Co pozorovat pro začátek?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#136

Příspěvek od Davifi »

A mužu pozorovat Venuši ve dne i bez slunečního filtru ? Pokud dobře vím pohybuje se blízko slunce a ja se bojim podivat do blízkosti slunce bez filtru nemam s tím žádne zkušenosti.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pozorovat pro začátek?

#137

Příspěvek od Shark »

Davifi píše:A mužu pozorovat Venuši ve dne i bez slunečního filtru ? Pokud dobře vím pohybuje se blízko slunce a ja se bojim podivat do blízkosti slunce bez filtru nemam s tím žádne zkušenosti.
Ahoj
vitej na AF :P
tak radši nepozoruj, neprve si něco pročti na webu jak postupovat se slun. filtrem - jedno blbý "kouknutí" a už se nikdy nepodíváš... :evil:

:arrow: zkus to pro začátek s Měsicem nebo planetou Saturn je v příznivé poloze pokud máš okno nebo balkon na jih tak Saturn uvidíš , ale lepší je to veknu.
Podle mapky jistě najdeš mnoho vhodných objektů pro začátek - není známo čím budeš, nebo chceš pozorovat a hlavně co zdali hodláš koukat na planety, měsíc, nebo na DSO apod. potom se dá lépe poradit. Ale se Sluncem - jeho okolím - bych si pro začátek nezačínal...
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Co pozorovat pro začátek?

#138

Příspěvek od Rekmarik »

Shark píše: není známo čím budeš, nebo chceš pozorovat a hlavně co zdali hodláš koukat na planety, měsíc, nebo na DSO apod. potom se dá lépe poradit. Ale se Sluncem - jeho okolím - bych si pro začátek nezačínal...
Ale je to známo, když to autor popsal hned ve svém prvním příspěvku, včetně odkud pozoruje, jak pozoruje a co hodlá a chce pozorovat .. ;)

Já bych navrhnul Davifimu pozorovat v noci, ve dne se bude s hledáním Venuše spíše trápit. Nebo můžeš zkusit pozorovat letadla - i s 250kou Dobsonem se to dá stíhat..
Jo a co se týká těch vyhledávání DSO, já mám takovou zkušenost s 250kou že se standardním optickým hledáčkem, který je k tomu dodáván se mi moc nedařilo orientovat se, kam že to vlastně přesně tím tubusem mířím. Zachránil mě reddot - s ním jsem si namířil na požadované místo podle atlasu nebo aplikace a DSo jsem pak našel.
Například M57 v Lyře - namíříš přesně mezi dvě hvězdy viditelné okem a máš ji tam :)
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#139

Příspěvek od Davifi »

Tak ja jsem M57 hledal mezi dvěma hvězdami pokud se nedalo zaměřit hledáčkem dělám to pomocí toho seřizovacího šroubu na vrchu tubusu. Ale pote jsem videl jen zarici hvezdy i na velke zvětšeni žadna treba trochu rozmazana jako že by připomínala tu M57 prostě jen hromada jasných hvězd. To stejné ta Andromeda hromada jasných hvězd nic víc.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Co pozorovat pro začátek?

#140

Příspěvek od Rekmarik »

Davifi píše:Tak ja jsem M57 hledal mezi dvěma hvězdami pokud se nedalo zaměřit hledáčkem dělám to pomocí toho seřizovacího šroubu na vrchu tubusu.
Obávám se že hledání podle vyčnívajících šroubů na tubusu je zcela nedostatečné a připadá mi velmi pravděpodobné, že jsi koukal na jiné zářící hvězdy .. těžko říct takto na dálku, ale je téměř jisté že při zvětšení 48x (25mm okulár) bys prstýnek M57 určitě viděl. Můžeš zkoušet navádět dalekohled na jasné hvězdy např. velkého vozu, například Mizar a Alcor jsou "nezaměnitelné" .. je potřeba mít jistotu že hvězda na kterou namíříš skop je přesně ta, kterou chceš zaměřit.
Neboj, to příjde, já bych to viděl jako "malou domácí úlohu" si najít M57 a M13. Až je najdeš budeš mít už představu a ostatní jasná DSo půjdou stále snadněji a snadněji !
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#141

Příspěvek od Davifi »

Tak dnes budu pozorovat po třetí tak nelze čekat zázraky jsem úplný začátečník. Ale počítám, že se to bude zlepšovat.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pozorovat pro začátek?

#142

Příspěvek od Shark »

Shark píše: není známo čím budeš, nebo chceš pozorovat a hlavně co zdali hodláš koukat na planety, měsíc, nebo na DSO apod. potom se dá lépe poradit. Ale se Sluncem - jeho okolím - bych si pro začátek nezačínal...
Ale je to známo, když to autor popsal hned ve svém prvním příspěvku, včetně odkud pozoruje, jak pozoruje a co hodlá a chce pozorovat .. ;)
Sorry ja si nevšil :oops: - omlouvám se za mystifikaci - :P
Pokud máš 250tku dobsona, tak DSO máš jako na dlani - škoda těch pouličních lamp - vesnice (zahrada) je jinak parádní místo Souhlasím co psal kolega Rekmarik s red dot, ale pro někoho muže být potíž v tom, že nezvětší a musíš vědět u mnohých DSO " kam se divat" abys objekt nalezl. Je to pouze zkušenost, já osobně používám rovněř Reddot...

:arrow: Na DSO je třeba okulár s delším ohniskem a větším zorným úhlem. DSO nevynikají velkou jasností a čím použiješ větší zvět. tím se jejich jasnost sníží - výsledek nebude pěkný. V Bresseru 102/600 vidím nelépe DSO při vzvět. cca 45x-75x, dle typu DSO a seeingu. Lepe jsou vidět DSO bliže zenitu ,než ty které jsou nízko nad obzorem. Dobson 250 ma o hodně větší plochu pro sběr světla než 102 Bresser , jsi na to lépe :) Tvúj Dobson je to dobrý stroj - zvolil jsi OK
Přeji jasné noci
Naposledy upravil(a) Shark dne 30. 08. 2017, 12:15, celkem upraveno 2 x.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Co pozorovat pro začátek?

#143

Příspěvek od Bill »

Venuši můžeš zkusit k ránu - v 5 už je docela vysoko...

Dobrý terč na navádění je Albireo - je to dvoubarevná dvojhvězda a krásně se hledá. Ta se taky nedá zaměnit. (A je to moc pěkný pohled :-))
M:736 750 113
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#144

Příspěvek od Davifi »

No 250tka dobson mi byl doporučen jako výborný dalekohled. Momentálně ten reddot pořizovat nebudu, už samotnou koupí dalekohledu jsem se vycucal z financí. Musím počkat a pak pořídím jak reddot tak další okulary. Momentálně budu válčit s hledáčkem snad aspoň ty nejvíce jasné najdu a budu se zlepšovat. To stejné Saturn doufam, že až se zlepší podmínky uvidím i dělení mezi prstenci a další detaily. Zatím jsem viděl i se 4mm okularem jen kotouček obepnutý prstencem a byla znatelná barva.
serosse
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 06. 2017, 22:48
Bydliště: Brno
Věk: 29

Re: Co pozorovat pro začátek?

#145

Příspěvek od serosse »

Davifi píše:No 250tka dobson mi byl doporučen jako výborný dalekohled. Momentálně ten reddot pořizovat nebudu, už samotnou koupí dalekohledu jsem se vycucal z financí. Musím počkat a pak pořídím jak reddot tak další okulary. Momentálně budu válčit s hledáčkem snad aspoň ty nejvíce jasné najdu a budu se zlepšovat. To stejné Saturn doufam, že až se zlepší podmínky uvidím i dělení mezi prstenci a další detaily. Zatím jsem viděl i se 4mm okularem jen kotouček obepnutý prstencem a byla znatelná barva.
Ahoj, jako někdo kdo před chvílí taky začínal s astronomií s podobným Dobsonem, tak můžu reddot jen doporučit. Hledání objektů okolo zenitu v hledáčku mě od astronomie v začátcích trochu odrazovalo, nemohl jsem tam prostě nic najít :) Velkou pomocí byla koupě Telradu, s ním je zaměřování objektů radost :) Další věcí co mi výrazně pomohla, byl širokoúhlý 32mm okulár. Oproti 25mm setovýmu okuláru to byla velká změna v komfortu.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Co pozorovat pro začátek?

#146

Příspěvek od PetrK »

Na začátek si zkus podle papírové mapy (vytisknuté, nebo z atlasu), za svitu slabého červeného světla, najít dvojhvězdu Mizar a Alkor ve Velkém voze, Albireo v Labuti, kulovou hvězdokupu M13 v Herkulovi a otevřené hvězdokupy NGC 869 a 884 v Perseovi. Snadno se hledají i při Měsíci.
Výtečný pomocník je knížka Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Co pozorovat pro začátek?

#147

Příspěvek od Radik »

Tak mym prvnim messierem byly jednoduche Plejady - M45 jeste binokularem. Dobsonem jsem o vikendu asi po pul hodine nasel M15, kterou jsem si vybral hlavne kvuli poloze a viditelnosti z balkonoveho stanoviste. Co do jasnosti a natoz z mesta to neni idealni kandidat do zacatku, ale povedlo se, takze spokojenost.
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#148

Příspěvek od Artaban »

Davifi píše:No 250tka dobson mi byl doporučen jako výborný dalekohled
Mám dojem, že pořád moc nevěříš, že to je dobrý dalekohled. S ohledem na cenu a výkon , to je opravdu dobrý dalekohled. Jasně, musíš do něj šťouchat, protože nemá pohon. To je ale spíš otázka komfortu při pozorování, ale né výkonu a kvalitě optiky.
Někomu to vadí, někomu méně a někomu vůbec.
Chceš hodně pozorovat planety. Vítej v klubu a snad Ti to vydrží. Na Cassiniho dělení nemusíš čekat několit let. Pořád se dá dobře vidět celé, nebo alespoň skoro celé. Je třeba pokud možno pozorovat často, aby se podařilo chytit slušný seeing. Pak jen zvolit optimální zvětšení, kdy je obraz ještě trochu klidný (171x bohatě postačí) a soustředit se na detail.
Pozorování detailů na planetách, se dá trénovat i na Měsíci. Jsou tam desítky a možná stovky útvarů, pro každý průměr objektivu.
I tady budeš bojovat se seeingem a zvětšením, abys dosáhl max. pro dalekohled a podmínky.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#149

Příspěvek od Davifi »

Věřím tomu, vyzkoušel jsem si ho a teď s nim pozoruji a jsem naprosto spokojen. A popravdě to, že musím manualně pohybovat dalekohledem mi vubec nevadí. Po chvilce jsem se to naučil tak abych si s obrazem plynule pohnul a je to v klidu. Chapu, že goto je fajn, ale tak na 2 až 3 roky než se všechno naučím a pochopím tak mi to bohatě stačí. Chapu, že jako zkušený pozorovatel to bereš jinak.
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#150

Příspěvek od Davifi »

Zdravím, tak včera jsem pozoroval Saturn byla to opět opravdu nádhera, ale i kdyż jsem měl zvětšení 200 x tak dělení mezi prstenci jsem nevypozoroval. Nemůže to být tím, že prstence jsou blbě nakloněné ? Dále jsem se dnes pokoušel přes den okolo jedné hodiny najít Jupiter, ale bohužel bez výsledku stellarium mi ukazalo místo kde by se měl nacházet, ale stejně jsem ho neviděl, prohlížel jsem to místo jak triedrem tak hledáčkem u dalekohledu i samotným dalekohledem s okularem 25 mm ale nic. Jinak nevíte jestli zítra rano okolo 5:00 bude pozorovatelná Venuše ? Deep sky objekty o ty se ani nepokouším čekám až zmizí měsíc 21. by to mělo být.
Odpovědět