Co pozorovat pro začátek?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Co pozorovat pro začátek?

#121

Příspěvek od Lamid »

Áno, na pozorovanie sa použivajú aj PC planetária. A papierové mapy, atlasy.
Každý si vyberie, čo mu vyhovuje.
Na tablete sa da použiť aj Stellárium, ja ho používam v tablete s win10, na tablete s andoidom pouzivam SkyPortal od Celestronu, na ios sa používa SkySafari.

Stellarium pod androidom je platena verzia, neskušal som. Nie sú to, alebo nie je to to iste Stellarium ako pod windows.
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Co pozorovat pro začátek?

#122

Příspěvek od Pvell »

Napalmex: Ahoj já jsem si stáhnul do telefonu SkyMap a jsem docela spokojenej. Zadáš si tam co hledáš a ono tě to zhruba navede. Umí to ukázat oblohu i v jakou koliv hodinu, den i rok. Je to docela zajímavá aplikace.
Rodgers23
Příspěvky: 19
Registrován: 01. 04. 2017, 16:42

Re: Co pozorovat pro začátek?

#123

Příspěvek od Rodgers23 »

Zdarec,
vlastním teleskop Sky-Watcher 200/1000 na dobsonově montáži. Od Ostravy jezdím necelou půl hodinku za město, kde to není tak šíleně přesvícené. Jelikož jsem začátečník, tak se postupně učím vyhledávat objekty podle Messierova katalogu. Chci se zkušenějších zeptat, které objekty jsou pro začátek nejvhodnější hledat (nějaké tipy) a co se týče galaxií, pár jsem jich našel, minule jsem koukal na M81, 82 a Andromedu. Je mi jasné, že jak na fotkách to neuvidím, ale nevíte o nějakých, na kterých se dá postupem času spatřit náznaky ramen či jiných detailů?

Díky za případné info :-)
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Co pozorovat pro začátek?

#124

Příspěvek od stana85 »

Je léto takže bych určitě doporučil mlhoviny ve střelci. M8, M20, M17. Krásná je taky M11ve štítu. Samozřejmě M27, M57. Kulovka M 13 a 97.Teď v létě je toho vážně spousta.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Co pozorovat pro začátek?

#125

Příspěvek od 4Brunco »

Zdar,
videt detaily v galaxiach v mensich dalkohladoch, chce trosku trenovane oko a hlavne kvalitne podmienky. Mne trvalo asi 3 roky kym sa mi podarilo vykukat ramena v M51 (150mm refrak). Inak naozaj, pozoruj to co as momentalne da + oblasti okolo zenitu a ono to casom pride.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Deep sky nemužu najít ani jeden.

#126

Příspěvek od Davifi »

Zdravím všechny, jsem tu nový a měl bych na vás zkušenější pozorovatele několik dotazů.

Pořídil jsem si dalekohled Sky watcher dobson 10, 250/1200. Pořídil jsem ho na základě několika zde pročtených diskuzí a po konzultaci s prodejci. Byl mi doporučen jako jeden z nejlepších pro začátek. Včera když jsem si dalekohled přivezl tak jsem ho podle návodu sestavil. Tubus a zrcadla jsem nějak neseřizoval, prý to není potřeba mi bylo řečeno na prodejně. K dalokohledu jsem dostal dva okuláry 25 mm a 10 mm plus jsem si přikoupil jeden 4 mm. Hned po sestavení jsem vytáhl dalekohled ven na zahradu. Bydlíme na vesnici daleko od města tím pádem jediný zdroj světelného znečištění jsou pouliční lampy, kterých je ve vesnici jen několik. Nejprve jsem si seřídil podle jedné budovy hledáček a dalekohled. Jako první co jsem začal pozorovat byl měsíc už se šeřilo a tak byl velmi dobře vidět. Musím říct, že jsem byl uchvácen. Ve 4 mm okularu sice nebyly detaily tak ostré ale i tak bezva. S ostatnímy dvěma okuláry nebyl žádný problém. Po asi dvou hodinách pozorování měsíce a seznámení se s dalekohledem jsem našel na obloze Saturn. V nejmenším zvětšení jsem viděl pouze kuličku s patrným prstencem. Když jsem dal okulár 10 mm byl o trochu větší, ale pořád žádné detaily rozeznávat nešly. Ve 4 mm okuláru již nebyl obraz tolik ostrý a bylo toho vidět asi podobně jako předtím. Ale i tak krásný pohled. Druhý den k večeru jsem se pokoušel o pozorování Jupiteru a i když jsem ho hledal pomocí aplikacích na telefonu, které mi ukázaly kde se zrovna nachází nenašel jsem ho. Měsíc a Saturn zase bezvadně vidět i pouhým okem, ale Jupiter prostě nic. Ale i tak jsem se aspoň znovu podíval na Saturn asi dvě hodiny problém byl ten, že seeing byl tak velký, že už v 10 mm okuláru se obraz docela rozmazával a se 4mm okulárem to bylo úplně na nic. Kolem 22:00 jsem se rozhodl najít nějaký deep sky objekt. Poznávat souhvězdí se postupně učím. Podle mapy noční oblohy v telefonu jsem si našel M51 a zkusil jsem se na ní zaměřit nejdříve s 25 mm okulárem bohužel jsem nic neviděl a to i když jsem projížděl okolí sem tam totéž se opakovalo u ostatních dvou okuláru. Poté jsem ještě zkusil najít M57, ale se stejným výsledkem.

Prosím tedy o radu. Jak správně hledat deep sky objekty ? Případně s jakým okulárem ? Jak je nacházet když se ještě na obloze úplně dobře nevyznám ? Poté se chci ještě zeptat k tomu Jupiteru jak ho najít a kdy je nejvýše na obzoru tudíž nejlépe pozorovatelný ? Případně jestli by se tady nenašel nějaký ochotný člověk, který by mi vše vysvětlil v reálu ? Bydlím okres Příbram. Je mi 20 let. Astronomie mě velmi baví jak teoreticky tak prakticky pozorování, Měsíc a Saturn mi doslova vyrazili dech. Je to fakt radost pozorovat akorát doufám, že v budoucnu uvidím na Saturnu i více detailu. Předem díky za odpovědi. S pozdravem Davifi.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Deep sky nemužu najít ani jeden.

#127

Příspěvek od 4Brunco »

NJ, na Deepsky treba zhasnut vsetko osvetlenie co sa da, zvyknut si na tmu, a potom mozno zacat niecim lahkym na najdenie ako M31 - Andromeda, M13 - Herkules. Tieto dve su pekne videt aj v hladaciku, takze to by mohlo byt na zaciatok ideal.
A vzdy hladat s co najdlhsim okularom, vo vasom pripade 25mm. Nizke zvacsenie = velke zorne pole, takze sa objekt lahsie najde.
Ale chce to trochu cviku a potom sa snad podari aj nieco tazsie. Samozrejme, cim vacsi mesiac na oblohe svieti, tym to bude s DSO horsie.

Inak to zvecsenie 300x s 4mm okularom nieje uplne idealne, da sa u nas totizz vyuzit, tak 1x za rok, ked je perfektny seeing. Okulare v tomto rozmedzi by boli pouzitelne castejsie : 8mm, 6mm, 5mm.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Deep sky nemužu najít ani jeden.

#128

Příspěvek od vogo »

Pro začátek bych zkusil Messieruv katalog, a ty nejjasnější objekty. Člověk si musí zvyknout koukat. Třeba prstencovka M57 v Lyře je velmi snadná a aktuálně je už po západu Slunce v zenitu, pak třeba Činka M27, nebo klasika - kulovky v Herkulesu M13 a M92 jsou v tomhle období celkem snadný cíl i na světlé obloze z města.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep sky nemužu najít ani jeden.

#129

Příspěvek od MMys »

A taky to chce počkat, až zmizí z oblohy měsíc dostatečně pod obzor. A pochopitelně je lepší zmizet z města. Ty DSO objekty tam v okuláru nesvítí na první pohled, jako Měsíc nebo planety. Je potřeba se rozkoukat ve tmě, a teprve pak hledat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Deep sky nemužu najít ani jeden.

#130

Příspěvek od Davifi »

Dobře, díky moc zkusim to nějak udělat a snad se podaří :) a co se týče toho Jupiteru máte nějake rady ?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Deep sky nemužu najít ani jeden.

#131

Příspěvek od Bill »

Jupiter už má letos po sezóně - zapadá hodně brzy a je nízko. Musel by jsi začít ještě skoro za světla - a to se bude špatně hledat...

Zapadá okolo 21:00 - musel by jsi někam na kopec a při dobré průzračnosti vzduchu by mohl být aspoň poznat.
M:736 750 113
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Deep sky nemužu najít ani jeden.

#132

Příspěvek od Davifi »

Aha, to jsem nevěděl :( počítam že bude mnohem lepe videt než Saturn a pujdou i rozpoznat detaily při malem zvetšeni :) Ale dobře momentálně mám smůlu. A kdy bude znovu Jupiter dobře pozorovatelný ? A ještě jedna otázka co se dá pozorovat ve dne pokud nevlastním sluneční filtr ?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep sky nemužu najít ani jeden.

#133

Příspěvek od MMys »

S planetami je to nyní bída, a po dost let to bude ještě horší. Saturn je v nejnižší části ekliptiky, takže obraz je většinou hodně poškozený seeingem a refrakcí. Jupiter je nyní už také dost nízko, ale jeho poloha ještě docela ujde, jen je potřeba počkat na jaro, teď už je moc nízko nad západním obzorem. Ale i jeho poloha se bude rok od roku zhrošovat, posouvá se do jižní části ekliptiky, kde je i Saturn.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Deep sky nemužu najít ani jeden.

#134

Příspěvek od Davifi »

Po mnoho let ? :O takže kdy budou zase hodně dobře pozorovatelné planety ? Tohle mě lehce zaskočilo chtěl jsem se hlavně planetám věnovat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep sky nemužu najít ani jeden.

#135

Příspěvek od MMys »

Tak u Saturnu se nějaké rozumné výšky nad obzorem (řekněme 30°) dočkáme až někdy kolem roku 2024, nejlepší to bude kolem roku 2032, to bude při kumibaci okolo 60° nad obzorem. Pak zase začne Saturn zpět klesat.

U Jupitera jsou ty změny rychlejší. Letos na jaře už bude kulminovat jen ve výšce kolem 25° nad ozborem a bude dále klesat, nejhorší to bude v roce 2019, to se bude pohybovat pouze nějakých 15-20° nad obzorem. Pak se to zase začne zlepšovat. Na 30° se dostane v roce 2022, nejlepší to bude v roce 2025.

U Marsu je problémem, jestli jeho opozice vyjde do perihélia nebo afélia (značně se liší úhlový průměr planety) a také v jaké výšce nad obzorem k té opozici dochází. To vychází různě, není v tom velká pravidelnost. Nutné použít tabulky, PC planetárium a podobně.

Venuši je nejlepší pozorovat ve dne, když je vysoko nad obzorem, Merkur to samé. Ale ždáné detaily na povrchu neočekávej, uvidíš pouze jejich fázi.

Uran a další planety, to už je buď mini-kotouček nebo hvězda.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět