Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lapierre
Příspěvky: 10
Registrován: 30. 04. 2016, 10:34
Bydliště: Krnov

Výběr dalekohledu

#901

Příspěvek od lapierre »

Dobrý večer na fóru. Děkuji za užitečné rady. Jako začátečník jsem počítal s investicí do cca 20 000,- za dalekohled i el. montáž. jak jsem se díval, cena by v tomto případě byla "nepatrně" vyšší :o. Můžete mi někdo navrhnout i jinou rozumnou kombinaci dalekohled + montáž? Podotýkám, že primárně mám v úmyslu pozorovat, časem třeba dělat i fotky vzdálenějších objektů. Samozřejmě jsem chtěl jít cestou nejmenšího odporu a maximálního pohodlí,proto ta GOTO montáž s katalogem objektů. Ale s amat. astronomií to myslím vážně,takže dám na radu zkušených kolegů a koupím newton 254/1000 a naučím se hledat pěkně ručně.
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Výběr dalekohledu

#902

Příspěvek od gunaroid »

Focení a pozorování mají značně odlišné požadavky na techniku a velmi obtížně se dá splašit kombinace která bude vhodná pro obojí, určitě ne za 20kKč. Z toho plyne, že pokud chceš hlavně pozorovat, tak focení prostě neřeš. Když strávíš pár zamračených večerů čtením fotografických sekcí astrofora, choutky na focení tě buď přimějí ke koupi druhého fotografického dalekohledu, nebo tě úplně přejdou po zjištění co všechno je pro aspoň trochu koukatelné astrofotky potřeba.
Pokud chceš jít cestou největšího pohodlí a nejmenšího odporu, pak je opět vhodný obyčejný Dobson, protože s ním odpadají veškeré trable s elektronikou, které jsou aspoň u mě to poslední co bych chtěl v noci venku řešit... Jestli bydlíš někde ve slušné tmě, nemusíš ani řešit transport a nic by ti nemělo bránit koupit ten největší průměr dalekohledu na který máš.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
lapierre
Příspěvky: 10
Registrován: 30. 04. 2016, 10:34
Bydliště: Krnov

Výběr dalekohledu

#903

Příspěvek od lapierre »

OK. Tohle jsem potřeboval slyšet. Takže Dobson. Podmínky k pozorování jsou u nás luxusní,velká zahrada a za domem širé lány. Jen ještě dotaz. Je vhodné koupit spolu s teleskopem i nějaké základní filtry? Pokud ano, jaké.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr dalekohledu

#904

Příspěvek od Artaban »

Podmínky k pozorování jsou u nás luxusní,velká zahrada a za domem širé lány.Jestli je poblíš nějaké větší město, tak do loxusu to bude daleko.
Nemusiš nic kupovat a filtry maj vůbec dost času.
Jestli chceš utrácet, tak max. okulár na trochu větší zvětšení.
Jsetli bude ohnisko dalekohledu 1200mm, tak třeba 7mm okulár.
Dá zvětšení 171x a to zatím bude stačit. Časem sám uvidíš, jestli potřebuješ další okulár.
Nic horšího jak tenhle nekupuj. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3990.html Tohle jsou solidní a levné okuláry.
Jsou i lepší a taky dražší, ale zatím to asi stejně moc nepoznáš.
Hlavně pozoruj a pozoruj.



Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Výběr dalekohledu

#905

Příspěvek od gunaroid »

Ještě k těm luxusním podmínkám na pozorování - je docela důležité, aby v dohledu z pozorovacího místa pokud možno nebyly žádné světelné zdroje, které by byly jasnější než objekty na obloze. Ty by kazily adaptaci oka na tmu a ztěžovaly pozorování DSO. Pokud ale můžeš pozorovat víceméně ze zahrady, tak asi nebude problém blízké světelné zdroje vypnout a ty vzdálenější (jsou-li nějaké) odstínit třeba i nějakou zástěnou.

Jinak ty filtry bych taky pro začátek neřešil, pozorovat se dá i bez nich.. a když po nich pak zatoužíš, tak jsou ideálním dárkem k narozeninám nebo jiným příležitostem :-)
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
lapierre
Příspěvky: 10
Registrován: 30. 04. 2016, 10:34
Bydliště: Krnov

Výběr dalekohledu

#906

Příspěvek od lapierre »

Krnov je malé město,nejbližší větší aglomerace je Opava a ta je cca 20 km daleko. Navíc bydlím na samotě za městem,kolem jen pole,les a remízky. Takže z pohledu laika moc dobrý. Slůvko "luxusní" berte prosím s rezervou. V Ostravské hvězdárně jsem se dozvěděl,že skutečně dobrá místa k pozorování jsou u nás snad jen tři.Jedno někde v Beskydech,druhé na Šumavě a třetí už si nepamatuji. Občas jezdím fotit noční oblohu na Rejvíz. Tož asi tak. Mám ještě laický dotaz. Je nějaký rozdíl mezi dalekohledy Sky-Watcher N 254/1200 Dobson 10" a Sky-Watcher N 254/1200 Dobson 10" CDD? Děkuji.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Výběr dalekohledu

#907

Příspěvek od Regulus »

K tomu rozdilu-lepsi by bylo uvest konkretni odkazy...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Výběr dalekohledu

#908

Příspěvek od peta62 »

Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
lapierre
Příspěvky: 10
Registrován: 30. 04. 2016, 10:34
Bydliště: Krnov

Výběr dalekohledu

#909

Příspěvek od lapierre »

První odkaz je na supra-dalekohledy.cz. a druhý na nova-dalekohledy.cz. Vzhled i parametry totožné,jen rozdíl v názvu. (CDD)
Uživatelský avatar
Paul_E
Příspěvky: 1
Registrován: 30. 08. 2015, 18:31
Věk: 48

Výběr dalekohledu

#910

Příspěvek od Paul_E »

CDD = cenově dostupný dalekohled, (poznámka u několika dalkohledů na stránkách supra).
Uživatelský avatar
Milion
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 09. 2012, 14:59

Výběr dalekohledu

#911

Příspěvek od Milion »

Zdravím,

jsem líný příměstský astronom a rozhodl jsem se, že si "ulehčím" pozorování a základní focení tím, že si pořídím dalekohled s Goto montáží.
Používám dalekohled hlavně na pozorování, občas jezdím za tmavší oblohou, takže musí být přepravovatelný.
Pozoruji hlavně planety a snažím se pozorovat galaxie. Oboje se snažím fotit, ale nepředpokládám že bych používal více než moje DSLR (NEX-5N).
Zatím jsem měl jen Newton 130/950 bez pohonu, na montáži, která tomu tak tak stačila.
Nejvíce mě na tom štvalo, jak se vše při doteku (doostření, nebo jemný posun) rozklepe. A taky jak jsem neschopný najít některé objekty :).

Vybral jsem si následující (poslední možnost je absolutní maximum, víc nemůžu utratit a budu muset počkat s okuláry...):
- http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... t_no_31145

- http://www.dalekohledy-puskohledy.cz/nexstar-4-se-p1063

- http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... t_no_11036

Pokud budete mít jakýkoliv jiný zajímavý tip, budu rád.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr dalekohledu

#912

Příspěvek od MilAN »

Tento typ montáže na pozorování OK, na focení ne.Jde tam samozřejmě dát klín a udělat z toho paralaktickou montáž, ale vzhledem k dlouhému ohnisku to na focení z tímhle ohniskem stejně nebude ono.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Názor na Explore Scienific 210/800 (Newton)

#913

Příspěvek od AstroM »

Zdravím, zaujímal by ma váš názor na tento tleskop (astrograf) Explore Scienific 210/800. Chcem ho hlavne na astrofotografiu
ale občas aj na vizuálne pozorovanie. Ide mi hlavne o vaše skúsenosti, kvalitu optiky a podobne. Osadený bude na montáži Breeser Exos 2 GoTo.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

MAK Sky Watcher vs Bresser

#914

Příspěvek od Shark »

Dobrý den
Prosím o posouzení dvou teleskopů typ Maktusov-cassegrain 127mm

:arrow: Z důvodů horšího pohybu nemohu přenášet klasické teleskopy typu Dobson, Newton pod., proto bych rád kompaktnější dalekohled
Jsem občasný pozorovatel noční oblohy ( přes jaro a léto častěji v zimě málokdy) používám triedry 10x50 a 20x80 (ten 20x80 - 2,4 kg se stativem ) a malokuk 80/400.
:arrow: Měl jsem možnost se podívat u známého na návštěvě (rovněž sváteční astronom amatér :P ) teleskopem typu MAC konkrétně Skywatcher Maksutov MC 102/1300 - obraz byl při zvětšení cca 130ti nasobném vynikající a ostrý (měsíc). Kolega potvrdil, že se dá koukat i na jasnější DSO .
Vlastním i 150mm zrcadlový dalekohled na EQ3 ale hmotnost cca 18 kg mi nedovoluje s teleskopem bez pomoci hýbat - je na balkoně - ven ho sám nedostanu.(Nebaví mě jej stále demontovat a opět skládat)

A zde je můj dotaz
Našel jsem na webu dva teleskopy
:arrow: Teleskop Bresser MESSIER MC-127/1900 f/15
http://www.meraj.sk/teleskop-bresser-me ... 7-1900-ota

:arrow: Teleskop Sky-Watcher Maktusov 127/ 1500 f/12
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -5730.html

O stativ mi nejde mám specialní foto stativ s dostatečnou tuhostí - s nosností do (8kg) malokuk i triedr 20x80 na sedí velice stabilně.
:arrow: prosím o posouzení který by byl vhodnější
cena prakticky stejná +-300,- hmotnost teleskopu 3.3 kg Sky-Watcher 3,5kg Bresser
s fotostativem dohromady do 9ti kg (včetně přisl. okuláry, mapky,apod).
děkuji za Vaše názory
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Výběr dalekohledu

#915

Příspěvek od 4Brunco »

Mam Maka od Skywatcheru a mam velmi rad ten dalekohlad, je vyborny na planety a ma o kus lepsi kontrast ako Smidt-Cassegrain
Je samozrejme pouzitelny sem tam na nejake to jasnesie DSO, ktore sa vzhladom na jeho nizku svetelnost a dlhe ohnisko trochu horsie vyhladavaju a plosna jasnost je pomerne nizka. Najnizsie pouzitelne zvacsenie je okolo 50-60X (pri rozumnej velksti zorneho pola) a najvyssie co som mi dovolil pri dobrom seeingu bolo pri Jupiteri cca 230X, Mars a Venusa aj 300x.
Rozhodne neodporucam tento dalkohlad na foto stativ, prave pre jeho zameranie na vysoke zvacsenia. On ten foto stativ ho sice unese ale bude sa velmi chvet a pri vyssich zvecseniach to neumozni napriklad presne zaostrenie.
Bressera som netestoval ale vzhadom na nizsiu svetelnost bude mat pravdepodobne mensie centrane zatienenie (presne cislo som ale nenasiel).
To ho robi este vhodnejsi na planety kedze kontrastu bude vyssi ale minimalne zvacsnie bude tiez vyssie a na DSO to bude este menej vhodne.

Edit : Ako pise Milan, minimalne zvecsenie zalezi od okularu, ale zas malokto ma rad <40 stupnov zorne pole ako ma napiklad 40mm plossl pre 1.25" barel. Takze to minmalne zvacsenie pri zdanlivom zornom poli 50 a viac stupnov s rozumnou mierou vinetacie.
Naposledy upravil(a) 4Brunco dne 19. 04. 2017, 17:22, celkem upraveno 1 x.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět