Co pozorovat pro začátek?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Co pozorovat pro začátek?

#196

Příspěvek od technomagg »

Fakt díky za tipy na co koukat, zatím fakt hledám naslepo max s apkou v mobilu - musím pořídit nějakou papírovou mapu a naučit se v tom orientovat, tohle jak to dělám je naprosto špatně. Jak se přesně orientujete ? máte kompas a mapu oblohy nebo jak to děláte pokud nemáte goto montáž ?

Aktuálně je to fakt super zážitek zkoušet nové věci a objevovat, obávám se že pořídit goto montáž tak to ztratí kouzlo nehledě na to že na ní zatím nemám finance, ale je dobré že tu najdu rady na co se zaměřit.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#197

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Super.

Díky za mnoho tipů, pak dám vědět co jsem viděl a neviděl. Má přijít nějaká oblačnost na víkend, ale předpovědi se liší, tak doufám že to klapne, už se nemůžu dočkat :D
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Co pozorovat pro začátek?

#198

Příspěvek od technomagg »

Ještě se chci zeptat, v neděli mají být perseidy - má smysl se snažit je pozorovat dalekohledem nebo jsou lepší vlastní oči ?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#199

Příspěvek od Artaban »

technomagg : Vlastní oči.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Co pozorovat pro začátek?

#200

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Nejlepší a nejzábavnější (také "nejastronomičtější" ;) je koupit si (vyrobit) otočnou mapu oblohy, seznámit se s orientací na obloze.
Třeba tady:
http://www.supra-dalekohledy.cz/mapa-su ... 26626.html
Pak si koupit, nebo sehnat na internetu detailnější mapy - třeba tyto:
http://www.astronomie.cz/data/2009/04/00-atlas-85.pdf
Zalaminovat a učit se hledat podle hvězd v souhvězdí a toho co vidíš v optickém hledáčku.
Petr

PS: Go-To je "pro blondýny" :D
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Co pozorovat pro začátek?

#201

Příspěvek od Lvíčátko »

technomagg píše:Fakt díky za tipy na co koukat, zatím fakt hledám naslepo max s apkou v mobilu - musím pořídit nějakou papírovou mapu a naučit se v tom orientovat, tohle jak to dělám je naprosto špatně. Jak se přesně orientujete ? máte kompas a mapu oblohy nebo jak to děláte pokud nemáte goto montáž ?

Aktuálně je to fakt super zážitek zkoušet nové věci a objevovat, obávám se že pořídit goto montáž tak to ztratí kouzlo nehledě na to že na ní zatím nemám finance, ale je dobré že tu najdu rady na co se zaměřit.
MiniMistr radí dobře, já třeba používám tohle: http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html
Můžeš si to vytisknout, je tam DSO přes 13. magnitudu, takže máš dost cílů. Já to používám k malýmu refraktoru (70/700).
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Co pozorovat pro začátek?

#202

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Já přešel na Deep Sky Hunter asi po 3 rocích pozorování až když jsem nasbíral nějaké zkušenosti.
Začínal jsem s knihou "Obloha na dlani", pak jsem přešel na Takiho atlas.
Podle mě Deep Sky Hunter není pro začátečníky, jsou tam samozřejmě základní objekty, všechny objekty Mesierova katalogu - to ano.
Ale většina objektů tam je pro velké dalekohledy což by mohlo začátečníka odradit.
Ale samozřejmě s ním můžeš začít, jen si musíš připravit dopředu plán co budeš pozorovat (Ono by se to tak mělo správně dělat, že)
aby jsi pak nebyl překvapený, že tu galaxii nebo mlhovinu " IC 48569745 " nevidíš i když jsi přesně na její pozici :D .
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Co pozorovat pro začátek?

#203

Příspěvek od Jarous1 »

technomagg:

Ještě jsem to tady nezahlédl, i když to neznamená, že to tu není... Každopádně, nesmíš také zapomenout, že oči ve tmě potřebují nějaký čas (ideálně až 30 minut, resp. čím déle, tím lépe), než se "přepnou do nočního režimu", tzv. adaptaci na tmu. Jestli při pozorování průběžně koukáš do, dost často přesvíceného, displeje mobilu, tak se pak nesmíš divit, že v dalekohledu pak nic nevidíš ;) To bys po každém kouknutí na mobil fakt musel čekat až tu půlhoďku než se oči zase srovnají. Většina těch mobilních mapových programů by ale měla umět "noční režim", kdy se jejich prostředí přepne do odstínů červené, která už při nočním pozorování skoro vůbec nevadí.
Jestli s tímhle vším ale počítáš, tak jako bych nic nenapsal a omlouvám se za zbytečné poučování...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Co pozorovat pro začátek?

#204

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Na přizpůsobení očí ve tmě jsem zapomněl - beru to už jaksi samozřejmě, proto počítače ani mobily nepoužívám.
Taky bychom mohli připomenout princip "bočního vidění" slabých objektů, ale to by si měli už nováčci přečíst v sekci pro začátečníky.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#205

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Tak otočnou mapu oblohy jsem taky objednal :) .

Ten atlas mi přijde docela profi, tak časem třeba :)
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#206

Příspěvek od Ondra_z_hor »

technomagg píše:Fakt díky za tipy na co koukat, zatím fakt hledám naslepo max s apkou v mobilu - musím pořídit nějakou papírovou mapu a naučit se v tom orientovat, tohle jak to dělám je naprosto špatně. Jak se přesně orientujete ? máte kompas a mapu oblohy nebo jak to děláte pokud nemáte goto montáž ?

Aktuálně je to fakt super zážitek zkoušet nové věci a objevovat, obávám se že pořídit goto montáž tak to ztratí kouzlo nehledě na to že na ní zatím nemám finance, ale je dobré že tu najdu rady na co se zaměřit.

Dělám to zatím úplně stejně a mám z toho dost podobný pocity :D
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Co pozorovat pro začátek?

#207

Příspěvek od Lvíčátko »

Je pravda, že ten atlas je opravdu velmi obsáhlý, jak už bylo zmíněno, je třeba prověřovat jasnosti objektů.

Mně osobně ale velké množství hlavně hvězd vyhovuje.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Co pozorovat pro začátek?

#208

Příspěvek od Radik »

"Manuální" orientace vs. goto montáž - jak tu zaznělo výše, i pro mě by to s goto montáží naprosto ztratilo svoje kouzlo. Tak goto montáž ustavím, nacvakám, bzzzzz-bzzz-bzzzzz, a mám to tam (v tom lepším případě). Hezký, tak dál.... No to by mě vůbec nebavilo. Není nad to si to najít sám pěkně od začátku.

Edit: a mimochodem kromě už uvedených doporučuju kouknout např. na kulovku M22. Včera jsem ji našel jen z okna triedrem, ale našel. Záviděl jsem tuhle noc těm, co vyrazili na osvědčená stanoviště. Já tentokrát naprosto nepřipravený a nevybavený.
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#209

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Čau, ještě takovej, asi blbej dotaz :D

Vytisknul jsem si 12 map severní oblohy (za každý měsíc jednu) za rok 2017. Chápu to správně, že DSO budou v horizontu několika let v daný měsíc vždycky +- stejně? Takže na budoucích pár let by mi tyhle mapy měli stačit pro základní orientaci na obloze? Jde mi o to najít souhvězdí, identifikovat z nich jednotlivé hvězdy a pak začít hledat DSO. Je mi jasné že planetární pohyb do týto metody nesedí, tuto metodu bych aplikoval výhradně na DSO.

Na stránce http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/index.php jsou krásně popsány a zobrázkovány DSO vzhledem k souhvězdím.
Mapky severní oblohy mám na mysli konkrétně tyto http://udalosti.astro.cz/wp-content/mapka-201802.pdf

Takže jsem si sepsal Vaše tipy a začal si dělat svůj papírový atlas - tahám texty a obrázky z webu hvezdnouoblohou, abych nekoukal během pozorování do NTB (jako jsem měl původně v plánu) a nepřesvicoval oči. BTW za web hvezdnouoblohou smekám :o . Muselo to dát šílenou práci a je to výborně zpracovaný.

Ondra.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#210

Příspěvek od Artaban »

Ondra_z_hor píše:Vytisknul jsem si 12 map severní oblohy (za každý měsíc jednu) za rok 2017. Chápu to správně, že DSO budou v horizontu několika let v daný měsíc vždycky +- stejně?
Ano, i hvězdy se po obloze pohybují i včetně DSO, ale pokud ty mapky souhvězdí neplanuješ používat několik století, nebo spíš až pár tisíc let, tak to bude stačit :)
Pokud se budeš pozorování opravdu věnovat a taky časem asi budeš mít větší dalekohled, tak budeš stejně potřebovat podrobnější mapu oblohy.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět