Co pozorovat pro začátek?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Co pozorovat pro začátek?

#106

Příspěvek od Artaban »

Mužeš ukázat M15 a M2,  M13 bude asi nízko, ale za dobrých podmínek něco ještě ukáže. Třeba i M 71. Je slabší, ale v 300mm to není duchařina a hlavně se dobře hledá  Nezapomeň na satelitní galaxie u M31. V Lyře dvojitou dvojhvězdu, dvojhvězdu Alamak v Andromedě a třeba i jiný dvojvězdy.
PS: Můj názor je, že jestli teprve začínaš s pozorováním, tak bych s veřejným pozorováním počkal. Chce to zkušenost, co je v dalekohledu opravdu pěkný a třeba pomalu koupil i ty širokáče na DSO. Tvoje okuláry co máš, dokážou stejné, nebo mnohdy i lepší detaily, než běžný širokáč, ale pro nehvězdáře, to jsou moc klíčové dirky.  Většinu lidí stejně nejvíc baví Měsíc, Saturn a Jupiter.
No, pak dej vědět, jak to dopadlo :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

Co pozorovat pro začátek?

#107

Příspěvek od haplo602 »

děkuji pánové za vaše reakce určitě na tom ještě zamakám a nebudu je hned odsuzovat :'(
a tímto bych vás zkušené borce chtěl ještě požádat jestli by jste my mohly poradit nejakých pár opravdových pecek na podzimní pozorování mám v plánu udělat takovou seanci pro pár lidí pozorování noční oblohy v průběhu 14ti dní jestli počasí dovolí
kulovky otevřenky atd galaxie asi moc nedám protože mam za to že mi to bude kazit měsíc
zatím mám takovýto plán
joooo začatek v 19 nebo 20 hodin
M31 M81 M82 plejády M36 37 38 double cluster M27 M57 a kdyz vydrzime tak M42 a měsíc
k těmto objektů mám naštudované i případné dotazy viz.wikipedie ;)
a prosím kritikou nešetřete :o
Pred cca tyzdnom som robil to iste pre decka na farskom stretnuti (max vek 8 rokov).

Ak to chces ako uvod, tak jedine dobre objekty na vacsie zvecsenie su Jupiter a Saturn. Vacsina ludi ma problem spravne nastelovat oko ku okularu pre velke zvacsenie.

Andromeda/M42 sa da aj pri Mesiaci ak nieje za 40%. Inac ti ostavaju lahke dvojhviezdy a hviezdokopy. Double a Plejady jednoznacne vedu.
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Uživatelský avatar
Tomas Paril
Příspěvky: 57
Registrován: 24. 11. 2013, 21:02

Co pozorovat pro začátek?

#108

Příspěvek od Tomas Paril »

jasny chlapy dík
právě proto jsem potřeboval takový ty vypalovačky a něco hodně jednoduchyho na pozorování planety a měsíc jasně vedou ale az ráno na večer sem zkoušel hvězdokupy +nějaký to povídání jen základní -vzdálenost- magnituda viz již zmíněná wikipedie a samozřejmě astroforum ;D
jde o to že tu jsem široko daleko jediný a samouk a pár lidí by se chtělo taky mrknout tak abych nebyl za vola zatím dík kluci
SW dobson flex tube 305/1500 goto okulary  plossl 25-15-10-6.5-3.6   newton 150/1400
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Co pozorovat pro začátek?

#109

Příspěvek od juh »

Ked ste sa dostali az k dvojhviezdam, netreba zabudat na Polarku. Pozna ju kazdy a malokto z laikov vie, ze sa jedna o viacnasobny hviezdny system.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Co pozorovat pro začátek?

#110

Příspěvek od Karell »

No ono toho o moc víc nebude - pro nezkušené pozorovatele to stejně chce jasnější objekty, aby tam vůbec něco viděli... Bez Měsíce budou jasnější a bude to pro ně lepší zážitek.

Jinak na zimní obloze je jediná kulovka M79 v Zajíci. Můžeš ještě přidat otevřenku M52 v Casiopeji, to je moc hezký objekt, a samozřejmě Jesličky M44.  :)
Martine, s tou jedinou kulovkou na zimní obloze ses asi jen špatně vyjádřil, ne?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Co pozorovat pro začátek?

#111

Příspěvek od MilAN »

Pokud budeme brát za zimní oblohu to, co je vidět  kolem slunovratu v půl noci, a co považujeme za zimní oblohu, tak to moc přehnané není a rozumně se nedostaneme přes číslo 2. Navíc ta druhá nebude tím správným objektem pro začátečníka ani pro ukazování
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

Co pozorovat pro začátek?

#112

Příspěvek od haplo602 »

Ked ste sa dostali az k dvojhviezdam, netreba zabudat na Polarku. Pozna ju kazdy a malokto z laikov vie, ze sa jedna o viacnasobny hviezdny system.
Podobne aj Mizar/Alcor vo Velkom voze ... ten je rozlisitelny volnym okom ak vies ako pozerat ...
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Uživatelský avatar
Tomas Paril
Příspěvky: 57
Registrován: 24. 11. 2013, 21:02

Co pozorovat pro začátek?

#113

Příspěvek od Tomas Paril »

týýý jo pánové ted už jen naštudovat nějaké povídání o objektech a jsem připraven
dík dvader třeba jesličky mám za to že jsem ješte nikdy nepozoroval
artaban ..M2 M15 určitě ano při posledním pozorování opravdu krásné kulovky ;)koukal jsem do stellaria a po 19hod jsou už dostatecně vysoko
M52 mám za to že jsem jí doposud taktéž přehlížel dik za tip
vysočina zatím jasno kukr nastartován večer to prubnu :o
SW dobson flex tube 305/1500 goto okulary  plossl 25-15-10-6.5-3.6   newton 150/1400
Uživatelský avatar
lukasko
Příspěvky: 11
Registrován: 21. 11. 2015, 06:33

Co pozorovat pro začátek?

#114

Příspěvek od lukasko »

Ahojte,
podarilo sa mi najst prelozeny, vyssie spominany, IFAS Novice Handbook. Nemate niekto k dispozicii aj prelozene prve kapitoly z IFAS Binocular Handbook? Z tolkeho mnozstva odbornych vyrazov co tam je som strateny no a do tretice pridam aj link na IFAS Messier Handbook. Tie linky co tu boli spomenute uz nejdu.
SkyWatcher 114/900 + EQ1
Uživatelský avatar
Napalmex
Příspěvky: 41
Registrován: 04. 05. 2015, 09:43

Co pozorovat pro začátek?

#115

Příspěvek od Napalmex »

Dobrý deň, chcem sa opýtať, mám malý 130/650 dobson skywatcher heritage.mám ho od začiatku roka, a chcem vedieť čo som s ním schopný uvidieť napr. v lete.....zaujímajú ma hlavne messierove objekty, lenže som totálny začiatočník, tak mi prosím vás skúste napísať aspon zopár pekne vyditeľných objektov, ktoré by som sa mal snažiť hľadať. (za predpokladu že budem na dedine, kde nieje totálna tma) Ešte otázka, používate niekto tablet + program stellarium na vyhľadávanie? aké máte s tým skúsenosti?
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Co pozorovat pro začátek?

#116

Příspěvek od Dansemacabre »

Se stejným dalekohledem jsem loni začínal a potvrzuji, že pod jen trochu slušnou oblohou je s ním možné vidět celý messierův katalog

Objekty, které jsou v létě přes 130/650 zaručeně vidět i z kraje města (vynechávám otevřené hvězdokupy):
M31 v Andromedě (tu uvidíš i okem), M57 prstencová mlhovina, M13+M92 kulovky v Herkulovi, M 27 mlh. Činka, galaxie ve Velkém voze: M101, M51, M63, M81+82, s trochou snahy i M108 a hned vedle Soví mhlovina M97. Kdybys koukal teď na jaře, tak máš v nabídce i celý ohromný výběr galaxií Pana+Vlasy Bereniky+ trio ve Lvu.

A "letní vypalovačky" například: mlh. Severní Amerika +  Řasová mlh. v Labuti a pak hlavně M18+M19 Omega a Orlí mlhovina a M8+M21 Trifid a Laguna
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Co pozorovat pro začátek?

#117

Příspěvek od Sasa3 »

Ve 130mm pujdou videt vsechny Messierovy objekty...

Z tech prvnich, ktere se navic dobre hledaji a jdou dobre v dalekohledu poznat zkus tyhle 4: (kulova hvezdokupa, galaxie, otevrena hvezdokupa a planetarni mlhovina)

M13, M31, M11, M27
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Napalmex
Příspěvky: 41
Registrován: 04. 05. 2015, 09:43

Co pozorovat pro začátek?

#118

Příspěvek od Napalmex »

a ak sa ešte opýtam, ako takéto objekty vyhľadávate? (pomocou PC, mapy....skusenosťi) mne to príde dosť obťažne....akože napr. andromedu bez problemov s okulárom 25mm nájdem, ale napr. M27 nemám šajn ako ju hľadať. Používate niekto napr. tablet a stellarium? a mám obyčajnú dobson montáž, bez go-to
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Co pozorovat pro začátek?

#119

Příspěvek od vogo »

a ak sa ešte opýtam, ako takéto objekty vyhľadávate? (pomocou PC, mapy....skusenosťi) mne to príde dosť obťažne....akože napr. andromedu bez problemov s okulárom 25mm nájdem, ale napr. M27 nemám šajn ako ju hľadať. Používate niekto napr. tablet a stellarium? a mám obyčajnú dobson montáž, bez go-toOsvědčenou metodou vyhledávání objektů je star hopping. Se slušnou mapou to jde samo. Mám vytištěný a zalaminovaný Deep Sky Hunter Atlas a v telefonu SkySafari. Tak nějak to střídám, ale zatím spíš vítězí SkySafari, ale mapa nemá baterii a nestane se, že by oslňovala, když ji omylem zavřeš ;).

Občas to trvá, najít slabší objekty ale celé je to jen o zkušenostech.

Např M27 - najít hrot Šípu (Eta Sagittae), "kolmo" k němu jsou dvě hvězdy 6 mag, přes které se tam dojde ;).
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Co pozorovat pro začátek?

#120

Příspěvek od Artaban »

Na jasnější objekty stačí mapa. Na mapě si najdi jasnější hvězdy, které jsou poblíž objektu a které vidíš na obloze okem. Místo objektu na obloze, se pak snaž podle vybraných hvězd přibližně určit pouhým okem. Např. si protáhni úsečky vybraných hvězd, které pak ukazují na místo objektu. Nebo objekt se muže nacházet uprostřed mezi hvězdami. Koukni např. na M57, jaké hvězdy se daj k hledání použít ;). Prostě pomocí jasných hvězd objekt lze vyhledat. To samé se pak často používá při hledání hodně slabých a málo plošných objektů. Pak je už třeba dobrá mapa a pomocné hvězdy jsou vidět jen v hledáčku. To už chce trochu větší zkušenost.
Taky si všímej, krom mag. jak je objekt plošný. Když málo, tak ho třeba vidíš, ale může se snadno zaměnit za hvězdu. Pak je třeba tyhle podezřelé hvězdy zvětšit kratším okulárem. Většinou ale stačí zvětšení kolem 30x a už rozpoznáme, že objekt má plošný vzhled. Přeju úspěšné skákání po hvězdách :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět