Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#61

Příspěvek od Sasa3 »

Mam podobny nazor jako MilAN. Myslim si, ze zacatecnik potrebuje predevsim zkusenosti a ty ziska jen pozorovanim. Potrebuje se naucit hledat objekty na obloze a zjistit, ze v dalekohledu vypadaji ty diametralne jinak nez na fotografiich. Cilit na "lepsi" a "dlouhodobejsi" dalekohled mi prijde u prvniho nakupu zbytecne.

Hlavni vlastnosti by mely byt:

- snadna manipulovatelnost pri vyhledavani objektu
- co nejlevnejsi
- ale zaroven s dobrou optikou
- snadna sestavitelnost a prenositelnost (tak aby narocnost pouziti dalekohledu neodrazovala od pozorovani)

Pokud neni problem tahat a prevazet vetsi kusy, tak si myslim, ze prave Dobson 150/1200 je velmi vhodny a daval bych mu prednost pred 200/1200.

Pokud je vaha a rozmer problem (mensi vek, neni k dispozici auto nebo blizke pozorovaci misto), pak dobre do zacatku poslouzi treba 80-90mm achromat na alt-az montazi.

ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
marg
Příspěvky: 3
Registrován: 21. 05. 2015, 20:11

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#62

Příspěvek od marg »

Diky moc. Plati pro me to "pozorování v Praze", na zahrade u domu, protoze obe me deti jsou jeste moc male a manzelka na to neni. Vlastne uz ted na to myslim a nejvetsi problem bude s manzelkou az dalekohled uvidi: "Jezis, kam ten velky kram dame?" >:(

Pred tydnem jsem koupil v akci Lidlskop a nadchlo me to, presto, ze behem 2 pozorovacich hodin a laborovani jsem videl maximalne tak prtavou Venusi. :)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#63

Příspěvek od Sasa3 »

Tak to jsme na tom podobne. Ja pozoruji z mestke zahradky u domu jen o kousek jizneji (z Rican u Prahy). Deti mame tri, takze celonocni vyjezdy jeste nejakou chvili nehrozi. Pokud neni treba dalekohled tahat po schodech, tak ten dobson je dobra volba. Mel jsem takhle kdysi 250/1600. Casem jsem ale zjistil, ze jsem spis na refraky. Ted nejradeji ze zahrady koukam mensimi refraky od 63mm do 110mm (mensimi v prumeru, delkove jsou nektere na tom stejne jako ten Dobson 250/1600...). Je tam toho videt samozrejme min, nez ve velkem Dobsonu. Me to ale zatim staci, i tak toho je docela dost.

Ta sestava s N150/750 na dobsonove montazi byla z obdobi, kdy jsem intenzivne fotil a jezdil za tmou. Chtel jsem neco jednoducheho a lehkeho, protoze tech kramu na foceni bylo i tak dost.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#64

Příspěvek od Artaban »

Plati pro me to "pozorování v Praze", na zahrade u domu,No a právě proto bych šel do 200mm dobsna. Zvlášť, jestli do několika let neplánuješ velký dalekohled. Dvoustovka je stejně dlouhá, jen trochu tluščí. Větší průměr bude lepší na planety a i DSO a kor v Praze. Myslím, že z Prahy budeš pozorovat hlavně planety a tady se dvoustovka uplatní dobře. Učit se pozorovat můžeš stejně dobře dvoustovkou, jako 150tkou. Když ale koupíš 150tku, tak nic jistě nepokazíš.

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#65

Příspěvek od ladis »

No já začínal na 200ce dobsonu a jsem rád, že zrovna na něm, protože mi z vesnické oblohy ukázal hodně a navnadilo mě to. Bojím se, že to 150ka dokáže na hraně. Nám, co už máme něco odpozorováno, hodně řeknou i menší apertury, binary apod., víme, proč je chceme a na co. Začátečník ale potřebuje skutečně něco vidět a nezapomeňme, že jeho mozek ještě není na tyto objekty vizuálně naprogramován.
Když si vzpomenu na MHV na rozdíl mezi 200/1200 a 150/1200, rozhodně jsem pro větší aperturu, tzn. 200mm. Převozitelnost a snadnost sestavení je stejná, dosah zásadně vyšší, cena stále nízka, celkový efekt lepší - můj skromný názor...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#66

Příspěvek od MilAN »

No, my co jsme začínali na průměrech do 50 mm ( a ještě bídné optice) , tak nás to také neodradilo :)
A pokud mám představu , že to budu vidět barevně a jako z Hubbla, tak mě nenadchne ani 300-ka
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#67

Příspěvek od masan »

Ja ako "chronicky zaciatocnik" za seba poviem, ze mi nie je jedno ci pozeram jednym okom alebo obidvomi. Ten rozdiel je pre mna absolutne zasadny, pohlad jednym okom ma unavuje, casom až znervoznuje. (ked mam druhe oko zavrete, tak je to namahave, ked otvorene, tak rušivé).
Preto som zacal s binokularmi na azimutalnej montazi (15x70, 25x100). No kedze kvatitne binokulare su velmi drahe a zvačšenia nad 100x aj tak nedosiahnutelne, je jedine riešenie prejst na binohlavu. A tu sme pri tom, čo by aj inych zaciatočnikoch mohlo zaujimat, a totiz ze nasadit binohlavu na refraktor (ci uz achromat alebo ED) nie je jednoducha vec. Vacsinou treba skracovat tubus, a pod. Najjednoduchsie to ide pri makoch a schmid-casegrainoch, kde netreba robiť žiadne úpravy. Odporucam preto aj toto hľadisko brat pri rozhodovani do uvahy.
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#68

Příspěvek od Peťa »

A tu sme pri tom, čo by aj inych zaciatočnikoch mohlo zaujimat, a totiz ze nasadit binohlavu na refraktor (ci uz achromat alebo ED) nie je jednoducha vec.

Nasadit binohlavu MaxBright s 1.7x násobičem a malým Baader hranolem je ta nejjednodušší věc na světě - tato sestava má optickou délku zhruba stejnou, jako běžné dvoupalcové zrcátko - tj. na každý refrák s dvoupalcovým výstupem lze bez problémů a bez řezání připojit poměrně levnou binohlavu s relativně malým prodloužením ohniska.
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#69

Příspěvek od Mash »

Ja ako "chronicky zaciatocnik" za seba poviem, ze mi nie je jedno ci pozeram jednym okom alebo obidvomi. Ten rozdiel je pre mna absolutne zasadny, pohlad jednym okom ma unavuje, casom až znervoznuje. (ked mam druhe oko zavrete, tak je to namahave, ked otvorene, tak rušivé).
Ahoj, co zkusit piratskou pasku pres oko?
Pak budes moc druhe oko mit taky otevrene.
http://www.hubatacernoska.cz/cz/produkt ... saten.html
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#70

Příspěvek od masan »

Zaujímavý nápad, myslím že by sa v astro komunite mohol ujať. Keď nejaký poľovník zbadá v noci takto vystrojenu skupinu navyse s divnymi rurami, tak asi bude o pár astronómov menej:-)
to Peta:
vacsina tunajsich uzivatelov uvadza, ze skracovali tubus ked chceli dať binohlavu na refraktor, tak zrejme mali na to pádny dôvod. Písal som to ako všeobecnu radu, že s osadenim binovlavy na refraktor to nie je take jednoduche. Preto to treba brat do uvahy pri vybere dalekohladu, ak by zacinajuci astronom ju chcel v buducnosti dokupit.
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Odpovědět