Rada - teleskop jako dárek

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petrdr
Příspěvky: 10
Registrován: 14. 11. 2015, 21:12

Rada - teleskop jako dárek

#346

Příspěvek od Petrdr »

Lamid: Vlastně už reagujem, na starší dotaz a tazatel už možná něco koupil.
Tazatel jeste nic nekoupil,ale dneska jsem byl v Supre a vyhraje to "malokuk" SW 80/400 na AZ3. Neni tezky,takze pri cestach do prirody se hodi do batohu s fotostativem a na oblohu bude s AZ3. Co se tyka ceny,je to vic nez jsem puvodne chtel,ale tak je to skoro se vsim,kdyz se zacne badat trochu hloubeji... Myslim si,ze deti budou nadsene a ja si jednou koupim Dobsona 200mm(az vyrostu jak poznamenal pan Zahajsky )
Vsem Vam dekuju za rozebrani plusu i minusu moji prvni volby a obecne dalekohledu pro deti. Budu mit sice neco jineho,ale je to hlavne tim,ze jsem si dany pristoj osahal.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Rada - teleskop jako dárek

#347

Příspěvek od Artaban »

Petrdr: Jak jsem psal ,kdo jde nakoupit do Supry, tak nakonec koupí něco jíného, než původně chtěl Zamozřejmě myšleno pozitivně. Malokuk, je dobrá volba a je to pravděpodobně nejkupovanější dalekohled pod 5tis. Sice není na planety, ale Měsíc ukáže s mnoha detaily. Nejen krátery, ale i pohoří budou vidět. Skoro bych se vsadil, že až budeš Měsíc pozorovat, tak si začneš přát velký dalekohled. Dát zvětšení 200x- 250x a proletět se nad Měsícem.
Ale i malokuk bude zatím dobře sloužit. Nemá velký výkon, ale třeba na otevřené hvězdokupy je dobrý. Jeho služby oceníš např. na otevřených hvězdokupách M36, M37, M38 v souhvězdí Vozka a dalších desítkách DSO objektů.http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/vozka.php
Ať dobře slouží!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Petrdr
Příspěvky: 10
Registrován: 14. 11. 2015, 21:12

Rada - teleskop jako dárek

#348

Příspěvek od Petrdr »

Artaban : Mohu potvrdit. Mam,vlastne jeste nemam,ale budu mit neco o cem jsem ani moc neuvazoval nebo spis jsem o tom moc nevedel a az setkani s odbornikem a vysvetleni co je vlastne podstatne mi tak trochu otevrelo oci a mysl. Marne hledam v pameti kdy jsem se setkal s takovym odbornikem a obchodnikem v jedne osobe. Ze Supry jsem odjizdel moc spokojeny s pocitem, ze me nikdo nechce opit rohlikem a vysat ze me co nejvic penez :-)
A jeste neco. Dneska jsem poprve v zivote videl M31. Sice to bylo v planetariu :-),ale projekce se vubec netykala hvezd. Jen kdyz se promitala hvezdna obloha,tak jsem se trochu zorientoval a nasel jsem ji. Vetsina z Vas se jiste usmeje,ale me, jako zacatecnika, to uplne nadchlo. Jeste podotykam,ze to bylo bez dalekohledu! :-)
Uživatelský avatar
Petrdr
Příspěvky: 10
Registrován: 14. 11. 2015, 21:12

Rada - teleskop jako dárek

#349

Příspěvek od Petrdr »

Ale i malokuk bude zatím dobře sloužit. Nemá velký výkon, ale třeba na otevřené hvězdokupy je dobrý. Jeho služby oceníš např. na otevřených hvězdokupách M36, M37, M38 v souhvězdí Vozka a dalších desítkách DSO objektů.http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/vozka.php
Ať dobře slouží!
Dneska konečně jasno od doby co malokuka vlastním a řeknu Vám, pro začátečníka paráda! Zkoušel jsem ho na balkóně v okolí Prahy, pouliční osvětlení mě krásně osvětlovalo, naproti v baráku snad všichni svítili... Prostě podmínky špatné,ale splnil jsem si cíl a tím bylo najít nějakou galaxii. Našel jsem hned první co jsem chtěl (M31),ale trvalo mi to asi 15minut. Věděl jsem,že to bude jen mlhavý obláček,nic jiného jsem ani neočekával a když se mi tam něco jakoby rozmazaného mezi zaostřenými hvězdami objevilo,tak mě hned zalil pěkný pocit,že poprvé v životě vidím cizí galaxii. Pak jsem se ještě podíval na Plejády a mlhoviny v Orionu, ale asi bych ani neměl psát,že to bylo z ruky,protože mi vadila střecha,musel jsem se vyklonit což se stativem nešlo a taky jsem už nechtěl déle čekat,protože Plejády zahalovala slabší oblačnost.
Co se týká samotného pozorování malokukem,tak mi fakt nevyhovoval 45 stupňový hranol (nebo zrcátko,co já vím co tam je). Je to opravdu o zlomení krku. Občas jsem u toho klečel jako v kostele a to nejsem věřící:-) Zkusil jsem oba setové okuláry (25mm a 10mm) i dokoupený 5mm a nejvíc jsem si užil s 25 milimetry. Úplně mě fascinovalo jak jenom prosté namíření na oblohu kde nic není, ukáže v okuláru spousty hvězd.

Moje shrnutí tedy je:
1-odjet někam do tmy
2-pořídit si 90stupňový hranol
3-kochat se oblohou
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Rada - teleskop jako dárek

#350

Příspěvek od Artaban »

Petrdr: Vypadáš nadšeně z pozorování z Prahy Je to dobře a pod lepší oblohou budeš teprve koukat.
-odjet někam do tmy
Určitě si nějaké lepší místo najdi. DSO z Prahy skoro nemá cenu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Frosty
Příspěvky: 54
Registrován: 15. 11. 2015, 16:03

Rada - teleskop jako dárek

#351

Příspěvek od Frosty »

Ahoj chtěl jsem se zeptat. Sice je to trochu mimo, ale souvisi to. Myslite si ze ted maji dalekohledy v Supre o neco zdrazene? Jelikoz se blizi Vanoce a vsichni se snazi honem neco sehnat.
Dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada - teleskop jako dárek

#352

Příspěvek od MilAN »

Ty sis něčeho takového všimnul ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Frosty
Příspěvky: 54
Registrován: 15. 11. 2015, 16:03

Rada - teleskop jako dárek

#353

Příspěvek od Frosty »

Ne, ale nesleduji to dost dlouho, proto se ptám, kdybch si toho všiml, tak se neptám.
Dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada - teleskop jako dárek

#354

Příspěvek od MilAN »

No, většinou obchodníci zlevňují zboží před Vánocemi , aby se ho zbavili :), proto jsem se podivil tvé otázce.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sheba
Příspěvky: 6
Registrován: 18. 12. 2015, 22:22

Rada - teleskop jako dárek

#355

Příspěvek od sheba »

Zdravim,
chci koupit zene k Vanocum dalekohled do cca 20tis.
Procetl jsem si forum a mam hlavu jak patraci balon.
Chtel bych se vas zeptat, co je za pro / proti u meho vyberu.

SKY-WATCHER NEWTON 8” 200/1000mm NEQ-5

Dekuji.


Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada - teleskop jako dárek

#356

Příspěvek od MilAN »

A žena něco ví o astronomii ? Nebo na tom jste oba stejně ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sheba
Příspěvky: 6
Registrován: 18. 12. 2015, 22:22

Rada - teleskop jako dárek

#357

Příspěvek od sheba »

Zena se zajima, ale dalekohled jeste nemela.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Rada - teleskop jako dárek

#358

Příspěvek od Howking »


SKY-WATCHER NEWTON 8” 200/1000mm NEQ-5 - všiml sis kolik to váží? (půl metráku bezmála) - budeš ji to vždy vytahovat ven? (nebo ji trestat - dneska jsi mi nebyla po vůli, tak si to vytáhni sama) :-D
Uživatelský avatar
sheba
Příspěvky: 6
Registrován: 18. 12. 2015, 22:22

Rada - teleskop jako dárek

#359

Příspěvek od sheba »

je trenovana, chodi do posilky :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada - teleskop jako dárek

#360

Příspěvek od MilAN »


- všiml sis kolik to váží? (půl metráku bezmála) -to "bezmála" znamená cca 30 kg. :)

Ale nechal bych, ať si to vybere žena, pokud o tom alesoń tedy něco ví. Ale lépe by bylo, si tohle nejdříve někde prohlédnout a osahat. A určitě nedělat vánoční překvapení-tohle nemusí dopadnout dobře !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět