Rada - teleskop jako dárek

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sheba
Příspěvky: 6
Registrován: 18. 12. 2015, 22:22

Rada - teleskop jako dárek

#361

Příspěvek od sheba »

OK, poslu ji k Howkingovi pres noc, at si to zkusi :)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Rada - teleskop jako dárek

#362

Příspěvek od Howking »


to "bezmála" znamená cca 30 kg.  :)- Hmotnost balení [kg]: 14+20+12 - copypaste z jeho odkazu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rada - teleskop jako dárek

#363

Příspěvek od Psion »

Horší volbu na pozorování než Newton s metrovým ohniskem na paralaktice si už snad nedovedu představit.
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Rada - teleskop jako dárek

#364

Příspěvek od miro75 »

K tým malokukom: ako decko som videl s mojim 50 mm refráčikom napr. Červenú škvrnu na Jupiteri ( a nebol som sám, videl ju aj budúci profík z Ondřejova), alebo som robil Messierov maratón :), a videl som cez 40 objektov.  Takže nadšenie vyvážilo, že bol maličký. Refrák .70 mm by vtedy pre mňa bolo úplné delo.
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada - teleskop jako dárek

#365

Příspěvek od MilAN »


- Hmotnost balení [kg]: 14+20+12 - copypaste z jeho odkazu.A co kdybys to místo těch nesmyslů, co tu píšeš už po druhé, radši zvážil.
montáž se stativem   - 10 kg
závaží- 10 kg
tubus s optikou  -11 kg
I když k tomu přidám nepřesnost vážení a eventuální modifikace, nedostanu se přes 33 kg, na rozdíl od tvých "necelých 50" jak píšeš.( a je mi jedno, jestli si to vymýšlíš nebo kopíruješ z nějaké reklamy )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Rada - teleskop jako dárek

#366

Příspěvek od Howking »

A co kdybys to místo těch nesmyslů, co tu píšeš už po druhé, radši zvážil.-v tom případě píše nesmysl Supra - já jen opsal z odkazu na jejich stránky co tu dal.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada - teleskop jako dárek

#367

Příspěvek od MilAN »

Ty jsi majitelem téhle sestavy a píšeš nesmysly. Nikoho nezajímá, kolik váží poštovní balíky s dalekohledem - a pokud chceš psát, kolik váží dalekohled, najdi si relevantní údaje nebo si to zvaž.Pokud neuděláš nic z toho, tak radši nepiš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Rada - teleskop jako dárek

#368

Příspěvek od deneb »


- Hmotnost balení [kg]: 14+20+12 - copypaste z jeho odkazu.
to je brutto hmotnost kterou přivezeš/doveze pošta.
ty to rozbalíš krabice dáš do sklepa/vyhodíš
netto cca 31 kg vozíš/přenášíš
Uživatelský avatar
sheba
Příspěvky: 6
Registrován: 18. 12. 2015, 22:22

Rada - teleskop jako dárek

#369

Příspěvek od sheba »

Horší volbu na pozorování než Newton s metrovým ohniskem na paralaktice si už snad nedovedu představit.


Muzu se zeptat proc?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Rada - teleskop jako dárek

#370

Příspěvek od Artaban »

sheba: Ono ta sestava na vizuál není pro většinu hvězdářů moc praktická. U paralaktiky se občas dostává okulár do nevhodných poloh a člověk pak dělá trochu akrobata, aby se mohl podívat dalekohledem. Montáž dalekohled na vizuál unese, ale Dobson, by byl stabilnější. Montáž taky nemá pohon a je vhodné jí doplnit o hodinový stroj. Těch vecí pak člověk tahá docela dost. U focení to je holt nutnost, ale u vizuálu není a je na každém, komu co vyhovuje.
Dobson se dá místo  a může se pozorovat. U paralaktiky to trvá trochu dýl.
U paralaktiky se dá nejvíc peněz za montáž. U Dobsona za optiku a tak můžem mít větší dalekohled za stejné peníze a víc uvidíme ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
sheba
Příspěvky: 6
Registrován: 18. 12. 2015, 22:22

Rada - teleskop jako dárek

#371

Příspěvek od sheba »

Super, diky za prvni rozumnou odpoved :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rada - teleskop jako dárek

#372

Příspěvek od Psion »

1. Otázka začátečníka - Vybral jsem si dalekohled, je to správná volba?
2. Odpověď většinu zkušenějších - ne není.
3. Odpověď začátečníka - děkuji za rady, koupil jsem ten, který jsem si vybral na začátku
4. Odpověď zkušenějších - tak hodně štěstí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada - teleskop jako dárek

#373

Příspěvek od MilAN »

Super, diky za prvni rozumnou odpoved :)Ale tohle jsi tu už mohl přečíst snad 100x, pokud sis alepsoň něco z tohohle vlákna zkusil číst..
Jenže-proč se vyrábí desítky a desítky různých dalekohledů, když je tedy ta odpověď tak jednoduchá ? :D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Rada - teleskop jako dárek

#374

Příspěvek od FrantaB »

Jako u spousty jiných věcí-jsou tisíce a tisíce lidí, co chňapnou po neoptimálním řešení nebo rovnou naleštěné bídě, protože jsou líní si něco nastudovat, nebo líní a neschopní dát si věci do souvislostí, nebo si řeknou "na to moje..."
Auta, vercajk...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
Gruffalo
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 02. 2016, 15:49

Rada - teleskop jako dárek

#375

Příspěvek od Gruffalo »

Ahoj, taky bych se chtel poradit. Procital jsem forum, ale uz mi z toho jde hlava kolem...
Chtel bych otci poridit jako darek dalekohled v cene kolem 10 tisic. O astronomii se zajima, ale k nakupu dalekohledu se nikdy nedostal. Vic uz bych to neresil a koupil bych http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3653.html , protoze se to zda byt dobra volba pro zacatecniky, sedi to financne, nevypada to moc komplikovane, a tata by si ho vzdycky mohl vynest na terasu a pak ho zase soupnout nekam do kouta, hotovo.
Jenze ten domek s terasou je uprostred mesta, sice mensiho a stoji na kopci, ale prece jenom. Pokud jsem to pochopil spravne, vyse zmineny dalekohled se hodi spise do poradne tmy, k pozorovani DSO. Bojim se, ze na to u nich bude moc svetla. Umel by mi nekdo poradit podobne univerzalni kousek, ktery by se hodil i na svetlejsi oblohu, k pozorovani planet?
"Malokuk" se mi zdal dobry, ale muze to byt i neco drobet drazsiho. Pripadne blbuvzdornejsiho . Body navic, pokud je to skladem na http://www.supra-dalekohledy.cz/ . Diky moc
Odpovědět