Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Xerxes
Příspěvky: 10
Registrován: 18. 12. 2008, 00:39

Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#46

Příspěvek od Xerxes »

Na moje prvé pozorovanie sa pamätám ako keby to bolo včera. Pozoroval som úplne novým triédrom 10x50 a hneď ako prvé som pozrel Plejády, ktoré boli krásne vidieť a potom ma upútali tri hviezdičky v orione nad sebou a apomenul som si, že tam nejaké DSO má byť. Tak som zamieril triéder tam a videl som malý fliačik. Na druhý deň som si vyšiel na kopec na tmavú oblohu, už naštudovaný, kde čo je a skúsil som pozrieť na m32. Vtedy som bol hrozne šťastný, že tam vidím malý nejasný fliačik viditeľný len postranným videním tváriaci sa ako hrozne slabá hviezda, ale svojím tvarom to nič nepripomínalo.

Nováčikom by som radil kúpiť si mapku hviezdnej oblohy a tiež by som radil naučiť sa lokality základných objektov, ako je m32, m42, m51 a pod. v google earth alebo v programe stellarium.
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#47

Příspěvek od Tulen »

S prvním pozorováním se musí začít hezky od mala  ;)



Všem pozorovatelům přejeme úspěšné vykročení do Nového roku 2009!
Petr, Marcela a Mišánek (na obrázku)
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
shimoda
Příspěvky: 105
Registrován: 17. 12. 2007, 02:00

Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#48

Příspěvek od shimoda »

Ty děti maj,ale dneska možnosti ;D.V tolika a s tímhle bych chtěl taky začínat ;)
SCT Celestron C6S 150/1500 , montáž EQ-5 , Triedr Bresser 10X50
Uživatelský avatar
hicas
Příspěvky: 13
Registrován: 25. 12. 2008, 05:53

Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#49

Příspěvek od hicas »

Tak dnes mi prisel muj prvni dalekohled, Dobson "8. Sice sem asi pred mesicem psal do jineho tamatu ze chci do 3500kc, ale po tom co sem si precet a co mi rek Cassi tak sem se rozhodnul pro tento. Ale moje prvni pozorovani je v nedohledu, kvuli pocasi, pisou ze takhle ma byt az do konce ledna.... koukal sem na pocasi a zitra od 13:00 ma byt asi do 18:00 pekne, ale neverim moc tomu...
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#50

Příspěvek od caribic10 »

hicas napsal: Tak dnes mi prisel muj prvni dalekohled, Dobson "8. Sice sem asi pred mesicem psal do jineho tamatu ze chci do 3500kc, ale po tom co sem si precet a co mi rek Cassi tak sem se rozhodnul pro tento. Ale moje prvni pozorovani je v nedohledu, kvuli pocasi, pisou ze takhle ma byt az do konce ledna.... koukal sem na pocasi a zitra od 13:00 ma byt asi do 18:00 pekne, ale neverim moc tomu... Tak tomu doopravdy nevěř. Takhle je to vždy když si něco pořídíš a chceš to vyzkoušet (minimálně měsíc) je zataženo (nebo nemáš čas). Už jsem se proti tomu obrněl :)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
hicas
Příspěvky: 13
Registrován: 25. 12. 2008, 05:53

Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#51

Příspěvek od hicas »

Tak mraky opravdu nejsou, ale je tu ta ****** mlha... ale chvili odpoledne nebyla, tak sem asi hodku koukal jen tak po okoli a serizoval hledacek.
Uživatelský avatar
hicas
Příspěvky: 13
Registrován: 25. 12. 2008, 05:53

Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#52

Příspěvek od hicas »

Ta dnes konečně je jasno a bez mlhy. Viděl sem zatim Venuši a Uran a kouk sem na plejády, zatim toho moc nevidím, protože mě strašně oslňuje osvětlení a nemůžu na nebi očima nic najít... ale to světlo zhasnou až po půlnoci, tak pak příjde hlavní sledování. :)
Uživatelský avatar
sonk
Příspěvky: 44
Registrován: 27. 01. 2012, 13:17

Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#53

Příspěvek od sonk »

(nechtel jsem zakladat nove tema, ale prijde mi ze v tech starych se to vytrati, moc prispevku uz)


Ahoj,

zkoušel jsem projít různá témata a najit odpověď bez dotazu, nicméně i tak si ho dovolím napsat, co když mi poradíte něco jinyho, než jsem si sám vydedukoval.

Jsem velikej fanda astronomie a rád bych si pořídil teleskop.Mám i představu co chci vidět a kde to asi i pozorovat.Hodně času prosedím u PC a rád bych přestal pouze číst články, ale taky se aktivně zapojit.

To co bych od vás prosil, je pomoc pri nakupu prvního teleskopu...

- začal bych rád pozorováním pouze naší galaxie (předpokladam že je to i jednodušší na začátek)
- počítám s tím, že budu jezdit za Prahu, někam na pole
- telekop nemusí být přenosný a lehký (jezdím autem)
- můj koníček je focení a rád bych to časem spojil dohromady (fotil "vesmír")
- rád bych to měl jako plnohodnotného koníčka, ale i koukal jen pul hodku pred spanim, pro lepsi sny.
- vzhledem k tomu, že jsem fotil, chápu trochu pojmy ohledně objektivů atd. takže klidně i složitější nastavování, nebude s tím problém určitě ...

nyní cena... osobně bych na začátek co nejméně, ale nebráním se i tomu, dát do toho časem i v řádech 10 či 100tisíců.

Narovinu, pokud to bude tak skvělý jak očekávám a jak si přeju aby to bylo, jsem ochotnej prodat auto a koupit si teleskop s kterym už umřu, co si budeme povídat, pokud vás něco chytne, nejsou hranice.




PS:Nikde jsem nenašel "jak začít" a proto bych se rád s někým dal dohromady a zajel se podívat primo do terenu, jak to vlastne probíhá.

Pokud by tedy bylo možné a byl by někdo ochotný mi přímo v terénu ukázat, "jak to vlastně funguje" , byl bych velice vděčný!

PPS: Nevím jestli to k něčemu je, ale jsem z Prahy (Jižní Město) a je mi 27let
Dobson 200/1200
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Koupě prvního dalekohledu + jak začít cestu...

#54

Příspěvek od dvader »

Ahoj,
vítej na AF  :)

Mít tu takovéto téma není vůbec špatný nápad - necháme jej tu ale bude obsahovat spíše jen takové obecnější rady. Konkrétní výběr techniky nebo konkrétní dotazy na pozorování budeme směřovat do jiných vláken.

A teď jak začít:
Určitě je dobré to osobní seznámení. Ideální je navštívit nějakou astropárty - např. teď jsou zrovna Hodkovice:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 3816398/30
Už je sice po uzávěrce a nebude problém se ještě připojit...

Dále, pokud nemáš problém s větší investicí a zároveň chceš fotit, tak bych se držel toho, jak tu dlouhodobě uvádíme, že neexistuje univerzální sestava...
Pořiď si nejdříve dobsona (viz. vlákna ohledně koupě dalekohledu), s ním můžeš parádně koukat, a k tomu si pořizuj sestavu na focení. Dobson ti zůstane a až budeš fotit a fotosestava bude dělat svoje automaticky, tak nebudeš mít co dělat a zase bude čas na koukání dobsonem.  :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
roman3

Vyber prvniho vybaveni zacatecnika

#55

Příspěvek od roman3 »

Ahoj,chtel bych se zeptat na uplne prvni vybaveni zacinajiciho astronoma.Tim myslim otocnou mapu oblohy,nejakou baterku atd.Pokud muzete tak mi sem prosim hodte linky na toto a jine potrebne vybaveni.Otocnou mapu ne tu si sezenu kdekoliv ale zajima me co pouzivate treba za cervenou svitilnu atd.Jsem uplny zelenac tak prosim berte na me ohled.Forum pro zacatecniky jsem procetl skoro cele ale toto tam nikde neni.Jeste dodam pozorovat budu budu z domova nebo ze zahradkarske kolonie u smiric kde neni skoro zadne svetelne znecisteni a zatim mam ve vybave dalekohled 10x50 a druhy 25x30 na jedno oko.Dekuji predem za vase tipy a odkazy.
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber prvniho vybaveni zacatecnika

#56

Příspěvek od Andrej »

Ja používam takéto LED červené svietidlo od Celestronu. Dá sa na ňom nastaviť intenzita svetla od slabučkého až po pomerne silné červené svetlo. Je to aj na šnúrke, takže sa to dá dať na krk a mať to stále poruke.

PS: Vitaj na AF
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
roman3

Re: Vyber prvniho vybaveni zacatecnika

#57

Příspěvek od roman3 »

Ahoj dekuju za tip moc pekne ale bohuzel na slovensku.Uvitam i dalsi tipy na vybaveni ktere treba ani neznam nebo na jine svitilny ktere pouzivate.Jeste se chci zeptat na prodejnu binox jestli je duveryhodna.Kdyz jsem tam volal tak to zvedla nejaka ukrajinka ktera ani neumela poradne cesky.Diky.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber prvniho vybaveni zacatecnika

#58

Příspěvek od Karell »

Tady to máš v Praze. Supra Praha Na jejich stránkách nalezneš i spoustu dalšího vybavení pro všechny začínající.
roman3

Re: Vyber prvniho vybaveni zacatecnika

#59

Příspěvek od roman3 »

Klidne piste i dalsi vybaveni co mate.Treba jakou zidli pouzivate i klidne kterou z nabizenych otocnych map doporucite.Vic me zatim nenapada.Jeste se zeptam kolik hodin ti cca vydrzi baterka v te svitilne co doporucujes protoze 9v baterka nema moc kapacitu.Diky.
roman3

Re: Vyber prvniho vybaveni zacatecnika

#60

Příspěvek od roman3 »

Karell-dekuju za tip ale ja proste nevim jake potrebuje prislusenstvi zacinaji astronom.Vim ze mam zatim pozorovat a ucit se hledat hvezdy s tim 10x50 coz ucinim hned jak se znovu naucim chodit po operaci nohou.Kdysi jsem zacinal se stavebnici astrocabinet a ted me to znovu chyta protoze to je konicek u ktereho muzu sedet.Casu mam dost jsem na id ale nohy neslouzi jako driv tak me napadlo obnovit stary konicek.Casem asi koupim toto http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... l?znacka=1 protoze vic jak 1000-1500 nikdy mit nebudu.
Odpovědět