Co pozorovat pro začátek?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Co pozorovat pro začátek?

#181

Příspěvek od martin b »

pedrosanchez píše:Měl jsem 20 cm dalekohled, ortoskopické okuláry baader, s barlow i bez, dalekohled byl vytemperovaný, oči adaptované na tmu, svítil jsem si jen červeným světýlkem, tedy lepší podmínky ve svém okolí nemohu mít.
M31 je hodně velká, takže je potřeba malé zvětšení. Čili určitě bez barlowa a co nejdelší okulár. Bohužel v sadě baader ortho jen plössl 32 mm s velmi úzkým zorným polem a následující 18mm okulár už je poměrně krátký. Chce to něco delšího a širokoúhlého a jak už tu padlo, co nejtmavší oblohu v pozadí.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Co pozorovat pro začátek?

#182

Příspěvek od pedrosanchez »

Rekmarik, Lvíčátko, Martin: Děkuji za Vaše reakce. Já mám pocit, že jsem střídal okuláry 18 mm a 32 mm a v zorném poli jsem ji měl, pořád malinkatou. Možná, že jsem tedy viděl jen její jádro. Myslím, že to byla určitě ona, mám aplikaci v mobilu, Kassiopeu i Andromedu jsem viděl. Zkusím se na ní podívat ještě triedrem, jak doporučujete. Messiery 81 a 82 se pokusím najít příště.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Co pozorovat pro začátek?

#183

Příspěvek od gunaroid »

Tu M31 bys ale za podmínek jaké uvádíš opravdu měl vidět i pouhým okem. Já ji za velmi podobných podmínek známým ukazuju a většinou s jejím spatřením nemají problém. Samozřejmě neozbrojeným okem je to vždycky jen pidi flíček, ale je tam. Svoje pozorování si můžeš porovnat např. s těmito kresbami:
http://www.deepskywatch.com/Astrosketch ... ketch.html (200 mm dalekohled, zvětšení 40x, zorné pole 1,25°)
http://rodelaet.xtreemhost.com/Sketch_M31_bino.html (70 mm binokulár, zvětšení 15x, zorné pole 4,4°)
Z mého pohledu je zrovna M31 lepší v binolkuláŕu pod tmavou oblohou, než kdekoliv v dalekohledu s větším zvětšením. Ber v potaz, že ty kresby jsou pravděpodobně dílem spíš zkušených pozorovatelů, tzn. takhle to zřejmě neuvidíš na první kouknutí do okuláru, ale je potřeba do toho chvíli zírat a naučit se koukat bočním pohledem.
Jo a taky mě napadá, jestli sis počkal na dostatečnou tmu - v létě je slunce většinu noci relativně nízko pod obzorem, což může pozorování mlhovin docela ovlivnit.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Co pozorovat pro začátek?

#184

Příspěvek od technomagg »

Tak dnes jsem seděl asi 2 hodiny venku a hrás si se svým novým dobsonem 200/1200, hodně mne potěšila kvalita pozorování saturnu a jupiteru, až přijde nový 6mm okulár na planety a barlow tak snad uvidím i víc detailů, takhle jsou to v 10mm okuláru takové malé kuličky kde je sice vidět sem tam nějaký detail ale nic extra, potom jsem asi hodinu jen tak hledal směrem k andromedě s 25mm okulárem, a nakonec se na mne štěstí usmálo a našel jsem (snad) přímo andromedu - jestli je to tedy ona, k základní navigaci používám apku v mobilu a pak už je to jen o štěstí jestli daný objekt najdu nebo ne, nemám zatím žádnou jinou mapu oblohy.
Ale tvar diskové galaxie úplně jak z knížky - sice byla kvůli světelnému znečištění trochu nejasná ale vidět byla, po chvíli jsem po její levé straně (skutečná pravá jak je v dalekohledu převrácené vidění) začal rozpoznávat ještě jednu snad galaxii, ale byla výrazně menší a byla vidět hodně mlhavě - tak snad jsem si to nenalhával.
Každopádně super pozorování dneska, na NGC objekty jsem si objednal 42mm 2" okulár se zorným polem 65st - s tím to snad bude zřetelnější a bude toho vidět víc, vážně už se těším.
Akorát mne hodně mrzí že co mi přišel dalekohled tak jsem neviděl měsíc, od toho zatmění je měsíc takhle po západu slunce téměř pořád pod obzorem.
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Co pozorovat pro začátek?

#185

Příspěvek od technomagg »

Tak teď ještě koukám na ty kresby - nevím nevím, ale velikost galaxie na kterou jsem koukal 200/1200mm dalekohledem s okulárem 10mm tzn zvětšení 120x mi přijde že kresba odpovídá více tomuto: http://rodelaet.xtreemhost.com/Sketch_M31_bino.html?i=1 (i když ne úplně) než tomu druhému linku co máš označen jako 200mm dalekohled http://www.deepskywatch.com/Astrosketch ... ketch.html

jestli jsem nekoukal na něco menšího vedle té andromedy a nemám stále příliž velké zvětšení abych andromedu vůbec dalekohledem našel, přecijen i u toho 200mm máš psané zvětšení jen 40x a já měl 3x větší. Asi řeknou spíše zkušenější.... teď jsem ale hodně na vážkách s tím co jsem vlastně viděl, každopádně nějaká galaxie to určitě byla, ale jaká je otázka...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#186

Příspěvek od Artaban »

technomagg píše:na NGC objekty jsem si objednal 42mm 2" okulár se zorným polem 65st - s tím to snad bude zřetelnější a bude toho vidět víc, vážně už se těším
Koukám, že rada nedopadla na úrodnou půdu. :) Většina NGC objektů má dost titěrné rozměry. To by mně zajímalo, co tam chceš pozorovat za detaily zvětšením jenom 28x.
A těch pár hodně plošných objektů, bude mít menší kontrast díky světelnému znečištění.
No a jestli chceš pozorovat planety s 6mm okulárem a s Barlow, tak na to zapomeň rovnou.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Co pozorovat pro začátek?

#187

Příspěvek od MilAN »

Což o to, okulár je to celkem slušný, ale vhodný pro úplně jiný dalekohled . Bohužel, rady zkušených se ti nelibí, kalkulátory ano. Tak jim poděkuj a myslím, že budeš brzy se ztrátou okulár prodávat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Co pozorovat pro začátek?

#188

Příspěvek od Lvíčátko »

technomagg píše: jestli jsem nekoukal na něco menšího vedle té andromedy a nemám stále příliž velké zvětšení abych andromedu vůbec dalekohledem našel, přecijen i u toho 200mm máš psané zvětšení jen 40x a já měl 3x větší. Asi řeknou spíše zkušenější.... teď jsem ale hodně na vážkách s tím co jsem vlastně viděl, každopádně nějaká galaxie to určitě byla, ale jaká je otázka...
Určitě jsi M31 viděl, jiná takhle velká galaxie snad ani na obloze není a i kdyby, tak ne v souhvězdí Andromedy. Ale ty jsi viděl jen jádro a oni (zkušenější) viděli i mlhu kolem, která je dobře vidět na tmavší obloze bez Měsíce a hlavně musí být M31 výš.

Zmiňovaná další galaxie byla M32, což je satelitní galaxie M31 - viditelná už v malých dalekohledech. Kdybys jel od M31 nahoru, uvidíš tam ještě jeden podobně jasný obláček - M110, což je její druhý jasný satelit.

Pro začátek můžu doporučit i nějaký atlas, mobilní aplikace oslňují a nejsou podrobné:
http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Co pozorovat pro začátek?

#189

Příspěvek od Rekmarik »

[quote="pedrosanchez"Já mám pocit, že jsem střídal okuláry 18 mm a 32 mm a v zorném poli jsem ji měl, pořád malinkatou. Možná, že jsem tedy viděl jen její jádro. [/quote]

Takhle jsem viděl M31 při zvětšení 15x triedrem (viz vlákno pozorování DSO triedrem - #10 od Rekmarik » ned srp 04, 2013 3:40 pm )
Obrázek
Je prostě obrovská a na tmavé obloze teprve vynikne..
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#190

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Zdravím,

jsem naprostý nováček a o víkendu se při Perseidách chystám zamířit svůj dalekohled vůbec poprvé na DSO a vůbec poprvé ho vzít ven :D Zatím jsem jen po nocích občas zaostřil na Mars, Jupiter, Saturn a samozřejmě měsíc a to všechno z okna ve městě.

Na víkend jedu z města a pokud počasí dovolí, hupsnu na DSO. Z předchozích příspěvků jsem pochopil že ideální objekt na první sledování DSO je M31. Měl byste někdo další tipy, co bych jako nezkušený amatér mohl vidět s Newtonem 114/500 když se budu pohybovat mezi Čáslaví a Pardubicemi?

Předem díky za rady a tipy na DSO nebo třeba i na nějaké konkrétní místo.

S pozdravem
Ondra
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Co pozorovat pro začátek?

#191

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Nejjednodušší a nejjasnější objekty v současné době viditelné (dle mého názoru) každým dalekohledem jsou:
-galaxie M51 v souhvězdí Honících psů (je to nejhezčí spirála)
-mlhovina M57 v souhvězdí Lyry
-kulová hvězdokupa M13 v Herkulovi
-otevřené hvězdokupy NGC 884+NGC 869 (Chí a h) v souhvězdí Persea (tam dej malé zvětšení)
Tím bych začal, zároveň tím máš odpozorován základní seznam objektů DSO ;) (galaxie, hvězdokupy a mlhoviny)
Většina ostatních objektů už není většinou tak jasná.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#192

Příspěvek od Artaban »

Ondro, těch jasnějších DSO, je víc a časem se k nim dopracuješ. Určitě se ještě podívej na planetárku M27 v Lištičce a kulovky M92 v Herkulovi a M15 v Pegasu, jsou taky povinné ;)
http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/listicka.php
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Co pozorovat pro začátek?

#193

Příspěvek od pedrosanchez »

Ach jo, buď jsem slepý, nebo si tu ze mně děláte legraci. Ve svém newtonu 203/1000 jsem ji viděl zhruba jako tady na tom tvém obrázku 70 mm binokulárem, tj. malou, nejasnou. Očima ani omylem, sice nosím brýle, ale vidím s nimi dobře. Fakt tam byla tma jak v pytli. Včera byl taky dobrý seing, tak jsem si vzal triedr (50 mm) a maximálně tam byl náznak flíčku (byť jsem pozoroval jinde, kde jsou v dáli pouliční lampy). Nevím, budu to holt zkoušet dál. S dalekohledem jinak vidím hezky, kolimovat podle mne nepotřebuje. M13 v Herkulovi také bez problému.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Co pozorovat pro začátek?

#194

Příspěvek od pedrosanchez »

Rekmarik: Zírám, co dodat.
Minimistr: Díky za tipy na jasnější DSO, napíšu si na papírek a příště je budu hledat. Nějakou galaxii už vidět musím, jinak budu brečet. Aparaturu na to snad mám.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Co pozorovat pro začátek?

#195

Příspěvek od MiniMistr »

Ono je taky hodně velký rozdíl, zda DSO pozoruješ nad horizontem, nebo nad hlavou (v zenitu).
Třeba zmiňovaná galaxie M51 je nejlépe pozorovatelná na jaře, kdy je nejvýše, teď už to není ideální.
Na druhou stranu mohou nastat výjimečné podmínky a i nad horizontem můžeš pak vidět detaily, které jsi před tím neviděl v zenitu.
Já tohle zažil vloni na podzim na MHV v Zubří, kdy jsem těsně nad horizontem svou novou 350-kou viděl M82 s "obyčejným Hyperionem" tak neuvěřitelně vykreslenou, že dříve ani později (a to jak 300-kou, tak 350-kou) jsem takové detaily nezažil.
Holt výjimečná noc na výjimečném místě :)
Mimochodem na místě odkud pozoruješ taky záleží, k tomu se časem taky dopracuješ.
Hold "seeing" je svině.............
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět