Celestron PowerSeeker 127EQ

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Celestron PowerSeeker 127EQ

#121

Příspěvek od Artaban »

A kam spěcháš Pozoruj tím co máš a pomalu došetři. Vždyť to není tolik peněz došetřit.
Koupiš to nejlevnější a spokojenost skoro žádná a nakonec to prodáš za zlomek ceny.
Na mlhoviny, nebo prostě DSO objekty, je dalekohled vhodný, jako většina dalekohledů o průměru 127mm :)
Tohle je především o průměru objektivu. Takže něco jistě vidět bude. Čím větší dalekohled, tím lépe a tím slabší mlhoviny, galaxie atd. budou vidět. Tady je třeba taky hlavně tmavá obloha.
Okulár na DSO taky něco stojí a tak šetři. Třeba http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4131.html Patří k těm levnějším, ale už dost dobrým okulárům. Jsou ještě i levnější, ale po obrazové stránce né moc dobré okuláry.
Věř, že je řeč o levnějším, ale už slušným vybavení. Jsou mnohem a mnohem dražší okuláry atd. Na planety zatím můžeš použít okulár 20mm a Barlow 3x. Dostaneš tak zvětšení 150x. Víc to asi nemá cenu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Carlos70
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 02. 2015, 18:35

Celestron PowerSeeker 127EQ

#122

Příspěvek od Carlos70 »

ok tak nasetrim ale teraz mam ten 20mm a barlow 3x ale ten obraz je taky rozmazany a ide mi oto ci je to chyba okularu alebo dalekohladu alebo podmienok v akych pozorujem
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Celestron PowerSeeker 127EQ

#123

Příspěvek od Artaban »

obraz jetaky rozmazany a ide mi oto ci je to chyba okularu alebo dalekohladu alebo podmienok v akych pozorujem
S větší pravděpodobností jsou to horší podmínky. Seeing je málokdy hodně dobrý, aby nekazil obraz. V podstatě pořád obraz zhoršuje. Je pravda, že máš dalekohled, kde je použit Barlow člen. Ten sice umožní kratší tubus dalekohledu, ale u levných dalekohledů trochu zhoršuje obraz. Je otázka, jak hodně. Seeing bude mit asi větší vliv na kvalitu obrazu, než Barlow. V každém případě to je souhrn všech věcí, které kvalitu obrazu ovlivňují. Těch věcí je víc a časerm si jistě něco přečteš. Planetární pozorování je o kvalitě všeho.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Carlos70
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 02. 2015, 18:35

Celestron PowerSeeker 127EQ

#124

Příspěvek od Carlos70 »

kukal som na youtube videa a s mojim dalekohladom videl lepsie jak ja a pisal tam nejaky okular plossl 13mm tak preto som myslel ze to bude v okulari...videl som aj nejake filtre co filtruju vsetko svetlo a prepustaju iba svetlo co odrazaju planety ....potrebujem aj to????
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Celestron PowerSeeker 127EQ

#125

Příspěvek od Artaban »

videl som aj nejake filtre co filtruju vsetko svetlo a prepustaju iba svetlo co odrazaju planety ....potrebujem aj to????  
Nepotřebuješ a takhle to určitě nefunguje. Jsou tu vlákna o filtrech, tak si můžeš něco přečíst. Jinak to ale neřeš. Je tu vlákno o planetárním pozorování i o pozorování planet samotných. Je tu vlákno o planetárním dalekohledu.
Yotube a ještě do toho motat okulár plossl 13mm, tak to taky takhle moc nejde. Odpozorovat nějaký detail na planetě, není až tak jednoduché. Pozoruj a znova pozoruj. Jedině tak zjistíš víc. Rady členů AF Ti pak pomůžou asi nejvíc. Víc, než rady různých prodejců a sledování videa na yuotube apod.  
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Jura
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 12. 2016, 22:02

Re: Celestron PowerSeeker 127EQ

#126

Příspěvek od Jura »

Zdravím nadšence :-)

stal jsem se majitelem tohoto teleskopu. Zatím nebyla možnost jej pořádně vyzkoušet v lepších podmínkách. Sestavení bylo celkem jednoduché. Horší to bylo s otáčením (promiňte mi ten výraz) podél horizontu, tedy nad terénem :-) Jedním směrem to šlo hladce, opačným velice drhlo. Nedalo mi to a hledal jsem příčinu. Na obou koncích závitu má dle mne být plastová podložka. U mého kusu jsou dvě plastové podložky na jedné straně. Pokud by někdo nepochopil, mohu dodat foto.

Co mne ale trápí mnohem více, tak je 4mm okulár, který je buď špatný, nebo jsem jen nečekal tak katastrofické výsledky. Opravdu, zaostřit s ním něco je nemožné. Zkoušel jsem také ve dne, ale vidím přes něj vše možné, jen ne očekávané. V podstatě vidím něco jako "buňky", opravdu "buňky"

Jsem absolutní začátečník a v pátek jsem začal :-))))

Nicméně, rád bych s tímto typem fotil (Canon DSLR) a podle všeho také pořídil lepší okulár. Chtěl bych alespoň jednou spatřit nějaký "flek" :-) na Jupiteru :-) Dle toho, co jsem načetl, tak bude ideál 10-12mm okulár. Budu muset ještě nastudovat, který bude vhodný, resp. předpokládám, že se jedná o 1.25" okuláry.

Nejvíce mne trápí ten 4mm, protože obraz pomocí 20mm a 3x barlow je mnohem lepší, než z těch 4mm. Myslím však, že ten můj 4mm okulár je pošahaný :-)) , nebo se jedná o hrozný marketingový seťák kvůli 250x nápisu na krabici

A už také tuším, že to bude chtít jinou montáž :)))
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Celestron PowerSeeker 127EQ

#127

Příspěvek od martin b »

Ten okulár je takto v pořádku. Stěžují si na něj všichni, je prakticky nepoužitelný. Je to jednoduchá konstrukce a při tomto ohnisku už je fyzicky náročné se do něj vůbec kouknout. Jediným kritériem setových okulárů k těmto levnějším dalekohledům je zkrátka cena, aby tam vůbec něco bylo; nelze od nich moc očekávat.
Jinak to co vidíte, jsou shluky bílkovin ve sklivci, je to normální.
Jura
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 12. 2016, 22:02

Re: Celestron PowerSeeker 127EQ

#128

Příspěvek od Jura »

Díky za rychlou reakci. Tak nějak jsem to i tušil, že ten 4mm okulár je na dvě věci. Ten 20mm celkem ujde, proto uvažuji, zda-li pořídit nějakou sadu, resp. něco kolem 20mm, 12mm a 4-6mm, resp. jestli to má vůbec smysl. Nalezl jsem také, že existují zoomy, ale bojim se, aby to mělo smysl.

Budu to muset ještě nastudovat a vypátrat, jaký okulár.

Odesláno z mého SM-T805 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron PowerSeeker 127EQ

#129

Příspěvek od MilAN »

Jenže to zvětšení už je i nad možnostmi toho dalekohledu a minimálně v 90% nocí i nad možnostmi vzduchu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Celestron PowerSeeker 127EQ

#130

Příspěvek od Artaban »

Jura píše:A už také tuším, že to bude chtít jinou montáž
No, nevím, jestli má smysl investovat u takového dalekohledu do jiné montáže.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Celestron PowerSeeker 127EQ

#131

Příspěvek od martin b »

Ano, to jsem opomenul zmínit, samo to zvětšení 250× už je dost limitní, tam by to ani s lepším okulárem nebylo žádné extra pokoukání. Tu čtyřku tam asi dali skutečně jen kvůli nápisu na krabici. Nějaký rozumnější okulár s ohniskem 5 mm bude tak maximum, nicméně s ohledem na dalekohled a montáž bych asi směřoval spíš až k šesti milimetrům.
Což koneckonců máte vyzkoušeno s tím barlowem + 20 mm, to dá 6,7 mm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron PowerSeeker 127EQ

#132

Příspěvek od MilAN »

To bych řekl, že pro tento typ dalekohledu je zvětšení přes 1,5D už "přeslimitní" a investice do i kvalitního okuláru na tato zvětšení nijak nepomůže. Zůstal bych u rozumných možností toho typu dalekohledu a u okuláru F=6mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět