Filtry

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dano2
Příspěvky: 15
Registrován: 08. 07. 2015, 21:25

Filtry

#106

Příspěvek od Dano2 »

Zdravím chcem sa ešte spýtať máte niekto skúsenosti s UHC filtrami od firiem Baader alebo Binorum? ktorý z nich by bol vhodnejší a pod?
http://www.alemat.sk/foto-video-prislus ... novy-1-25/
http://www.astroobchod.sk/filter_binoru ... _25_77004/
tu sú aj krivky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Filtry

#107

Příspěvek od Psion »

Záleží k jakému dalekohledu je chceš použít...
Uživatelský avatar
Dano2
Příspěvky: 15
Registrován: 08. 07. 2015, 21:25

Filtry

#108

Příspěvek od Dano2 »

Mám 10" dobson a pozorujem väčšinou doma zo záhrady na okraji dediny...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Filtry

#109

Příspěvek od MilAN »

Na 10" Dobsona bych pořídil regulerní UHC filtr -UHC od Lumiconu nebo Astronomiku. Tyhle ekonomické mají velkou pološířku propustnosti a výsledný efekt je dost slabý.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dano2
Příspěvky: 15
Registrován: 08. 07. 2015, 21:25

Filtry

#110

Příspěvek od Dano2 »

Takže cenovo to ide výrazne na úkor kvality čo? :/ Ďakujem teda za odpoveď budem teda uvažovať o tom od Astronomiku/Lumiconu :)
Uživatelský avatar
Dano2
Příspěvky: 15
Registrován: 08. 07. 2015, 21:25

Filtry

#111

Příspěvek od Dano2 »

Chcem sa spýtať ešte pre istotu je toto ten odporúčaný filter?
http://eshop.astronyx.sk/7_197_292-deep ... profi.html
dopredu ďakujem ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Filtry

#112

Příspěvek od MilAN »

Je to on.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Odpověď: FILTRY

#113

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:
Zdena.H píše: Ja ho kúpim ako krajné riešenie kvôli neschopnosti buď firmi Lumicon alebo dodávateľov lebo celý stredoeurópsky región ho nemá a kvôli predraženosti filtru Astronomik UHC profi. Čo sa táka filtrov typu UHC-E (a ďalšie koncovky), nie sú moc kvalitné
Proč si myslíš, že je Astroniomik předražený ? S čím ho srovnáváš ?  
Já ho tak nějak chápu, je to jen kus barevného sklíčka v kroužku, docela by mě zajímala výrobní cena průměrného filtru Astronomik. Koukám na ty čínské Optolongy, údajně nekvalitně (?) okopírovali Astronomiky.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#114

Příspěvek od Karell »

Reaguješ na příspěvek starší 6 let, víš to?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Odpověď: FILTRY

#115

Příspěvek od MilAN »

pedrosanchez píše: Já ho tak nějak chápu, je to jen kus barevného sklíčka v kroužku,
No, a nechtěl by sis nejdříve o těch filtrech něco přečíst, abys nenapsal takový nesmysl , že to jsou barevná sklíčka ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Odpověď: FILTRY

#116

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:
pedrosanchez píše: Já ho tak nějak chápu, je to jen kus barevného sklíčka v kroužku,
No, a nechtěl by sis nejdříve o těch filtrech něco přečíst, abys nenapsal takový nesmysl , že to jsou barevná sklíčka ?
Nemyslel jsem to tak doslova, jistě, jsou tam speciální vrstvičky, ale tisíce Kč za takový drobný produkt zdánlivě jednoduché konstrukce působí podivně. Za ty peníze mám skoro dobsona. Je to tak malá výroba? Jakou mají marži, víš to? Tipl bych si, že výrobní cena bude tak 10% prodejní, tohle mne zajímá a myslím, že to by nám nesdělil ani výrobce. Astronomik dokonce tvrdí, že čínský Optolong své filtry prodává za "high prices (for chinese product)" a ten je samozřejmě pořád s cenou mnohem níže. Sice tvrdí, že okopírovali jen design, ale může německý výrobce tvrdit, že by copycat Číňan v testu v něčem uspěl?
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 25. 07. 2018, 14:29, celkem upraveno 1 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Odpověď: FILTRY

#117

Příspěvek od MilAN »

pedrosanchez píše: Nemyslel jsem to tak doslova, jistě, jsou tam speciální vrstvičky, ale tisíce Kč za takový drobný produkt zdánlivě jednoduché konstrukce působí prostě podivně.
Zanech, prosím tě, těch spekulací - a opravdu nepiš a nedělej závěry o něčem, o čem nemáš ani zdání
Je tam napařeno 20-50 vrstev materiálů přesné tlouštky . A z toho, že se to ani renomovaným firmám občas nepovede a nedosáhnou požadovaných parametrů, celkem jednoznačně vyplývá, že to není až tak triviální. Ono ty filtry v požadovaných parametrech dělá opravdu jen několik světových firem. Technologie napařovaných vrstev patří v optice k těm nejšpičkovějším .
A pokud pořídíš Dobsona za 3 tisíce korun, tak si k němu opravdu ty filtry nekupuj, na tak malý Dobson, se to opravdu moc nevyplatí :)
Nech si nanést 1 vrstvu antireflexe na svoje brýle a poznáš, co zaplatíš . Ono počítačový čip je také jen taková malá destička a na ní napařené nějaké vrstvičky ...
Naposledy upravil(a) MilAN dne 25. 07. 2018, 14:35, celkem upraveno 3 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Odpověď: FILTRY

#118

Příspěvek od biker.fm »

pedrosanchez píše:
MilAN píše:
pedrosanchez píše: Já ho tak nějak chápu, je to jen kus barevného sklíčka v kroužku,
No, a nechtěl by sis nejdříve o těch filtrech něco přečíst, abys nenapsal takový nesmysl , že to jsou barevná sklíčka ?
Nemyslel jsem to tak doslova, jistě, jsou tam speciální vrstvičky, ale tisíce Kč za takový drobný produkt zdánlivě jednoduché konstrukce působí podivně. Za ty peníze mám skoro dobsona. Je to tak malá výroba? Jakou mají marži, víš to? Tipl bych si, že výrobní cena bude tak 10% prodejní, tohle mne zajímá a myslím, že to by nám nesdělil ani výrobce. Astronomik dokonce tvrdí, že čínský Optolong své filtry prodává za "high prices (for chinese product)" a ten je samozřejmě pořád s cenou mnohem níže.
Je to vec nabidky a poptavky. Mas moznost to vyrabet a prodavat za lepsi cenu, treba tech 10% jejich vyrobni ceny + tvoje marze jenz nebude tak vysoka. Tedy pokud vis co vse ta vyrobni marze obnasi, co vse predchazelo finalnimu vyrobku, mas zapocitane veskere naklady nejen pro vyvoj atd atd atd.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Filtry

#119

Příspěvek od pedrosanchez »

"...že se to ani renomovaným firmám občas nepovede a nedosáhnou požadovaných parametrů..."

Takže omyly ve výrobě budou zohledněny ve finální ceně produktu. Kdyby filtr stál méně, už mají dalšího zákazníka. ;-)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#120

Příspěvek od MilAN »

Dej už pokoj s těmi spekulacemi ! Argumentuješ na úrovni 12-ti letého dítěte. Víš třeba něco o tom, jak velký je výmět ve výrobě čipů ? to k téhle . . technologii také patří. A hlavně , nekupuj si ta sklíčka, oni stejně jen filtrují a zeslabují.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět