Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr dalekohledu

#871

Příspěvek od MilAN »

Tak si myslím, že už na všechny působí asi to počasí. Když nechce Dobsona, proč mu to tu stále nabízíte ?
A když kolega nemá čas, tak proč vy s ním tak nesmyslně mrháte?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr dalekohledu

#872

Příspěvek od Artaban »

Dobsona, proč mu to tu stále nabízíte ?
Až si bude u EQ montáže s Newtonem kroutit tělo, aby se mohl podívat do okuláru, tak si třeba na Dobson vzpomene. A když ta montáž bude slabá, tak tuplem :)


Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Výběr dalekohledu

#873

Příspěvek od Bill »

líbí se mi tento, - Messier NT-203/1000 EXOS-2

Newton na paralaktice a ještě bez pohonu je asi nejméně vhodný.

Pokud opravdu chceš EQ montáž - třeba s výhledem, že budeš něco fotit, tak si kup minimálně HEQ5 - starší se dá sehnat tak od 15 tisíc a na pozorování je dobrý ten Maksutov (super na planety, Měsíc), nebo trošku univerzálnější SCT.

Ale cena je několikanásobek Dobsonu, který se ti nelíbí. Ono hlavně se musíš rozhodnout, zda chceš jenom pozorovat - pokud ano, tak zda spíše Měsíc a planety nebo DSO.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
testjedna
Příspěvky: 17
Registrován: 26. 05. 2016, 22:42

Výběr dalekohledu

#874

Příspěvek od testjedna »

Messier NT-203/1000 EXOS-2

a ta černá krabička je co ? není to pohon?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr dalekohledu

#875

Příspěvek od Artaban »

Tenhle má pohon http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 0&idp=2036
Taky ale stojí o 10tis. víc. než ten s ručním pohonem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#876

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 542934/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Odstranil jsem OT příspěvek. Pro uživatele testjedna: takhle fakt ne. vybíráš dalekohled a ptáš se na propojení montáže EQ6 s počítačem. Nauč se používat tlačítko hledat, máš na výběr ze dvou možností, tohle konkrétně je tady řešené skutečně už mnohokrát.
Uživatelský avatar
Carlooser
Příspěvky: 4
Registrován: 01. 01. 2013, 13:43

Výběr dalekohledu

#877

Příspěvek od Carlooser »

Lidl má zase Auriol 8x60 ale za 999,- nestávalo to kolem 500/600? Lepší skla? Technologie?

http://www.lidl.cz/cs/nabidka.htm?actio ... l&id=51686
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#878

Příspěvek od biker.fm »

Za tech 500/600, nebyl to 10x50 ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MiroRW
Příspěvky: 46
Registrován: 15. 06. 2015, 20:59
Bydliště: Partizánske
Věk: 56

Výběr dalekohledu

#879

Příspěvek od MiroRW »

Za riekou Moravou zdá sa vychádza ten ďalekohľad lacnejšie:
http://www.lidl.sk/sk/ponuka.htm?action ... l&id=32799

(27x30=810czk)

Otázkou bude jeho kvalita :D
Celestron C8, AZ-EQ6GT, bino semiApo 32x88
Uživatelský avatar
Maaara
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 06. 2016, 00:33

Výběr dalekohledu

#880

Příspěvek od Maaara »

Zdravím,

procházím fórum a další stránky a vybírám si svůj první dalekohled. A čím víc toho čtu, tím méně vím. Tak jsem tu a prosím o radu.

Mám předvybrané tři kousky, mezi kterými si neumím vybrat z nedostatku zkušeností. Astronomii jsem se věnoval jako malý kluk ještě za socíku s Astro cabinetem, pak už na to nebyl čas ani peníze, teď bych se rád k tomu zase vrátil. Takže:

- pozorovat budu na chatě, na samotě u lesa, v podstatě jen o víkendech - takže ho budu muset vždy v pátek naložit, vyložit a v neděli zase zpět. K chatě je to kousek pěšky, takže to ještě přenosit
- vozit autem musím i celou rodinu a všechny krámy, větší auto kvůli dalekohledu nekupuju :-)
- na chatě není extra moc úložných prostorů, takže potřebuju dalekohled, který je jak skladný pro převážení, tak skladný i na uložení jak na chatě, tak doma
- chci k tomu přitáhnout i děti, které to už teď zajímá, takže obsluha i dostupnost by měla být, alespoň v rámci možností, realizovatelné pro děti 7+
- chtěl bych to primárně na přímé sledování, ale focení bych rád zkusil (digitální zrcadlovka)
- zajímá mě hlavně DSO, ale planety, Měsíc a Slunce rád omrknu také
- chtěl bych se vejít do max 50 litrů

Takže tímhle vším jsem si nadrobil tak, že:
- refraktory jsem zavrhl kvůli DSO a vysoké ceně za APO
- Newton reflektory 200/1000 jsou zase strašně velký krávy, to fakt vozit a stěhovat nebudu, hlavně kam to doma i na chatě dát. Když si k tomu ještě domyslím Dobsona, tak mě jímá hrůza, že děti nebudou jezdit na chatu, protože se nevejdou do auta :-)
- takže jsem skončil u SCT, kde rozměry 200mm roury jsem na délku poloviční oproti Newtonu.

Můj výběr je tedy zatím následující (včetně plusů a mínusů):

Celestron ADVANCED VX 8" EDGEHD
http://www.celestron.com/browse-shop/as ... -telescope

+ líbí se mi, jak kreslí, zpracování tubusu, celkově mi prostě padnul do oka jakože tohle by se mi fakt líbilo
- nelíbí se mi montáž - vím, že musí být velká a těžká, ale v reálu je to strašně velký a neskladný monstrum. Viděl jsem video, jak se skládá, představa víkendové onanie u skládání a rozebírání ... Mám taky jinou práci a povinnosti, bohužel.

Celestron NEXSTAR 8SE
http://www.celestron.com/browse-shop/as ... -telescope

- základní parametry má stejné jako předchozí, jen má jinou "ne EdgeHD" optiku, nemá odvětrání tubusu a uzamykání zrcadla. Jako určitě je to horší kousek, ale nedokážu právě od stolu poznat, jak moc bude horší???
+ montáž mi přijde celkem dobře skladná, rychle rozložitelná a ustavením a obsluhou jednodušší, což by časem mohli zvládat i děcka, nebo by je i příprava mohla bavit

Celestron NEXSTAR EVOLUTION 6
http://www.celestron.com/browse-shop/as ... volution-6

- kvůli cenovými limitu bych musel vzít 150mm oproti předchozím 200mm. No a tady zase nedokážu posoudit, jak moc bych si pohoršil při pozorování jak DSO, tak planet atd???
+ montáž je bytelnější, než u předchozího, má vestavěný akumulátor a taky celkem dobře skladná a přenositetelná.

No a tady jsem skončil, protože nevím:
- je moc velký rozdíl mezi kvalitou zobrazení EdgeHD a 8SE?
- pokud bych vzal 150mm místo 200mm, jak moc se ochudím při sledování DSO apod? Nemám zkušenosti, tak to od stolu neumím posoudit
- který z těch Nexstarů bude lepší na focení?

Předem moc díky za nasměrování a pomoc. Mám v plánu stavit se v Supře a omrknout to na místě, ale rada zkušených zde by mi moc pomohla. Díky.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#881

Příspěvek od Psion »

Celestron ADVANCED VX 8" EDGEHD zabírá stejné místo jako 200mm dobson, pokud budeš po každém pozorování celou sestavu SCT rozebírat, pak místo ušetříš, ovšem cenový rozdíl je 9ti-násobný. Newton bude na ose lepší než SCT, pokud budeš chtít eliminovat u Newtona komu, pak pořídíš nějaký komakorektor.  Pokud pořídíš dobson s GoTo, pořád budeš na 1/3 ceny i s komakorektorem a převážet v autě to jde v pohodě.

Uživatelský avatar
Maaara
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 06. 2016, 00:33

Výběr dalekohledu

#882

Příspěvek od Maaara »

Dekuju za odpoved. EdgeHD asi velky bude, hlavne ta AVX montaz je velka, proto uvazuju i o tech zbylych dvou, ktery jsou o poznani mensi a spolecne s SCT jsou celkem kompaktni. Rozumim tem vyhodam o kterych pises u Newtona, cim vetsi je lepsi, bohuzel jsem limitovan mistem i moznostmi prenaseni (musim to nosit i do patra). A ty SCT jsou proste polovicni, taky stoji jednou tolik, s tim proste holt pocitam.

Proto vybiram z tech tri a byl bych rad, kdyby mi prosim nekdo poradil, ze zkusenosti, ktere ma. Dobsona proste nechci, byt je roura skladaci, slozena je i tak dvojnasobna proti SCT. Kdyz to vidim v tom aute, tak to proste nedam - nemam ani tak velky auto Montaze se daji aspon rozebrat, Dobsona do auta nedam s dalsimi vecmi.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr dalekohledu

#883

Příspěvek od Rekmarik »

Když bys chtěl pozorovat jen z chaty, tak si kup levného dobsona 200/1200 (nebo jineho) a dovez ho na chatu a už ho tam nechej, nemusíš ho vozit furt tam a zpět... To je rada co :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#884

Příspěvek od Psion »

Koupíš dva dobsony a ještě ti zbydou peníze opúroti EDGE, na co to přenášet :)
Pokud bys chtěl pozorovat DSO tak bych stejně šel alespoň do 300mm dalekohledu, na planetární astronomii ti stačí i 150mm dalekohled.
Uživatelský avatar
Maaara
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 06. 2016, 00:33

Výběr dalekohledu

#885

Příspěvek od Maaara »

Vyborna rada, dik ... Taky si muzu na strese udelat hvezdarnu i s kupoli a muzu tam mit mega telescop :-)

Ne vazne, da se s goto dobsonem fotit DSO, nebo je to spis jen na visualni pozorovani a kratsi expozice? A s temi Nexstary?
Odpovědět