Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#91

Příspěvek od Karell »

Odpovědi nesouvisející s předmětem diskuze byly přesunuty do tohoto tématu.
Pro egrese: vlákno se jmenuje koupě prvního dalekohledu. Vkládáním fotek DSO z internetu někomu, kdo se chystá začít s vizuálním pozorováním, příliš nepomůže. Expozice fotografickou technikou nemá s vizuálním pozorováním nic společného.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#92

Příspěvek od MilAN »

egres :  nevím, jestli to dáváš jako  dobrý příklad nebo jako odstrašující příklad . I při tom malém rozlišení  to vypadá na ten druhý.
---
Nevkládej obrázky  ,prosím, bez  souhlasu autora . Nebo dej jen odkaz  na zdroj.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
roman3

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#93

Příspěvek od roman3 »

Lesák-Mesicne muzu nasetrit tak cca 100-200kc dle situace a to je dost malo.Ale stejne asi vic jak 3000 bych za dalekohled nedal.
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#94

Příspěvek od statis »

roman3 píše:Jeste poprosim nikde jsem se tu nedocetl jestli je nejaky sraz blizko hradce kralove nachoda nebo jaromere kde bydlim.Zatim jsem dohledal ze z jaromere jsou asi dalsi dva uzivatele odsud a asi jedina moznost jak se s nimi spojit je pres sz jestli se nemylim?
Ve vychodoceskem kraji je Hvezdobrani Litice (http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 32245407/0), ktere bude letos 28. a 29. 4.

Blizko Jaromere i Nachoda je Hvezdarna v Upici, kterou je mozne po dohode navstivit. Take v Hradci Kralove je hvezdarna a planetarium.

Prehled hvezdaren a astronomickych zajimavosti v CR podle mista bydliste najdes na http://www.astro.cz/insts (nahore pod nadpisem kliknes na "Co je poblíž mého bydliště?")

Statis
roman3

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#95

Příspěvek od roman3 »

Statis-Dekuju moc si mi pomohl rad bych se te akce  v liticich zucastnil ale bohuzel 23.4.jdu na kontrolu a potom teprve se zacnu ucit chodit takze asi priste nebo hvezdarna v hradci.Tam se vydam hned jak zacnu chodit.Kdyby tu byl nekdo z meho okoli(jaromer)tak at se mi prosim ozve rad az to bude mozne se s nim sejdu pokud bude mit zajem.Jeste se zeptam jestli misto doporucovane cervene svitilny nema treba nekdo osvedcenou nejakou celovku ktera je podle me lepsi nez svitilna do ruky.Pokud ano hodte sem prosim link.Jinak otocna mapa oblohy je objednana uz se tesim a program stellarium je taky super pro zacatecnika.
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#96

Příspěvek od jezevec »

Celovku mam takuto (hned tu prvu) a ked odkrutis ten dekel tak som tam vlozil vystrihnutu foliu ktoru som fixkou nafarbil na cerveno :)

http://www.bergsport.sk/znacka/nazovAZ/emos/41
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#97

Příspěvek od Karell »

20 LED diod tlumených jednou fóliíí obarvenou fixou na červeno?  ;D Doporučuji tu druhou a vložit několik vrstev červené eurofólie. pak by to mohlo nekazit přizpůsobení očí na tmu.
Edit:dokonce předposlední v té nabídce je čelovka, která má 1 červenou diodu a 2 bílé. předpokládám, že ta červená může svítit samostatně.
Edit2: koukám, že i ta uváděná jezevcem má 2 diody červené, promiň, to jsem napoprvé přehlédl, protože se mně to utápí v rámci toho obrázku. Stejně bych volil méně diod.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#98

Příspěvek od Lesák »

Eště je otázka, či ty červené diody svítí, nebo jen blikají (takovou totiž doma máme).
roman3

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#99

Příspěvek od roman3 »

Taky by me zajimalo jestli ty dve diody blikaji nebo sviti a uznavam taky ze tech dalsich 20 je moc.Nejvic se mi libi ta predposledni 2 bile na chuzi od auta k mistu pozorovani by mohlo stacit ale jestli bude dostatecne zase svitit ta jedna cervena to vi buh.Chtelo by to mrknout nekam do obchodu kde ji  nebo podobnou maji.Jinak dik za tip a pockam jestli da nekdo jeste nejaky odkaz na celovku kterou pouziva.Jinak ja vlastnim tuto http://www.ledshop.cz/led-svitilna-tank ... z1812.html plus nastavec na dve aa baterie a sviti jak das a da se k tomu dokoupit cerveny filtr ale tu mam na delsi vzdalenosti a myslim si na tento ucel neni vhodna a je lepsi mit celovku a volne ruce.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#100

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Já používám tuto:
http://www.gme.cz/celovky/celova-svitil ... -p759-318/
Dvě modré LEDky na přípravu pozorování a pro "běžné použití", červená na pozorování. Cena je snesitelná.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
roman3

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#101

Příspěvek od roman3 »

Tam se pise 2 bile led a jedna cervena,nespletl jsi se?Jinak dik ta je moc pekna a prosimte staci ta 1cervena na cteni?Neni to malo?
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#102

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

roman3 píše:Nejvic se mi libi ta predposledni 2 bile na chuzi od auta k mistu pozorovani by mohlo stacit ale jestli bude dostatecne zase svitit ta jedna cervena to vi buh.
Tu čelovku mám a i ta jedna červená svítí tak akorát. Ovšem když ji chce člověk vypnout s rukavicemi na rukou, tak to občas přepne na svícení bílými a to je pak pořádná rána do očí, když před sebou máte třeba mapu. Jinak si na ni nesťěžuju.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#103

Příspěvek od egres »

roman3: skús kontaktovať člena pupack.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1328110436
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#104

Příspěvek od Lesák »

Ale on už o tomto dalekohledu ví, ptal se na něj. Akorát na nový na AZ montáži - stejně je pořád lacinší než ten bazarový. Montáž sice bude stejně (ne)stabilní, ale na té AZ to bude intuitivnější a přenosnější (míň krámů).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#105

Příspěvek od MMys »

Celé jsem to tady přečetl a dovolím si pár poznámek:

Asi se shodneme na tom, že za 1500,- se toho opravdu moc koupit nedá (tedy myslím něco, co má smysl a co nebude vyhzením těch 1500,-)

Budiž, ale proč je ten limit tak striktní. Prohlásit, že víc než 1500,- na dalekohled nikdy mít nebudeš je přeci hloupost.

Naprosto chápu, že vyjít se 7500 na měsíc rozhodně JE problém. Ale přeci když jsi za nějakou dobu schopný našetřit 1500,-  tak za dvojnásobnou dobu našetříš řekněme dvojnásobek, a tak dále.

Tedy míra financí, které máš na dalekohled k dispozici, je přímo úměrná době, jak dlouho jsi ochotný si počkat. Tohle znám dobře, začínal jsem s astronomií jako student, a taky jsem neměl skoro na nic. Ale ono je to prostě jen otázka času a vůle. Pokud člověk opravdui chce, tak ty peníze nakonec sežene (ale hlavně ne půjčkou v dnešní době !).

Nebylo by tedy opravdu lepší počkat, a koupit později něco většího, čím něco uvidíš, a zatím prohánět triedr ? Z jistého pohledu chápu nedočkavost, ale takto malý dalekohled v aglomeraci Hradec - Jaroměř bude opravdu hodně bídný výsledek.

Píšeš:
Jeste dodam pozorovat budu budu z domova nebo ze zahradkarske kolonie u smiric kde neni skoro zadne svetelne znecisteni
Tedy z domova znamená Jaroměř, což je pochopitelně bída s nouzí, a s tím pididalekohledem budeš omezený na Měsíc, případně Slunce přes filtr, jakž takž uvidíš největší planety, a jen ty opravdu nejjasnější deep-sky objekty. hlavně otevřené hvězdokupy (na ty jediné bude opravdu hezký pohled) M42, M31 jako beztvarý flek, jen jádro, jasnější kulové hvězdokupy jako mlhavý obláček, ostatní galaxie na hranici detekovatelnosti nebo vůbec.  

Kolonie u Smiřic - no, zde je velmi odvážné tvrdit, že tam není skoro žádné světelné znečištění.  ;) Na jihu je Hradec s příšerně nasvíceným nádražím a průmyslovou skladištní oblastí, na severu Jaroměř. A okolo spousta dalších městeček a vesnic. O mnoho lepší než přímo v Jaroměři to nebude. V těch  místech je to jakž takž použitelný akorát od SV přes V až po JV .Věř mi, ty lokality znám. Lepší je to až JV od hradce, v oblasti kde jsou lesy. Sám jsem v dětství měl podobný dalekohled, jenomže v 80-tých letech byla obloha v podkrkonoší ve výrazně odlišném stavu, takže jsem s ním viděl docela dost. Když to zkouším dneska se stejným průměrem a lepší (ED) optikou na Hradecku, tak je to spíš k pláči.

Je na tobě, abys opravdu zvážil, jestli chceš strčit těch 1500,- do dalekohledu, který ti ukáže zhruba to samé, jako ten triedr. Snad jen na Měsíci a planetách trochu využiješ vyšší zvětšení než u triedru.

Já osobně bych se pokusil našetřit ještě alespoň na nějakých 100 nebo raději 150mm průměru. A neuspěchat to. Občas se tu objeví v bazaru opravdu hezké kousky za rozumnou cenu.        

Pak mě napadá ještě jedna varianta - jak jsi na tom s manuální zručností a dílnou ? Slepit dobsona z nějaké trubky a nařezat a spojit pár prkének bys dokázal ? To pro případ, že by se někde vylupla nějaká vhodná optika ?  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět