Sestava pro astrofoto

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Sestava pro astrofoto

#286

Příspěvek od Lamid »

Skusim to napisať inak.
Fotoaparat s nasadenim objektivom a pohlad do jeho hladacika je uz opticka sustava so zvecsenim.
Ak zmurim okom do hladacika a pri danom zoome zodpoveda to co vidim v hladaciku tomu co vidim druhym okom, volnym pohladom, sa nazyva zvecsenie 1x. /Pozor hladacky fotoaparatov maju rozne zvecsenia/.
Ako zoomovanim objektivu to uvidim 2x večšie tak zvečšenie je 2x, 10xvečšie, ... 24x

Na tom bol zalozeny moj prispevok.
Fotoaparat. teda to co snima, nema zvecsenie. Ma len velkost obrazu na snimaci.
Uživatelský avatar
HonzaPPP
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2015, 22:42

Sestava pro astrofoto

#287

Příspěvek od HonzaPPP »

Díky moc za všechny odpovědi. Ani jsem nečekal jakou rozpoutám diskuzi.
Uznávám, ze jsem se zeptal špatně, respektive jsem to sám nedomyslel.

Vlastně mi šlo o to o kolik větší bude objekt na výsledném snímku foceným foťákem na teleskopu v porovnání s vyfoceným objektem přímo foťákem s originál objektivem.

Teď když jsem si to přeformuloval, tak z toho jasně vypadne že je to poměr ohniskové vzd. teleskopu / objektivu. To mi před tím nedošlo.

Díky všem a omlouvám se za hloupý dotaz.
SkyWatcher 150/1200; okuláry: set 25mm, set 10mm, TS HR 6mm; SW Barlow 2x; Red dot hledáček
Focení: Sony a6000, Samyang adapt. T2/Sony NEX, Baader držák pro afok. foto
Uživatelský avatar
HonzaPPP
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 02. 2015, 22:42

Sestava pro astrofoto

#288

Příspěvek od HonzaPPP »

Pokud by někdo také řešil připojení Sony a6000 přímo k SW 150/1200 pomocí tohoto adaptéru: http://www.megapixel.cz/samyang-adapter-t2-pro-sony-nex, tak mohu potvrdit to co jsem se dočetl na fórech, že v podobných případech bývá problém se zaostřením.

V mém případě jsem dostal jakž takž zaostřený obraz až v maximálně zasunuté poloze okulárového výtahu.

Tady můžete vidět výsledek: http://astro.honzap.net/DSC01632.JPG

Těžko říct, jestli by obraz mohl být ještě ostřejší při větším zasunutí nebo ne. Budu se muset redukci pokusit trochu upravit, abych se dostal čipem ještě blíže k sekundárnímu zrcátku a pak se uvidí.

Fotky byla pořízena jen tak na rychlo ještě za světla, protože během několika minut přišly mraky.

Mimochodem foceno v Manětínské oblasti tmavé oblohy (http://manetinskatma.cz/), kde jsem se včera po cestě zastavil. Musím potvrdit že i při velké oblačnosti, která včera byla, je tam opravdu tma, narušovaná více méně pouze měsícem. Opravdu minimální světelné znečištění. Za jasné bezměsíčné noci to musí být paráda.
SkyWatcher 150/1200; okuláry: set 25mm, set 10mm, TS HR 6mm; SW Barlow 2x; Red dot hledáček
Focení: Sony a6000, Samyang adapt. T2/Sony NEX, Baader držák pro afok. foto
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Sestava pro astrofoto

#289

Příspěvek od Lamid »

tak z toho jasně vypadne že je to poměr ohniskové vzd. teleskopu / objektivu.
Ano. napr. 1200/50=24 ako bolo spocitane vyssie

Nie su hlupe dotazy.
Mna to nakoplo prepisat pisomne poznamky zo zatmenia 20.3. do grafickej podoby /velkost Slnka na roznych objektivoch/. A az tak pracne to nebolo.


U mna sa dalo primarne zrkadlo zdvihnut na nastavovacich/kolimacnych/ skrutkach o viac ako centimeter hore. Vecsinou je to jednoduche riesenie spodneho dorazu pri zaostreni.
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Sestava pro astrofoto

#290

Příspěvek od planescape »

Ahoj, potřeboval bych poradit s technikou k pointaci. Mám montáž HEQ5. Pro začátek chci fotit setovým teleobjektivem 150mm.
1) Autoguider bych asi vzal Lacerta
2) Pointační dalekohled - napadají mě dva:
SkyWatcher 70/500
SkyWatcher 80/400
Dalekohled bych chtěl také pro začátek taky i na jednoduché pozorování nebe pro rodinu (aby z toho taky něco měli) i pozemní pozorování. Co bych měl přikoupit za příslušenství k tomu pointačnímu dalekohledu? Jaké okuláry?

Nebo co ještě přikoupit k autopointaci?
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Sestava pro astrofoto

#291

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

Pokud chceš na pointaci pořídit Lacertu tak bude pro pointaci stačit něco co má ohnisko okolo 20-30% hlavního fotografického objektivu (ve tvém případě by tedy stačila základní 50tka ;)).

Aktuálně s Lacertou používám Sigmu 150/2.8 a bez větších potíží pointuje ohniska do 1000mm i na malé pixely Atika 460.

Obecně bych se podíval po nějakém bazarovém pentaxu nebo sonaru M42 okolo 200mm a dal si záležet na festovním uchycení, při světelnosti F<4 bude v každém poli dost hvězd.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Sestava pro astrofoto

#292

Příspěvek od Bill »

Já bych raději objektiv na pointování nepoužíval - už jsem se jednou spálil. Hodně sklíček a ne všechny úplně pevně drží :-)
Musíš vůbec s ohniskem 150mm pointovat? Já jsem sice měl přesnější montáž CG5 ADV GT, ale pro 400mm a APS-C s odpadem okolo 20% mi vycházel použitelný čas bez pointace 2-5 minut podle vzdálenosti od pólu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Sestava pro astrofoto

#293

Příspěvek od planescape »

Jsem se možná špatně vyjádřil. Mým cílem je koupit nějaký apochromaticky refraktor (asi ED80) nebo 150mm reflektor a fotit v primárním ohnisku. A postupně skládám sestavu. MMys ve svém článku pro Astropis, ze kterého vycházím, používal k pointaci menší levnější dalekohled.

Já jsem nikdy dalekohled nevlastnil, tak mi přišlo dobré se nejdřív seznámit s nějakým levnějším dalekohledem, který by mi později sloužil jako pointační.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sestava pro astrofoto

#294

Příspěvek od MilAN »

Pro současné pointační kamery a pro tebou uvažované ohnisko fotografického dalekohledu, postačuje jako objektiv pro pointační kameru hledáček 8x50. který upevníš potom napevno( ne v tom hledáčkovém držáku) k dalekohledu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Sestava pro astrofoto

#295

Příspěvek od Howking »

Tak nějak mám pocit, ale možná se pletu, že on nemyslí 150 mm ohnisko, ale průměr zrcadla. Uvedl refraktor SkyWatcher 80/400 - tedy ohnisko 400 a pak řekl 150 mm relektor (neznám reflektor s tak krátkým ohniskem a použitelným pruměrem). Takže asi spíš myslel něco jako 150/650 - tedy pointaci hledáčkem bych asi neviděl (nebo jsou dnes opravdu pointační kamery tak daleko, že rozpoznají kdy obraz hvězdy zasahuje už z 5 procent do vedlejšího pixelu a reagují?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sestava pro astrofoto

#296

Příspěvek od MilAN »

Hodně z nás používá  hledáček k pointaci  na 1m ohnisko dalekohledu. A pokud napsal 150 mm reflektor, rozumím tomu tak, jak je to běžné - že se jedná o 150mm průměr objektivu. A neuvedl 80/400 dalekohled , ale ED 80, což je nejběžnější typ ED objektivu s ohniskem 600 mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Sestava pro astrofoto

#297

Příspěvek od Howking »

Tak pak jo. Já myslel, že si nerozumíte - nenapadlo mě, že pointace je tak daleko aby ji stačilo násobně kratší ohnisko, než má dalekohled (a žasnu). Pak se omlouvám za zbytečný humbuk (já sám počítal s Lídlskopem 900 mm ohniskem, že bude na pointaci 1000 mm ohniska newtona tak akorát - fakt se za těch 30 let změnila astronomie k nepoznání - kdysi když jsem fotil na film zenitem a pointoval ručně, tak vedle 160/1200 Newtona jsem měl 50/1000 refrak a zvětšení úmyslně přehnané na 150x a snažil se udržet hvězdu na křízí :-)
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Sestava pro astrofoto

#298

Příspěvek od ogami »

8x50 hledacek je urcite nejlepsi volba, tem levnym plastakum bych se obloukem vyhnul. Ja ho pouzivam pri ohnisku 400-500mm i v normalnim hledackovem drzaku, nemel jsem zatim potrebu to resit jinak (je mozne, ze na metrovem ohnisku uz by to byl problem).

Pointaci bych navic resil v momente, kdy bude opravdu potreba ... na objektiv s ohniskem 150mm na montazi HEQ5 mi prijde naprosto zbytecna a jen to foceni komplikuje.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Sestava pro astrofoto

#299

Příspěvek od Prazan »

Já na HEQ-5 před lety fotil pomocí zrcadlovky a 180 mm objektivu a odpad rozhodně nebyl nevýznamný (i při expozici "pohých" 150 s). Časem mě různé šišoidy a čárky místo hvězd štvaly tolik, že jsem prostě pointovat začal. Pravdou ale je, že do začátku s tím ohniskem nezbytná není - při troše tolerance.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sestava pro astrofoto

#300

Příspěvek od MMys »

Ani jeden z těch Skywatcherů ale není dobrý pointér (tedy pokud se nějak neupraví). Okulárový výtah je dost nevyhovující, vaklá se a to při pointaci nadělá víc škody, než užitku. K Lacertě bych dal natvrdo sešroubovaný a zaostřený hledáček (už to tu někdo psal) a pořádně přidělal k hlavnímu dalekohledu.

Současné algoritmy v poinatčních SW i autonomních autoguiderech dokáží počítat centroid hvězdy s přesností i kolem 0.1pix.  Takže pointér s ohniskem kolem 1/5 ohniska hlavního dalekohledu (ze předpokladu srovantelných pixelů hlavní a pointační kamery) není problém.  Pokud má pointační kamera pixely ještě menší, může stačit i ještě kratší ohnisko. Ovšem se zmenšováním toho pointéru zase rostou nároky na jeho celkovou tuhost a spojení. Malá chyba polohy hvězdy na pointačním senzoru, způsobená pohybem něčeho v soustavě, zase způsobí patřičné znásobené znehodnocení poinatce.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět