Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
hrdik
Příspěvky: 14
Registrován: 07. 05. 2011, 19:57

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#1

Příspěvek od hrdik »

Zdravim mistni forum!

jako naprostej zacatecnik jdu poprosit zkusenejsi o radu

precetl jsem si vetsi cast fora ale porad nemam jasno, co si vlastne poridit ... ono to totiz hlavne souvisi s tim, ze vlastne porad nevim, co chci :)

Idelani by byl malej, lehkej, prenosnej a levnej dalekohled na vsechno ... coz sem pochodil ze (podobe jako u foto-objektivu) proste neni mozny

Takze zacnu z druhy strany - pozorovaci misto
Mizerie - bydlim na okraji prahy, ale porad je to praha - jizni cast, modrany. Sice mam viceme konec prahy za barakem, ale to svetelny znecisteni co se okolo tahne je hnus ... takze zadny idelani misto to neni. Zaroven nepredpokladam, ze bych nejak vyjizdel mimo (jednak neni cim a druhak neni cas). Takze melo by to byt neco pomerne jeste prenosneho, abych to mohl vytahnout za barak na kopec mimo osvetleni pripadne na chatu

Co bych chtel pozorovat
Co nejvic toho pujde ... tzn. planety, co pujde z DSO bych rad

Montaz
AZ bych se chtel vyhnout - rad bych vyuzil vyhodu motorku a nemusel porad postrkovat a hledat znova to, co sem pracne nasel. Goto by bylo fajn, ale podle prispevku co sem tady cetl takovej nexstar je jeste nema cenu a lepsi montaze uz jsou zase mimo penize, co to toho chci dat

Cena
vzhledem k tomu, ze nemam tuseni jestli me to vubec nejak vic chytne, nechci jit moc pres 10k


Visual / foceni
Nevim no, aby se dalo rozumne fotit to asi bude pomerne draha sranda (mam Canon 40D) takze spis koukat ... ale moznost si zkusit neco vyfotit bych chtel mit - prestoze to nebudou "top fotky"

Z 95% se tu doporucuje dobson kvuli cena/vykon. Chapu, ze velikost zrcadla rozhoduje, ale dobron je desna krava velka + musel bych to postrkovat + bych to nepobral ... takze si myslim, ze to vhodny reseni pro me neni


No a ted otazka na zaver, co byste si koupili, kdybyste byli na mym miste? Zatim mi vychazi nejakej mak/sc 127 (150tka uz je dost draha), nebo 150/750 newton
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#2

Příspěvek od Lukemon »

Bych koupil 150-ku dobsona, zas tak velký není aby se neodnesl "za barák , za chatu". Když nemáš moc času, tak je dobson lepší, postavíš a hned pozoruješ, u EQ montáže to chce aspon trochu ustavit na vizuál.

Jo s astronomií a dalekohledama to není jednoduché, až pátý dalekohled mě vyhovoval, pokus omyl. Nevím proč se dost lidí bojí postrkování dobsona, jde to velice dobře i při velkých zvětšeních.

A s DSO v Praze moc nepočítej a nebo počítej a zjistíš, že tam kde něco víc vidíš spočítáš počet objektů na jedné ruce. Planetám ovšem světelná Praha nevadí.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#3

Příspěvek od Artaban »

Zaroven nepredpokladam, ze bych nejak vyjizdel mimoLukemon ti dobře poradil. Já bych se teda zaměřil na planety a Měsíc. Sice to je jen pár objektů, ale kdy bys měl chuť je kreslit, tak tě to zaměstná na dlouhou dobu. Foto taky, ale něco to už stojí. Nejlevnější možnost je teda Dobson.
Já bych osobně šel aspoň do 200mm. Tímto průměrem už je vidět dost detailů na Jupiteru, Saturnu, ale už i Marsu.
Něco pro inspiraci.
http://planety.g6.cz/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
hrdik
Příspěvky: 14
Registrován: 07. 05. 2011, 19:57

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#4

Příspěvek od hrdik »

fakt vam nevadi, ze do toho musite strkat? .. vzdyt je to hrozne otravny drzet to porad v zornym poli, zvlast kdyz to bduu chtit treba ukazat detem ...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#5

Příspěvek od Artaban »

Asi za 12,5 litru se dá koupit Newton 150/750 s motor. monáží, ale to taky není žádná výhra. Tyhle levné montáže se dost třesou.
Nejlépe si to vyzkoušet na nějaké astro akci.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#6

Příspěvek od seminko3 »

fakt vam nevadi, ze do toho musite strkat? .. vzdyt je to hrozne otravny drzet to porad v zornym poli, zvlast kdyz to bduu chtit treba ukazat detem ...Nevím jak staré děti máš,ale můj osmiletý kluk má právě radost z toho že to může postrkovat a taky si zkusit něco nájít sám. ;)
Nehledě na to,že s navigací se nic vyhledat nenaučí a na obloze se nezorientují.
Souhlasím s Lukemonem a Artabanem a pro doplnění, já většinou pozoruji na okraji Ostravy,takže tu je průměr k nezaplacení.Mášli auto,vemeš kukr,rodinku a zajedete se pokochat kousek dále. ;D
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#7

Příspěvek od Regulus »

fakt vam nevadi, ze do toho musite strkat?Mě to vadí, ale do montáže pro 10" dobson se mě fakt investovat nechce
Když se nepozoruje při extrémním zvětšení, tak to jde - nastavím objekt na okraj zorného pole, odstoupím, přisedne host a tu minutku či kolik, během které objekt projde skrz celé zorné pole, se podívá...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#8

Příspěvek od Habl »


Re: Vyber dalekohledu / pozorovani v Praze
odpověď #3 - včera 23:31:58

fakt vam nevadi, ze do toho musite strkat? .. vzdyt je to hrozne otravny drzet to porad v zornym poli, zvlast kdyz to bduu chtit treba ukazat detem ...  
Představ si to strkání do dobsona je daleko příjemnější než si koupit k tomu Newtonu dobrou a nákladnou montáž, která povede přístroj za objektem... ;D

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
hrdik
Příspěvky: 14
Registrován: 07. 05. 2011, 19:57

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#9

Příspěvek od hrdik »

tak ja to teda jeste premyslim, jestli fakt nevzit ten dobson kdyz ho vsichni doporucujete. nejakej zastance sc/maku pri koukani z mesta se tu nenajde?

kazdopadne dekuji :)

Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#10

Příspěvek od Artaban »

nejakej zastance sc/maku pri koukani z mesta se tu nenajde?
Ale tak proč né maka. Má dlouhé ohnisko, tak na planety není špatnej. Taky je krátkej a není třeba až tak bytelná montáž. Problém je cena vs. průměr. 127mm neni moc. 150tka je už lepší. Hodně lidí je spokojených
se 180mm makem. Jenže ta cena je holt větší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#11

Příspěvek od dvader »

Po zkušenostech, které s pozorováním z Prahy mám (Tlustá Berta, Megrez ED72, další dalekohledy kolegů a dalekohledy na petřínské hvězdárně), doporučuji jednoznačně nějaké rozumně veliké ED-čko.
Na Měsíc, planety a nejjasnější DSO vynikající volba - navíc je to malé a nevyžaduje nijak masivní montáž...
Holt cena už je trochu jinde ale takovýto i rozumně cestovní dalekohled už vydrží na furt. takže rozumná investice. :)
Ev. nějaké malé SCT či Mak...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#12

Příspěvek od mischu »

Mizerie - bydlim na okraji prahy, ale porad je to praha - jizni cast, modrany.
Ahoj, já jsem také z Modřan...takže v případě zájmu můžeme dát někdy nějakou "družbu". Jinak je fakt, že s těmi podmínkami pro pozorování to není ideální, ale na druhou stranu jsem tedy přes 10 let realizoval "balkonovou astronomii" s 114/910 mm Newtonem, přičemž můlžu prohlásit, že se mi odtud podařilo pozorovat cca. 75% objektů Messierova katalogu - takže bych z toho nedělal větší krizi než je bezpodmínečně nutné. Jinak já (když jsem líný a nechce se mi nikam dál) jezdím pozorovat na letiště Točná - tam to asi znáš:

http://www.mapy.cz/#mm=TtTcFP@sa=s@st=s ... 88852@z=15

Není to sice bůh ví jaký zázrak...ale aspoň člověk nestojí přímo pod lampami jako u nás dole na sídlišti :)
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
hrdik
Příspěvky: 14
Registrován: 07. 05. 2011, 19:57

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#13

Příspěvek od hrdik »

2 mischu

diky za nabidku, urcite ji vyuziju a prijdu se podivat :)

jinak vyhled smerem do centra je spatnej, tam neni videt vubec nic ... ale smerem na jih uz je i trosku tma
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#14

Příspěvek od KaoS »

Tak jak na to tak koukám má rada vypadá následovně:

1) Pozorovací stanoviště, jestli máš chatu a máš problém to převážet tak si dej ten dalekohled napevno tam, z Prahy toho moc vidět není, buď planeta, nebo nějaká planetárka, ale to brzo omrzí. Fakt je ten že většinu objektů z Prahy sice uvidíš taky, ale bude to spíš velký zklamání.

2) Montáž, tvou obavu že budeš muset dalekohled pořád posouvat a všechno znova hledat chápu. Zpraxe ale vím, že to je otravné prvních pár pozorování, časem si člověk vypěstuje "cit" v ruce a jde to samo. Za naváděnou montáž s pohonem vyplajzneš hromadu peněz a budeš závislej na elektrice. Navíc znám příklady z astroakcí, kdy se obsluha naváděných montáží marně pokouší dalekohled nastavit a něco najít zatímco dobsonaři tam sekají jeden objekt za druhým :)

3) Typ dalekohledu - jednoznačně platí úměrnost, čím větší objektiv tím lépe. Newton má spoustu vad, které ale u vizuálního pozorování zas tak nepoznáš. Rozhodně se ti zvětší obrovsky množství deep sky objektů které můžeš pozorovat.

Dle mě je minimální průměr, aby to stálo za to 20-cm
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Výběr dalekohledu / pozorování v Praze

#15

Příspěvek od stana »

Název topiku je docela odzbrojující..
Moje odpověď by byla asi: Nemáte tam nějakou lehčí otázku?? :-[ ;)
Jako bydlím na maloměstě, ale i tak radši čučím na Futuramu, než se obtěžovat vytahovat Dobsona na zahradu...Holt Litice či Klužínek nebo Ohrozimský kopec je ne-ztráta času a super čumenda.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět