Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#916

Příspěvek od MilAN »

4Brunco píše: ale minimalne zvacsnie bude tiez vyssie a na DSO to bude este menej vhodne.
Tak minimální zvětšení ale nezáleží na ohnisku, ale na průměru, Takže u stejného průměru bude stejné. Že to bude s jiným okulárem, je celkem nepodstatné. Ten také bude rozhodovat o velikosti zorného pole.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#917

Příspěvek od Shark »

4Brunco píše: Rozhodne neodporucam tento dalkohlad na foto stativ, prave pre jeho zameranie na vysoke zvacsenia. On ten foto stativ ho sice unese ale bude sa velmi chvet

:arrow: tom máš pravdu - chvění rozhodně bude a když trochu zafouká...
standartně jsou dalekohledy dodávané s montáží o ceně někde kolem 6-7 tis.
koukal jsem zatím předběžně na tyto -s bazarem nevím abych nepohořel :cry:
https://www.fotopazdera.cz/katalog/zboz ... ralakticka
tato je pouze AZ
https://www.fotopazdera.cz/katalog/zboz ... azimutalni
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr dalekohledu

#918

Příspěvek od vla »

Obě montáže jsou hrozné a pro větší zvětšení nepoužitelné. Ta AZ by řekněme vyhověla na pozemní cíle, ale na astro je naprosto nevhodná.Ta paralaktika se bude klepat stejně jako průměrný fotostativ. Ohledně montáže to chce něco jako AZ4, AZ5 a podobné, bohužel i podstatně dražší.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Výběr dalekohledu

#919

Příspěvek od AntonPike »

Zdravim,
vzhledem k tomu, ze Newton ma jiz skoro noveho majitele, na DSO mam prozatim teleobjektiv a nemam cim fotit planety/mesic, chtel bych poradit s necim rozumnym pro moji montaz (CG-4 na ocel. nohach).
Asi nejlepsi cena/vykon/vaha bude nejakej MAK 127/****, jenze nevim jakej vybrat. SW? Bresser? Nebo Vixen 110ka?Je tam nejaky markantni rozdil?
Procelt jsem spoustu recenzi na vsechny modely, nicmene radsi si necham poradit nekym, kdo ho treba ma.
Fotit budu ASI120MC, ktera mi dnes prisla.

Dekuji za doporuceni

Tonda
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr dalekohledu

#920

Příspěvek od Bill »

Já nefotím planety - ale když se podíváš na lepší snímky, tak to jsou samé bojlery a popelnice. Takový doporučovaný průměr je aspoň 8" - což jsi zrovna prodal. Proky myslím fotil dříve s něčím 6" - nejlevnější asi je klasický N150/750...

Podívej se na Astrofotky nebo do Jupiterového vlákna a mrkni čím fotí ostatní - případně kontaktuj autora.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
lems
Příspěvky: 6
Registrován: 01. 06. 2014, 21:33

Skywatcher nebo Bresser?

#921

Příspěvek od lems »

Zdravím, rozhoduji se mezi modely Skywatcher Teleskop N 200/1000 a Bresser Messier NT-203/1000. Který se vám zdá lepší? Vybírám newtona do 20000 a tyhle dva mi padly do oka, zřejmě proto, že dvoustovkovej tubus je maximum co udrží EQ5 a EQ6 je dost jinde s cenovkou :D
JitkaH.
Příspěvky: 5
Registrován: 17. 08. 2017, 12:04
Bydliště: Týn nad Vltavou 1
Věk: 51

Re: Výběr dalekohledu

#922

Příspěvek od JitkaH. »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na názor zkušenějších astronomů, a sice na montáže: pracovník hvězdárny i prodejce mi radí EOZ montáž a Dobsona nedoporučují, tady na diskuzi jsem se ale dočetla, že většinou začátečníkům doporučujete právě Dobsona. Jedná se mi o váhu a skladnost montáže a dále pak samozřejmě snadná manipulace a seřízení. Dále pak zase kvůli váze a skladnosti je dobré koupit velký průměr Newtona s co nejmenším ohniskem a dohnat to Berlow čočkama? Máte zkušenosti s nákupem teleskopu v zahraničních e-shopech?
Děkuji za jakoukoliv radu.
Jitka
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#923

Příspěvek od Rekmarik »

JitkaH. píše:Dobrý den, chtěla bych se zeptat na názor zkušenějších astronomů, a sice na montáže Jitka
Dobrý den, problematikou montáží se tady zabývá celé vlákno
http://www.astro-forum.cz/viewforum.php?f=35

Z toho celkem logicky vyplývá, že je třeba vědět na co tu montáž chcete. Aby Vám tu mohl někdo alespoň trochu poradit, musí vědět k čemu tu montáž chcete využívat. Většina dotazů na dalekohled pro začátečníka a vhodnou montáž se dá najít ve vlákně dalekohled pro začátečníka
JitkaH.
Příspěvky: 5
Registrován: 17. 08. 2017, 12:04
Bydliště: Týn nad Vltavou 1
Věk: 51

Re: Výběr dalekohledu

#924

Příspěvek od JitkaH. »

Dobrý den, doporučené odkazy jsem pročetla, přesto jsem odpověď na svůj problém nenašla.
Potřebuji montáž, která bude lehká a snadná na používání. Chci pozorovat planety i hluboký vesmír, fotit když tak jen mobilem (ale nemusím).
Jak se třeba Dobson, který postavím na zem, nastaví do rovnováhy? A je lepší, než AZ montáž?
Děkuji předem za dobrou radu. Jitka
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Výběr dalekohledu

#925

Příspěvek od martin b »

Lehčí a jednodušší na používání je azimutální montáž (tzn. že tam jsou dvě osy s pohyby doprava-doleva, nahoru-dolů). Z toho je zřejmé, že i dobson má azimutální montáž, akorát s tím rozdílem, že stojí přímo na zemi bez trojnožky.

Některé dobsony jsou vybavené šroubovacími nožičkami, kterými lze dalekohled ustavit do vodorovné polohy, ale standardně to je to tak vodorovně, na jak rovnou zem člověk dalekohled postaví. Nicméně ničemu nevadí, když nebude úplně vodorovně, stačí nějaký rozumný od oka rovný plácek.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#926

Příspěvek od MilAN »

martin b píše: Některé dobsony jsou vybavené šroubovacími nožičkami,.
Tak nevím, ale běžně prodávané Dobsony žádné šroubovací nožičky nemají. A opravdu je na nic nepotřebují. Dobson lze postavit v podstatě kamkoliv, kde lze ještě pohodlně stát a pohybovat se kolem něj. Ani motorické GoTo Dobsony nepotřebují nijak ustavovat do vodorovné polohy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Výběr dalekohledu

#927

Příspěvek od martin b »

Nicméně SkyWatcher StarGate s GoTo je má, přestože je to samozřejmě výjimka.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#928

Příspěvek od Artaban »

Jestli nepomůže ani pročítání problematiky kolem dalekohledů a Dobson, je ten snad nejjednodušší dalekohled, tak pomůže, jen se někam zajet podívat. Vidět to na vlastní oči. Jednak pozorování s Dobsonem a pak vidět v reálu jeho velikost. Tady bych doporučil průměr alespoň 150mm a ohnisko 1200mm, nebo krátký Dobson 150/750mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr dalekohledu

#929

Příspěvek od vla »

Pokud mi to někdo takto řekne, budu tu montáž hledat, kde že je. ..... " Z toho je zřejmé, že i dobson má azimutální montáž, akorát s tím rozdílem, že stojí přímo na zemi bez trojnožky."..... Dobsonova montáž není azimutální montáží vybavena, ona sama je jedním druhem azimunální montáže.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#930

Příspěvek od MilAN »

martin b píše:Nicméně SkyWatcher StarGate s GoTo je má, přestože je to samozřejmě výjimka.
Asi by se při tom průměru základny mohlo snadno stát, že si v terénu "sedne na břicho". Jinak ale u motorického pohybu je přeci jen nutno ( zvláště u těch velkých a těžších) to mít trochu vyvážené, aby s tím motor s převody při té velké páce nemusel "zápasit"
P.S: Jen mi u těch GoTo montáží nepřijde už název "Dobson " moc na místě, protože už je to klasická vidlicová azimutální montáž, včetně ustanovek a ovládání. A právě tím se Dobson lišil od těchto montáží, že nic z toho nepotřeboval.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět