Sestava pro astrofoto

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Sestava pro astrofoto

#316

Příspěvek od Jarous1 »

Coby také stále začínající tam i tak vidím pár věcí, které pro začátek nutné opravdu nejsou:
jasoměr
plachta
laserové ukazovátko
UV filtr je nutný? jen pro focení některých objektů

U toho 12V síťového zdroje bych si dal pozor na proud, který umí dát. Některé montáže si v maximální zátěži vezmou až 3A, takže bys s tím měl dopředu počítat.

Další věcí, pokud to nechceš provozovat vždy jenom v dosahu elektrické zásuvky, je nějaký dostatečně velký 12V akumulátor + nabíječka k tomu. Nebo to pak živit z auta... Já gelový akumulátor 12V/9Ah používám i doma na balkoně, protože za sebou musím zavírat balkonové dveře, alébrž by se do bytu natáhl kouř z mých cigaret :D A v zimě to bude i kvůli mrazu, o který uvnitř asi také nebude moc zájem :D Na sídlištním balkoně, teprve nedávno zatepleném a zaskleném, se na elektrickou zásuvku nikdy nepamatovalo, takže bych to jinak musel tahat kabely mezi otevřenými dveřmi nebo oknem...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sestava pro astrofoto

#317

Příspěvek od MilAN »

A další naprosto nepoužitelnou věcí u tohoto Newtona bude okulár F50 mm, a i u toho 30 mm bych doporučoval něco trochu kratšího a radši širokoúhlejšího. .
Takže z toho tvého seznamu bych tam nechal tedy ten dalekohled a montáž, pokud tedy víš, co to obnáší fotit tímhle ohniskem a co k tomu a co s tím a jaké problémy budou. Což evidentně nevíš a už to tu dnes předvádíš po druhé ( + ten příspěvek, který jsi už po sobě smazal ) Zkus psát méně a s méně smajlíky a radši si něco k tomu nastuduj dřív, než utratíš 60-80.000Kč
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
boris Blahovec
Příspěvky: 44
Registrován: 15. 12. 2014, 19:45
Bydliště: Bzince pod Javorinou

Re: Sestava pro astrofoto

#318

Příspěvek od boris Blahovec »

Tak k prvému príspevku foťák už mám pointovací ďalekohľad by som dokúpil potom notebook nepotrebujem fotky sa mi ukladajú v foťáku hladáčik sa k tomu ďalekohľadu nedodáva a napájanie pozeral som toto http://eshop.astronyx.sk/7_214-osvetlen ... a-12h.html . K druhému príspevku tak plachta aby som ďalekohľad nemusel vynášať von a dovnútra k napájaniu som sa už vyjadril hore. K tretiemu príspevku tak okulár som nevedel že aký tak som sem dal dva a áno čo som pozeral fotky a popisy vlastníkov toho ďalekohľadu tak som s ním spokojný.
Astronómiu mám ako celoživotné hobby (to hádam stačí či :) )
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro astrofoto

#319

Příspěvek od MMys »

Pokud hodláš fotit na DSLR bez PC, na kartu, pak potřebuješ autonomní autoguider (třeba Lacerta Mgen). S tím ohniskem jinak ta montáž ustojí tak 30sec. Při minutových expozicích už bude část snímků hnutá, možná i většina, záleži jakou montáž si vylosuješ. Jako pointační dalekohled půjde s autoguiderem použít asi i ten hledáček, ale musí se přidělat bytelněji ke třmenů.

Ale já mám pořád pocit, že se pouštíš do něčeho, o čem nemáš vůbec tušení, co obnáší. Asi by bylo na čase, abys to nekde okouknul v reálu.

Ten 7Ah Power tank je s EQ6 zoufale málo. V létě skončíš tak za 3-4 hodinky, v zimě klidně i za hodinu až dvě. S EQ6-kou je to na regulérní alepoň 50Ah nejlépe trakční akumulátor, nebo provoz z auta (a občas nastartovat).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
boris Blahovec
Příspěvky: 44
Registrován: 15. 12. 2014, 19:45
Bydliště: Bzince pod Javorinou

Re: Sestava pro astrofoto

#320

Příspěvek od boris Blahovec »

MMys píše:Pokud hodláš fotit na DSLR bez PC, na kartu, pak potřebuješ autonomní autoguider (třeba Lacerta Mgen). S tím ohniskem jinak ta montáž ustojí tak 30sec. Při minutových expozicích už bude část snímků hnutá, možná i většina, záleži jakou montáž si vylosuješ. Jako pointační dalekohled půjde s autoguiderem použít asi i ten hledáček, ale musí se přidělat bytelněji ke třmenů.

Ale já mám pořád pocit, že se pouštíš do něčeho, o čem nemáš vůbec tušení, co obnáší. Asi by bylo na čase, abys to nekde okouknul v reálu.

Ten 7Ah Power tank je s EQ6 zoufale málo. V létě skončíš tak za 3-4 hodinky, v zimě klidně i za hodinu až dvě. S EQ6-kou je to na regulérní alepoň 50Ah nejlépe trakční akumulátor, nebo provoz z auta (a občas nastartovat).
A cez tu autobatériu by som to napájal ako cez nejaký adaptér alebo ??
Astronómiu mám ako celoživotné hobby (to hádam stačí či :) )
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Sestava pro astrofoto

#321

Příspěvek od hamr »

Já to tady čtu po celém fóru, ty Borisovy dotazy a jestli se nemýlím, začal nedávno druhý stupeň na základní škole, takže asi má na tyto dotazy ještě čas, myslím, že pořizovat věci na astrofoto bude až si začne sám "zarábať" :D ................................... Zbytečně plýtvá radami ostatních, i když to třeba jiným taky pomůže. Pokud bych se ohledně věku Borise mýlil, tak se omlouvám..........................
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Sestava pro astrofoto

#322

Příspěvek od hamr »

hamr píše:Já to tady čtu po celém fóru, ty Borisovy dotazy a jestli se nemýlím, začal nedávno druhý stupeň na základní škole, takže asi má na tyto dotazy ještě čas, myslím, že pořizovat věci na astrofoto bude až si začne sám "zarábať" :D ................................... Zbytečně plýtvá radami ostatních, i když to třeba jiným taky pomůže. Pokud bych se ohledně věku Borise mýlil, tak se omlouvám..........................
Už to nešlo doplnit - usuzuju tak z tohoto:
http://www.hvezdaren.sk/buxus/generate_ ... ge_id=2078
Kluk je to určitě šikovnej, ale.................
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Sestava pro astrofoto

#323

Příspěvek od Rekmarik »

hamr píše: Už to nešlo doplnit - usuzuju tak z tohoto:...
Z Tvého téměř detektivního pátrání by se dalo pak taky usuzovat a vysvětlovat jak je to s novým členem Samuelem :)
Určitě by to dost vysvětlovalo. Si to tu za hoďku smáznu sám - event. to udělá nejspíš moderátor ..
(edit: už mi to nejde odstranit vzhledem k novému příspěvku - takže se rovnou omlouvám za OT)
Naposledy upravil(a) Rekmarik dne 11. 10. 2016, 10:03, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Sestava pro astrofoto

#324

Příspěvek od Bill »

Zase pokud má sponzora, tak není důvod, proč by nemohl začít. Bohužel to focení má spoustu úskalí a pokud by člověk chtěl techniku, která by "fotila sama", tak buď je třeba trošku slevit z požadavků, nebo by člověk musel utratit řádově víc ...

Uvedu příklad - koupil jsem si GSO 150/600, což je takový malý skorofotografický Newton. Prozatim jsem na něm udělal:

1) vyměnil jsem plastový držák ostření za na míru udělaný kovový, nechal jsem doplnit výtah druhým lineárním vedením
2) vylouskal jsem sekundár z té divné plastové objímky. Nechám ho proměřit a možná vyměním. Určitě ale finálně vyměním ten plastový držák a celý pavouk
3) nečekaná rána byla primár - přesnost je horší než l/4 p.v. ... Po mnoha úvahách ho nechávám přebrousit a pokovit
4) určitě vyměním tubus za tlustší

Takže finálně zůstane z celého newtonu některé části výtahu, sklo z primáru ( :x ), možná sekundár a snad držák primáru, který by pro 150mm mohl vyhovovat ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Sestava pro astrofoto

#325

Příspěvek od majklus »

S newtonem 150/600 můžu potvrdit, i když já jsem do toho nešel tak tvrdě...

Nepříjemně mě překvapuješ s primárem, netušil jsem, že je to až tak zlý. Holt jak jsem psal ve vedlejším vlákně kdo šetří platí dvakrát až třikrát. :-(
Já se na další úpravy vyprdnu, nevím, jestli potěším se sekundářem, ale mě se zdá hodně mizernej, upřímně jsem uvažoval, že to bude poslední věc co ještě vyměním - a ty píšeš, že je to poslední věc co ti zůstala. Mám zatím jen dslr a tam je hromada jiných problémů, tak mi bude muset takhle astrograf stačit.

Je to teda ale boj...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sestava pro astrofoto

#326

Příspěvek od MilAN »

majklus & Bill :
vy jste ta zrcadle někde proměřovali ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Sestava pro astrofoto

#327

Příspěvek od Bill »

Primár - ono je to na hraně. Specifikace GSO je l/16 rms. Není ale jisté, zda je u toho mého kousku dodržený. Spíše asi ani to ne. Základní tvar je asi v pořádku, ale jsou tam prý nevyleštěné stopy po strojovém broušení, takže v p.v. to prý dělá okolo l/3.8 ...

Já to nedokážu posoudit, zda je to pro focení DSO dostatečné nebo ne... Když jsem se ptal přes TS GSO, tak samozřejmě říkali že jejich zrcadla jsou na focení i kamerou s malými pixely v pohodě...

Sekundár - no k němu jsem se ještě nedostal, před výměnou tubusu jsem raději nechal změřit primár, zda má smysl do toho vůbec investovat.

Zcela evidentně to mělo hrozivý obraz hvězd - ale to jsem přisuzoval tomu, že sekundár bývá skřípnutý v té objímce.
Naposledy upravil(a) Bill dne 11. 10. 2016, 11:53, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Odpovědět