Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#76

Příspěvek od dvader »

Hele, vím, že se někdy přijímají blbě rady od starších...
Ale věř zkušeným!
S tím, co tu uvádíš, tě to zaručeně nechytne nikdy.  :'(
Budou to fakt vyhozený peníze! Pokud teď nemáš víc, nic nekupuj a radši se podívej na nějaký astrosraz, kde si vše prohlédneš a ozkoušíš - to bude ta nejlepší investice, kterou budeš moct udělat!
A pokud už na tom srazu získáš pocit, že to stojí zato, budeš už na peníze pohlížet jinak...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#77

Příspěvek od michal.b »

egres píše:" protoze vic jak 1000-1500 nikdy mit nebudu."
"kdyz by me to nechytlo tak zadna skoda penez a nechal bych si ho na pozemni pozorovani."
Vzhľadom na uvedené fakty, vážne.
Pokud nikdy nebude mit na dalekohled vic jak 1500, tak si holt nikdy hvezdarsky dalekohled nekoupi (nebo si pocka jestli se v bazaru neco neobjevi). Pozorovat a uzivat si krasu nocni oblohy jde i ocima nebo triedrem. Nebo si muze najit ve svem okoli pratele se stejnou zalibou a muze jezdit pozorovat s nimi. Ale doporucovat Travelscope - to proste ne, podle meho nazoru jsou to vyhozene penize. Samotny dalekohled muze byt treba i OK, ale ten stativ, to je proste parodie. Nebrat.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#78

Příspěvek od Artaban »

Záleží co od dalekohledu očekáváš. Jestli pěkný zážitek z pozorování vesmíru, tak ty malé hračky to nedokážou.
roman3 píše:Jinak na prevoz dalekohledu mam auto.Radeji bych spis mensi prenosny nez velky a jeste ho hodinu skladat.
Za menší dalekohled a dobře přenosný  se dá považovat dobson 150/750. Je ze dvou dílů, které unese 12leté dítě. Sesazení dalekohledu je otázka spíš sekund, než minut. Natož hodinu.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 853877/6#6
Tohle je už dobrý Newton a jistě by se dal sehnat i trochu levnější.
Dobsonovu bedýnku na malej dalekohled není problém udělat. (klidně Ti jí udělám jen za poštovný)

http://www.fotopazdera.cz/
Tady se daj sehnat okuláry hodně levně a třeba mikroskopické průměr 23.2mm jen za pár desítek korun. Stačí malá úprava, aby šel okulár  použít ve 1,25" výtahu.

Rozdíl mezi hračkou o průměru 70-80mm a tím 150mm dobsnem, je skoro propastný.  Když jsem já držel v rukou achromatický objektiv o průměru 172mm a hmotnosti min. 6kg. tak mně čekala nesrovnatelně větší práce, (a výdaje) než může čekat Tebe na vyrobení malého dobsna. Věř, že ta malá námaha za to stojí.

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#79

Příspěvek od Artaban »

To Andrej: Mohl bych ti vyjmenovat 300 rozdílů v pozorování 70mm vs 150mm.
Tak se podívej  70tkou a pak 150tkou na M13, nebo třeba na Mars a pak mně řekni co jsi viděl.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#80

Příspěvek od Karell »

Odpovědi nesouvisející s předmětem diskuze byly přesunuty do tohoto tématu.
Odstranil jsem zavádějící, urážlivé či jiným způsobem pravidla porušující příspěvky. To Andrej: když už máš potřebu radit za každou cenu a nedbáš doporučení těch nejzkušenějších, kroť alespoň svoje emoce.
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#81

Příspěvek od egres »

michal.b:
Ak by sa začiatočník obrátil v tomto fóre s otázkou "aký najkvalitnejší a najlepší ďalekohľad "si má na začiatok kúpiť /s podmienkou dostatku finančných prostriedkov/ tak skončí z výbavou na poloprofesionálnej úrovni. Potom je na mieste otázka, či toto vybavenie dostatočne využije a či ho to bude napĺňať do takej miery, že sa bude amatérskej astronómii dlhodobo venovať.
Ale  tu sa    väčšina začiatočníkov obracia s prosbou o radu typu "mám vybraný tento a tento ďalekohľad" a ktorý si mám kúpiť. Ich výder na 100% vychádza z ich reálnych finančných možností alebo ochoty dať na začiatok takú a takú finančnú čiastku. Tu je ale skôr na mieste pomôcť im s výberom čo najlepšej techniky vzhľadom na ich finančné prostriedky a nie stále doporučovať "300 stovku dobson". Rady typu " to si nekupuj to je hračka alebo šmejd" im príliš entuziazmu na začiatok nepridajú. Podľa mňa sa dá v začiatkoch aj s lacnejším ďalekohľadom vypozorovať dostatok útvarov na oblohe  a ak to začiatočníka chytí možno obetuje viacej financií a tu už sú rady "minimálne 300 stovku dobson" na mieste.
Môj názor.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#82

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

egres píše:michal.b:
Ak by sa začiatočník obrátil v tomto fóre s otázkou "aký najkvalitnejší a najlepší ďalekohľad "si má na začiatok kúpiť /s podmienkou dostatku finančných prostriedkov/ tak skončí z výbavou na poloprofesionálnej úrovni. Potom je na mieste otázka, či toto vybavenie dostatočne využije a či ho to bude napĺňať do takej miery, že sa bude amatérskej astronómii dlhodobo venovať.
Ale  tu sa    väčšina začiatočníkov obracia s prosbou o radu typu "mám vybraný tento a tento ďalekohľad" a ktorý si mám kúpiť. Ich výder na 100% vychádza z ich reálnych finančných možností alebo ochoty dať na začiatok takú a takú finančnú čiastku. Tu je ale skôr na mieste pomôcť im s výberom čo najlepšej techniky vzhľadom na ich finančné prostriedky a nie stále doporučovať "300 stovku dobson". Rady typu " to si nekupuj to je hračka alebo šmejd" im príliš entuziazmu na začiatok nepridajú. Podľa mňa sa dá v začiatkoch aj s lacnejším ďalekohľadom vypozorovať dostatok útvarov na oblohe  a ak to začiatočníka chytí možno obetuje viacej financií a tu už sú rady "minimálne 300 stovku dobson" na mieste.
Môj názor.
No a abych k diskuzi poskytl jiný názor, tak třeba já si myslim, že tohle je naprostý nesmysl.

Představ si, že bychom byli na fóru o autech a neustále nám tam chodili lidi s tim, že mají 5000 a chtějí auto, nejlípe na dlouhé cesty po Evropě s rodinou. Měli bychomjim doporučovat ojetou 120ku z vrakoviště?

Ty cenový představy jsou prostě nerálný. Většinu věcí, co ukážou tyhle "dalekohledy" za 1-2 tisíce, ukáže i triedr.

Já prostě nechápu, proč bychom měli přizpůsobovat realitu předsudkům lidí, kteří serm příjdou. Neměl by být smysl fóra právě opačný?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#83

Příspěvek od Artaban »

Artaban píše:Koľko začiatočníkov si stanovilo parametre ďalekohľadu spôsobom: "chcem detailný pohľad na mlhoviny a galaxie "?
Právě že hodně. Nejčastější požadavek zní,, rád bych pozoroval mlhoviny, galaxie a planety. Ve většině případů hodlá investovat asi 5tis. Dostane radu právě na 150mm dobson, kterým ty objekty má reálnou šanci rozumě vidět.

V případě kolegy romana3, je jistě jiná situace, ale je třeba zvážit další možnosti, jak se k většímu dalekohledu dopracovat. Jak se  začátečník pak rozhodne, je jeho věc. Na zkušenějších je, aby mu tu cestu ukázali.
Rada,, kup teda to nejlevnější, je sakra špatná. Takovou si začátečník může dát sám.
A právě takové rady, tady dávaj jen o chlup zkušenější začátečníci >:(.

 
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#84

Příspěvek od Karell »

Odpovědi nesouvisející s předmětem diskuze byly přesunuty do tohoto tématu.
Pro egrese: podobné "problémy" řeš pomocí soukromých zpráv, astrofórum není chat.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#85

Příspěvek od michal.b »

egres: Ja v podstate souhlasim s tim co napsal Honza.
A znova zopakuji co uz jsem napsal - nevim proc tady panuje presvedceni, ze k tomu abych se mohl venovat astronomii musim vlastnit dalekohled. Da se pozorovat pouhyma ocima, triedrem, muzes chodit na hvezdarnu, jezdit na srazy, najit si pratele kteri dalekohled maji a pozorovat s nimi...
Uznavam ze pokud ma Roman zdravotni problemy ktere mu brani se pohybovat, tak je jeho situace specificka. Ale trvam na tom, ze je nesmysl aby kupoval 50mm achromatek na zoufalem fotostativu se kterym toho neuvidi o moc vic nez se svym soucasnym triedrem (snad krome Mesice).
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#86

Příspěvek od egres »

michal.B:
Ja nedoporučujem ďalekohľady do 1500,-Kč ako vhodnú voľbu ani nekomentujem ich kvality. Vo všeobecnosti zdieľam Váš názor ale buď sa Roman bude musieť  zmieriť s tým, že za tie peniaze bude mať to, čo taký ďalekohľad poskytne / a možno s tým bude spokojný/ alebo skúsiť navýšiť rozpočet a  kúpiť niečo z doporučovaných prístrojov.
Tiež mu držím palce aby išiel druhou cestou.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
roman3

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#87

Příspěvek od roman3 »

michal.b-Ahoj,nakup myslim opravdu vazne.Bohuzel jsem v situaci kdy musim mesicne vyzit z cca7500kc takze pro me neni opravdu lehke neco nasetrit.Doskudlim na tento http://www.binox.cz/70mm-refraktory-coc ... -sk705az2/ co jsi doporucoval  za naproste minimum a kdyz me to nechytne tak ho pouziji na pozemni pozorovani.Pokud ma nekdo jeste nejake tipy rad si je prectu a zkusim docist cele vase bezvadne forum kde jsem zatim docetl forum pro zacatecniky.Chtel bych timto podekovat vsem za jejich rady a velice si jich vazim.ps-mohl by mi tedy nekdo odpovedet co je to za obchod ten binox jestli je duveryhodny ja tam volal a moc duvery ve mne neprobudil v tom ze to zvedla pani s lamavou cestinou(ukrajina) nerad bych naletel a nevidel penize ani zbozi
roman3

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#88

Příspěvek od roman3 »

Jeste poprosim nikde jsem se tu nedocetl jestli je nejaky sraz blizko hradce kralove nachoda nebo jaromere kde bydlim.Zatim jsem dohledal ze z jaromere jsou asi dalsi dva uzivatele odsud a asi jedina moznost jak se s nimi spojit je pres sz jestli se nemylim?
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#89

Příspěvek od Lesák »

Ahoj, Binoxu se bát nemusíš.

Já osobně bych se zkusil zamyslet nat tím, kolik si dokážu měsíčně našetřit a jak dlouho bych na určitou věc takto šetřil a pak podle svého nejlepšího vědomí a svědomí se rozhodl, do čeho budu našetřené peníze investovat. Možná bude lepší s někým se sejít, nejlíp s někým, kdo má několik dalekohledů (nejlíp i ten 70/500) a porovnat jak se s nimi pozoruje a co člověk uvidí - to je lepší než jakákoliv rada od kohokoliv - obrázek si uděláš sám a rozhodneš se po pečlivém uvážení všech limitujících faktorů.
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#90

Příspěvek od Andrej »

egres píše:egres: Ja v podstate souhlasim s tim co napsal Honza.
A znova zopakuji co uz jsem napsal - nevim proc tady panuje presvedceni, ze k tomu abych se mohl venovat astronomii musim vlastnit dalekohled. Da se pozorovat pouhyma ocima, triedrem, muzes chodit na hvezdarnu, jezdit na srazy, najit si pratele kteri dalekohled maji a pozorovat s nimi...
Uznavam ze pokud ma Roman zdravotni problemy ktere mu brani se pohybovat, tak je jeho situace specificka. Ale trvam na tom, ze je nesmysl aby kupoval 50mm achromatek na zoufalem fotostativu se kterym toho neuvidi o moc vic nez se svym soucasnym triedrem (snad krome Mesice).
len pre poriadok, hovori sa tu o 70mm refraku, nie 50mm
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Odpovědět