen malokukem 80/400 - bude ten pokuk přes ED 100/900 takový skok kupředu, aby to stálo za ty peníze ? Koukám jen na planety, dvojhvězdy a ve dne z okna na ftáky.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

ED 100/900 a binohlava

#2

Příspěvek od Slávek »

A ještě jeden dotaz - zatím jsem koukal jen malokukem 80/400 - bude ten pokuk přes ED 100/900 takový skok kupředu, aby to stálo za ty peníze ?
Toho malokuka mám, obraz z něj je poměrně bídný, pak jsem koukal přes ED80/600 a skok byl opravdu dost markantní, hlavně v ostrosti a berevné vadě, která u planet opravdu dost rušila. Takže si myslím, že rozdíl mezi tím plastovým 80400 a ED100 bude značný.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

ED 100/900 a binohlava

#3

Příspěvek od zbignieww »

Sice nevim jak to bude z ostrenim ED 100 + binohlava, ale mam zkusenost z ED 80 + bino WO. Mozna bude to obdobne, ale to Ti reknou majitele takove sestavy.

V ED 80/600 ostri v 3 variantech:

1. Nastavec primo do vytahu. Samozrejme je to nepohodlne pri pozorovani oblohy, krome toho obraz je stranove a vyskove otoceny

2. Nastavec do zrcatka, ale nutne na vstupu zrcatka natoceny korektor ohniska 1,6x ktery je ve vybave sady WO
Ale pozor! Pokud bys ten korektor 1,6x dal primo do nastavce - ne zaostris !

3. Do zrcatka klasicky barlow, do barlowa nastavec
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

ED 100/900 a binohlava

#4

Příspěvek od Regulus »

Potvrzuji odpověď 1  :) - rozdíl je to markantní, obraz v ED je úplně jinde, zvlášť pokud trochu přitlačíš na zvětšení a okukuješ planety a Měsíc.
Potvrzuji odpověď 2  :) - na ED 100 jde také zaostřit napřímo ale to pak jsou okuláry ve velmi nepraktické poloze, takže zbývá zrcátko, ale bez zkrácení tubusu se pak nezaostří, takže se musí použít barlow/dodávaný korektor. Na 1,25" možná stačí ten i ten 1,6x (taky mám WO binohlavu) ale bezpečné uchycení binohlavy vidím spíše v použití 2" zrcátka ale z toho pak plyne použití silnějšího rozptylného členu na vstupu..

ED 100 je skvělý, binohlava taky, ale tuto kombinaci jsem nakonec opustil z důvodu že bino přece jen "žere" světlo (na pozorování ve dne a Měsíc to stačí, ale na planety už moc světla nezbývá,tam je použitelné zvětšení cca 120x no a o pozorování DSO nemluvě  :( )
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Klot
Příspěvky: 51
Registrován: 13. 03. 2009, 15:19

ED 100/900 a binohlava

#5

Příspěvek od Klot »

Děkuji všem za odpovědi. Teď jsem na vážkách, jestli koupit EDéčko nebo raděj MAKa 127 za poloviční peníze nebo 150 za zhruba cenu toho ED. U MAKa by nebyl problém s binohlavou a přece jen i ta 127 má (jestli dobře počítám) i přes centrální stínění o cca 36 % větší zisk světla. Ale mám obavy z měkčí kresby a nižšího kontrastu, navíc je těžší... Chtěl jsem ho výhledově použít i na focení ptáků - viděl jsem pěkné fotky z ED a nevím, jestli ten MAK by byl použitelný i na tohle ? Aby šel vůbec zaostřit na třeba 50 m...?
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

ED 100/900 a binohlava

#6

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pokud chceš místo ED100ky mít velmi dobrého Maksutov-Cassegraina, tak jednoznačně doporučuji toho největšího - MAKa 180..Má totiž úplně stejně dobrý kontrast jako to EDčko. Menší 150ka už není tak dobrá, ale pořád slušná, malá 127ka je podrůměrná a na focení ve dne téměř nepoužitelná - ten úbytek kontrastu je zde značný, v noci menší.. Neviděl jsem teď ty novější kousky v černém provedení, jestli se výrobce nepochlapil..ale pochybuji.

Co se týče dostatku-nedostatku světla, tak u ED100 s binohlavou je to u Jupitera bez problému, ale u Saturnu při velmi dobrém seeingu, tedy možném velkém zvětšení ( snese v pohodě 250 - 260x ), už chybí..

Co se týče ostrosti, rozlišení.. - při velkých zvětšeních blížících se 2D postupně získává navrch Maksutov, EDčko už je mimo své optimum a přeci jen nějakou tu zbytkovou barevnou vadu má..zkrátka obraz postupně měkne při velkém zvětšení, kdy MAK má ještě rezervu. Mám stále na mysli MAKa 180, u té 127ky to bude podobné, jako u ED100ky.

A co se týče focení fóglů ve dne, tak na to ten MAK moc vhodný není.. Z takovýchto kompaktních "buřtíků" bude nejlepší SC 5".
Uživatelský avatar
Klot
Příspěvky: 51
Registrován: 13. 03. 2009, 15:19

ED 100/900 a binohlava

#7

Příspěvek od Klot »

A co se týče focení fóglů ve dne, tak na to ten MAK moc vhodný není.. Z takovýchto kompaktních "buřtíků" bude nejlepší SC 5".
To jako vůbec ne, nebo v důsledku toho nižšího kontrastu ? A čím to, že SCT je potom o tolik lepší než ten MAk ?
Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

ED 100/900 a binohlava

#8

Příspěvek od Jazzmen »

http://www.teleskop-shop.at/testphotos/ ... _test.html

tuto je nejaké porovnanie denného fotenia... Ja nie som odborník, ale myslím že aj tu je jasné že ED refraktor má najlepší obraz (100ka tam chýba), ale zase na druhej strane nie že by to tým MAKom bolo beznádejné... Ale na to sú tu iní odborníci aby to vedeli posúdiť. :)
Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ED 100/900 a binohlava

#9

Příspěvek od MilAN »

Problémem katadioptrů obecně  pro denní foto  je  parazitní světlo a vinětace .Obojí nelze úplně  odstranit, záleží jen na konstruktérovi, co preferuje. Většinou dává přednost  menšímu parazitnímu světlu před vinětací.
Pro denní foto bych určitě preferoval nějaké ED-čko
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

ED 100/900 a binohlava

#10

Příspěvek od SIRIUS_758 »

   Čočkový teleobjektiv nebo EDčko bude na denní focení vždy vhodnější. Zkušenosti s fotografováním katadioptry ukazují, že odolnost vůči parazitním paprskům, obzvlášť ve dne, mají daleko lepší nejmenší SCT, tedy 127 a 150mm. Velmi dobré výsledky dávají i bez dodatečných úprav - vhodné je koupit nebo vyrobit rosnici, co by sluneční clonu. Z výše uváděných MAKů jednoznačně kraluje 180ka, která má chod šikmých paprsků vyřešen absolutně dokonale, byť za cenu většího centrálního zástinu, než by bylo nutné - velikost náparu na menisku dává zástin pouhých 23%, ale kolem náparu je nalepen "bafl" ( kónická trubka ), která centrál. stínění zvětší na cca 32%. Když jsem tento "bafl" odlepil, kontrast se zhoršil ( mám pár metrů před balkónem lampu, téměř v jeho úrovni ). Při té příležitosti jsem se začal problémem zabývat, abych zjistil, že dokonaleji, než to vymyslel výrobce, to udělat nejde, a je lepší tam ten konus nechat.. Tento největší SW MAK je už ale dost macatý a ohnisko 2,7m už je na uvaž. denní focení moc velké...
   Velmi dobře až dokonale je odstíněn ruský MTO 1000A. Kvalita optiky je teď  o poznání lepší - ostrost na ose je kapku horší, než u klasic. Maksutova na astronomii, ale zase má velmi slušně vykreslené a rovné pole kinofilmu. Takže něco za něco - na astro pozorování je lepší SW MAK, na denní focení ruské MTO..
  Tyto katadioptry, SCT i MAKy, mají oproti čočkovým teleobjektivům, či astro refraktorům, nevýhodu i v nepěkném bokehu, tedy podání rozostřeného pozadí - které se díky relat. velkému centrál.stínění zobrazuje jako spousta mezikruží.

  Na focení ptáků se velmi často používají pozorovací dalekohledy -"spotting scopes", či "spektive". A to častěji tzv. "digiscopingem", než v ohnisku, které spíše moc krátké, tudíž se prodlužuje výrobcem navrženým prodlužovačem.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

ED 100/900 a binohlava

#11

Příspěvek od SIRIUS_758 »

 A když už jsme u toho výčtu kompaktnějších dalekohledů, které by se daly použít na denní foto, tak nezapomínejme na nejmenší dostupný RC - 152mm :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... KTION.html

...dokonce teď zlevněný na pěkných 500 €  ;) Jen s ním nepůjde fotit moc na blízko, pááč má fixní primární zrcadlo..
Odpovědět