Možnosti začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
StandaSDN
Příspěvky: 32
Registrován: 16. 03. 2011, 16:27

Možnosti začátečníka

#1

Příspěvek od StandaSDN »

Zdravím všechny,

Jsem naprostý začátečník v astronomii. Včera jsem si pořídil
Celestron Powerseeker 127EQ. Bydlím okraji Brna.

Rád bych, kdyby mi někdo doporučil nějaké stránky pro (naprosté) začátečníky v astronomii, kde se dozvím jak např. najít na obloze
hvězdičku, nebo planetu a jak jí zaměřit.

Také bych byl velmi rád, kdyby mi někdo tady řekl (aspon velmi přibližně) jaké jsou mé možnosti pozorování z toho co jsem napsal v úvodu. Netuším jak moc může svit aglomerace velkého města a (pravděpodobně) nepříliš silný teleskop ovlivnit pozorování.

Velmi vám všem děkuju a přeji hezký den,

Standa ;)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Možnosti začátečníka

#2

Příspěvek od Karell »

Stando vítej na AF, málem se ti povedlo správně začít, byl jsi těsně pod tím, kde jsi tak měl učinit. To je Tady :)
StandaSDN
Příspěvky: 32
Registrován: 16. 03. 2011, 16:27

Možnosti začátečníka

#3

Příspěvek od StandaSDN »

Tak jsem si vše v tom příspěvku přečetl a nemůžu říct, že bych z toho dostal odpověď na moje otázky. :-)

Z 90% se tam píše o focení (o to nemám zájem) a o pořízení si teleskopu (na rady pozdě).

:)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Možnosti začátečníka

#4

Příspěvek od vla »

Koupil bych otočnou červenou baterku, mapku oblohy, abych věděl kde je jaké souhvězdí. Pokud je neznáš naučil bych se to. Pak bych koupil nějaký atlas souhvězdí, třeba tento je velmi dobře zpracován http://www.supra-dalekohledy.cz/phpscri ... 51-1508-4a asi bych pro začátek navštívil místní hvězdárnu a nějaké informace a snad i materiíly získal tam. Někteří ti doporučí počítačová plenetária, já má radši knihy, akomodaci oka si použitím obrazovky zkazíš raz dva, možná to ve městě je jedno, ale stejně mám radši knihy.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Možnosti začátečníka

#5

Příspěvek od Lesák »

Právě těmi dotazy o koupi teleskopu jsi měl začít. Protože koupit dalekohled a pak se zeptat, co v něm jak uvidím, či jak ovlivní pozorování (čemuž ne zcela rozumím) není dobrý postup. Kdyby jsi napsal, kde bydlíš, co chceš hlavně pozorovat a kde budeš pozorovat, určitě by jsme ti nějaký dalekohled doporučili a za stejnou částku i výkonější dalekohled (dle podmínek).

Jak najít hvězdičku: seřiď hledáček s dalekohledem a pomocí něj hvězdu najdeš. Máš EQ takže to pro tebe bude zprvu trochu složitější, ale zvykneš si. Jen nečekej zázraky, na hvězdičkách, krom dvoj a více hvězd nic nového neuvidíš než bod. Stáhni si třeba Stellarium a tam uvidíš i kde jsou aktuálně planety.
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Možnosti začátečníka

#6

Příspěvek od gunaroid »

Zdravím, osobně bych ti ke čtení doporučil nejdřív tohle:

http://navod.hvezdarna.cz/

a vpodvečer než pujdeš pozorovat tohle:

http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/

Určitě taky užiješ software jako třeba Stellarium:

http://www.stellarium.org/cs/
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
StandaSDN
Příspěvky: 32
Registrován: 16. 03. 2011, 16:27

Možnosti začátečníka

#7

Příspěvek od StandaSDN »

Děkuju za další rady.

S teleskopem jsem se poradit nemohl.
Získal jsem ho výhodně a jiný bych stěží kupoval.

Je podle vás špatný?

A co znamená to EQ?

Jde s tímto vybavením pozorovat na nočí obloze ještě něco kromě hvězd a blízkých planet?

knihu si seženu, také ji dávám přednost.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Možnosti začátečníka

#8

Příspěvek od Lesák »

Ten dalekohled má asi zabudovaný barlow člen a to není moc dobré. Každý s něčím začínal, dalekohled máš, sám poznáš až to bude chtít upgrade, pro úplné začátky stačí (kór když jsi ho sehnal výhodně). EQ znamená, že je na rovníkové, neboli equatoreální montáži (EQ). To znamená, že se dalekohled otáčí kolem osy deklinace a rektascenze a na to si člověk chvilku zvyká, jak s dalekohledem vlastně pohnout...
StandaSDN
Příspěvky: 32
Registrován: 16. 03. 2011, 16:27

Možnosti začátečníka

#9

Příspěvek od StandaSDN »

barlow člen?

jestli je to váleček, který má na sobě napsané "Barlow Leans 3x" tak ho mám právě v ruce. Je to věc, kterou jsem nevěděl kam dát.

A ještě mi zbyl takový malý váleček, který má na sobě napsané 4mm a je z jedné strany volný a z druhé je krytý plastem, který má uprostřed malinkatou čočku, zkrk kterou vypadá všechno ukrutně male.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Možnosti začátečníka

#10

Příspěvek od Lesák »

Pozorovat s tím pujde i celkem početná řádka tzv. DSO (deep sky objects) - objekty vzdáleného vesmíru, jako: otevřené hvězdokupy, kulové hvězdokupy (otázka do jaké míry rozložené na jednotlivé hvězdy), nějaké galaxie a mlhoviny (ty nejjasnější).
StandaSDN
Příspěvky: 32
Registrován: 16. 03. 2011, 16:27

Možnosti začátečníka

#11

Příspěvek od StandaSDN »

Lesák:

Děkuju Ti za rady, kdyby jsi byl tak laskav, poradil by jsi mi s příspěvkem, nad Tvým?

A jak moc na pozorování DSO má vliv že jsem na okraji města?
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Možnosti začátečníka

#12

Příspěvek od Lesák »

Kolik měří ten tubus na délku, podle obrázku tak 50 cm? Jestli ano jsou tam čočky, které prodlužují ohnisko (barlow je soustava čoček, které prodlužují ohniskovou vzdálenost, 3x znamená, že třikrát). Ten druhý váleček je okulár, přes který se díváš a 4 mm je jeho ohnisková vzdálenost. Samozřejmě po sundání krytek
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Možnosti začátečníka

#13

Příspěvek od Habl »

Ahoj Stando,
ten tvůj přístroj umožňuje mobilitu s dalekohledem a jistě toužíš po poznání dostupných vesmírních hlubin. Rozhodně by pomohlo pozorovat difuzní objekty na obloze mimo město. Planety a Měsíc lze pozorovat i z tvého města.

Sám jsem začínal tak, že jsem se nejdříve seznamoval s hvězdnou oblohou a poté jsem si pořídil hvězdářský dalekohled ;D
To, ale nemění situaci. Pro začátek by bylo vhodné poznat na obloze význačná jarní, letní, podzimní a zimní souhvězdí pro základní orientaci ::) Můžeš k tomu použít tento odkaz:
http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz
zde se dozvíš i další zajímavé informace o objektech v danném souhvězdí.
Jinak v Brně je i planetárium a rozhodně lze i tento přístroj využít pro
seznámení se s oblohou ::)

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Možnosti začátečníka

#14

Příspěvek od Lesák »

Uvidíš jen ty jasnější.
StandaSDN
Příspěvky: 32
Registrován: 16. 03. 2011, 16:27

Možnosti začátečníka

#15

Příspěvek od StandaSDN »

Lesák: Ted jsem naměřil 45cm. Naprosto netuším kam ty 2 součástky dát a jestli to je nutné.

Habl: Ahoj, děkuju za rady, moc si jich vážím. ;-)

Pomůže pokud půjdu na lesní mýtinu 1km od města?
Plametárium určitě navštívím. ;-)
Odpovědět