Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1066

Příspěvek od Psion »

Je to azimutální montáž a chceš paralaktickou :)
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Výběr dalekohledu

#1067

Příspěvek od Carloss »

Tak pokud je to motorový... tam ta EQ funkce jistě je. Ale jestli s tím má někdo zkušenosti... přijde mi, že tohle se za ty peníze nedá udělat jinak, než z lacinýho plastu.
SW - N 150/750, EQ 3-2
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1068

Příspěvek od Psion »

Azimutální montáž EQ funkci nemá, pokud se nedá na nějaký EQ klín, což v tomto řešení je nesmysl. Předpokládám , že ti jde stejně jen o udržování objektu v zorném poli, na focení je tahle montáž nepoužitelná. Ano vše je z plastu, včetně ložisek a ozubených kol.
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Výběr dalekohledu

#1069

Příspěvek od Carloss »

Trefil jsi to přesně. Sice si myslím, že motory by to ve dvou osách pohonily správně, ale ty plasty fak nechcu. Takže instinkt mě ohledně týhle montáže nezklamal. Škrtám z možností... Díky!!
SW - N 150/750, EQ 3-2
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Výběr dalekohledu

#1070

Příspěvek od martin b »

Ta montáž dle manuálu EQ mód má, respektive její ovladač, jen by bylo potřeba ji samozřejmě dovybavit klínem.
Co se týče toho plastu, nebyl bych si tím úplně jistý, přestože je to poměrně levná montáž, pokud to tedy kolega nemá ověřeno zkušeností z první či druhé ruky. Podobná montáž SW AZ SynScan o lehce nižší nosnosti s tím "stříbrným" ramenem má ozubení kovová. Předně bych však řekl, že i pokud by to vše plastové bylo, tak to samo o sobě nic neznamená. Pokud to je správně nadimenzované, z vhodného typu plastu, vyrobeno s dobrými výrobními tolerancemi atd., tak není důvod se tomu vyhýbat.
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Výběr dalekohledu

#1071

Příspěvek od Carloss »

Jenže vzhledem k ceně... k tomu fak důvěru moc nemám. Ono nakonec není třeba to extra dimenzovat, pokud je vše DOKONALE vyváženo. A s tím klínem... nemyslím, že by byl potřeba. Sice nejsem odborník, ale správně naprogramovanými pohyby v obou osách lze dosáhnout téhož. Jen to na začátku, resp. při každém postavení je nutno správně a přesně seřídit. Jinak to bude kecat. S klínem bych dosáhl jen toho, že by bylo možno to realizovat pohybem jen v jedné ose.
SW - N 150/750, EQ 3-2
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1072

Příspěvek od MilAN »

Možná trochu nechápeš, jak to chodí. Samozřejmě s tím soft pohybuje i v AZ módu tak, že to sleduje oblohu a drží objekt. Jenže to pozorované pole se během doby otáčí- zrovna tak jako když se díváš na východ Měsíce a potom na západ, tak se ti otočí vzhůru nohama. AZ vidlice má pro vizuál největší výhodu v tom že si můžeš k montáži sednout , nastavit správně zenitový hranol , popřípadě s binohlavou a velmi pohodlně pozorovat. Tam ti nějaké otáčení pole moc nevadí. Ale při focení jo. A pokud se pod vidlici dá klín se sklonem - úhlem 90°- zeměpisná šířka, tak z toho je regulérní EQ montáž . Ovladaž V4 to umí, problém je , že to moc neunese už dalekohled. A nejsou tam radiálně axiální ložiska ( oni tam ostatně stejně žádné nejsou) jsou tam jen třecí plochy a malá šneková kola. Takže na focení tak malým teleobjektivem a bez možností funkce autopointace . Ta cena odpovídá provedení- elektronika to zvládá, mechanika na to není
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Výběr dalekohledu

#1073

Příspěvek od Carloss »

Jo, tenhle pohyb mi unikl. Díky za vysvětlení. Ale podstatné pro mě je hlavně to vysvětlení mechanického provedení, které, jak jsem už psal, nejspíš odpovídá ceně.
SW - N 150/750, EQ 3-2
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Výběr dalekohledu

#1074

Příspěvek od martin b »

Ano, to nejspíše odpovídá, což je ovšem správně. Díky tomu stojí poměrně málo peněz, a je tak vhodný pro začátečníky, kde většinou není jisté, jestli u toho vydrží, jak často budou pozorovat, co je nejvíc bude bavit pozorovat atd. Kdo v tom má jasno hned, nebo má dost peněz, může si samozřejmě rovnou koupit lepší vybavení.
Mně osobně ta sestava nijak extra neuráží. Už to není úplná hračka za 3000 Kč a pokud někdo trvá na stativu a GoTo, nepřijde mi to úplně špatné. Přičemž spíš než montáž, která samotná stojí cca 9500 Kč, by mi trochu vadil ten dalekohled, který opravdu je skoro celý z plastu a evidentně se na něm šetřilo, když to člověk srovná třeba s klasickými SW Explorery PDS. Ale koukat se tím asi dá.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1075

Příspěvek od Psion »

Na astronomii se šetřit nevyplácí, když už dalekohled Newton 150mm, tak kvalitní s 2" palcovým výtahem, aby se s tím dalo v budoucnu něco dodělat anebo ještě za rozumné peníze prodat. Když jsem se po mnoha letech vracel zpět k astronomii, můj první dalekohled dobson 200 mm. souhvězdí a názvy hvězd jsem dokonale znal, proto jsem začal přemýšlet o nějakém navádění Abych ty objekty mohl pozorovat a ne hledat. Všechno co jsem kupoval jsem kupoval s tím, že si to dlouho nechám a tudíž to muselo být kvalitní. Do dneška mám montáže i dalekohledy, všechno co jsem kupoval na začátku a má to možná stejnou cenu jako to mělo tenkrát. Levné nebo nekvalitní věci nemá smysl v astronomii kupovat. Koupit si levný rovnač, který nerovná, Barlow, který přidává barevnou vadu, dalekohled, který špatně ukazuje a podobně nedává smysl. Když už chci ušetřit, koupím si použitou věc od někoho koho znám, nebo o kom vím, že tomu rozumí.
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Výběr dalekohledu

#1076

Příspěvek od Carloss »

Tak ten SW N 150/750 je s 2" výtahem a je ještě velikostně i hmotnostně přijatelnější, než ve 1200mm. Koukal jsem i na jiné značky, ale SW mě prostě nějak zaujal. Komu asi řešit nebudu, jestli to není nějak extra problém při "pokoukání". Mobilita je pro mě fak dost důležitá. Jde mi o to, abych když se někde o něčem zajímavém na obloze dočtu, abych si vyhodnotil možnosti to vidět a kouknout se na to sám.
SW - N 150/750, EQ 3-2
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1077

Příspěvek od Artaban »

2" okuláry u ohniska 750mm nebudou třeba. S okulárem 1,25"/ 24mm bude zvětšení 31x a to je už i tak dost málo na naší oblohu.
Kratší tubus bude samozřejmě na tu montáž lepší. I tak to ale nedosáhne na pevnější Dobsonovu bedýnku.
Carloss píše:Jde mi o to, abych když se někde o něčem zajímavém na obloze dočtu, abych si vyhodnotil možnosti to vidět a kouknout se na to sám.
Tohle je sice pochopitelné, ale i tak asi netušíš, jak málo bys tak dalekohled využil. Nejčastěji, se pozorují objekty, které jsou na obloze většinou několik měsíců v kuse.
Jinak by bylo asi lepší, když už se na obloze párkrát v roce něco zajímavého děje zajít někam na hvězdárnu a podívat se téměř zadarmo.
Ušetříš peníze a tahání dalekohledu ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Výběr dalekohledu

#1078

Příspěvek od Radik »

Osobně mi SW 150/750 přijde jako dobrý kompromis co se schopností a mobility týká. Mám i s 2" dvourychlostním okulárovým výtahem. AZ4 k tomu mi ve srovnání s klasickou dobsonovou montáří přijde sice krapet těžká, ale zase skladnější a přepravitelnější a hlavně stabilní. Je sice pravdou, že mě táhne hlavně pozorování a naopak mě netáhne astrofoto, kde pořádná paralaktika s nutností závaží už taky dost výrazně přidá na hmotnosti celý sestavy. Zbytek už budou jen vhodný okuláry, jejichž kvalita bude myslím pro finální pozorování při světelnosti téhle sestavy rozhodující.

Edit: ještě dodám, že při mé skoro 2m výšce byl 200/1200 dobson velmi nepohodlný. I při pozorování v zenitu jsem se musel dost hrbit a v tý poloze jsem dlouho nevydržel. O koukání do hledáčku už ani nemluvě. Takže bych doporučoval tohle zvážit i s ohledem na výšku pozorovatele.
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1079

Příspěvek od Psion »

Už to tady bylo mnohokrát řečeno, jedna polovina je dalekohled a druhá polovina je okulár. Kvalitní okulár stojí stejně jako ten dalekohled.
Paullx
Příspěvky: 5
Registrován: 25. 08. 2018, 14:31

Re: Výběr dalekohledu

#1080

Příspěvek od Paullx »

Zdravím, možná už zde přišel obdobný dotaz jako tenhle ten můj, ale poraďte, jaký dalekohled si mám pořídit, když chci pozorovat vše, co je možné v cenové relaci do max 10000Kč. Ovšem takový, který je možno časem upgradovat na možnost posunu motorkem pro případné focení či natáčet videa.
Díky za případné tipy.
Odpovědět